Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Grupuri Active


elpreda
post Apr 27 2011, 08:58 PM
Post #1


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



In ultimul timp apar grupuri noi de fansub incontinuu si din pacate dispar aproape in aceeasi masura. Ar fi destul de greu sa se pastreze o lista cu toate animeurile traduse, dar macar o lista cu toate grupurile active este necesara.
Orice grup sau persoana care lucreaza momentan la cel putin un proiect si are de gand sa-l termine este rugat sa-si posteze aici numele si un link unde pot fi gasiti ( in caz ca este doar o persoana si nu are un site propriu un link unde pot fi gasite subtitrarile). Daca un grup nu are de gand sa-si mai continue activitatea este rugat sa se anunte pentru a fi scos din lista, sau sa fie anuntat de oricine in caz ca nu mai da nici un semn de viata timp de o luna. In lista vor fi trecute si grupurile inactive( cu mentiunea ca sunt inactive) daca au cel putin un proiect terminat (nu cum am eu 4 incepute si lasate balta).
M-am hotarat sa fac aceasta lista dupa ce am observat ca momentan este aproape imposibil sa verifici cu siguranta daca un anime a fost sau nu tradus in romana. Asa ar trebui sa fie mult mai usor de "navigat" prin scena de fansub romanesc, so post away. In urma posturilor voastre voi actualiza actualiza aceasta lista trecand si data ultimei actualizari.

Legenda
Grup disparut
Grup cu proiecte finisate dar momentan inactiv
Grup activ
Grup care mi-a fost lene sa-l verific

Ultima actualizare 26 Decembrie 2013 01:42

Fansubers:


Aishiteru Subs
Akagi Subs
Anime4Fun.ro/
Anime Club Generation
Animelovers Fansub
Anime Kage
Anime-Nolimit
AnonimTV
Blezingstar
Destiny Fansub
Diclonius
Esanime
I Anime
Jtecher Fansub
Mad About Anime
Manga Kids
Princess Lover Fansubs
Rebellion Subs
Royal Goo Fansubs
Shining Subs
Shinobi Fansub
Storm Riders Subs
Yakarui Anime Fansubs
Zona X


Scanlators:

MangaZup
Manga Subs
Mic Ro Scans
Romanga
Shinobi Fansubs
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post Apr 28 2011, 01:13 AM
Post #2


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aaadela
post Apr 30 2011, 04:36 PM
Post #3


Traducătoare
***

Group: Members+
Posts: 203
Joined: 9-March 09
From: Deva
Member No.: 8.457
Points: 601
Gender:



Va rugam sa actualizati adresa fansubului Aishiteru-Subs.
Noul link este: http://www.ai-subs.net/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post May 1 2011, 11:39 AM
Post #4


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Am mai dat peste un grup destul de mare http://anime-ro-sub.net/ . Ar fi mult mai bine daca fiecare grup s-ar anunta( sau cineva care le urmareste release-urile), la urma urmei va fac reclama aici, dar nu am timpul necesar sa va caut pe toti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post May 1 2011, 12:36 PM
Post #5


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



Tu traiesti cu falsa impresie ca noi avem nevoie de reclama, sau ca toata romania frecventeaza anime-club.
Cred ca numarul de grupuri care s-au anuntat pana acum dovedeste contrariul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MasY10
post May 1 2011, 02:15 PM
Post #6


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 7-June 10
Member No.: 9.767
Points: 28
Gender:



sincer nu am nevoie de reclama, am nevoie de tot ce imi trebuie si sincer nu cred ca sunt multi care frecventeaza anime club. Da e bine venita ideea ta pentru fansuburile care apar noi e bine sa isi lase link
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post May 1 2011, 03:20 PM
Post #7


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Scopul listei este sa ajute scena de fansub, nu neaparat grupurile ci mai mult pe cei care le cauta. Cat de frecventat este anime-club... asta nu mai depinde de mine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

raluca-z
post May 1 2011, 04:56 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 28-August 09
Member No.: 8.989
Points: 186
Gender:



din partea MIC-RO, apreciez initiativa mai ales ca am trecut prin aceeasi problema cand ne-am ales seriile de manga.

Nu stiu exact cum stabilesti daca un grup este activ sau nu (aici ma refer la manga exclusiv). Noi n-am mai scos nimic din martie din diverse motive si totusi poate vrem sa facem release-urile pe volum si nu capitol, caz in care am putea teoretic sa fim inactivi vreo 3 luni si apoi sa scoatem 1 volum intreg.

Dar lasand asta deoparte, manga cu manga, anime cu anime, ar trebui liste separate, si nu pe un forum ci un site de evidenta si evident cineva sau un sistem de users care sa-l tina la zi.

Pentru manga rezolvasem teoretic, cumva prin Mangazup unde vrand nevrand ajung cam toate seriile de manga scanlate, sa existe subforumuri pentru scanlator groups si acolo fiecare in ograda lui. Thread-uri separate pe serii/proiecte si acolo sa se posteze cum link cand se fac release-uri. Sistemul nu este implementat inca dar nu este foarte greu de utilizat zic eu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post May 2 2011, 07:44 AM
Post #9


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



Un sistem e usor de facut dpdv tehnic, ar merge rapid pe mangazup pentru ca ei au deja baza. Insa e mai greu cu voluntariatul, e nevoie de cineva care sa verifice constant grupurile :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

raluca-z
post May 2 2011, 06:22 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 28-August 09
Member No.: 8.989
Points: 186
Gender:



@Kreatur. E mai usor decat crezi cu "voluntariatul" pentru acel sistem ce ar putea fi implementat de mangazup.

Fie cineva din cadrul grupului ia sectiunea de forum aferenta si are grija de ea (si aici nu vad cum ar fi asta in dezinteresul grupului ca doar isi face reclama), fie cineva care urmareste release-urile grupului se apuca sa tina sectiunea benevol. (sunt o groaza de useri care vin si doar intreaba cand mai ies capitole noi din seria X, cand seria X nu este scanlata de cei de la mangazup, poate unii dintre ei ar putea sa fie implicati mai activ si nu doar sa stea si sa citeasca si sa intrebe de release-uri.)

In felul asta am face viata mai usoara si echipei ce face upload-urile pe mangazup, ei trebuind doar sa se uite in propriul forum daca a mai iesit ceva de la alte grupuri, si ar avea mai mult timp pentru proiectele lor ongoing, decat sa stea sa faca management cu tot restul site-ului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post May 2 2011, 07:48 PM
Post #11


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



Sau gaseste-mi voluntari de incredere si fac eu un site atat pentru anime cat si pentru manga... dar nu pe .ro ca e cam scump domeniul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akagi-subs
post May 4 2011, 07:45 PM
Post #12


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 10-August 10
Member No.: 9.938
Points: 13
Gender:



Noua adresa a fansubului este www.akagi-subs.com . Daca puteti modifica :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MasY10
post May 6 2011, 01:56 PM
Post #13


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 7-June 10
Member No.: 9.767
Points: 28
Gender:



Apropo ar fi bine sa scoti http://anime-ro-sub.net/ pentru ca el nu e fansub, doar imprumuta anime la fel ca deathwar, asa ca documenteaza-te mai bine cand pui ceva, deja m-am saturat de oameni ca ei, daca intr-adevar era un fansub se ocupau de propria "casa" nu doar sa adune animeuri gata facute si nici macar nu au bunul simt sa intrebe, nu pun link, doar o prostie de nume cu cine a facut animeul, daca chiar vroiau sa ajute pe cineva puneau link catre pagina fansubului, nu sa isi faca reclama pe spinarea altora. Si rusine daca tu consideri asta fansub.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post May 6 2011, 02:37 PM
Post #14


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Ergh... Ai dreptate, n-am fost atent.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 6 2011, 02:57 PM
Post #15


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(Kreatur @ May 1 2011, 12:36 PM)
Tu traiesti cu falsa impresie ca noi avem nevoie de reclama, sau ca toata romania frecventeaza anime-club.
Cred ca numarul de grupuri care s-au anuntat pana acum dovedeste contrariul.
*


Cine traieste cu impresia ca nu are nevoie de reclama e un slab manager :P .
Reclama gratis ar trebui mereu primita cu bucurie si nu cu ironie. :)

Eu personal nu citesc/vizionez anime si manga in romana, dar stiu persoane car eo fac si o sa ii trimit la lista asta de acum inainte :P .
O sa incerc sa o mai updatez si eu din cand in cand ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kreatur
post May 6 2011, 09:04 PM
Post #16


in search of the ultimate manga
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: 23-September 06
From: BAIA MARE
Member No.: 3.032
Points: 953
Gender:



QUOTE(Tessa @ May 6 2011, 02:57 PM)
Cine traieste cu impresia ca nu are nevoie de reclama e un slab manager

Nu stiam ca vand ceva ca sa am nevoie de management skills.

People, daca traduceti anime si manga pentru bani va recomand sa va schimbati "profesia". Tu cat castigi din EVIL FLOWERS, Tess?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 6 2011, 09:46 PM
Post #17


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Haha, date despre castigurile mele sunt "confidentiale", dar te asigur ca nu pe masura la cat lucrez XD.

Iar prin un bun manager nu m-am referit strict la a castiga bani. Pana si o organizatie non profit are un manager. Iar "banii" unui scanlator/ fansuber se numara in vizualizari si commenturi. And don't tell me you like to be unknown because I doubt that's true.

Si din nou tind sa te contrazic la un lucru: chiar daca nu multi posteaza pe a-c multi il viziteaza. Zilnic vad cel putin 12 vizitatori online at the same time. Sunt chiar mai multi decat pe EF, iar noi suntem internationali.

Si din nou raman in ceata: ce ai tu de fapt impotriva reclamei?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post May 6 2011, 10:15 PM
Post #18


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Ma bucur sa vad ca macar o persoana nu imi sare in cap, incepusem sa imi fac griji, am destule experiente cu prostii facute din intentii bune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

raluca-z
post May 6 2011, 10:39 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 28-August 09
Member No.: 8.989
Points: 186
Gender:



confesiunea unui scanlator anonim

+Nu scanlez pentru bani sau vizualizari ci pentru experienta (ca traducator in special).
+Seriile nu le-am ales dupa un atent studiu de piata a ce vor posibilii cititori sa citeasca sau dupa ce e popular ci dupa ce-mi place mie.
+Daca asta se intampla sa placa si altora cu atat mai hine, daca nu...nu.
+Fiind a 2 women-show n-am ce manageria decat timpul meu liber redus in relatie cu seriile la care lucrez. Daca as fi sef/membru de echipa poate ca as avea ce management sa fac altfel...pauza.
+Sunt foarte egoista in alegerea seriilor
+Lucrez incet, foarte incet, de aceea publicitatea este...irelevanta pentru timpul meu.

[end of offtopic]

Acum pe bune, in afara de comentarii de genul "fansub-ul X si-a schimbat adresa..." sau "X scanlation group n-a mai dat semne de viata de y luni" ce altceva s-ar putea comenta pe acest thread? Se vor face liste cu proiectele active, suspendate, terminate pentru fiecare grup in parte? (presupunand ca userilor le e greu sa caute prin site-urile grupurilor) Care, ar fi de fapt, cea mai utila chestie. Cine se apuca de asta? (voluntari?) Ne plangem ca e greu de gasit informatia si cum facem deci sa o strangem intr-un fel la un loc?
Intreb ca sa ma aflu in treaba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post May 6 2011, 11:03 PM
Post #20


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



raluca, iti inteleg punctul de vedere, dar in picioare inca mai imi ramane principala intrebare: ce ai tu si kreatur si oricine altcineva care gandeste ca voi impotriva publicitatii? Cu ce va deranjeaza? Cu ce va deranjeaza ca altii o agreeaza si/sau o vor? Cu ce va deranjeaza ca unii o/v-o fac.

Eu vreau doar sa subliniez ce a spus si elperda: doar vrea sa faca ceva bun. Deci chiar nu inteleg de ce trebuie sa fiti asa impotriva ideii. Probabil ca raspunsul la primele intrebari din acest topic o sa-mi clarifice si aceasta nelamurire.

QUOTE
Acum pe bune, in afara de comentarii de genul "fansub-ul X si-a schimbat adresa..." sau "X scanlation group n-a mai dat semne de viata de y luni" ce altceva s-ar putea comenta pe acest thread?

Ar trebuie sa se comenteze mai mult pentru ca....?

QUOTE
Se vor face liste cu proiectele active, suspendate, terminate pentru fiecare grup in parte?

Nu, cred ca Elperda vrea doar sa faca o lista cu grupurile active ca oamenii sa stie unde sa caute daca vor manga sau anime in romana.

QUOTE
Cine se apuca de asta? (voluntari?)

Deja s-a apucat elperda si, da, oricine vrea sa puna informatii aici despre un nou scanlator sau fansubber e liber sa o faca.
QUOTE
Ne plangem ca e greu de gasit informatia si cum facem deci sa o strangem intr-un fel la un loc?

Momentan acesta e doar un topic care are un singur scop: sa listeze grupurile active. Nu inteleg ce vreti mai mult de la el, iar daca vreti cereti permisiunea userului inainte sa cereti sa schimbe x si y chestie. Poate ca nu vrea sa se complice asa de mult cum ati vrea vo"i Deja vorbiti la scala destul de mare: "un site dedicat pt. asta", "mangazup etc.
Eu cred ca tot ce vroia el sa faca e sa listeze toate grupurile ca sa fie mai usor gasite de userii care frecventeaza acest site. Nu-i pasa lui de cine intreaba pe unde.... Faza cu reclama e de fapt un bonus care l-a specificat si care, din nou repet, nu a fost rau intentionat. Nu inteleg de ce a sarit Kreatur ca si ars dupa acel comentariu @.@.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:36 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |