Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ce parere aveti de dragostea dintre michiru si Haruka?


seandreea
post Apr 30 2006, 08:54 PM
Post #41


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



QUOTE(Kisa @ Apr 22 2006, 03:35 PM)
Hm... parerile sunt impartite. Daca te mai uiti la alte topic-uri de la SM, ai sa vezi ca erau mai multe pers care stiau ca e tip. Mai mult, in manga, fiecare dintre cei 4 cavaleri ai Regatului Intunericului ajung sa fie perechea celor 4 Sailor "originale" (daca imi este permisa expresia): Mercury, Mars, Jupiter si Venus. Zoicite era cuplat cu Mercury parca.

Si chiar am asistat si la discutii pe alte forum-uri si pers din State se plangeau ca versiunea data pe tv la ei era cenzurata si Zoicite era prezentat drept un fel de nepot al lui Kunzite pt a explica apropierea dintre ei.

Moreover, am revazut seria de curand (prima jumatate) si iti garantez ca era de gen masculin. :P
*


Perechile nu apar nici macar in manga. a fost o inspiratie de moment a lui naoko - un desen. Numai ca acest mic desen a starnit o multime de discutii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipz
post Feb 19 2007, 01:46 AM
Post #42


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.527
Points: 456
Gender:



QUOTE(Emanuel @ Apr 22 2006, 06:19 PM)
Zoicite era fata in anime, doar in manga era baiat. Creatorii serialului au crezut ca e prea de tot ca sa fie doi baieti... :twisted: asa ca zoicite a devenit in anime fata
*


Zoisite era baiat in anime-ul japonez, iar in cel american (cenzurat) a fost prezentat ca fiind fata. Cei care au vazut varianta americana cred ca Zoisite e fata (in plus ii scriu numele in varianta americana: Zoicite http://en.wikipedia.org/wiki/Shitennou_(Sailor_Moon)#Zoisite ).
Dovada: Americanii cenzureaza la greu anime-ul
http://en.wikipedia.org/wiki/Censorship_in...f_Homosexuality
Examples include the American version of 'Sailor Moon in which lesbian characters Sailor Neptune and Sailor Uranus, were changed to "cousins" to cover up the fact that they were a romantic couple, and scenes that could not be explained away by their new relationship were cut. The character Zoicite was also changed to a woman in order to conceal "his" relationship with the character Malachite(Kunzite).

Lord Methos: Dap, Neptune era si preferata mea :) i know how u feel
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Feb 19 2007, 09:47 PM
Post #43


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



off topic - de fiecare data cand dau click pe pagina aia cu american censorship in anime ma apuca spumele :P uite acolo de ce nu suport eu sa ma uit la versiunile in engleza :P

on topic - sincer, michiru si haruka mi se par cea mai interesanta chestie din SM... au o relatie asa de frumoasa si se completeaza excelent. haruka o avea o personalitate mai tare, si michiru pare mai delicata si mai tacuta, dar sunt destule situatii in care se inverseava situatia si haruka ramane fara cuvinte. :P din punct de vedere ale flirturilor lor (care ma amuza si mi se par adoraaaabile) imi place ca mai des sunt initiate de michiru :P really lovely couple :)

mi se pare interesant de mentionat ca in manga, haruka e prezentata mai ambivalent, nu ca in anime, ca o tipa care prefera lookul masculin 24/7... apare in rochii ceva mai des, din cate am vazut eu :P... (si nu, nu prea am citit manga sailor moon, doar niste fragmente legate de haruka si michiru :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipz
post Feb 19 2007, 09:59 PM
Post #44


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.527
Points: 456
Gender:



QUOTE(AlraM @ Feb 19 2007, 10:47 PM)
de fiecare data cand dau click pe pagina aia cu american censorship in anime ma apuca spumele :P uite acolo de ce nu suport eu sa ma uit la versiunile in engleza :P


O da! Bine ca avem net si putem sa alegem. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Feb 23 2007, 09:03 PM
Post #45


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Recunosc ca varianta aceasta sailor moon japoneza are acentuate unele partile ale vieti cotidiene , care desi sunt negative dau un anumit farmec seriei si fara ele , cum e in versiunea americana , devinind un pic cam banala .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kittykirara
post Feb 27 2007, 06:57 PM
Post #46


I have kattitude!
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 12-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.108
Points: 235
Gender:



Mie povestea asta de dragoste mi se pare una din cele mai faine faze din Sailor Moon.Ambele sunt doua personaje super si povestea asta da sare si piper serialului,scotandu-l din banalitate.Dar asta e parerea mea care n-am prejudecati fata de alegerile oamenilor in ceea ce priveste viata si nu consider asta un subiect tabu :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hitomi
post May 31 2007, 11:33 PM
Post #47


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 30-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.378
Points: 61
Gender:



Mi se pare ce ele sunt sarea si piperul in Sailor Moon ...De cate ori apar se intampla ceva . Cand l-am vazut prima data Sailor Moon nu mi-am dat seama....aveam vreo 10 ani oricum , cand ma uit ,acum ,imi dau seama de realatia lor...este destul de evidenta mai ales atunci cand apar talismanele...oricum sunt un cuplu dragut :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaguia
post Mar 31 2008, 06:27 PM
Post #48


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: 29-March 08
Member No.: 6.483
Points: 41
Gender:



si eu prima dat cand ma uitam la Sailor Moon...aveam vreo 10 ani poate :unsure: ......si eram ff confuza :lol: ...nu stiam ce relatie erau intre ele :lol:
mda si clar sunt lesbian ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mado_chan
post Mar 31 2008, 09:03 PM
Post #49


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: 31-March 08
Member No.: 6.500
Points: 88
Gender:



imi amintesc acum amuzata ca atunci cand eram mica nu stiam daca haruka e fata sau baiat.si nici nu`mi prea placea de ea.acum,dupa ce am revazut anime`ul,a devenit unul dintre personajele mele preferate.relatia dintre ea si michiru mi se pare ca aduce un farmec aparte anime`ului.michiru e eleganta,frumoasa,calculata,delicata si perfectionista in timp ce haruka e puternica si baietoasa.replicile dintre ele mi se par subtile si absolut geniale.cred ca se completeaza reciproc si una fara cealalta n`ar mai fi nimic.
in manga,asa cum spune si AlraM haruka e mult mai feminina ! plus ca sunt prezentate muuult mai multe secvente intre cele 2 decat in anime.:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rammen
post Aug 10 2008, 03:48 AM
Post #50


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 10-August 08
Member No.: 7.367
Points: 16
Gender:



sincer eu nu am crezut ca ele sunt impreuna pana la sfarsitul serialului. am crezut doar ca e o foarte buna prietenie. ma rog...nu prea poti spune ca haruka e fata asa ca e ok. oricum tot era ok :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ericas9
post Oct 21 2008, 02:17 AM
Post #51


Incepator
**

Group: Members
Posts: 26
Joined: 21-October 08
Member No.: 7.782
Points: 1
Gender:



dak nu as fi vazut tot serialul...as fi ramas in dilema:)) dar la sf tind sa cred k erau impreuna...orikum secventa asta nu strica absolut deloc farmecul desenelui:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:19 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |