Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

10 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Regulament pt concursul de cosplay, discutii, nu certuri


Shinju
post May 18 2010, 08:40 PM
Post #1


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(valexa @ May 18 2010, 01:59 PM)
Cu cosplay-ul inca suntem la inceput, deci n-ar trebui sa avem inca pretentii prea mari. Am vazut mai multi cu cosplay care nu au vrut sa urce pe scena. Inca nu sunt destui curajosi care sa urce pe scena ca sa putem aborda cosplay-ul intrun mod profesionist. Sunt sigura ca ei fac cat pot de bine pe  scena, dar desigur emotiile fac sa para altceva ( stiu prea bine caci si eu m-am luptat cu ele si abia dupa cateva spectacole am realizat ca scena nu-mi era dusman ). Deci daca am schimba abordarea, s-ar putea sa ne trezim ca urca pe scena numai vreo 2 grupuri de cosplay.

Oricum eu le-as da o mana de ajutor cu cea mai mare placere. :)
*




Suntem la inceput, asa e, dar daca nu ceri, nu o sa faca nimeni mai mult decat este. De la inceput trebuie stabilite niste regului sanatoase, sa stie lumea ce se cere si spre ce se tinde. Care e standardul. No offence, dar daca nu treci de tracul ala de scena si de frica de a se rade de tine nu prea ai ce cauta pe scena. Lumea vine sa vada show de calitate la cosplay, nu oameni speriati de bombe pe scena. Oricat de bun ar fi costumul, felul in care intra cosplayerul in pielea personajului este la fel de importanta.

QUOTE(usagy @ May 18 2010, 03:11 PM)
A da, si cum isi dadea seama un membru din juriu de asemanarea cu personajul daca nu a vazut animeul (jocul, personajul) respectiv in viata lui ? Mie mi-ar fi destul de greu doar dintr-o poza mica , eventual si incompleta.


Pt ca juriul stia cu mai mult timp inainte dupa ce personaje se va face cosplay si mi se pare normal ca sa se informeze in prealabil de animeurile si personajele cu pricina.

QUOTE(usagy @ May 18 2010, 03:11 PM)
Iar de partea de interpretare cu atat mai greu. Iar prima rochie cum se stie ca a fost facuta la croitor? Mi-ar placea sa stiu ca voturile nu se bazeaza doar pe presupuneri....but hell, it's not a perfect world.  Desi a fost o incercare timida de justificare a notelor, it kinda' failed. Nu m'a convins.
*



Ah, prima rochie... cea cu cantec.... initial am auzit varianta cum ca Artelle i-a dat 5 pe costum si ca ar fi zis "Da, rochia asta clar a facut-o Shinju, ii dau 5".
FALS. Artelle i-a dat nota 10 pe costum (uitati-va pe filmuletele uploadate de Coyotee) si nu stiu cand a putuut sa zica ce am auzit eu. Pe langa asta, cosplayerita cu pricina mi-a zis ca a muncit 3 luni pe rochie... sincer... eu ma indoiesc. Asta doar daca a facut cursuri intensive de croitorie, si-a cumparat masina de cusut industriala cu talpita de incretit materialul si triplock ca sa isi surfileze materialul. I am sorry, poate ma insel, dar asta e parerea mea. Se vede de la o posta ca rochia aia e facuta de cineva care chiar a stiut ce face (si sa nu se apuce cineva sa imi spuna ca nu as avea ochi pt asta, ca asta fac toata ziua). Poate a lucrat la palarie, la trandafiri, la jupa... dar la restul... hm...

Asa ca dragi cosplayeri, nu mai spuneti in preajma mea ca ati facut voi costumele daca nu le-ati facut, ca ma prind :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post May 18 2010, 09:13 PM
Post #2


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



QUOTE(Shinju @ May 18 2010, 10:40 PM)
Pt ca juriul stia cu mai mult timp inainte dupa ce personaje se va face cosplay si mi se pare normal ca sa se informeze in prealabil de animeurile si personajele cu pricina.


Sper sa ai dreptate.

QUOTE(Shinju @ May 18 2010, 10:40 PM)
Ah, prima rochie...(...) Artelle i-a dat nota 10 pe costum (uitati-va pe filmuletele uploadate de Coyotee) si nu stiu cand a putuut sa zica ce am auzit eu. Pe langa asta, cosplayerita cu pricina mi-a zis ca a muncit 3 luni pe rochie... sincer... eu ma indoiesc. Asta doar daca a facut cursuri intensive de croitorie, si-a cumparat masina de cusut industriala cu talpita de incretit materialul si triplock ca sa isi surfileze materialul. I am sorry, poate ma insel, dar asta e parerea mea. Se vede de la o posta ca rochia aia e facuta de cineva care chiar a stiut ce face (si sa nu se apuce cineva sa imi spuna ca nu as avea ochi pt asta, ca asta fac toata ziua). Poate a lucrat la palarie, la trandafiri, la jupa... dar la restul... hm...



De acord cu tine, dar aici afirmatia ta cum ca a primit 10 pe rochie se cam bate cap in cap cu afirmatia lui reenheart care a zis ca s-a depunctat faptul ca o costumatie nu a fost facuta de concurent.
Probabil insa acum fiind la inceput se doreste incurajarea cosplayului, indiferent ca e 100% cumparat de pe x site.
Totusi, cu o masina de cusut performanta (nu neaparat industriala), cu un triplock si ceva cunostinte poti sa faci ceva decent. Curiozitatea mea era : juriul pune macar mana pe costumul respectiv sa vada cum a fost confectionat? Se pun cateva intrebari despre confectionarea lui? Sau se merge pe : arata bine, deci e facut de altcineva. Dar vorbesc aiurea, ca tot nu a contat asta in vreun fel la concursuri :D .

ps: nu vroiam sa castige careva, nu acuz pe nimeni, doar fac conversatie. Just for the fun of it :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post May 19 2010, 04:57 PM
Post #3


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Ok deci e ceva care ma deranjeaza foarte mult in commenturile pe care le-am citit aici. Nu toata lumea are skills atat de bune incat sa faca un cosplay si poate chiar isi doreste si are standarde foarte ridicate. Daca nu are skillz , apeleaza la un ajutor (mama , bunica , o cunostinta) si nu trebuie data nota in functie de asta. Pentru ca multi vor un cosplay bun dar nu reusesc sa il faca,asa ca prefera ceva de calitate. Ca e facut la "croitor" nu e ceva wrong si nu trebuie scazut in functie de asta , pentru ca trebuie sa aleaga materialul singur (ceea ce mi se pare cel mai important) , apoi sa coordoneze totul , sa faca detaliile , etcetera etcetera,deci depune un efort destul de mare. Asa ca mi se pare o stupizenie sa se scada ca vezi doamne l-a facut la croitor. Ei bine cand vine vorba de cumparat , aici e buba,pentru ca nu se depune decat efort financiar si de aceea nu se poate aprecia la fel de bine.In plus , un costum facut bine nu e automat cumparat , pentru ca de obicei cele de pe site uri nu sunt fidele costumului original si nici nu se potrivesc bine.
Am scris asta pentru ca am vazut multe persoane care au scris ca s-ar scadea din nota pentru ca nu sunt facute de "mana" celui care cosplayaza. Shinju stie cel mai bine cata munca si indemanare iti trebuie sa duci la bun sfarsit un cosplay de calitate. Nu conteaza cine face costumul atat timp cat participantul s-a spetit sa aleaga cele mai bune materiale si a stat cu inima in gat de cum o sa iasa.
In multe tari cosplayerii au alte persoane care le fac costumul (exemplu cel mai bun e Genshiken),deci numai in Romania am vazut nebunia asta cu " OMG le-a facut bunica-sa" | Degeaba cutare si-a facut costumul singur daca nu arata ca originalul.Asta se vrea in cosplay, sa fie fidel personajului si pentru asta ar trebui sa li se dea nota.
Si alta chestie..oameni buni ,daca aveti un costum cumparat , nu mai participati la concurs, nu ati depus nici un efort pentru costumul ala , nici macar de ales materialele , mi se pare stupid sa mai fie si pretentii de castig, ar trebui sa fie doar de "phun"

Era pe youtube la un moment dat un video cu sfaturi si spunea cam asa "Make the costume yourself or find someone to make it for you"

Nebunia aia cu Ciel mi-a lasat o impresie ingrozitoare. Ok inteleg omu' sa fie in character cat e pe scena , dar cosplayul se face FOR FUN , trebuie sa fii tu insuti , nu tre sa te spargi in figuri si dupa skit . Asa daca un amarat de fan vine la un cosplayer sa faca o poza se trezeste cu un baston in cap.

Deci in concluzie...nu vad nimic wrong in a avea o cunostinta pro care sa te ajute la costum, dar never ever buy it. Cosplayul se face de fun , notele ar trebui date cat se poate de obiectiv , iar cosplayerii ar trebui sa accepte critica , daca vor sa evolueze.
PS: am incredere in Shinju in ceea ce priveste cosplayul/cusaturi/etc , dar problema nu era ca i l-a facut cineva , ci ca se tipa mare si tare ca e facut de manutele proprii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post May 19 2010, 06:08 PM
Post #4


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



Nu cred ca e cazul sa ne suparam . Sunt doar idei, si poate ceva bun iese din ele.
Legat de ce s-a spus anterior despre costumele de cosplay, there is a very thin line to cross.
Care e diferenta ca ti l-ai cumparat de pe net sau ai dat comanda la croitoreasa? De multe ori doar faptul ca mergi de cateva ori la proba.

Iar daca o persoana nu are habar pai de unde o sa poata sa diferentieze matasea de saten, sau chiffonul de voal? Am cazuri care nu deosebesc un bumbac de dantela :lol: De obicei croitoreasa se ocupa de tot, tu doar duci poza. Expertul face tiparele apoi, croieste, coase, surfileaza...etc. Ma insel?:P

Iar din ce am cautat eu pe net (si am gasit mai multe regulamente ale concursurilor din alte tari) am vazut ca se pune accent si pe confectionarea costumului - daca nu de concurent, atunci macar creatorul sa fie prezent la event - si ma indoiesc ca vine tanti tantza la fest ^.^ .
Exista si varianta plasarii costumelor facute de profesionisti intr-o sectiune aparte a concursului. E un pic unfair sa le pui pe toate (costume facute de oameni cu experienta si unul hand-made de catre concurent) intr-o oala.

E o utopie insa sa cer asta in momentul de fata, in Romania. Insa ar fi ideal. :rolleyes: Parerea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post May 26 2010, 02:58 PM
Post #5


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Avand in vedere ca vreau ca partea de cosplay de la Nijikon sa se incadreze intr-o serie de concursuri internationale, pentru editia din 2010 pregatesc (impreuna cu ceva ajutor strain) un set de reguli pe care probabil majoritatea le veti gasi draconice, dar imi pare rau, toata lumea are pretentii si iluzii, putini insa merg dincolo de a da cu gura.

O problema foarte arzatoare vad ca e cea a costumului facut vs comandat vs cumparat.

[quote=Mitsuki Chan]
Nu toata lumea are skills atat de bune incat sa faca un cosplay si poate chiar isi doreste si are standarde foarte ridicate.[/quote]

It's nice to want

[quote=Mitsuki Chan]Daca nu are skillz , apeleaza la un ajutor (mama , bunica , o cunostinta)[/quote]

Nu, daca nu are skillz le invata. De ce sa fie judecat unul fara skillz la fel ca unul cu skillz?

[quote=Mitsuki Chan] si nu trebuie data nota in functie de asta.[/quote]

Ba da.

[quote=Mitsuki Chan]Ca e facut la "croitor" nu e ceva wrong si nu trebuie scazut in functie de asta[/quote]

Ba este ceva wrong si ba da, trebuie scazut in functie de asta.

[quote=Mitsuki Chan]pentru ca trebuie sa aleaga materialul singur (ceea ce mi se pare cel mai important) , apoi sa coordoneze totul , sa faca detaliile , etcetera etcetera,deci depune un efort destul de mare.[/quote]

Destul de mare dar nu suficient de mare, cel putin nu la fel de mare ca unul care face toate astea plus croiala etcetera etcetera.


[quote=Mitsuki Chan] Asa ca mi se pare o stupizenie sa se scada ca vezi doamne l-a facut la croitor.[/quote]

Si mie mi se pare o stupizenie sa para o stupizenie sa se scada ca vezi doamne l-a facut la croitor.

[quote=Mitsuki Chan] Ei bine cand vine vorba de cumparat [/quote]

Asta nici nu intra in discutie, cel putin pe parte de craftsmanship costumul cumparat nu se va lua in considerare.


[quote=Mitsuki Chan]Am scris asta pentru ca am vazut multe persoane care au scris ca s-ar scadea din nota pentru ca nu sunt facute de "mana" celui care cosplayaza.[/quote]

Si eu scriu asta sa stie la ce sa se astepte cei care isi fac la "Tanti Tantza" costumul.


[quote=Mitsuki Chan]Nu conteaza cine face costumul atat timp cat participantul s-a spetit sa aleaga cele mai bune materiale si a stat cu inima in gat de cum o sa iasa. [/quote]

Ba conteaza. Pentru ca mergand pe mentalitatea asta (extrem de defectuoasa, as adauga), un cosplayer care a realizat totul de la zero si i-a iesit ceva misto e pe picior de egalitate cu unul care "nu prea se pricepe" dar ii iese ceva misto cu ajutorul croitoresei. Eu sunt de parere ca cel care face totul de la zero se speteste ceva mai mult.


[quote=Mitsuki Chan]In multe tari cosplayerii au alte persoane care le fac costumul (exemplu cel mai bun e Genshiken),deci numai in Romania am vazut nebunia asta cu " OMG le-a facut bunica-sa"[/quote]

Nebunia cu "OMG le-a facut bunica-sa" e ceva foarte amuzant, avand in vedere ca e stipulata in detaliu prin regulamentele tuturor conventiilor mari din lume. Implicit nu e ceva specific Romaniei. Si imi cer scuze catre Genshiken, dar nu il consider drept cea mai buna sursa de regulament pentru organizarea unei competitii de cosplay.


[quote=Mitsuki Chan]Degeaba cutare si-a facut costumul singur daca nu arata ca originalul.[/quote]

Alternativ, degeaba arata cutare ca originalul in costum, daca nu si l-a facut singur.

[quote=Mitsuki Chan]Asta se vrea in cosplay, sa fie fidel personajului si pentru asta ar trebui sa li se dea nota.[/quote]

Fidelitatea fata de personaj e doar un procent din punctajul unei competitii de cosplay corecte. Oricine crede altceva are iluzii amarnice.

[quote=Mitsuki Chan]Si alta chestie..oameni buni ,daca aveti un costum cumparat , nu mai participati la concurs, nu ati depus nici un efort pentru costumul ala , nici macar de ales materialele , mi se pare stupid sa mai fie si pretentii de castig, ar trebui sa fie doar de "phun"[/quote]

Poate oamenii vor sa participe fara pretentii de castig. Poate vor doar sa apara pe scena. Poate vor doar sa vada publicul "din afara". Au tot dreptul sa participe la concurs. Desigur, vor pica with flying colors proba de craftsmanship, dar asta-i partea a doua.


[quote=Mitsuki Chan]Era pe youtube la un moment dat un video cu sfaturi si spunea cam asa "Make the costume yourself or find someone to make it for you"[/quote]

Atata timp cat acel "someone" poate fi prezent pe scena in momentul in care se cer explicatiile de rigoare de catre juriu si e dispus sa raspunda la toate intrebarile, acest lucru va fi luat in considerare de baremul de notare.

[quote=Mitsuki Chan]Deci in concluzie...nu vad nimic wrong in a avea o cunostinta pro care sa te ajute la costum[/quote]

Nici eu, atata timp cat nu ai pretentii sa fii tratat la capitolul asta pe picior de egalitate cu unul care nu a avut niciun ajutor la costum, dar totusi i-a iesit ceva la fel de misto ca tie.

[quote=Mitsuki Chan]Cosplayul se face de fun , notele ar trebui date cat se poate de obiectiv , iar cosplayerii ar trebui sa accepte critica , daca vor sa evolueze. [/quote]


Ceea ce, in mare parte, e exact ce NU s-a intamplat pana acum, iar toata flendurarea pe forum de inainte si dupa conventii nu a ajutat. Si treaba asta voi incerca sa o schimb de la Nijikonul urmator.

[quote=Mitsuki Chan]Daca toata lumea si-ar face singura costumele cati cosplayeri buni ar fi in total?[/quote]

Putini si buni, spre deosebire de multi si prosti.

[quote=Mitsuki Chan]Nu ma refeream sa se dea comanda la o croitoreasa efectiv[/quote]

...Desi... in mod ciudat, un pic mai sus exact asta ai spus. Cu ghilimele, cu treaca-mearga, dar cam asta s-a inteles.

[quote=Mitsuki Chan]Repet ca e imposibil ca toti iubitorii de cosplay sa stie sa croiasca perfect(profesional) [/quote]

Corect. Dar sunt unii care stiu. Si aceia vor lua mai multe puncte la aceasta categorie decat majoritatea (daca au costum bun, desigur).

[quote=Mitsuki Chan]In plus cosplayerul e doar un model .Se da nota pentru cat de mult arata ca personajul. Daca s-ar da nota pe croiala s ar face concurs de croit anime costumes.[/quote]

Te inseli. Cosplayerul nu e doar un model. Nota pentru asemanarea cu personajul in cel mai bun caz se situeaza pe undeva pe la 40% din nota finala. Se va da si nota pentru croiala pentru ca, oricat de absurd ar parea, cosplay-ul consta si in croit anime costumes. Da, a fost un soc si pentru mine cand am aflat, a trebuit sa stau jos cand am scris asta. Si pe langa astea, se vor da note si pentru alte aspecte ale cosplay-ului.

[quote=Bebe]chiar am intrebat pe cineva "de ce a mai venit in costum daca nu participa"[/quote]

De ce sa nu vina? Singurul mod in care putem incuraja cosplayerii sa vina e cu un concurs judecat cat mai corect si nepartinitor. Ah da, si cu premii, care sper sa fie cat mai consistente la aceasta editie a Nijikonului. In rest lumea e libera sa faca cosplay si in afara concursului. Probabil vom face incepand cu acest Nijikon un al doilea event de cosplay, unul in afara concursului. Vom vedea.

[quote=Alexander]PROPUN CA TURA VIITOARE CEL CARE NU SI A CROSETAT SOSETELE SA FIE BANAT![/quote]

...Iar aceasta educata sugestie va fi introdusa in reguli. Promit.


[quote=Botan]Nijikon si Otaku Con sunt facute de aceiasi organizatori?[/quote]

Nu chiar... Partial poate. Otaku Festival e organizat de Otaku Entertainment, Nijikon e organizat de Project Sakura. La primul persoana care se ocupa de organizare e Otaku (nu activeaza pe-aici), la al doilea tartorul sunt eu.

[quote=Alexander]Daca vrem cu adevarat sa facem ceva ne filmam desktopul cu programele de editare ruland si explicam cum am facut si ce si la ultimile 3 sa fie proiectate filmele de explicatie.[/quote]

Ideea cu expandarea concursului de AMV-uri e buna, dar trebuie gasita o metoda mai realizabila. Organizarea concursului si conventiei sunt oricum o herghelie de pisici, treaba asta nu ar face decat sa complice lucrurile. O prezentare a fiecarui AMV in parte, impreuna cu explicatii legate de ce s-a gresit, cum s-a ajuns la nota respectiva etc ar fi un inceput. Pana atunci ma gandesc la ceva.

Oricum, aveti situatia. In curand vom pune online regulile de cosplay si baremul de notare de la Nijikon si atunci, cand va incepe sa curga fiere si plansete pe forumuri, voi fi aici sa sorb DELICIOUS TEARS.

Consider insa ca aceasta inasprire de reguli va fi binevenita si va merita in the long run.


Mmm, nice, quotingul merge brici vad.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thunder
post May 26 2010, 03:57 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 19-May 10
From: Inima Ardealului, adica Cluj
Member No.: 9.719
Points: 73
Gender:



si cam pe cand o sa putem citi noul regulament?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post May 26 2010, 04:11 PM
Post #7


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Cat mai repede cu putinta. Sper sa fie online pana la inceputul saptamanii viitoare.

Trebuie pus undeva pe site repede ca sa aiba lumea timp pentru pregatiri, Nijikonul o fi la 6 luni distanta, dar realizarea costumelor mananca destul de mult timp.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thunder
post May 26 2010, 04:14 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 19-May 10
From: Inima Ardealului, adica Cluj
Member No.: 9.719
Points: 73
Gender:



Great!! deabia astept sa ma pot apuca de costum
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post May 26 2010, 05:37 PM
Post #9


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Haha! I failed for Otaku Con, dar macar costumul sa-l fac pt Niji daca nu cumva si particip. :twisted:

Cat despre cosplay, parerea mea e ca este mai frumos sa-l faci singur pt ca te vei simti mai bine purtandu-l si gandindu-te prin cate ai trecut sa-l termini, asta vad eu "fun" in cosplay. Si bineinteles, faptul ca esti imbracat si incerci sa te porti ca unul din personajele tale favorite.

Yeyz, lista de reguli? Pe ce site? Sakuraproject?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post May 26 2010, 05:39 PM
Post #10


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



Mechanist u rock! :lol: :evil:

Asteptam un regulament care sa puna accent si pe costum (implicit si pe cine l'a realizat) de mult. Asteptam acum regulamentul final si modul de punere in aplicare. Nu de alta, dar 6 luni or sa treaca repede :unsure: .



PS: da' ce ti-o facut tanti tantza? :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post May 26 2010, 06:00 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



Mi se pare logic ce spune Mechanist. Dc vrei sa participi la concurs trebuie sa-ti faci costumul singur. Daca doar vrei sa faci cosplay pe langa treaba ta de unde iti iei costumul dar nu te preface ca te-ai spetit sa "alegi materialele"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kanra
post May 26 2010, 06:05 PM
Post #12


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 26-May 10
From: Ikebukuro
Member No.: 9.733
Points: 24
Gender:



Mi se pare destul corect.Chiar as vrea sa se puna intrebari participantilor "cat ti-a luat sa faci costumul","a fost greu" and stuff..nu de alta,dar si eu fac cosplay de ceva vreme si ma deranjeaza sa aud ca am luat costume de pe net..>3> (sa cauti materialul potrivit nu e chiar asa de usor..si sa mai si croiesti,sa înseilezi sa cosi la masina..toate astea cer mult timp).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post May 26 2010, 08:02 PM
Post #13


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Pana la urma e vorba de ce vrea sa vada fiecare: Unii vor sa aprecieze un cosplay ca si acela care ajunge most popular pe deviant, pentru entertainment , ca publicul sa zica" Mah , ala e personajul" iar ceilalti vor aprecia costume cusute de mana in care persoana care le-a facut a depus efort . Insa avand in vedere ca e mica probabilitatea ca cel care a facut costumul sa fie pro , automat se va scade din calitatea cosplayului in sine. Nici una dintre pareri nu este gresita, pana la urma, este vorba doar de punctul de vedere.

Ai dreptate cand spui ca cel care si a facut costumul nu trebuie pus pe acelasi picior cu ala care si l a cumparat/facut la altcineva etc., dar nici daca vine un barbat de 2x2 imbracat in costumul Sailor moon (cu exagerare) , pe care l a facut cu mana lui nu poate fi apreciat prea mult. Trebuie gasita o cale de mijloc, parerea mea.

Pana la urma tu esti organizatorul iar eu daca in viitor voi participa la concurs ma voi conforma regulilor impuse de tine. Astept sa vad regulile between .

p.s. Postul dinainte a fost scris avand in vedere comunitatea anime din Romania si faptul ca nu ne putem lauda cu una prea numeroasa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shizuko
post May 26 2010, 09:03 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 26-May 10
Member No.: 9.734
Points: 34
Gender:



Am o propunere(ca sa se inceteze odata cu aceasta discutie asupra realizarii costumelor). Din moment ce majoritatea cosplayerilor au un cont de Deviant Art, nu credeti ca ar fi bine sa posteze WIP-uri(work in progress) cu(virgula) costumele respective? Asa s-ar vedea si cum au fost realizate si timpul de realizare.


P.S.: Abia astept regulile pt Niji ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kanra
post May 26 2010, 09:08 PM
Post #15


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 26-May 10
From: Ikebukuro
Member No.: 9.733
Points: 24
Gender:



QUOTE(Shizuko @ May 26 2010, 09:03 PM)
Am o propunere(ca sa se inceteze odata cu aceasta discutie asupra realizarii costumelor). Din moment ce majoritatea cosplayerilor au un cont de Deviant Art, nu credeti ca ar fi bine sa posteze WIP-uri(work in progress) cu(virgula) costumele respective? Asa s-ar vedea si cum au fost realizate si timpul de realizare.
P.S.: Abia astept regulile pt Niji ;)
*



Perfecta idee..chiar m-am gandit si eu la asta.Eu una o sa postez si un mic tutorial pentru viitoarele costume.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post May 26 2010, 09:49 PM
Post #16


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



QUOTE(Shizuko @ May 26 2010, 11:03 PM)
Am o propunere(ca sa se inceteze odata cu aceasta discutie asupra realizarii costumelor). Din moment ce majoritatea cosplayerilor au un cont de Deviant Art, nu credeti ca ar fi bine sa posteze WIP-uri(work in progress) cu(virgula) costumele respective? Asa s-ar vedea si cum au fost realizate si timpul de realizare.


Hmm, exista oameni mai darnici si altii mai putin darnici cu propriile cunostinte. Este insa o idee. De ex. la unele concursuri de creatie vestimentara se solicita fotografii din diversele stadii ale costumului. Elimini astfel neincrederea cum ca ar fi cumparat, daaar, nu ai cum sa verifici ca a fost facut de o anumita persoana. Discutii de genul asta au fost si pe forumuri de specialitate (croitorie) d'apoi pe seama unui concurs de copii (mostly) care isi cos singuri costumele.

Dar se poate realiza si prin intrebari la subiect. Nu genul: cat de greu a fost (ca doar nu esti fraier sa zici ca a fost usor ) ci subtilitati pe care doar cel care a croit si cusut, si a buchisit la detalii le cunoaste.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shizuko
post May 26 2010, 10:17 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 26-May 10
Member No.: 9.734
Points: 34
Gender:



QUOTE(usagy @ May 26 2010, 09:49 PM)
Hmm, exista oameni mai darnici si altii mai putin darnici cu propriile cunostinte.  Este insa o idee. De ex. la unele concursuri de creatie vestimentara se solicita fotografii din diversele stadii ale costumului. Elimini astfel neincrederea cum ca ar fi cumparat, daaar, nu ai cum sa verifici ca a fost facut de o anumita persoana. Discutii de genul asta au fost si pe forumuri de specialitate (croitorie) d'apoi pe seama unui concurs de copii (mostly) care isi cos singuri costumele.

Dar se poate realiza si prin intrebari la subiect. Nu genul: cat de greu a fost (ca doar nu esti fraier sa zici ca a fost usor ) ci subtilitati pe care doar cel care a croit si cusut, si a  buchisit la detalii le cunoaste.
*




Hmmm, desigur, adica intrebarile sunt un "must". In cosplay insa mi se pare o prostie sa fie tinute "secrete". Daca poti sa ajuti pe cineva cu cateva cunostiinte ar trebui sa o faci( cel putin in Romania, unde, dupa parerea mea, cosplay-ul s-ar imbunatatii drastic, daca s-ar lasa la o parte orgoliile si egoismul).

Cat depre fotografii, nu ma referem neaparat la diferitele stadii ale costumului, cat la poze in timpul lucrului. Astfel, nu numai ca neincrederea ar fi eliminata, dar poate ca unii cosplayeri ar invata tehnici noi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post May 26 2010, 10:39 PM
Post #18


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



Deja sunt la a doua lamaie - tre' sa imi treaca de la atatea aere afisate de anumite persoane care se tot lamenteaza ca au fost defavorizate de juriu la Otakufest 2010 (desi la costume stiu ca au primit f mult) si se simt asa ofensate de remarcile cum ca nu au facut ei costumele, cand pe paginile lor recunosc (daca ai rabdare sa cauti) ca tiparele le-au fost facute de nush cine, ca accesoriile de nush cine, croitoreasa l-a ajutat (asta e buna, ar tbui sa o tin minte :lol: ) - cand inainte au avut tupeul sa sustina ca ei singurei au facut costumul. Sper sa se tina de cuvant macar cei ce au promis ca nu mai participa :angry: . (cel putin nu au aparut pe aici, inca)

Na ca m'am descarcat - iar atrag multa energie negativa :lol: .

Si ca sa revin la subiect, daca te intereseaza ceva cu adevarat atunci cauti pe siteuri straine/romanesti, forumuri, tutoriale. Si daca iti arde buza sa afli ceva concret de la cineva , nu e greu sa adresezi niste intrebari - nu a omorat asta pe nimeni, sau cel putin nu a aparut la stiri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shizuko
post May 26 2010, 10:47 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 26-May 10
Member No.: 9.734
Points: 34
Gender:



QUOTE(usagy @ May 26 2010, 10:39 PM)
Deja sunt la a doua lamaie - tre' sa imi treaca de la atatea aere afisate de anumite persoane care se tot lamenteaza ca au fost defavorizate de juriu la Otakufest 2010 (desi la costume stiu ca au primit f mult) si se simt asa ofensate de remarcile cum ca nu au facut ei costumele, cand pe paginile lor recunosc (daca ai rabdare sa cauti) ca tiparele le-au fost facute de nush cine, ca accesoriile de nush cine, croitoreasa l-a ajutat (asta e buna, ar tbui sa o tin minte  :lol: ) - cand inainte au avut tupeul sa sustina ca ei singurei au facut costumul.  Sper sa se tina de cuvant macar cei ce au promis ca nu mai participa  :angry: .  (cel putin nu au aparut pe aici, inca)

Na ca m'am descarcat - iar atrag multa energie negativa  :lol: .

Si ca sa revin la subiect, daca te intereseaza ceva cu adevarat atunci cauti pe siteuri straine/romanesti, forumuri, tutoriale. Si daca chiar iti arde buza sa afli ceva concret de la cineva , nu e greu sa adresezi niste intrebari - nu a omorat asta pe nimeni, sau cel putin nu a aparut la stiri.
*



Oh Usagy-san, ce karma negativa ai :))


Toata discutia despre costumul lui x sau y mi se pare penibila. Nu numai ca se contrazic singuri in anumite momente, dar de pare ca s-au format 2 tabere; cu cei ce-i sustin si cu cei care sunt contra. Atata timp cat persoanele respective nici nu s-au sinchisit sa posteze aici atunci de ce se face atat valva pentru ele? :))


Ah, tiparele. Intradevar sunt destul de dificil de gasit, dar nu imposibil. Daca nu se gasesc pe site-uri romanesti macar sa le ia in engleza/franceza si daca nu au destule cunostiinte pt a le intelege, sa le bage intr-un translator(ca nu e greu sa dea un copy/paste)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 27 2010, 10:24 AM
Post #20


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Dau quote unei chestii pe care am scris-o recent intr-un soi de formular pentru Otaku, legat de faza asta:
QUOTE
Costumele să poată primi note de maxim 10, dar cele home-made să primească 2 puncte în plus (un costum cumpărat de nota 10 ar fi astfel egal cu un costum home-made de nota 8, ceea ce mi se pare corect, ţinând cont de faptul că cel home-made nu e la fel de frumos; also, un costum excelent şi home-made ar putea primi 11 sau 12 puncte, mult mai mult decât ar putea primi unul doar cumpărat). Eventual, se poate creşte numărul de puncte de la 2 la mai multe


Ar fi ceva mai corect asa.. cred.
Sa zicem ca vine un tip cu un costum cumparat dar are o performanta foarte buna pe scena si a intrat si perfect in pielea personajului. Exista sansa sa fie intrecut de un tip cu un costum mediocru, o performanta bunicica si o interpretare decenta de personaj ori chestia asta mi se pare discutabila...

Plus ca pana la urma e vorba si de perceptie. Daca dai unei persoane astfel de puncte in plus se cheama ca il favorizezi pe cel care isi face singur costumul si ii incurajezi pe doritori sa faca asa ceva. Daca in schimb depunctezi persoanele care au costume cumparate sau au accesorii cumparate, descurajezi amatorii de cosplay sa participe.
Chit ca in esenta e vorba de acelasi lucru cand tragi linia si insumezi punctele, conteaza mult si cum pui problema.

Ma gandesc ca ar trebui mai degraba sa vedem cum crestem numarul persoanelor care fac cosplay si abia dupa asta sa incepem sa facem trierea. Altfel... ce facem? Ramanem cu 8-10 insi la individual si 3-4 echipe?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

10 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:25 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |