Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Filme anime la cinema

Ce preferati intre:
 
[ 2 ] ** [11.11%]
[ 15 ] ** [83.33%]
[ 1 ] ** [5.56%]
Total Votes: 18
  

zeri
post Feb 4 2005, 03:24 PM
Post #1


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Daca ati avea ocazia sa vizionati, la cinema, in Romania, ce ati alege?

In poll sunt trecute doar 3 titluri care stiu sigur ca sunt licentiate in Romania si care pot fi vizionate pe marile ecrane la noi. Daca stiti si de alte filme anime de lung metraj care au licenta in Romania, spuneti-le. Un indiciu bun sunt cele care au fost date pe HBO. Eu nu prind HBO deci nu stiu care si cum. Stiu sigur ca Pokemon - Movie 3 era, dar pe asta il excludem /^_^

Altceva...va rog nu votati la poll daca nu stiti cu ce se mananca vreunul din filmele de acolo. De exemplu: votez Mononoke Hime pentru ca e singurul pe care l-am vazut, celelalte nu stiu cum sunt, asha ca Mononoke Hime sa fie. Uitati-va pe animenewsnetwork.com sau www.animedb.anime-club.ro pentru un review, faceti o alegere cu cap.

Perspectiva vizionarii unui anime la cinema este posibila, dar mai intai sa vedem ce alege publicul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Livache
post Feb 4 2005, 05:12 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 210
Joined: --
From: Galati
Member No.: 190
Points: 55
Gender:



ma gandeam eu ca era pra frumos sa fie edevarat :D

nu ar fi o diee rea filme anime in romania in cinematografe....... daca ar fi mai mult cautate ar fi ceva dar.........cerere si oferta..........

in fine am votat la fel ca tine man mononoke ami place faza aia cand trage el cu o sageata sii sare capul lu ala :D /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Feb 4 2005, 06:00 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



umm vaz ca multa lume a votat fara sa mai posteze si sa iexplice ce a ales si dece bineinteles ca nu era obligatoriu dar totusi ar fi fost nice....io am ales metropolis pt ca am vazut si singur spirited away si mononoke hime si chiar nu tineam sa vaz o reluare :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 4 2005, 06:08 PM
Post #4


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Eu am votat cu Mononoke Hime pentru ca sunt sigur ca va face impresie buna, si va duce la o popularizare mai mare a fenomenului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Feb 4 2005, 06:48 PM
Post #5


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Am votat cu Mononoke Hime. Well, ieri am vorbit la telefon cu Stefan de la Proptiki shi i-am explicat ca "prorocii" shi-au facut prezentza shi vor sa intre la inaintare. In acest week-end da shi el nishte telefoane shi pe joia viitoare la intalnire vedem daca am facut un pas inainte spre planu` nostru` cu vizionarile de anime. Am vorbit cu o tipa de la Mall shi a zis ca in principiu se poate, dar ca sa fie gratis pentru noi, trebuie sa venim cu VIZIONARE DE PRESA! :roll: O facem de presa atunci...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 4 2005, 07:14 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Metropolis e o shity...Mononoke si Spirited nu cred ca Romanu' o sa fie impresionat prea tare...studioul Ghibli e putin special...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Feb 4 2005, 07:22 PM
Post #7


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



QUOTE(Sidonix)
Metropolis e o shity...Mononoke si Spirited nu cred ca Romanu' o sa fie impresionat prea tare...studioul Ghibli e putin special...


Ca Motropolis e nashpa sau nu asta e partea a doua. Dar PRESA il shtie. La fel shi cu Spired Away. Nu trebuie sa fie cin` shtie ce anime-uri. Noua ne trebuie sala cu pretextu` ca e vizionare de presa shi o sa fie shi presa acolo shi aia totzi sunt moshi shi babe, majoriatea, asha ca o sa primeasca ce vor, ceva legat de Oscar sau whatever. Daca ne reusheshte, o sa vina shi alte anime-uri. :roll: Get the pic Sidonix?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Feb 4 2005, 08:42 PM
Post #8


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Imi pare rau de Metropolis... sfarsitul e najpa... si nu-mi prea place nici grafica... adica oamenii sunt desenati najpa de tot. Numai Tima e frumoasa. :roll:
Spirited Away n-am vazut... Mononoke nu ma atrage atat de mult... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Feb 4 2005, 08:46 PM
Post #9


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Sper sa mearga ... eu am votat Mononoke Hime, chiar daca nu l-am vazut, am auzit multe despre el si chiar voiam sa il vad... sa speram ca o sa am ocazia sa il vad in premiera pe un ecran Widescreen de 50x20 metri, sau ceva de genul :D
Fir intins...[img]http://images.google.com/images?q=tbn:PDKeXFYOOcoJ:members.aol.com/r3nalms/fishing.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Feb 4 2005, 09:13 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Metropolis e doar un omagiu adus lui Tezuka si atata tot - un hibrid ciudat intre o animatie deja depasita si o tehnica de reprezentare noua si nu e tocmai unul prea reusit.Spirited Away este cel mai comercial dintre cele 3.Desi plin de metafore este dus putin catre extrem si ar lasa decat un gust putin amar desi este un anime de valoare.Poate ca simplul fapt ca este cel mai accesibil ma face sa il evit putin.Daca tot avem okazia sa 'push it a bit' well....
Cred ca tot un anime semnat Hayao ar fi cel mai potrivit. Votez pentru Mononoke Hime.Mi se pare ca are un grad de seriozitate mai ridicat si un scenariu bine sustinut.un mesaj ecologic puternic cu un potential efect de impact si o atmosfera de basm deosebita in sensul in care nu este una pierduta intr-o latura puerila a genului ci una mai degraba descriptiva si valoroasa cultural.O 'relatare' a unei realitati.Are ceva elemente specifice unei culturi exprimate intr-un mod usor si pe intelesul unor occidentali sau europeni.
Mie unul chiar mi-ar placea sa il vad pe un ecran imens si cu basii tare.(Morrow roars so nice...)
Sunt sigur ca ar placea si vreau sa cred ca ar creea un precedent.Are puterea s-o faca.
Cred ca are ceva violenta dar nu exagerata incat sa provoace panica ci intr-atat incat sa pretinda o atentie serioasa ca nu este doar un "desen animat" (desi nu stiu dece mi-e putin teama de asta). <---referitor la ce ar putea vedea niste " moshi shi babe, majoriatea".

Hope...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 5 2005, 01:45 AM
Post #11


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



de aici nu am vazut metropolis ... dar celelalte sunt clar filme de animatie apropiate destul de mult ca stil filmelor disney ... cred ca ar prinde la public, daca mai vor acest stil.
cat despre un film anime ... un adevarat film ... nu cred ca necunoscatorii genului sunt pregatiti sa vada ... si presa. care clar nu e prea documentata in domeniu, nici atat.
mie mi se pare ca vizionarea acestor filme propuse aici ar putea sa fie la indemina oricui ... interesant o sa fie cand o sa vada lumea si altceva ... un innocence sau ceva ...
de votat ... nu votez ... dar cred ca as alege mononoke hime.
as propune grave of the fireflies ... am apucat si eu sa-l vad recent ... si mi se pare mai profund si deosebit de filmele disney.
diferentza asta e importanta si in planul imaginii ... altfel poate o sa se zica ... "da ... interesant ... da nimic nou ... seamana cu filmele disney da sunt japoneze ... ce mare lucru".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

redleaf
post Feb 5 2005, 03:20 AM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 174
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 390
Points: 2
Gender:



:roll: Eu am votat tot cu Mononoke Hime.... Este anime-ul meu de suflet, al doilea film anime, vazut dupa Ghost in the Shell.... Si Spirited Away mi-a placut, dar Mononoke m-a marcat intru totul. Eu sper sa existe "capete luminate" printre cei care vor viziona Mononoke Hime - daca va fi supus la vizonare pentru verdict. Si sper din tot sufletul sa nu fie numai moshi si babe. Ar fi preferabil sa se "infiltreze" si niscaiva tineri, ca sunt convinsa ca impactul ar fi mai mare si perspectivele diferite.... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Feb 5 2005, 10:09 AM
Post #13


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Okey guys. Incepem week-endu` aiurea la partea "planuri de viitor". Se pare ca am nishte veshti proaste. In primul rand ca sa putem baga un anime pe marile ecrane, ne trebuie RATING. Ca sa avem rating ne trebuie comisie speciala de la CNC. Okey, sa zicem ca trecem de partea cu ratingul. Vine alta problema, PELICULA cu LICENTZA(dar cred ca se poate shi fara), dar... Ca sa mearga in cinema, ne trebuie pelicula. Nici mallu` nu are video sau DVD. Acum ar fi nishte chestii. Romania Film ne salveaza de faza cu ratingul. Facem vizionare interna, se plateshte sala cu ora, iar acel lucru era acum 2 ani 4 - 5 $/ora, dar trebuie PELICULA. Mai multe detalii cand vorbesc direct cu cineva de acolo. Acum, daca nu avem pelicula, dar avem totul pe video, putem "inchiria" cinema Glandale. Dar ashtia cam trag tzepe - *me remembers lansarea CineMagia*. Plus, ca la orice alt cinematograf, ne trebuie rating. Putem sa facem shi "la negru", da` daca se afla am pus-o totzi la greu. S-a dat legea CNC shi se lasa cu amenda, de totzi forumishtii care lucreaza o sa plateasca amenda, iar aia care n-au de lucru, o sa ishi caute joburi sa ajute la plata... Let's not loose hope. I'll keep ya all posted, what happens next.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 5 2005, 01:29 PM
Post #14


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Trebuia sa fie si o veste proasta pe undeva :( ... ai naibii pelicula, daca era vorba de un film de kko normal il avea toata lumea, dar un anime e mai rar. Oricum...Demona, do your best ! /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Feb 5 2005, 01:52 PM
Post #15


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



You know I'll do that zeri. Keep the fingers crossed... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Feb 5 2005, 09:18 PM
Post #16


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



pai...hmmm.....
Am putea cere ajutorul celor de pe manga.ro si centrului Musashino din Brasov...pentru o pelicula...cu licenta.
A doua varianta ar fi video tape si Glandale...si tsapa...in ce sens?...ce avem de pierdut?
Ar fi ok si acolo...desi e sala foarte mica..dar...cred ca ar fi ok si acolo decat deloc /omg
uff...dunno what to say.,..normal ca nu avea cum sa fie prea usor....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nuriko
post Feb 6 2005, 02:15 AM
Post #17


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: --
Member No.: 703
Points: 2



problema e cu publicitatea....nimeni nu o sa stie!
si asta cam costa :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Erynloth
post Feb 6 2005, 04:51 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Sibiu
Member No.: 389
Points: 6
Gender:



nu prea stiu cu ce anime sa votez.... metropolis nu am vazut, dar mononoke hime si spirited away mi-au placut f mult.... se pare ca spirited away nu e prea bine vazut de voi. mie nu mi s-a parut chiar un anime comercial, mi-a placut f mult atmosfera din anime....ce-i drept, probabil ar fi vazut ca o poveste de adormit copii, un basm frumos dar nimic mai mult de catre numitii 'moshi si babe'
si la mononoke hime am fost impresionata de atmosfera... si de poveste in general... tough choice... deci nu voi vota, poate daca le voi revedea ma voi hotara
ja :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 6 2005, 05:53 PM
Post #19


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda...din pacate problema tot de economic tine :roll: ... shame shity pic /hmm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Feb 7 2005, 06:24 PM
Post #20


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Bey, dar vad ca pe nici unu` nu il intereseaza de RATING! OKey, va intzeleg ca va place sa fitzi "copii rai" shi sa incalcatzi legea, dar sincer n-am chef sa platesc amenzi la CNC. So, e mai ushor sa facem rost de pelicula shi de asta o sa faca rost foarte probabil Stefan de la Proptiki. So, daca e sa dam bani, e mai ushor la Romania Film.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:43 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |