Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Record of Lodoss Wars....Heros & Destiny colides!!


Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



desi nu am vizionat decit Oav le consider superbe...caracterele sunt facute cu un farmec aparte desi sunt atat de comune in zeci de games...dwarfs,elfi,sorceresses,wizards,knights,dragons...
Parn e knight in devenire....hmm...destinul ii marcheaza tot ceea ce face....chiar si dragostea lui Didlit.....e predestinata....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Cauta sa vezi si seria TV.
Acolo se vede cel mai bine de ce seria se numeste "Record of Lodoss War". Desi sunt personaje ce ies in fata (eroi precum Parn, Regele Mercenar, etc) povestea nu este despre unul anume ci mai mult despre razboaiele din Lodos si cei ce au luptat in ele.
Cel mai mult mi-a placut in seria TV cum Parn nu mai este vazut ca acel baiat ce vroia sa devina cavalaer, ci ca o legenda vie. (rolul initiatului fiind luat de altcineva)
Singurul lucru de care trebuie sa se aiba grija este faptul ca povestea de sfarsit al OAV si de inceput al seriei TV se suprapune (avand loc si un pic de "spin of").
Pentru mine, "Record of Lodoss War" are unul din cele mai bune universuri D&D iar viziunea acestuia este una destul de occidentala (prin 1997 ma enerva ca arata prea mult ca cele americane dar acum o consider geniala).
"Record of Lodoss War" este un anime ce trebuie vizionat neaparat, chiar merita!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Record Of Lodoss War e tipul de anime care te tine in fata monitorului/televizorului mai multe episoade la rand, dorind sa vezi cu nerabdare ce se intampla mai departe. Mie mi-a placut la nebunie. Este unul din animele acelea care creaza un univers propriu ce te fascineaza si te face sa iti doresti mai mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 18 2004, 07:29 AM
Post #4


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Am vazuty si eu de curand seria(fara OAV)si pot spune ca-i interesanta.Fiecare erou isi are calea,fiecare destinul.Nimic din povbeste nu se iroseste,totul duce la ceva chiar daca nu imediat.Ma enerveaza doar faptul ca se schimba eroii dupa infrangerea lui Shooting Star.
Ca veni vorba,mi-au placut cum erau realizati dragonii(aia din Disciples seamana cu astia(in portret)).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Feb 19 2004, 07:01 AM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



CyBeR> (faptul ca eroi se schimba) Tocmai acest lucru ii da originalitate.
In Lodoss nu exista un singur erou. Pana la urma razboiul este castigat de armata nu de eroul singuratic ce omoara sute de adversari.
Dupa ce o sa vezi si OAV sa faci o comparatie intre Parn de atunci si cel de la sfarsit. La sfarsit nu o sa mai gasesti baiatul acela plin de el ce habar nu are de multe lucruri, ci un erou in adevarata putere a cuvantului, ce conduce o armata si are responsabilitati ce transcend treburilor "du prajituri la mama dragon :wink: ".
Lumea se schimba, era numai normal ca si eroii sa se schimbe odata cu ea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 19 2004, 11:55 AM
Post #6


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Multe lucruri seamana cu Cele din Disciples!!
Ce de exemplu regi ...imbracati in armuri de cavaleri....ziceam la un moment dat ca vad Disciples in Anime!!!!
Superbe serii ambele!!
Dar as zice ca imi place mai mult OVAul...e mai bine structurata decat TVul...ca sa nu mai zic de caractere!! Super bine definite!!

Astea sunt serii care orice fan rpg ar trebui sa le vada!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Feb 19 2004, 01:37 PM
Post #7


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Seria pe mine ma enervat de la episodul 1 as aca nu m-am uitat la ea. Vrea sa aiba legatura cu OAV-urile da nu reuseste....e paralela total.....nu suport fazele de genul asta....poate o sa ma uit cand numai am ce vedea......pana atunci OAV-urile mi se par misto
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 19 2004, 02:21 PM
Post #8


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Nu ma suparat faprul ca au modificat story lineul...pt ca sa faca TVul...le-am luat ca 2 serii separate!!
Insa ideea tot ramane...Oricum le iau ...tot OVaurile sunt mai bune!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 21 2004, 11:47 PM
Post #9


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Mie mi-au placut la nebunie OAV-urile de la Lodoss War :D Deed is so kawaiiiiiiiii :D :D , imi aminteshte cumva de Lilim-chan, she's so cute... :D, nu-mi prea place seria TV ca nu e asa de cute desenata si nu apare Deedtlit prea mult in ea, as fi dorit ca seria TV sa fie o continuare a OAV-urilor si so o arate pe Deedlit mult mai mult... I love kawaii elfes... si nici Pirotess nu arata rau... kawaii :D (Ranma-kun<----elf obssesed from now on)
Mi se pare ca Lodoss War e ceva de genul Lord of The Rings, dar Lordul e un nimic pe langa Lodoss War, I say Lodoss War kicks majore Lord of the Rings ass... :twisted: nici nu se compara... Lordul n-are kawaii elf girls deci nici nu se poate compara :twisted: LODOSS RULES :wink: imi place la nebunie.. si muzica si de la OAV-uri si de la Seriea TV iarashi m-a inebunit, asa o muzica frumoasa, asa o melodie minunata, cereasca :) , mi-e placut asa de mult... nu stiu daca alte saundtrack care poate sa fie comparat cu asta din punctul de vedere al muziciii romantice :)
[img]http://www.uk-anime.net/gallery/images/lodoss9.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 22 2004, 09:41 AM
Post #10


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



QUOTE
Lodoss War kicks majore Lord of the Rings ass

De ce am eu senzatia ca are sa inceapa o discutie de vreo 10 pagini acum?
Tin sa nu fiu de acord cu tine!Lodoss Wars are o poveste frumoasa dar totusi sa nu uitam ca e animatie.Ai ales cea mai prosata comparatie cu putinta,te asigur.Am vazut seria Tv a Lodoss War si in curand iau si Oav.Mi-a placut ce am vazut pana acum dar n-am putut sa compar Lotr cu LW.Daca ma intrtebi pe mine Lotr bate LW la atmosfera(nu ma refer la filmele Lotr ca alea-s cacao ci la carti) si la poveste.Depinde cum privesti lucrurile.Pentru mine astea doua povesti sunt la egalitate de frumoase si fiecare domina domeniul ei.
Iti dau un sfat:nu mai compara carti cu filme.Fiecare are cate ceva care-l face aparte deci o carte se bazeaza pe povestea sa si pe cat de bogata poate fi imaginatia cititorului.O serie Tv(sau un Oav)da totul pe tava nefiind o provocare pentru imaginatie dar incercand s-o imbogateasca prin imaginile create.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tetsuo
post Feb 22 2004, 03:36 PM
Post #11


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: --
From: Somewhere ... do u care ?
Member No.: 215
Points: 2



Deci, io citesc aici tot ce atzi postat shi ma oftik de nu am aer k io nu am de unde sa fac rost de asha ceva... iar voi vb intruna despre eroi shi desene kre pe mine ma fascineaza complet ... :cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 22 2004, 04:00 PM
Post #12


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Of of of.... eu ziceam de OAV-uri... Cyber, nu te lua la argumente inainte sa vezi OAV-urile... L.O.T.R. e ceva pentru homo... numai barbatzi in el... prea putzine lupte.. e fain dar nu se compara cu OAV-urile de la Lodoss... si in primul rand Record of Lodoss War e anime.. L.O.T.R e film... e clar care e mai bun deci nu se pune discutzia, iar in al doilea ranm Lodoss War a fost facut prin 1990... pe cand L.O.T.R era numai o poveste printr-o carte... :P , si nu... nu este inspirat de povestea lui Tolkin.. tot Lodoss War o sa-mi placa mie mai mult... orice-o fi... I love Record of Lodoss War.. I love kawaii Deedlit... pt Lord of the Rings am atat de spus :P :P :P :P :P :P :P :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 22 2004, 04:24 PM
Post #13


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Atentie ce zici Ranma.Nu cred ca vrei sa afli cat de a dracului pot fi fanii Tolkien,printre care ma numar.Tu cand vorbesti despre Lotr filmul,apai fa completarea asta,ceva in genul:
QUOTE
Lodoss War kicks majore Lotr film asse
Asa as fi de acord cu tine.Filmele mi se par niste aberatii,aiurea si tampite.Dar despre carti,mai vorbim dupa ce le citesti.
Repet,nu poti compara un anime cu o carte.
QUOTE
Iti dau un sfat:nu mai compara carti cu filme.Fiecare are cate ceva care-l face aparte deci o carte se bazeaza pe povestea sa si pe cat de bogata poate fi imaginatia cititorului.

Nu-mi place sa ma repet dar asta e.

Offtopic:cartile lui Tolkien au aparut in anii 40-50 deci vezi ce constatari faci in legatura cu anii.Tolkien e creatorul universului Fantasy deci putin respect.

P.S>cum am zis,in o saptamana,doua iau si eu OAV-ul si sa mai vorbim.Din cate am citit se pare ca-i misto si abia astept sa-l vad dar tot nu pot sa fac o comparatie intre opera lui Tolkien si asta.Lotr sunt cele mai bune dintre carti fantasy(din cat am citit eu pana acum) iar Lodoss dintre anime.(punct)
P.S2>ce inseamna Kawaii sau whatever?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 22 2004, 04:54 PM
Post #14


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Of...... tu ejti pe dinafara, kawaii inseamna cute... eu comparam anul de aparitzie de la filmul de la L.O.T.R. cu R.O.L.W , adica cand au fost facute... si sa ma refer si la bugete, si nu-tzi fa grija ca si Lodoss War a fost facut dupa nishte cartzi, acuma su stiu cum se numeshe autorul si cand au aparut, pot sa ma uit pe net daca te intereseaza, am uitat, zice la sfarshitul OAV-urilor si arata si autorul... deci... si sa sti ca si Fanii de la Lodoss War pot fi al drauclui.... mie nu-mi plac filmele.. si nu-mi place Lord of The Rings ca nromantza sta la 0.. is numai vreo 10 minute in primele doua filme in care are ceva tenta romantica... numai monshtri and stuff... si numai barbatzi in felowship, care ma pune pe ganduri... mai ales relatzia intyre Frodo si Sam :twisted: e cam aiurea... deci nu te lua de Lodoss War.. mai bine uita-te la OAV-urile de la R.O.L.W si apoi compara... :P si ai fi nebun sa nu pici pt Deedlit :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 22 2004, 05:45 PM
Post #15


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Am zis ca o sa fie o discutie lunga?Am zis!
Ranma-kun,cand m-am legat eu de R.O.L.W?Nu vad in nici una dintre postarile mele ca m-am legat de OAV.
Am vazut doar seria si mi-a placut pana acum si presupun ca mai mult ca sigur are sa-mi placa si asta asa ca hai s-o lasam balta.Eu nu mai zic nimic despre Lodoss War iar tu fa-mi favoarea si lasa Lotr in pace.Am mai zis odata,filmele is cacao,repet cacao si daca nu-i de ajuns mai zic ca-s si ciocolata :lol: .

P.S>nu toti suntem romantici din fire si in caz in care n-ai observat,romanta nu-si prea are locul in Midle Earth.E un taram faramitat de razboi,intai intre fii lui Iluvatar si acum intre oameni si fortele Mordorului,Mordor condus de Sauron,fostul slujitor al lui Melkior(daca nu ma inseala memoria).Mai vezi tu acolo loc de romanta,intr-o lume in care moartea iti bate la usa,in care oamenii nu sunt uniti si in care amenintarea umbrei creste pe zi ce trece.Femeile isi au indatoririle lor iar barbatii mor in razboi.Nu mai exista loc in acea lume pentru ca o dragoste sa se desfasoare.
P.S.2>daca ai vazut doar filmele,te asigur ca multe lucruri despre Lotr au fost facute de-amboulea acolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 24 2004, 12:17 AM
Post #16


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



In primul ...rand...oricum o luati... notiunea de elf este o creatie TOTALA a lui Tolken....el a creat absolut totul despre aceasta rasa...de la alfabet si limba ...pana la locatia intr-o lume fantasy!!
Lodoss War...este o poveste Tolkeniana ...ca sa zic asa....transpusa in anime!!! Absolut tote rasele care apar atat in Lotr Cat si in RoLW...sunt creatia lui Tolken!!!
Eu nu am stat sa citesc cartile lui...insa ..ca jucator de rpg-ur ...si ca mare fan Lotr si in acelasi timp si RoLW...am cautat sa ma informez...si asata e concluzia...Tolken e TATAL fantasy story!!!
Ea as zice sa nu mai comparati un film cu un anime...sunt 2 viziuni diferite asupra unui univers apropiat!!

PS: Mi-au placut la nebunie amandoua!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Feb 25 2004, 12:15 AM
Post #17


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Cum adica nu avem elfi kawai in LOTR. Pentru mine Liv Taylor este perfecta in rolul de elf (pielea acea aproape alba, forme elegante si caracter puternic).
Ranma-kun, chiar ca ai devenit obsedat elfi. Adica acele imagini Deedlit de unde le-ai scos. Daca prima este credibila, cea cu zapada chiar ca nu mai are legatura cu universul ROLW (imagine doar cu scopul de a arata-o pe Deedlit).


Scorpio:
QUOTE
Vrea sa aiba legatura cu OAV-urile da nu reuseste


Seria are legatura cu OAV pana la faza cu Shoting Star, de unde o repeta (spin off). Spin off-ul seriei are mai mult sens decat OAV-ul -a trecut ceva timp de la razboiul eroilor iar Parn a evoluat (pe toate planurile).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Feb 25 2004, 06:05 PM
Post #18


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Aici trebuie sa fiu de acord cu bogdragon... liv taylor... asa cum e prezentata in L.O.T.R. este tipicu cum arata un el... la fel si Regina elfilor sau cum ii zice.. elfa aceea alba... sunt super kawaii sa nu mai zic si sexy.
Eu nu am citit Tolkien... am de gand sa o fac curand... dar sunt mare fan de D&D si cunosc multe games'uri cu astfel de povesti.
L.O.T.R. toate cele trei parti sunt super bune filmele.. si inteleg perfect pe fanii Tolkien cand sunt dezamagiti... dar este super greu sa transpui asa ceva pe pelicula... doar cititi cat s'a muncit pe film...
Seria TV de la R.O.L.W. este putin trasa de coada... adica e mult prea simplist realizata... se putea intinde mai mult... OVA sper sa fac curand rost.
Eu ador Elfele si Elfii... si cel mai bine traspusi ca si comuniune cu natura sunt in Record of Lodoss War.

PS: Dungeans and Dragons filmul l'a vazut cineva...
PSS: Cartile vor fi totdeauna mult mai buna ca si filmele ... oricat de bine ar fi ele realizate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 25 2004, 11:29 PM
Post #19


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Ok Ok Ok... ma las batut, am vrust sa isc si eu o discutzie si atat, nu mi-au placut prea mult filmele de la L.O.T.R si mai atat, eh.. asta este :P , cand compar un anime cu orice film e clar ce-mi place mai mult.... imi pare rau ca n-au facut anime din Lord of the Rings :cry: eh.. no. acuma vreau sa vad Arslan War Record :) , poate face cineva rost de el :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 25 2004, 11:37 PM
Post #20


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Cautand ceva despre Record of Lodoss War mi-am amintit de un anime asemanator, Arslan War Record, aveam info si poze despre el pe comp si mi-am amintit ca e destul de similar cu R.O.L.W, ash vrea sa-l vad, si povestea se situeaza cam in acelasi univers, povestea esta a fost destul de populara in Japonia, si tradusa pana si in chineza, daca vretzi sa aflatzi mai mult go here http://www.geocities.com/Hollywood/Set/4371/Arslan/ e un site destul de bun, cu multe informatzii despre anime, cartzile si manga-ul de la aceasta raritate :wink:
(IMG:http://www.animenia.dap.ro/e107_plugins/coppermine_menu/albums/userpics/10001/Arslan_Art_2.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:25 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |