Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Artist designer - Hyung-Tae Kim


kaoru
post Jun 15 2004, 03:29 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



M-am gandit ca ar fi intresant sa vorbim despre artistii care ne plac...anime, manga...si lucrarile lor. Ma gandeam initial sa existe un topic ...thread..pe acest subiect (de genul ARTWORK...sau anime/manga designers and work) dar voi inseara aici la sectia Fan Art cate un topic deocamdata.Sunt curios cum va decurge totul si ma mai gandesc.
Ma gandeam ca poate sunt printre voi cativa (ba poate chiar mai multi)care au cate un artist, designer preferat sau care le-a atras atentia in mod special.Ar fi interesant sa aflam mai multe despre ei si munca lor.Bibliografie, artwork,artbooks...si sa discutam despre.

Voi incepe prin a spune cateva lucruri despre Kim....un artis care mi-a atras mie atentia.Binenteles mai intai prin lucrariule lui pe care le-am descoperit intamplator pe net si apoi am inceput sa le caut cu ardoare....afland din aproape in aproape din ce in ce mai multe lucruri.
Ma impresionat faptul ca personajul in culpa este destul de tanar iar arta lui este imprsionanta.Legatura sa cu animeul si manga nu este una directa tinta sa fiind indreptata catre jocurile video.
Voi introduce in timp topicuri si despre alti artisti care m-au impresionat din diferite motive cum ar fi Yoshitoshi ABe (creator al Serial experiments Lain si haibane Renmei) sau Akira Toryama (DB)...
Bun....lets party!




Artist - Hyung-Tae Kim - designer and work

(IMG:http://naimoka.com/photos/kim/1.jpg)

Kim este unic in genul sau prin linie si culoare.A inceput sa fie cunoscut in principal prin intermediul Softmax lucrand la jocuri precum Tempest, Magna Carta si War of Genesis.Din pacate operele sale sunt coreene si raman pentru moment doar pe internet unde sunt mai mult decat adorate de europeni si de americani (luand in calcul numeroasele siteuri si shrine-uri).


Daca Hyung-Tae Kim, tanar exceptional, este prea putin cunoscut datorita originii sale coreene, asta nu-l face sa fie mai putin important ca si designer ,iar pe net face figura de idol si adoratorii lui sunt legiune.

Nascut la S?oul (Coreea de sud) in februarie 1978, dragostea lui pentru desen isi are radacini in copilarie.Cativa dintre prietenii sai avand aceeasi pasiune, rivalitatea amicala si naturala care avea loc intre ei permitandu-i sa se perfectioneze.Se gandea la inceput sa-si indrepte pasii in directia animeului si manga-ului, dar atractia sa catre jocurile video il va purta in final spre acestea.

Munca sa ca si character designer incep cu adevarat atunci cand a fost angajat de catre Mantra Inc. (Companie coreana de jocuri video). cativa ani mai tarziu, avand demonstrat calitatile de care dispune, se ridica la rangurile Softmax, unde devine in final unul dintre designerii de frunte. Se va ocupa intr-o prima perioada de designul jocului Tempest.
dar talentul sau explodeaza pentru War of Genesis III, pentru PC. Personaje magnifice, crochiuri, culori, totul este perfect. Renumele lui Kim incepe sa rasune. Odata cu acest joc apare si un artbook, pe nume Oxide.
Din pacate (pentru fani), aceasta produce un adevarat rasunet la ora iesirii pe piata, si epuizarea rapida a socului nu se lasa intarziata...Mai este inca posibil de a fi gasita pe ici pe colo (sau pe net binenteles) dar pretul....este cu totul alta poveste...


Trecand in fine la ultima 'lucrare' de a carui arta am putut beneficia si noi (referitor la imaginile artwork binenteles) trebuie mentionat jocul Magna Carta - inca un joc de PC cu o grafica superba 3D, unde modul de a desena este inca o data exceptional.Inca odata fiind coreean absenta jocului in europa este de regretat ca si munca artistului.Si inca odata mai de regretat stiind ca s-a lansat impreuna cu un 'monstruos' pachet continand cele 4 CDuri ale jocului, un artbook si OST-ul, toate intr-un minunat ambalaj ilustrat de Kim. Nu cred ca mai este cazul sa mentionez ca aceasta minune este intr-un stoc limitat.

Dar regasindu-ne unpic speranta, o lansare japoneza a jocului magna Carta este anuntata pentru PS2 in curand.Cu putin noroc pachetul va fi disponibil in tara soarelui rasare si astfel un puic mai accesibil... (doar un pic).

In rest, Domnul kim a fost membru activ a Studio Sis, dar in prezent prea ocupat pentru a-i putea consacra prea mult timp.Acest tanar ii datoreaza o parte a sursei sale de inspiratie artistului Range Murata, si utilizeaza evident o tableta grafica.
Unele crochiuri sunt cu siguranta desenate pe hartie, dar la nivelul culorii, totul este asistat de computer. Stapaneste de minune Painter 6. In ceea ce priveste sursa sa de inspiratie (range Murata) se remarca prin comparatie o anumita asemanare la nivelul stilului vestimentar abordat si cateodata in maniera de a colora.

Hyung-Tae Kim este cunoscut pe net cu pseudonimul jam777, si un mare fan al jocurilor video, este autorul catorva desene a le Fan artbookurilor pentru Ragnarok Online.

Cu toate ca anumite personaje de-ale sale se aseamana destul de mult, Hyung-Tae Kim este indiscutabil foarte puternic. tehnica sa de colorare este impecabila, ca si clasa celor mai multe dintre personajele create de el. sa speram astfel ca munca prietenului nostru corean va fi intr-o buna zi mai accesibila...

(IMG:http://naimoka.com/arts2/kim/mc/perso/mc_art2.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jun 16 2004, 06:16 AM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jun 16 2004, 06:23 AM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Jun 16 2004, 01:42 PM
Post #4


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Chiar ma intrebam cine e responsabil pt grafica din Magna Carta.
Merci mult de info. Sa vad si eu ce artist preferat am ca eu mai mult ma uit la poze :mrgreen:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jun 18 2004, 10:52 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



[img]http://naimoka.com/arts2/kim/mc/sketch/04.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Jun 19 2004, 01:10 AM
Post #6


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



lolz, pentru o secunda, mi sa parut ca tu ai facuto.

talentat tipul, eu pot doar sa visez la asha ceva. Pur si simplu mor dupa detaliul mult din poza 2

:idea:

pariez k pot so copiez pentru mine(desenat liber de mana desigur) :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jun 20 2004, 02:02 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



mi-ar placea sa ajung la asa o puritate a liniei si o putere de a marca lucrurile importante cu ajutorul accentelor.

E intradevar un inceput ...copiatul....ofera posibilitatea obtineri unei sigurante mai mari a liniei...nu neaparat o intelegere a ei.Sa inteleg ca iti plac provocarile....se pare ca si lui Kim i-au placut tare si au dat si rzultate...dar o provocare cu adevarat e sa faci un original artwork.

[img]http://naimoka.com/arts2/kim/mc/sketch/02.jpg[/img][img]http://naimoka.com/arts2/kim/mc/sketch/11.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Jun 20 2004, 04:17 PM
Post #8


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



Tipul e cu adevarat talentat. Imi aduce aminte de un alt tip, si el foarte talentat. La 18 ani facea lucrari care mau socat, acum are 22 ani.

Nu deseneaza manga si anime, dar trebuia sa iti arat. Gasesti linkul [url=http://elfwood.lysator.liu.se/art/d/e/devonc/devonc.html]aici
[/url]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jun 20 2004, 07:52 PM
Post #9


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Kaoru, fac eu daca nu e, dar nush unde sa-l plasez, sa fac o categorie aparte pentru Fan Art, Fanfiction si sa le bagam acolo, un fan area, sau il bag langa fan art, eu acuma prelucrez material despre mai multzi artishti, mangaka, pentru a face o noua sectzie la content, dupa genuri anime sa urmeze autori anime, vreau sa stiu daca pot sa bag si articolul tau despre Hyung-Tae Kim, ai copyright si mentziunea nick-ului sau numelui tau, care vrei tu. Nush ce sa fac o Categorie numai cu Fan Art, Fanfiction si Autori, un Fan Area, sau o subcategorie, manga.. cu General manga, Fanart, Fanfiction si Mangaka, anyway, repet, ashtept propuneri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jun 20 2004, 11:06 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



well ranma...ma bucur ca ai ajuns aici.Zici ca lucrezi la un proiect manga anime mangaka.....
Sunt curios sa aflu mai multe detalii despre ce vrei sa faci....structura topicurilor in caz ca exista asa ceva sau niste idei...propunerile tale.Ma gandeam referitor la structura la ceva ingenul topicului review la anime.
Propuneam o anumita structura in ceea ce priveste Threadul Fan Art.Ma asteptam sa fie ceva de mai mica anvergura cand ne sclipea doar o idee la inceput si vorbeam cu Chibi despre asta....dar se pare ca problema are mai multe aspecte decat prevazusem initial si ar fi frumos sa nu se ajunga la haos.Ar trebui sa existe o ordine.
Si avand in vedere ca mai toate topicurile aparute aici sunt mici experimente ca si acesta dealtfel....vad potrivit a exprima cateva idei in cadrul topicului cu Kim desi ar putea parea putin invaziv si nepotrivit.

-Ma gandesc ca ar trebui sa existe o sectie pentru fan art propriuzis cu lucrarile oamenilor care posteaza ale forumistilor nostrii. - lucrari si discutii...eventual cate un topic al fiecarui 'artist' cum a facut Hisshi sau blackinque.
-O sectie despre mangaka....sau anime designers...cu biografii si lucrarile lor....cate un topic dedicat cate unui artist.
-O sectie pt linkuri spre siteuri cu fan art interesant, interviuri cu mangaka si anime designers, info despre acestia biografii etc.
-O sectie speciala pentru proiecte de genul Souls Window al lui kaeru....care deja devine mai important deoarece se lucreaza si la joc....iar pentru acest joc se fac schite crochiuri si propuneri de character design.....deci artwork anime in general care mi se pare potrivit sa apara nu aiurea pe forum ci tot in cadrul unei sectii dedicate desenului si artei anime pe hartie (sau digital art) pe acest forum.Sau ceva anime art in legatura directa cu acest portal....propuneri de backgound ...wallpapere etc.

E doar un inceput...incercam sa fac o ordine.....o propunere.
In legatura cu ce vrei tu sa faci ranma...din partea mea este ok sa folosesti materialele scrise de mine.Its an honour.dar foloseste-le cu grija.

Concluzie - clar trebuie facuta putina ordine la sectia Fan Art.Apar deja topicuri aiurea amestecate ale creatorilor de fan art de pe forum...unii isi posteaza creatiile proprii in cadrul topicurilor altora, topicul dspre visual art forum e interesant dar ar trebui inscris intr-o categorie speciala dedicata linkurilor unde se poate posta linkul cu info despre locul in care te directioneaza si comentarii ale celor care le viziteaza sau au info despre in prealabil.
Si apoi...noul topic creat de mine despre Kim.Iar topicuri ca acesta osa mai apara cum am anuntat si ar fi pacat sa se creeze o mare varza.

cam atatdeocamdata....si inca o schita de-a lui Kim.Arigatou

PS: Thanks pt link Blackinque...interesante licrarile tipului...mi se par ca au mici imperfectiuni si se simt....dar imi place ca lucreaza ....totusi...sunt creatori de fan art (sau pur si simplu original design pe o anumita tema)care il depasesc cu mult....


[img]http://naimoka.com/arts2/kim/wog/croquis/47.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Jun 20 2004, 11:56 PM
Post #11


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



Nush, dar cred ca fiecare artist ar trebui sasi faca un topic personal al lucrarilor, si restul discutziilor care privesc fanartul sa fie pe propriul lor topic. Fanfiction ar trebui si el pus langa fanart...Apropo, ce e mangaka?

Ma-m apucat sa reproduc desenul cu persoana in armura. Am dificultati in a afla daca e fata sau baiat :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jun 21 2004, 09:52 AM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



-ma bucur ca aprobi blackinque....

-Mangaka (Manga-ka) este cuvantul japonez pentru artist manga (desenator, creator manga).


[img]http://www.magnacarta.co.kr/en/character/image/s_ferenan.jpg[/img]
-In legatura cu personajul in armura....este un baiat. Este unul din personajele jocului Magna Carta.Il cheama Ferenan
Ferenan este conducator al Vermillion. Este cunoscut ca 'Mephistopheles'. Cum ne indica si nickname-ul sau.....el incearca o brutala teroare asupra Conducatorului Imperiului. Parintii lui erau Kroisiani decazuti. Nu e de mirare ca nu-si aminteste nimic despre fostul sau popor singurul lucru mostenit fiind ura pentru Imparat fiind o fire stricta si incapatanata.desi cativa dintre kroisiani erau oameni liberi....ei nu obtineau din partea Imparatului un tratament diferit fata de cei care erau sclavi.Era ceva obisnuit pentru ei sa fie fara casa ...niste ratacitori.Poporul lui Ferenan a fost distrus inainte de nasterea sa......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jun 24 2004, 06:37 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



[img]http://naimoka.com/arts2/kim/wog/scenes2/18.jpg[/img]

(super...linia e atat de naturala...parca simt cum i se misca incheietura...si efectul asta e atat de simplu si socant.Imi place tare schita asta.e din war of genesis III.Expresia fetei....si simplitatea liniei.Sugoii!)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jun 25 2004, 10:12 AM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jul 4 2004, 11:18 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



war of genesis
[img]http://naimoka.com/arts2/kim/wog/scenes/4.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jul 11 2004, 10:35 PM
Post #16


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



war of genesis III

[img]http://naimoka.com/arts2/kim/wog/persos/64.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:44 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |