Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Otaku Champloo [20.04.2010], Un mix de anime, muzica is jocuri


Reactive
post Jan 20 2010, 11:36 AM
Post #1


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



Otaku Champloo reprezinta un proiect de termen lung derulat de R2 si Irina Georgescu (Rhea) in parteneriat cu Club Control din Bucuresti. In fiecare seara de marti (dupa ora 18:00) la Club Control se desfasoara un program care consta in proiectii de amv-uri, fanvid-uri, trailere, segmente de documentare si videoclipuri, muzica j-rock si j-pop, jocuri pe console, un reading-corner (unde se pot citi manga, carti si reviste cu profil otaku). De asemenea, la anumite intervale de timp vor avea loc si evenimente mai ample (ateliere, prezentari, concursuri etc).

(IMG:http://img169.imageshack.us/img169/9374/otakuchamploo9.jpg)

Conceptul R2 (initiala dubla de la Reactive si Ruxi) s-a nascut din dorinta de a mentine activa comunitatea otaku din Bucuresti in perioada dintre conventiile mari (Otaku Festival si Nijikon). Noi mergem pe principiul "ce e prea mult nu strica, ci culturalizeaza si largeste perspectiva", astfel ca vrem sa organizam evenimente (mai mici sau mai mari) cat mai diverse, din care participantii sa invete ceva si de care sa-si aduca aminte cu placere. Idei sunt multe si, cu sustinere din partea publicului le vom pune, treptat, in aplicare. Scopul nostru este sa unim comunitatea din Bucuresti, sa atragem membri noi si, mai ales, sa promovam cultura japoneza (contemporana si traditionala). Si, bineinteles, suntem deschisi la sugestii si propuneri.

Pentru informatii, sugestii si opinii puteti vizita site-ul http://www.bakaism.net/r2/

Sau puteti scrie pe acest topic. Feedback-ul este bine venit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Jan 20 2010, 11:39 AM
Post #2


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jan 20 2010, 11:40 AM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



mijlocu saptamani is bad, ce alt feedback mai vrei?
...locatie prea mare pt cat de putina lume a venit, a fost nice cat sa ras, dar spre sfarsit sa plictisit lumea de amv hell si de recolte de toamna iarna primavara, mai multa diversitate nu ar strica
locul are potential
vreau karaoke :P

EOF :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jan 20 2010, 11:42 AM
Post #4


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



hmmzzz how to troll on a troll's thread ??? :)

anyway feedback pozitiv de la mine :) marfa jenga (zanga sau naiba cum s-o numi) marfa amv hell-ul :) lumea cam impartita dar in general a fost ok si preturi ok :) poate dat viitoare vreun concurs ceva ;) and more games :D

r2...d2 - got myself a sticker :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saeko
post Jan 20 2010, 11:50 AM
Post #5


member
***

Group: Members+
Posts: 126
Joined: 6-July 08
From: bucuresti
Member No.: 7.160
Points: 347
Gender:



eu sunt complet de acord cu locatia (va dati seama cami convine universitate decat iancului) :P ; nu ma deranjeaza nici ziua daca nu se nimereste cu predari pt facultate chiar pot sa stau pana mai tarziu ; doar sa am cu cine ramane pana mai tarziu :P

totusi cred ca puteti mai mult :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Jan 20 2010, 04:27 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Locatia e super, dotarea e super. Eu zic sa nu-i lasati pe astia sa scape. In privinta evenimentului nu pot spune decat ca se putea mai bine dar ritmul in care evolueaza evenimentele R2 e top notch. Spatiul este intradevar foarte mare in zona ringului de dans in timp ce la canapele ne-am cam inghesuit pe perioada MEP-urilor. Momentan suntem prea putini pentru a umple spatiul din ring dar probabil evenimente cu tematica ce ar putea functiona ca mediane intre noi si restul lumii dpdv cultural ar aduce mai multa lume sau pentru dispersarea otacilor ati putea imparti ringului in zone cu activitati (desi acestea s-ar tine la lumina reflectoarelor). Ziua in care se tine nu conteaza prea mult, dovada fiind joile care au supravietuit ani buni. Think R2, think!

@Saeko: las ca trece :]]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cippyboy
post Jan 20 2010, 11:09 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: 18-November 06
From: Heaven or Hell
Member No.: 3.288
Points: 26
Gender:



Uhm... jocuri ? unde au fost jocurile ? :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Jan 21 2010, 08:36 AM
Post #8


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



din pacate cele 4 proiectoare ale celor de la Control sunt legate intre ele. Data viitoare poate incearca Methos sa aduca el unele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jan 21 2010, 10:32 AM
Post #9


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Serious business on troll thread.

Lume a fost destula, b, cred ca mai mult de jumatate din club. Problema e ca nu ne-am recunoscut intre noi de nici o culoare. Data viitoare tre' stickere ceva de pus in piept/frunte. Speaking of stickere, mine were stolen!

Anyways, io de felul meu nu ma dau in vant dupa noisy places, si nu m-am simtit la fel de "ca acasa" ca in indie, dar a fost ok. E nice ca-i mare si divers, si e intr-adevar central. Exista potential.

M-ash plange totusi de dj/lipsa de dj/lipsa de control asupra dj-ului. Intr-adevar si in indie asteptam cate 2 ore pana vine Iulian (which sux btw), dar dupa ce vine muzica e de nota 10. In control am o lista luunga de plangeri... de la faptul ca a fost peste amv-uri, n-a fost grozava si in final n-a fost nici macar dansabila.

Cam atat. A, si luati in serios idea cu stickerele. Point is to mingle and meet people, daca ne pastram gashca nostra w t f is the point of the party?! Indie a rezolvat problema f. elegant prin faptul ca ne-a inghesuit prea tare ca sa putem sa nu socializam.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Jan 21 2010, 11:45 AM
Post #10


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



Era serious business de la inceput, niciun troll intentionat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Jan 21 2010, 12:08 PM
Post #11


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



iata ca dupa jumate de an revin si eu cu un post pe a-c \o/

am citit ce s-a scris pe acest topic si prin alte locuri as vrea sa il completez si eu pe Reactive cu cateva mentiuni.

in primul rand as vrea sa specific un lucru foarte clar. ce facem noi martea NU se vrea a fi party. Impreuna cu cei de la Control vom organiza in fiecare seara de marti o seara "otaku", sub numele generic de "Otaku Champloo". Va fi un program standard in care vor fi amv-uri (sau filme sau orice altceva se poate proiecta), proiectii de concerte cu trupe japoneze si muzica (japoneza, amestecata cu muzica de care se pune de obicei in acest club - in majoritate alternative). de asemenea, o data la 2-3 saptamani vom avea si cate un adaos gen workshopuri pe diverse teme, cosplay, chiar karaoke etc. Si pentru aceste seri as vrea sa ii multumesc in mod special Irinei Georgescu, de care probabil putini isi amintesc (nick-ul de Rhea va spune ceva? face parte dintre elderii comunitatii).

Scopul acestor "otaku champloo" este IN PRIMUL RAND de a promova cultura otaku pentru publicul larg si de a va oferi voua sansa sa va simtiti bine intr-un mediu al vostru. consider ca suntem foarte norocosi ca am incheiat acest parteneriat si ca putem pune muzica japoneza si proiecta chestii care tin de cultura japoneza intr-un club mare. avem o vizibilitate foarte mare aici si putem promova cum se cuvine aceasta cultura.

Cred ca e putin exagerat sa vrem sa ramanem forever in underground si sa ne limitam la intalniri "intime" in spatii mici. sunt ani buni de cand ne chinuim, prin diverse mijloace, sa promovam cultura japoneza (contemporana sau clasica) si cred ca totusi rezultatele se vad.

Sincer, marturisesc ca nici eu nici Reactive nu suntem party-whores. Am organizat acele partyuri cu scopul de a uni comunitatea dispersata din Bucuresti. Si, fara falsa modestie, in mare masura am reusit. Iar acum ca scopul nostru a fost atins, am considerat necesar sa revenim la linia pe care ne-am propus-o inital: (din nou) promovarea culturii. noi intentionam sa ne axam acum pe evenimente din care participantii sa ramana cu ceva, care sa mentina comunitatea activa intre evenimentele mari (otaku fest si nijikon), nu pe partyuri din care ramai cu distractie si atat. si aia e buna, insa intr-o anumita masura. ce e prea mult, strica. si nu dorim sa ne asociem numele cu un program bazat exclusiv pe party-uri. si la workshopuri de poti distra la fel de bine. cu alte cuvinte, "we go serious".

si, in incheiere, as vrea sa mentionez controversatele stickere R2. vreau sa explic clar ce e cu aceste stickere. Ca sa faci un event, indiferent ca e vorba de party, workshop sau related, ai nevoie de bani. noi am scos destul pana acum si am vrut sa gasim o metoda prin care sa adunam un "fond de evenimente" pe care sa il folosim pentru materiale de workshop, jocuri pentru cei care sunt pasionati (Jenga-ul ala care va place atat de mult este proprietatea personala a lui Reactive, care il aduce tot timpul de acasa) si altele. si cum nu suntem pe principiul "donati pentru comunitate", am ales o metoda mai eleganta, si anume stickerul cu logoul nostru. e o chestie mai mult simbolica, pentru ca oricum nu strangeam o suma cu care sa fugim in hawaii si sa ne blocam telefoanele. dar cu ce scoteam din stickerele alea puteam cumpara, sa zicem, duplexuri si sprayuri pentru un eventual workshop de stencils. sper ca ati inteles ideea.

la fel, suntem deschisi la orice fel de sugestie. noi facem asta pentru cultura otaku si pentru voi.

Ja ne

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 21 2010, 01:08 PM
Post #12


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Offtopic dar 'Salutari, Ruxi :)'. Sa stii ca am carat niste 'marfa' dupa mine, de Sarbatori, in tara, dar nu stiu sa fi avut loc vreo intalnire in care sa ti-o pot si strecura subtil...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Jan 21 2010, 01:36 PM
Post #13


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



QUOTE(Urfe @ Jan 21 2010, 01:08 PM)
Offtopic dar 'Salutari, Ruxi :)'. Sa stii ca am carat niste 'marfa' dupa mine, de Sarbatori, in tara, dar nu stiu sa fi avut loc vreo intalnire in care sa ti-o pot si strecura subtil...
*



heheheh :P las ca e timp si mersi ca te-ai gandit, you nice as always.

now let's stick to the topic :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jan 21 2010, 01:37 PM
Post #14


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Well, this makes things more clear. Da, din punctul asta de vedere este un mare succes. A fost un club, au fost oameni non-anime in el, si au fost amv-uri pe pereti. 10/10.

Si btw, apreciem eforturile R2. Daca cateodata facem comentarii acide, sunt in totalitate adresate _personal_ organizatorilor, nu evenimentelor. Just 'cause we love ya.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Jan 21 2010, 10:49 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



@ruxi sa stii ca avem un furnizor bun de duplexuri... ahh crap, au reprezentanta numai in Iasi.
Anywho recomand duplexuri mai groase, la 100g/mp. Daca sunt mai subtiri s-ar putea sa va iasa vopseaua pe partea cealalta.

Si mai e intotdeauna optiunea triplexurilor, dar o sa trebuiasca sa vindeti multe stickere...

si un rinichi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Jan 22 2010, 12:30 AM
Post #16


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Jan 22 2010, 02:24 PM
Post #17


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Nice to have you back Ruxi. E mult mai clar care-i faza cu evenimentul si eu personal sunt ok si cu fonduri fara stickere, adica poate odata as putea da mai mult si odata deloc (sorry XD). Sincer singurul lucru care ma sperie cu adevarat e ca nu o sa pot ajunge in fiecare marti si joi :lol: . In curand comunitatea o sa devnia un fel de part-time job de seara pentru mine (si nu ma plang :lol: ). Sunt sigur ca dupa sesiune vor fi mai multi oameni prezenti si abia astept sa vad ce o sa devina "martea" pe viitor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rhea
post Jan 22 2010, 07:02 PM
Post #18


architect
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: --
From: B
Member No.: 77
Points: 39
Gender:



wow de cand n-am mai postat aici.

anyways, vroiam sa va rog scurt sa-mi spuneti si mie ce muzica japoneza ascultati.
pe ce dansati, pe ce nu. melodii preferate, formatii preferate, etc.

cat mai multe nume.

mersi frumos
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 22 2010, 10:56 PM
Post #19


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Ikue Asazaki mi se pare foarte relaxanta. In plus, ador vocea batranilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Jan 25 2010, 05:38 PM
Post #20


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



Reminder: E maine!

Up.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:28 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |