Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

Outline · Standard · [ Linear+ ]

> Anime Vara 2012


cg1700
post May 28 2012, 05:25 PM
Post #1


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Winte... oops, I mean Summer is comming. si asta inseamna ca mai e aproximativ o luna pana incepe noul sezon.

CHART

Si de data asta s-ar parea ca vom avea parte de o serie de anime-uri foarte interesante. Ce ma interereseaza pe mine in mod special (fiindca oricum o sa ajung sa le incep pe majoritatea) sunt:

Muv-Luv Total Eclipse: MOTHERFUC*ING MUV-LUV ANIMATED.Fiind un fan foarte mare al trilogiei de VN-uri, asta e anime-ul pe care il astept din tot sufletul inca de cand a fost anuntat acum aproape un an. And the best part: nu e o adaptarea a VN-urilor ci a unei serii de LN-uri care oricum probabil ca nu ar fi fost traduse vreodata, ceea ce inseamna new content for my Muv-Luv addiction. Oh joy!

Jinrui wa Suitai Shimashita: Adaptare dupa o serie de LN-uri scrise de Tanaka Romeo. Pentru cine nu e familiarizat cu numele, Romeo e unul din cei mai apreciati scriitori de VN-uri din Japonia. Asta inseamna ca anime-ul are potentialul sa fie foarte bun.

Sword Art Online: Premiza mi se pare foarte interesanta (desi seamana cat de cat cu cea din .hack/sign). Also, Yuki Kajiura e responsabila de soundtrack.

tl;dr sezonul pare sa fie unul destul de bun, mai ales fiindca in sfarsit vom avea parte de un anime Muv-Luv.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies(1 - 19)

Mumusan
post May 28 2012, 06:50 PM
Post #2


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



cred ca am probleme cu vederea, ca nu vad nimic interesant de vizionat, multe anime-uri sexy in schimb, poate nu e tot ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 28 2012, 07:08 PM
Post #3


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Mumusan @ May 28 2012, 07:50 PM)
cred ca am probleme cu vederea, ca nu vad nimic interesant de vizionat
*



B-but Muv-Luv is airing...

Acum serios vorbind, chart-urile nu sunt chiar cel mai bun indicator pentru cat de bun va fi un anime fiindca practic comprima toata premiza intr-o poza si o fraza scurta. Multe anime-uri care pareau neinteresante pe chart sunt de fapt interesante in realitate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 15 2012, 02:39 PM
Post #4


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Trailere pentru anime-urile din sezonul de vara:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jun 15 2012, 03:18 PM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Recomand:







Nu, nu sunt anime, dar sunt misto. Enjoy!



Asta e ultimul anime decent vazut de mine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 15 2012, 04:11 PM
Post #6


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE
Korra

Meh, the fanbase is too annoying.

QUOTE
Berserk [Egg of the King I]

As vrea sa fiu de acord cu tine ca e decent, dar nu pot. Modelele 3D arata oribil si nu se potrivesc deloc cu fundalurile si personajele 2D . In plus toate personajele din background au aceeasi fata. Cheap cash-in.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jun 16 2012, 05:14 PM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



@cg1700

QUOTE
Cheap cash-in.


Why do I get the feeling you didn't pay anything for this...

Mie mi-a placut, ar fi absurd sa ceri sa fie fabulooooous, nu e o serie in voga, faptul ca refac povestea din anime in 3 filme mi se pare destul de dragut. Sigur, ar fi fost de preferat sa faca o serie si sa puna tot manga-ul in episoade... insa pana acolo mai e cale lunga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 16 2012, 05:17 PM
Post #8


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Alexander @ Jun 16 2012, 06:14 PM)
Why do I get the feeling you didn't pay anything for this...

Corect.
Nu-i nimic insa, nici in Japonia nu au fost prea multi care au platit pentru el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jun 16 2012, 05:57 PM
Post #9


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(cg1700 @ Jun 15 2012, 05:11 PM)
As vrea sa fiu de acord cu tine ca e decent, dar nu pot. Modelele 3D arata oribil si nu se potrivesc deloc cu fundalurile si personajele 2D . In plus toate personajele din background au aceeasi fata. Cheap cash-in.
*



Fa tu mai bine, oricum tehnologia asta e la inceput de drum, plus ca fundalul (nu personajele) e destul de bine realizat, personajele in schimb sa misca cam robotic, dar nah mai bine asa decat sa vad ceva desenat aiurea cu incercarea de a parea "original".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 16 2012, 06:46 PM
Post #10


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Mumusan @ Jun 16 2012, 06:57 PM)
Fa tu mai bine, oricum tehnologia asta e la inceput de drum
*



Dar nu e nevoie sa fac eu mai bine. Sunt destule exemple de anime-uri unde animatia 3D e mult mai buna: BRS, ending-urile de la Precure, pana si scenele de dans din AKB0048. Singurul motiv pentru care Berserk foloseste 3D e fiindca studioul nu a fost dispus sa investeasca destui bani pentru o animatie 2D ca lumea. Adica eu nu vad nici o scuza pentru scene ca asta:
http://i796.photobucket.com/albums/yy249/c...38294649783.jpg
http://i796.photobucket.com/albums/yy249/c...38294822508.jpg
http://s796.photobucket.com/albums/yy249/c...38295243730.jpg

Exista deja o adaptare foarte buna a acestui story arc. De ce e nevoie sa faca una noua care e clar inferioara?

QUOTE(Mumusan @ Jun 16 2012, 06:57 PM)
dar nah mai bine asa decat sa vad ceva desenat aiurea cu incercarea de a parea "original".
*


Why do you hate fun and creativity? Ar trebui toate anime-urile sa fie desenate super realist ca sa fie bune in conceptia ta? Boring.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jun 16 2012, 08:34 PM
Post #11


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(cg1700 @ Jun 16 2012, 07:46 PM)

Why do you hate fun and creativity? Ar trebui toate anime-urile sa fie desenate super realist ca sa fie bune in conceptia ta? Boring.
*


nu urasc creativitatea, cea reusita desigur, doar ca unele cer sa para originale si nu sunt, dar sunt care arata original si bine, ex. Tekkonkinkret

oricum la Berserk, ar fii putut arata mai bine si cu un 3d ieftin, doar ca trebuia sa investeasca mai mult timp in miciile detali asupra personajelor, am ombservat ca-i destul de static sau repetativ in unele momente, dar nah fiecare face critica, ca-i usor de facut ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 16 2012, 08:36 PM
Post #12


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Mumusan @ Jun 16 2012, 09:34 PM)
dar nah fiecare face critica, ca-i usor de facut ...
*



That's what forums are for.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jun 16 2012, 08:38 PM
Post #13


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(cg1700 @ Jun 16 2012, 09:36 PM)
That's what forums are for.
*


yeap, Madoka, sucks.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 16 2012, 08:49 PM
Post #14


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Mumusan @ Jun 16 2012, 09:38 PM)
yeap, Madoka, sucks.
*


I respect your opinion although I don't agree with it.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jun 17 2012, 02:43 PM
Post #15


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



@cg1700:

QUOTE
Corect.
Nu-i nimic insa, nici in Japonia nu au fost prea multi care au platit pentru el.


Esti ipocrit. Tipi ca e facut ieftin si apoi tipi ca nu multa lume l a cumparat. Din ce bani trebuiau sa il faca scump? Mie unul chiar mi-a placut atat prima serie care e older than jesus si facuta pretty poorly, cat si filmul asta. Sunt un fan si nu imi pasa atat de mult cum arata.

Cat despre creativitate si originalitate... Nu cred ca ar trebui sa deschizi gura pana nu cantaresti bine ce ai de spus, replica ta nu isi are locul, daca ochiul tau se impotmoleste la grafica si nu poate vedea mai mult de atat atunci ai o problema reala. Vorbesti despre originalitate si creativitate, iar aici se poate vorbi de amandoua din punct de vedere al procesului de animare.

Imi pare rau daca ripostez un pic prea intens insa nu sufar prostia iar tu so far numai de asta ai dat dovada, nu vad cum tie ti se pare solid un argument ca asta:

QUOTE
Singurul motiv pentru care Berserk foloseste 3D e fiindca studioul nu a fost dispus sa investeasca destui bani pentru o animatie 2D ca lumea.


Sa inteleg ca numai lucrurile scumpe sunt worth doing? Probabil au facut ce au putut mai bine cu ce le a fost pus la dispozitie. Nu era nevoie sa fie un master piece din punct de vedere vizual, povestea e cea care conteaza oricum la Berserk. Argumentul tau e basically: tot timpul se poate mai bine daca arunci cu mai multi bani. *facepalm*

In fine... E clar ca vad lucrurile diferit si nu am sa mai intru sa incerc sa te corectez insa ar trebui sa revizuiesti atitudinea asta asupra vietii in general, nu grafica ar trebui sa conteze enorm de mult, e doar un punct din mai multe. Daca te blochezi la lucrurile marunte n-ai sa apuci sa vezi niciodata partile frumoase.

Eu inca recomand Berserk:


E o ecranizare placuta si pentru cei care nu au avut deloc contact cu seria, e numai buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 17 2012, 04:55 PM
Post #16


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE
Esti ipocrit. Tipi ca e facut ieftin si apoi tipi ca nu multa lume l a cumparat.


Um, nu tipam ca nu l-a cumparat mult lume, doar spuneam ca din cauza ca e facut ieftin, nu s-a vandut deloc bine. Nu am nici mai mica intenti sa critic pe japonezi ca nu l-au cumparat. Din perspectiva mea au facut o alegere buna fiindca sunt atatea alte anime-uri care merita sa fie cumparate in loc. Nu o sa neg ca sunt ipocrit insa.

QUOTE
Probabil au facut ce au putut mai bine cu ce le a fost pus la dispozitie.


De fapt nu. Studio 4C a folosit o echipa de animatori novici pentru aceasta adaptare, animatori care nu aveau experienta cu animatia 3D. Deci s-ar fi putut mai bine, insa studioului nu i-a pasat destul de mult.

QUOTE
Nu era nevoie sa fie un master piece din punct de vedere vizual, povestea e cea care conteaza oricum la Berserk. Argumentul tau e basically: tot timpul se poate mai bine daca arunci cu mai multi bani. *facepalm*


Intrebarea mea e de ce e a fost nevoie sa faca acest film? Cum am mai spus, exista deja o adaptare care e mult mai buna, mai ales din punct de vedere al povestii (despre care spui ca ar conta foarte mult). filmul trece mult prea repede prin evenimente, asa ca scenele importante nu au deloc impactul emotional pe care il aveau in anime-ul original sau in manga. Probabil o sa spui ceva de genul:"te plangi de faptul ca filmul arata rau, dar nu te plangi de faptul ca seria veche e practic un slideshow?". Raspunsul e nu, nu ma plang fiindca diferenta dintre abuzul de scene statice si folosirea unei animatii 3D proaste e ca animatia 3D proasta strica complet imersiunea. Din punctul meu de vedere, personaje 3D nu prea au ce cauta combinate cu fundaluri/alte personaje 2D. Arata aproape intotdeauna rau si senzatia de imersiunea are foarte mult de suferit. E nevoie de niste animatori experti care stiu ce fac pentru a face ca animatia 3D sa se imbine bine cu cea 2D. Si aici o sa ii dau exemplu pe cei de la ufotable care au facut o treaba extrem de buna cu animatia 3D in Fate/Zero (mai putin masinile, dar nimeni nu face masini 3D ca lumea). Si nu, nu au avut cine stie ce buget imens, lucru demonstrat de faptul ca sunt foarte multe scene statice in care personajele se misca foarte putin.

Also, cred ca am mai spus asta printr-un alt topic, dar, chiar e nevoie ca manga-urile sa aiba adaptari anime? Daca spui ca povestea e cea mai importanta, atunci nu e manga-ul mediul perfect de prezentare, un mediu unde povestea se poate intinde pe ce durata vrea Miura si nu e restrictionata de formatul tipic anime-urilor?


Nu inteleg insa de ce te-ai suparat atat de tare. Nu am insultat Berserk (care de alfel imi place destul de mult), am criticat doar adaptarea noua care e inferioara celei originale si, deci, nu isi justifica existenta. Te simti cumva atacat personal de faptul ca altcuiva nu i-a placut ceva ce ti-a placut tie? Because that's how the Internet works. Sincer nu inteleg cum se poate enerva cineva pe Internet fiindca i-a fost criticat anime-ul preferat. It's just silly.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 20 2012, 10:07 PM
Post #17


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Cata drama pe fundalul unui adevar trist si anume fenomenul anime e pe moarte. Mai bine zis calitatea animatiei nipone a murit incet si s-a transformat in ecchi industry. Ma refer la lipsa totala de scenarii bune sau idei noi. Rar mai gasesc cate ceva care sa merite atentia, trebuie sa ma uit in urma daca vreau sa ma uit la un anime bun din cand in cand.
Tocmai de aia ajungem la remake-uri gen Fate 0, Blood C care sincer sunt un fresh si nou nivel de reproduce a celor vechi mai mult decat reusit, insa din pacate Berserk sunt de acord ca arata "ieftin" in varianta asta. Pacat anticipasem si asteptam trilogia cu mult interes.
Oricat de bine o sa transpuna manga, animatia e oripilanta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 20 2012, 10:15 PM
Post #18


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



>Blood C
>reusit
Sunt de acord ca e cea mai reusita comedie de anul trecut, dar sper ca nu incerci sa insinuezi ca e un anime bun. Fiindca nu e. E chiar unul din cele mai proaste.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jun 20 2012, 11:56 PM
Post #19


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Ideii bune sunt destule pentru anime, dar ce sa faci cand mai toti poducatori recunosc ca se vand cel mai bine, cute & stupid, ecchi, slice of life (care supra utilizat si de fel plictisitor)? nici macar o comedie decenta nu mai vezi, Gintama, replaced with a dumb animation, oh the cruel world.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 25 2012, 09:14 PM
Post #20


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Come on man, echipa care a lucrat la Gintama lucreaza acum la alte anime-uri care sunt la fel de amuzante cum . Nu ai vazut Daily life of Highschool Boys? Comedy gold.

Also, aceeasi echipa lucreaza si la Binbougami Ga sezonul urmator.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:02 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |