Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

11 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Carti


CyBeR
post Feb 15 2004, 10:26 AM
Post #1


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ok,se mai bucura careva de aceste simple placeri ale vietii.Eu unul cand am timp mai citesc cate ceva ce-mi place(pe langa blestemata aia de lectura obligatorie pentru scoala :twisted: ).Question:cam ce fel de carti preferati si cat de des mai cititi(excluzand revistele aici :lol: ).Odata ce se strang cateva preferinte am sa adaug un poll sa vedem atunci am ce prefera majoritatea lumii.Eu unul apreciez cartile fantasy si eventual un Dosar X sau ceva de Barker.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Feb 15 2004, 12:14 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



well....sincer sa fiu nu citesc foarte mult.Ba chiar foarte putin.Apreciez fantasy.Imi place...Am terminat de curand The Hobbit,...mia placut tare.Am terminat prologul de la Fellowship of the Ring si ma chinui tare la primul capitol...parca am mai mult spor in timpul scolii....Imi place sa ma pierd in alta lume....e un feeling placut.
Am avut cateva tentative mai demult...cu SFuri....dar am lasat-o balta.Prefer sa desenez in timpul liber....un impact vizual are un efect mai deosebit in cazul meu decat unul sa zicem...fictiv...sau...un joc al mintii.
Dar ador sa citesc...si desi sunt un newbe....si numi permit sa comentez prea multe sa spunem...am de gand sa merg mai departe.
Deci....Fantasy deocamdata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Feb 15 2004, 01:46 PM
Post #3


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



eu ma bucur de aceasta bucurie de 2 ani si ma bucur ca ma bucur de ea. desi in ultimul timp nu am putut citi asa mult, imi tot fac planuri de viitor pentru carti. cartea pe care o citesc acum e Wheel of Time:The Great Hunt (thank you!!!!great book...:) ). in rest citesc mai mult sf si fantasy.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 15 2004, 06:41 PM
Post #4


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Kaoru ,se pare ca gandim oarecum la fel.Crede-ma,odata ce treci de inceputul cartii I de la Lotr n-ai sa mai poti sa te opresti.Vorbesc din experienta caci am citit trilogia + Hobbitul.Mai am de citit Simarilion(i-am imprumutat-o profei de romana pe moment) si apoi ma duc la vanatoare de ceva nou.Am mai vazut un Tolkien la librarii=>next target.
Pentru cei care gusta ceva din Biblie,modificat,le sugerez Diavolul Memnoch de Anne Rice.Cei care au vazut/citit Interviu cu un Vampir sau Regina Damnatilor ar trebui sa fie familiariu cu personajul principal(Lestat)si cu stilul autoarei.Misto carte,se joaca cu conceptul de diavol si cu religia in sine.

Card>Wheel of Time:The Great Hunt>de cine e scrisa si la ce editura a aparut.Chiar as fi curios s-o gasesc.

P.S>A vazut cineva cartea Dosarele X - Inaltarea?N-o gasesc nicaeri si e singura carte Dosarele X pe care n-am citit-o(pe langa ghiduri care nu-s interesante).
Ca o sugestie pemtru cei care au jucat Undying.Cautati Cartile Insangerate.Super misto cartea!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Feb 15 2004, 10:05 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



Ma bucur, Cyber, c-ai facut acest thread :gooood: ... Cat despre Anne Rice, am citit Servant of the Bones si nu pot spune ca mi-a placut in mod deosebit.

LOTR am devorat demult; fara The Hobbit, dar o sa-ncep Silmarillon... Si Harry Potter, bineinteles :P .

Iar la capitolul SF, n-am citit decat Dune, care m-a lasat fara grai (cel putin prima carte), desi ultimele doua mi-au parut cam slabute. Oricum, n-am citit ciclul Dune decat o data, dar acum il vreau in colectie sa-l mai citesc de cateva ori; mai ales Imparatul Zeu al Dunei, din care n-am inteles mare lucru la prima lecturare :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Feb 15 2004, 11:59 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Undying am jucat....stiu ca domnul Clive Barker scrie bine.Totusi mia fost teama sa ma aventurez in lumea asta...mise pare cam dusa unpic spre extrem.Nustiu dece am feelingul ca nu sunt tinute in mana lucrurile atat de bine...in sensul ca apar fiinte supranaturale...fantome si puteri asociate cu eroi cam inexplicabile.Daca ai citit ceva...poate imi spui ce crezi. :roll: Poate ma insel eu...Mar interesa sa citesc ...so...as fi interesat de ceva recomandari.
:D
da....mi s-a spus ca este greu LOTR....mai ales la anumite capitole cu dscrieri interminabile.....mi s-a spus deasemenea...sa sar peste prolog...mai ales daca am citit Hobbitul...pt ca ar fi inutil...dar nu mi s-a parut.Am aflat lucruri despre Meriadoch si Peregrin...despre experienta scrierii cartii si multe altele in legatura cu Middle-Earth.Am spus ca ma inarmez cu rabdare si citesc de la cap la coada.Imi place fantasy...si filmele LOTR miau placut sooper mult.Exceptand anumite faze comerciale inevitabile....sunt o reusita din multe puncte de vedere,iar citind Hobbitul.....mia fost suficient sa imi dau seama ce diferenta este intre carti si film.Asa ca deabia astept sa vad continuarea...deci voi citi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 17 2004, 07:51 AM
Post #7


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Citesc acum 'Orbitor', de Cartarescu... si este MINUNATA. Se pare ca este prima dintr-o trilogie... Daca vreti sa cunoastetit stilul, incercati 'Pururi tanar, infasurat in pixeli'.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Il_Palatzzo
post Feb 17 2004, 01:19 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 27
Points: 2



momentan citesc A CLockwork Orange si dup-aia ma apuc de Hotii de Frumusete de Pascal Bruckner
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 18 2004, 07:44 AM
Post #9


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Kaoru>citesc pe moment Cartile Insangerate a lui Barker(3 volume in unul).E trasa de par cu tractorul carte,fiecare capitol fiind o alta povestire.Totusi e interesanta,mai ales unele dintra povesti care te cam lasa tampit(Yattering si Jack<cat am ras la capitolul asta n-am ras de mult).In carte apar cam toate stereotipurile horror intalnite chiar sin in filme de cea mai proasta calitate,dar trecand peste asta cartea are o adevarata valoare(anii de publicare 1983,1988,1989,parca).
Povestirile din carte le pot...compara cu povestirile din seriale precum Monstri sau Zona crepusculara,povestite mult mai intens si mai grotesc.Sper ca asta ti-a facut o oarecacre impresie despre carte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 18 2004, 07:51 AM
Post #10


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



A CLockwork Orange.. nici nu stiu ce este mai freaky... cartea sau ecranizarea? :D

Despre ce este Hotii de Frumusete? Gen Parfumul?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Il_Palatzzo
post Feb 18 2004, 09:21 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 27
Points: 2



nu stiu inca despre ce e ca nu m-am apucat de ea. stai sa vedem ce scrie pe spatele cartii :D

scrie prea mult asa ca o sa rezum: niste tipi observa in frumusetea inegal distribuita o inechitate care trebuie eliminata. Captureaza fete frumoase, le inchid intr-o grota si le supun unui lung tratament de teroare pur psihica bla bla :D

A Clockwork Orange: freaky sunt amandoua : si cartea si ecranizarea :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 19 2004, 07:44 AM
Post #12


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Mai era o carte... dra imi scapa numele.. nu rea, despre un cuplu care ia o fata, o inchide intr-o pivnita, si o tortureaza, violeaza etc. Iti dai seama, foarte controversata. Nu cred sa o fi vazut pe la noi. Dar in Germania a fost publicata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

toranaga
post Feb 19 2004, 05:40 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 51
Points: 2



Pe aceeasi tema e si "Colectionarul" de Fowles. Se pare ca e un trend.

BTW, amatorilor de SF de foarte buna calitate (mai ales celor care au citit / iubit seria Dune) le recomand trilogia Abatiei de Dan Dobos (au aparut so far primele doua volume - "Abatia" si "Blestemul Abatiei", al treilea - "Infinita Abatie" urmand sa apara in noiembrie). Va dau cuvantul meu de cititor maniac de SF ca aceasta serie poate sta alaturi de orice carte internationala fara sa se rusineze.

Cartile au aparut la Nemira si pot fi comandate direct de pe net, la www.abatia.com

Ca sa va faceti o idee despre ce e vorba, va recomand povestirea "Pletele Sfantului Augustin" (dispnibil on line pe acelasi site, in sectiunea povestiri) care a stat la baza trilogiei dezvoltate ulterior de autor.

Chiar, e cineva pe aici care a citit-o deja?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Apr 1 2004, 05:07 PM
Post #14


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Chiar imi pare bine sa vad ca lumea mai si citeste. Am crezut ca s-a lasat de meseria asta. Oricum eu am citit "Cartile insangerate" de Barker(merci CyBeR) si pot spune ca mi-a placut foarte mult deis am ajuns la un punct in care nimic nu ma mai surprinde - am vazut prea multe filme horor documentare despre criminali etc. Cartea trebuie cu siguranta citita. Daca aveti o minte deschisa(si daca sunteti pe forum e clar) gasesti niste chestii foarte interesante. De-abia astept sa ma apuc de altceva.
Cat despre Dune as fi citit in vacanta de Pasti da' e imprumutata. Da' nu duc lipsa de carti am o lista lungasi nu stiu sincer cand m-oi ocupa de ea ca mereu apare cate ceva neprevazut (ex: am vazut Cartile Insangerate si nu m-am putut abtine sa nu citesc si celelalte capitole inafara de Yattering si Jack).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Serpico
post Apr 3 2004, 11:39 AM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 82
Joined: --
From: Bucuresti/ Amestris
Member No.: 249
Points: 2



Eu mi-s fan fantasy, dar din cand in cand merge si-un SF (adica-n vacanta de vara can' n-am calculatorul cu mine si ma dau cu capul de pereti :)).
Ce am citit eu la capitolul fantasy se rezuma la Tolkien cu Hobbitul, LOtR, Silmarillion (cea mai misto dintre cele 3, parerea mea...), primele 5 volume din seria Discworld a lui Terry Pratchet, prima carte din seria Magic- The Gathering, Heroes Wanted (cartea 2) si cam atat. In general le citesc direct in engleza (nu-mi place cum sunt traduse unele carti in lb. rom. si prefer sa le citesc in engleza pt. ca sunt mai bine). Besides, mai invat si eu engleza (nu ca n-as sti :wink:).
Singurele SF pe care stiu sigur ca le-am citit sunt primele carti din seria Ender (kinda liked'em) si inca alte cateva, dar nici un alt titlu rasunator. Oricum, vine vacanta de vara si mai citesc ceva...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Apr 3 2004, 07:32 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



momentaan citesc morometii pentru scoala. apropo, ati citit careva gorin no sho de myiamoto musasi?
cred ca pe site-ul asta ar trebui sa fiti destui care ati citit-o.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 5 2004, 09:54 PM
Post #17


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



momentan nu citesc nimic pentru ca am o problema de saturatie de carti care nu spun nimic. sunt de asemenea foarte pretentios la carti insa pot sa citesc orice gen numai sa merite. insa as fi dispus sa incerc daca cineva imi recomanda un titlu si e dispus sa imi si imprumute...in biblioteca personala nici nu se pune problema sa gasesc ceva... am terminat-o prin clasa a-9-a :D .
ca sa zic ceva si de bine am apreciat foarte mult Dune si Fundatia si nu am prea gasit, eu personal, altceva sf care sa se ridice la nivelul lor.
cam atat deocamdata ca ma intind prea mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Apr 5 2004, 10:53 PM
Post #18


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



go rin no sho, a book of five rings. pai am citi daca am avea o versiune solida, nu digitala, ca e obositor pt ochi. si sa zicem ca am trage la imprimanta, tot e naspa...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

toranaga
post Apr 6 2004, 12:38 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 51
Points: 2



QUOTE(axi)
momentan nu citesc nimic pentru ca am o problema de saturatie de carti care nu spun nimic. sunt de asemenea foarte pretentios la carti insa pot sa citesc orice gen numai sa merite. insa as fi dispus sa incerc daca cineva imi recomanda un titlu si e dispus sa imi si imprumute...in biblioteca personala nici nu se pune problema sa gasesc ceva... am terminat-o prin clasa a-9-a :D .
ca sa zic ceva si de bine am apreciat foarte mult Dune si Fundatia si nu am prea gasit, eu personal, altceva sf care sa se ridice la nivelul lor.
cam atat deocamdata ca ma intind prea mult.


Axi, iti recomand Abatia si Blestemul Abatiei de Dan Dobos. O sa fii surprins intr-un mod foarte placut (mai ales daca ti-a placut seria Dune). Pt. detalii go to www.abatia.com (de unde poti sa si comanzi cartile daca vrei). Eu ti le pot imprumuta dar sa stii ca sunt niste carti pe care chiar merita sa le ai nu doar sa le citesti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Apr 11 2004, 12:36 PM
Post #20


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Critica ratiunii pure , Immanuel Kant , sau cum sa joci ratele si vanatorii cu neuronii
Mie imi place...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

11 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:24 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |