Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Visual Novels


Himitsu23
post Mar 3 2012, 07:46 PM
Post #41


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(cg1700 @ Mar 2 2012, 11:30 PM)
Sorry to burst your bubble dar translation-ul pentru To Heart 2 nu e complet si probabil ca nici nu va fi gata any time soon. Ca sa il citez pe translator: "The final product is still years away unless I get more help. "
*


Major disappointment.... Dar cum se face ca nu va fi gata pana la vara? Am observat ca traducerea e 63% terminata....de cate vieti are nevoie translatorul ca sa mai faca inca 37? And I was so looking forward to playing it :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Mar 3 2012, 08:18 PM
Post #42


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(Himitsu23 @ Mar 3 2012, 07:46 PM)
Major disappointment.... Dar cum se face ca nu va fi gata pana la vara? Am observat ca traducerea e 63% terminata....de cate vieti are nevoie translatorul ca sa mai faca inca 37? And I was so looking forward to playing it :(
*



Asta este unul dintre motivele pentru care m-am apucat de japoneza :D (ma rog, nu neaparat pentru To Heart ci pentru VNs in general). Cred ca cel mai greu a fost cu invatatul kanji...in rest, gramatica nu pune probleme, fiind foarte logica. B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post May 29 2012, 05:09 PM
Post #43


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



Primul VN a fost Katawa Shoujo (care in mod paradoxal a inceput ca un proiect al celor de la 4chan.com si a iesit o treaba foarte frumoasa).
Prima ruta pe care am inceput-o a fost a lui Emi (a fost in mod accidental,jocul nu vina cu schema ca majoritatea VN ca sa nu te ratacesti sau daca vrei sa-l termini repede) si care este ruta mea de suflet.

Sa se mentioneze la dosar ca nu sunt genu de baiat care sa planga la filme romantice,dar sfarsitul rutei,cu Emi si protagonistul in cimitir,unul in bratele celuilalt e destul de lacrimogen.
Si cea mai frumoasa ruta e cea a lui Lilly.

Urmatorul a fost Fate stay/night si dupa a urmat Tsukihime.Amandoua niste capodopere ale genului.Nici nu mai trebuie sa mentionez ca rutele lui Saber si Arcuied au fost preferatele mele.Poate pentru ca amandoua erau blonde?:)
Sincer,nu stiu.


Si am mai jucat si Kira Kira,dar a fost o "mica problema".Versiunea pe care o luasem era trial si se termina cand plecau ei in concertul din jurul Japoniei.
Si alesesem ruta lui Chie.Kira parea prea copilaroasa, iar Sarina zici ca era de cristal,imi era frica sa nu se sparga!

Cred ca o sa-l reiau in viitor,sa-l termin full.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post May 29 2012, 07:28 PM
Post #44


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(Akashiro Kitadawa @ May 29 2012, 05:09 PM)
Si am mai jucat si Kira Kira,dar a fost o "mica problema".Versiunea pe care o luasem era trial  si se termina cand plecau ei in concertul din jurul Japoniei.
Si alesesem ruta lui Chie.Kira parea prea copilaroasa, iar Sarina zici ca era de cristal,imi era frica sa nu se sparga!

Cred ca o sa-l reiau in viitor,sa-l termin full.
*


Pe tipa principala o cheama Kirari, si da, pot sa spun ca si mie mi s-a parut mult prea copilaroasa pt a-i incerca ruta... De fapt, eu in general timd sa las eroina la sfarsit... pt ca de! - ea e mai cu mot fata de celelalte.... Nu prea imi place ideea aceasta cum ca una tre sa fie mai speciala decat celelalte! I demand equality between VN Heroines!!!! Vroiai Ruta lui Chie? Well, nici pe aceea nu am terminat-o... Singura ruta pe care am dus-o pana la sfarsit a fost a Sarinei, si da, chiar ca era de cristal... Nu stiu cum sa-ti spun sa nu-ti dea a spoiler, dar povestea ei este foarte frumoasa, problema e ca (din punctul meu de vedere) protagonistul ajunge sa-si cam bata joc de tot ceea ce reprezinta ea... Kira-Kira a fost primul meu VN, ceea ce inseamna ca Sarina a fost prima ruta pe care am terminat-o. Am pus suflet cand am jucat pt ca pana la punctul cu dezamagirea maxima, protagonistul facea cam tot ce-as fi facut si eu pt cineva etc etc.... Stiu ca la sfarsit am fost foarte furios, confuz, o gramada de sentimente amestecate intre ele din care nu stiu pe care sa-l fi indentificat mai intai... A trecut mai mult de un an de cand am terminat acest VN, si inca nu ma simt in stare sa termin celelalte 2 rute, si apoi sa ajung la True Ending. Am inceput la un moment dat sa joc pt ruta lui Chie, dar am renuntat imediat ce am revazut-o pe Sarina...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 29 2012, 07:55 PM
Post #45


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Himitsu23 @ May 29 2012, 08:28 PM)
Am pus suflet cand am jucat pt ca pana la punctul cu dezamagirea maxima, protagonistul facea cam tot ce-as fi facut si eu pt cineva etc etc.... Stiu ca la sfarsit am fost foarte furios, confuz, o gramada de sentimente amestecate intre ele din care nu stiu pe care sa-l fi indentificat mai intai
*


Din cauza scenelor de sex? That's what you get for reading them and/or taking them seriously.

Cat despre Kira Kira, cred ca mi-am mai spus parerea undeva prin topicul asta. Mi s-a parut destul de mediocru, mai ales capitolul 2 in care calatoresc prin Japonia care imi aduc aminte ca aproape m-a adormit de cat de plictisitor era.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post May 29 2012, 08:10 PM
Post #46


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(cg1700 @ May 29 2012, 07:55 PM)
Din cauza scenelor de sex? That's what you get for reading them and/or taking them seriously.

Cat despre Kira Kira, cred ca mi-am mai spus parerea undeva prin topicul asta. Mi s-a parut destul de mediocru, mai ales capitolul 2 in care calatoresc prin Japonia care imi aduc aminte ca aproape m-a adormit de cat de plictisitor era.
*


Well, yeah....locatia, conditiile, pana si felul in care s-a derulat totul a fost atat de naspa, incat like I said, m-a enervat maxim. Si umilinta nu a fost completa pana nu au ajuns la gara...atunci mi-a dat impresia ca ea nu mai era deloc acelasi personaj care fusese pana in acel moment...ca respectivul a reusit s-o prosteasca de tot...si faza cu child deja ma daduse peste cap... Imi venea sa-i omor pe aman2... Si-au batut joc in ultimul hal de tot ceea ce a fost frumos pana in acel moment... Some things just have to remain pure, and Sarina was one of them...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post May 29 2012, 11:42 PM
Post #47


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



"Imi venea sa-i omor pe aman2... Si-au batut joc in ultimul hal de tot ceea ce a fost frumos pana in acel moment... Some things just have to remain pure, and Sarina was one of them..."

Stii cum suni ? Ca un veterinar care gaseste un cal frumos,dar foarte ranit si cu inima rupta alege "sa-i curme suferinta".Luai shotgunul, iti tremura mana, lacrimile iti siroiau pe obraz, inchideai ochii si... BANG!, poneiul... adik Sarina si protagonistul erau amandoi linistiti unul langa celalalt,fiecare cu cate o gaura de 10 cm in ei.

Scuze de mica mea comparatie, pare cruda dar asa ai facut sa sune pasajul acela.


Din ce mi-ai zis, scenele "ero" seamana cu cele din Katawa Shoujo din ruta lui Hanako.Si ea parea de cristal, dar cum se dovedeste pe urma era chiar foarte puternica pe dinauntru.Iar singura scena a parut fortata si foarte nenaturala.Dar ce nu te omoara te face mai puternic, plus ca ea zambea la sfarsit :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 29 2012, 11:53 PM
Post #48


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Himitsu exagereaza. Mie scena respectiva mi s-a parut anumuzanta, nu rage-inducing.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post May 30 2012, 12:07 AM
Post #49


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



QUOTE(cg1700 @ May 29 2012, 11:53 PM)
Himitsu exagereaza. Mie scena respectiva mi s-a parut anumuzanta, nu rage-inducing.
*




Nu, eu am exagerat.Nu am vazut scena, dar fie ca e doar o scena din un anime/VN si se intampla cum a zis el, tot iti faci sange rau daca esti genul care se implica emotional.

Din pacate si eu sunt tipul ala de caracter.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post May 30 2012, 10:01 AM
Post #50


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(Akashiro Kitadawa @ May 30 2012, 12:07 AM)
Nu, eu am exagerat.Nu am vazut scena, dar fie ca e doar o scena din un anime/VN si se intampla cum a zis el, tot iti faci sange rau daca esti genul care se implica emotional.

Din pacate si eu sunt tipul ala de caracter.
*


Ok, esti tipul acela de caracter? Sounds good! In acest caz, chiar te provoc sa termini ruta Sarinei si sa-mi spui tie cum ti s-a parut sfarsitul. And just to be sure that de data asta nu vei avea o varianta trial, iti dau linkul pt varianta completa. http://erogedownload.com/downloads/kira-kira/
Oh, I just remembered... What was that comparing everything to a wounded horse or something....? Esti student la medicina veterinara? :)
Acum vreau sa intreb.... In final ce sunt aceste VNs si care este rostul lor? Ajungi sa intelegi totul la adevarata valoare daca nu te implici emotional in poveste? Yeah, ok, poate ca unii au o fire mai...puternica, sa zic asa...
Si da, am observat ca de cele mai multe ori ero-scenes ajung sa ma enerveze. Mai ales felul cum incep... Protagonistii trec la unbuttoning shirts, eroinele stau proaste pt vreo cateva secunde, si apoi zic clasica expresie cu "If its ......-kun, then it's ok." Mai tarziu faza cu "I'm happy"... In Sharin no Kuni chiar mi-a placut felul cum au inceput scenele. Ma rog, asta pana la scena eroinei principale....care a fost exact precum am descris mai sus.
De-aia pot sa spun ca mi-a placut cel mai mult ruta lui Kurugaya Yuiko din Little Busters: no stupid H scenes care sa-mi strice imaginea despre ea in vre-un fel. Ca sa nu mai spun ca eu am un obicei ca atunci cand aud anumite melodii si ajung sa le ascult pt mai mult timp dupa, sa imi aduca aminte de diferite persoane. Acum, de fiecare data cand aud "Set fire to the rain" imi apar imaginile cu Yuiko in my mind...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post May 30 2012, 05:15 PM
Post #51


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



QUOTE(Himitsu23 @ May 30 2012, 10:01 AM)
Ok, esti tipul acela de caracter? Sounds good! In acest caz, chiar te provoc sa termini ruta Sarinei si sa-mi spui tie cum ti s-a parut sfarsitul. And just to be sure that de data asta nu vei avea o varianta trial, iti dau linkul pt varianta completa. http://erogedownload.com/downloads/kira-kira/
Oh, I just remembered... What was that comparing everything to a wounded horse or something....? Esti student la medicina veterinara? :)
Acum vreau sa intreb.... In final ce sunt aceste VNs si care este rostul lor? Ajungi sa intelegi totul la adevarata valoare daca nu te implici emotional in poveste? Yeah, ok, poate ca unii au o fire mai...puternica, sa zic asa...
Si da, am observat ca de cele mai multe ori ero-scenes ajung sa ma enerveze. Mai ales felul cum incep... Protagonistii trec la unbuttoning shirts, eroinele stau proaste pt vreo cateva secunde, si apoi zic clasica expresie cu "If its ......-kun, then it's ok." Mai tarziu faza cu "I'm happy"... In Sharin no Kuni chiar mi-a placut felul cum au inceput scenele. Ma rog, asta pana la scena eroinei principale....care a fost exact precum am descris mai sus.
De-aia pot sa spun ca mi-a placut cel mai mult ruta lui Kurugaya Yuiko din Little Busters: no stupid H scenes care sa-mi strice imaginea despre ea in vre-un fel. Ca sa nu mai spun ca eu am un obicei ca atunci cand aud anumite melodii si ajung sa le ascult pt mai mult timp dupa, sa imi aduca aminte de diferite persoane. Acum, de fiecare data cand aud "Set fire to the rain" imi apar imaginile cu Yuiko in my mind...
*





Da, "sunt tipul acela de caracter" :D.Si nu sunt student la medicina veterinara.Doar ca la americani (pe vremea cand inca foloseau cai), asa se "ocupau" de caii raniti care nu mai puteau fi salvati.Sunt multe faze in westernuri clasice de genul acesta (imi cer scuze anticipat persoanelor iubitoare de cai sau celor sensibile,dar eu doar mentionez lucrul acesta).


Si da, daca nu te implici emotional intr-un VN (si la fel fac si cu cartile,desi acolo e mai mult vorba de imersiune decat de implicare emotionala) nu prea ai cum sa intelegi povestea cu adevarat.Desi in general iti alegi o ruta preferata, nu le poti avea pe toate :D.


In legatura cu scenele H, ce problema ai cu desfacutul nasturilor? Ar trebui sa le rupa hainele ?:D Si pana acuma nici o scena H (incluzand Katawa,Tsukihime,Fate) dintr-un VN,eroina scenei nu a acceptat sa faca amor doar ca "if its ......-kun, then it's ok".O faceau pentru il iubeau pe caracterul principal sau simteau ceva pentru el, in majoritatea cazurilor enuntandu-si dragostea pentru el.Exceptand scena cu Rin din Fate stay/night (nu a zis nici pana in ziua de azi ca simte ceva pentru Shiro) care a fost aiurea rau de tot.A fost singura scena H care ma facut sa ma simt vinovat ca am vazut-o.Some things cannot be unseen!



In legatura cu unele melodii care raman legate de imagini sa-ti zic una din experienta mea personala.Citind manga "Love Hina" (una din cele mai frumoase romance manga vreodata create), ascultam "Flo Rida-Wild Ones ft Sia" si cred ca era pusa pe repeat.Cred ca am ascultat-o de vreo 10 ori incontinuu si tocmai ajunsesem la punctul culminant al seriei (si care este destul de lunga, are vreo 120 de capitole) aka cand Naru in sfarsit marturiseste ca-l iubeste pe Keitaro.Si de atunci, de fiecare data cand o ascult mereu imi aduce aminte de starea pe care o aveam cand citeam scenele acelea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post May 30 2012, 06:02 PM
Post #52


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(Akashiro Kitadawa @ May 30 2012, 05:15 PM)
Si da, daca nu te implici emotional intr-un VN (si la fel fac si cu cartile,desi acolo e mai mult vorba de imersiune decat de implicare emotionala) nu prea ai cum sa intelegi povestea cu adevarat.Desi in general iti alegi o ruta preferata, nu le poti avea pe toate :D.

OK, cineva care gandeste ca mine in ceea ce priveste VNs....that's something rare XD Dude, sunt intru totul de acord.... Cand ajungi sa te implici emotional in ruta unei eroine, la sfarsit parca nu mai poti sa incepi alta ruta atata timp cat stii ca o vei revedea si pe EA pe acolo and you would feel like betraying her... Intr-un fel, e chiar pacat...eu nu sunt de acord cu ideea cum ca trebuie sa existe o ordine in care trebuie procedat....de fapt, am spus ca nu sunt de acord nici cu ideea eroinei principale... Si da, e pacat pt ca asa nu mai poti afla si celelalte povesti care ar putea fi la fel de bune, sau poate chiar mai bune decat a primei pe care ai ales-o...asta ma intreb eu.... e bine sau nu sa te implici emotional....uite eu nu cred ca voi termina celelalte rute din Kira*Kira sau din Little Busters din motive enumerate mai sus...
QUOTE
In legatura cu scenele H, ce problema ai cu desfacutul nasturilor? Ar trebui sa le rupa hainele ?:D Si pana acuma nici o scena H (incluzand Katawa,Tsukihime,Fate) dintr-un VN,eroina scenei nu a acceptat sa faca amor doar ca "if its ......-kun, then it's ok".O faceau pentru il iubeau pe caracterul principal sau simteau ceva pentru el, in majoritatea cazurilor enuntandu-si dragostea pentru el.Exceptand scena cu Rin din Fate stay/night (nu a zis nici pana in ziua de azi ca simte ceva pentru Shiro) care a fost aiurea rau de tot.A fost singura scena H care ma facut sa ma simt vinovat ca am vazut-o.Some things cannot be unseen!

Amen! Dude, incearca G-Senjou no Mao....acolo cu una dintre eroine, la felul cum s-a desfasurat totul eram ceva de genul: "YES!!! THAT is how you freakin do it!" Spre deosebire de alte scene, acolo a fost ceva extrem de rar numit "preludiu".... They kissed like 20 times before "engaging". Pacat insa ca aceea e singura cu care procedeaza asa....restul, well, erau doar asa pt ca sa fie...inclusiv cu eroina principala.
Nu stiu daca ai scris bine faza cu "Some things cannot be unseen"...sigur nu trebuia sa fie "some things are better left unseen"? Uite, mie mi-a placut enorm Little Busters pt ca nu a continut H scenes, adica eroina si-a pastrat farmecul pe care l-a avut inca de la inceput. Am inteles ca doar in varianta "Ecstasy" a jocului sunt acele H scenes, dar pt mine, lipsa lor a facut experienta de un infinit de ori mai placuta. Probabil aceeasi amintire placuta as fi avut-o si despre Sarina daca nu erau H scenes care sa strice totul...
QUOTE
In legatura cu unele melodii care raman legate de imagini  sa-ti zic una din experienta mea personala.Citind manga "Love Hina" (una din cele mai frumoase romance manga vreodata create), ascultam "Flo Rida-Wild Ones ft Sia" si cred ca era pusa pe repeat.Cred ca am ascultat-o de vreo 10 ori incontinuu si tocmai ajunsesem la punctul culminant al seriei (si care este destul de lunga, are vreo 120 de capitole) aka cand Naru in sfarsit marturiseste ca-l iubeste pe Keitaro.Si de atunci, de fiecare data cand o ascult mereu imi aduce aminte de starea pe care o aveam cand citeam scenele acelea.
*


Eu nu am ascultat vreo melodie in timp ce am jucat Little Busters, doar ca "Set fire to the rain" imi aduce aminte de respectiva eroina pt ca ruta ei avea legatura cu ploaia.... Prin ploaie, they had their first date, si de atunci nu a mai incetat ploaia... until one day.... XD
Melodia care imi aduce aminte de Kira*Kira e "Da vina pe Voltaj" mai exact "basistul meu care baga-acuma Slap-ul".....prima data cand am auzit de miscarea asta a celor care canta la bass, a fost in Kira*Kira...so da, cand o ascult la radio, imi aduce aminte de Sarina, de toate momentele nice care s-au petrecut intre ei, si sfarsitul "apoteoptic"....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post May 30 2012, 11:32 PM
Post #53


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



QUOTE(Himitsu23 @ May 30 2012, 06:02 PM)
OK, cineva care gandeste ca mine in ceea ce priveste VNs....that's something rare XD Dude, sunt intru totul de acord.... Cand ajungi sa te implici emotional in ruta unei eroine, la sfarsit parca nu mai poti sa incepi alta ruta atata timp cat stii ca o vei revedea si pe EA pe acolo and you would feel like betraying her... Intr-un fel, e chiar pacat...eu nu sunt de acord cu ideea cum ca trebuie sa existe o ordine in care trebuie procedat....de fapt, am spus ca nu sunt de acord nici cu ideea eroinei principale... Si da, e pacat pt ca asa nu mai poti afla si celelalte povesti care ar putea fi la fel de bune, sau poate chiar mai bune decat a primei pe care ai ales-o...asta ma intreb eu.... e bine sau nu sa te implici emotional....uite eu nu cred ca voi termina celelalte rute din Kira*Kira sau din Little Busters din motive enumerate mai sus...

Amen! Dude, incearca G-Senjou no Mao....acolo cu una dintre eroine, la felul cum s-a desfasurat totul eram ceva de genul: "YES!!! THAT is how you freakin do it!" Spre deosebire de alte scene, acolo a fost ceva extrem de rar numit "preludiu".... They kissed like 20 times before "engaging". Pacat insa ca aceea e singura cu care procedeaza asa....restul, well, erau doar asa pt ca sa fie...inclusiv cu eroina principala.
Nu stiu daca ai scris bine faza cu "Some things cannot be unseen"...sigur nu trebuia sa fie "some things are better left unseen"? Uite, mie mi-a placut enorm Little Busters pt ca nu a continut H scenes, adica eroina si-a pastrat farmecul pe care l-a avut inca de la inceput. Am inteles ca doar in varianta "Ecstasy" a jocului sunt acele H scenes, dar pt mine, lipsa lor a facut experienta de un infinit de ori mai placuta. Probabil aceeasi amintire placuta as fi avut-o si despre Sarina daca nu erau H scenes care sa strice totul...

Eu nu am ascultat vreo melodie in timp ce am jucat Little Busters, doar ca "Set fire to the rain" imi aduce aminte de respectiva eroina pt ca ruta ei avea legatura cu ploaia.... Prin ploaie, they had their first date, si de atunci nu a mai incetat ploaia... until one day.... XD
Melodia care imi aduce aminte de Kira*Kira e "Da vina pe Voltaj" mai exact "basistul meu care baga-acuma Slap-ul".....prima data cand am auzit de miscarea asta a celor care canta la bass, a fost in Kira*Kira...so da, cand o ascult la radio, imi aduce aminte de Sarina, de toate momentele nice care s-au petrecut intre ei, si sfarsitul "apoteoptic"....
*




Asa mi sa intamplat prima data cand am jucat Katawa Shoujo.Dupa ce am facut ruta cu Emi, nu prea mai puteam face celelalte rute imediat.Decat dupa vizionarea asidua a endingului de foarte multe ori.Si se intanpla exact ca si cu o melodie care iti place.Dupa n vizionari, ajungi sa nu mai ai acelasi feeling pe care l-ai avut prima data.Si cum am mai mentionat alta data, in afara de ruta cu Emi, mi-a mai placut ruta cu Lilly.

Spoiler alert! Pentru cei care nu au jucat Katawa Shoujo.

Ce mi-a placut la Emi asa mult ? In afara faptului ca arata ca o pustoaica de 14 ani ?:D Si umbla mai mult in tricou si pantaloni scurti ? Si avea poneytails?
Era genul de fata care vroia sa para ca nu-i pasa de nimik, inclusiv de sentimentele celuilalt.Si care pana la urma isi da seama ca are nevoie de ajutorul celuilalt.


Ca fapt divers, continuarea la Kira Kira nu are scene H, in timp ce Kira Kira are.Iar la Little Busters este exact invers.Continuarea are scene H, in timp ce prima parte nu are.Asta dovedeste ca se poate trai si fara H scenes.
Dar hai ca zic acuma ceva de ras... H scenes in VN sunt ca sarea in bucate :D.Doar ca unii mananca mai nesarat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post May 31 2012, 12:40 AM
Post #54


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(Akashiro Kitadawa @ May 30 2012, 11:32 PM)
Dar hai ca zic acuma ceva de ras... H scenes in VN sunt ca sarea in bucate :D.Doar ca unii mananca mai nesarat.
*


And that is only because it makes the experience much sweeter.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post May 31 2012, 05:18 PM
Post #55


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



QUOTE(Himitsu23 @ May 31 2012, 12:40 AM)
And that is only because it makes the experience much sweeter.
*




Amen to that brother! :D

Si cred ca o sa ma apuc de Kira Kira cand am timp (nu promit nimik).Nu prea e lunga si sunt curios de calea lui Sarina.Dar nu va fi in viitorul apropiat.
Cand o voi termina (si asta inseamna toate cele 3 rute) o sa inaintez raport scris.O sa-l ai la prima ora pe birou :D.

Off-topic.Cand pot trimite PM? Dupa ce fac 30+ de posturi ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post May 31 2012, 07:05 PM
Post #56


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(Akashiro Kitadawa @ May 31 2012, 05:18 PM)
Amen to that brother! :D

Si cred ca o sa ma apuc de Kira Kira cand am timp (nu promit nimik).Nu prea e lunga si sunt curios de calea lui Sarina.Dar nu va fi in viitorul apropiat.
Cand o voi termina (si asta inseamna toate cele 3 rute) o sa inaintez raport scris.O sa-l ai la prima ora pe birou :D.

Off-topic.Cand pot trimite PM? Dupa ce fac 30+ de posturi ?
*


Well, sper ca nu m-am facut inteles gresit... Pt ca u ai spus ca H scenes sunt "ca sarea-n bucate.Doar ca unii mananca mai nesarat." eu am spus ca experienta e mai sweet datorita lipsei acelor scene...Sper ca u cu asta ai fost de acord ^.^
Nu stiu ce sa zic, pe mine nu prea ma intereseaza ruta lui Chie sau a lui Kirari... Eu vreau doar sa vad ce parere ti-a lasat ruta Sarinei. Oricum, sfatul meu este sa incerci ruta ei mai intai, pt ca sunt foarte curios sa vad daca vei mai putea incerca si rutele celorlalte 2 dupa :))
Da, abia dupa 30 de posturi si matanii poti sa trimiti si PMs :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 31 2012, 07:10 PM
Post #57


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Dar ruta (de fapt rutele ca sunt doua) lui Kirari e singura buna, chiar foarte buna as putea zice si se vede ca e singura pentru care producatorii chiar au depus efort in realizarea ei. Motivul pentru care majoritatea apreciaza Kira-Kira e pentru ruta lui Kirari.
Rutele lui Chie si a Sarinei sunt acolo doar de umplutura si sunt bore-fest-uri complete in care nu se intampla nimic interesant (in mod special ruta Sarinei).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post May 31 2012, 07:20 PM
Post #58


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(cg1700 @ May 31 2012, 07:10 PM)
Dar ruta (de fapt rutele ca sunt doua) lui Kirari e singura buna, chiar foarte buna as putea zice si se vede ca e singura pentru care producatorii chiar au depus efort in realizarea ei. Motivul pentru care majoritatea apreciaza Kira-Kira e pentru ruta lui Kirari.
Rutele lui Chie si a Sarinei sunt acolo doar de umplutura si sunt bore-fest-uri complete in care nu se intampla nimic interesant (in mod special ruta Sarinei).
*


Maaaaannn.....you have something against Sarina, right? :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 31 2012, 07:25 PM
Post #59


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Nope. Doar ca plot-ul din ruta ei a fost de departe cel mai neinteresant. Oricum, cred ca ma mai spus asta, dar, dintre toate VN-urile pe care le-am citit, Kira Kira e unul din cele care mi-a placut cel mai putin. Nu vad de ce l-ar citi cineva cand sunt alte VN-uri traduse infinit mai bune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post May 31 2012, 07:37 PM
Post #60


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(cg1700 @ May 31 2012, 07:25 PM)
Nope. Doar ca plot-ul din ruta ei a fost de departe cel mai neinteresant. Oricum, cred ca ma mai spus asta, dar, dintre toate VN-urile pe care le-am citit, Kira Kira e unul din cele care mi-a placut cel mai putin. Nu vad de ce l-ar citi cineva cand sunt alte VN-uri traduse infinit mai bune.
*


Well, it was my first, thus oricat de prost ar fi fost, sau cat de nereusit, boring or whatever you may consider it, mie tot imi va placea XD Sarina was the first VN heroine I have competed a story with and she will always have a special place in my heart. Mie mi s-a parut ruta ei foarte interesanta si placuta... au fost niste scene pe care nu le voi descrie acum, dar care mi-au placut foarte mult...dovada ca inca le mai tin minte desi a trecut ceva timp XD Mi-a placut felul cum s-au apropiat unul de altul, cum el a vrut sa o mai vada asa ca a mers pana la casa ei....etc etc. In plus, FFS she was the lead Guitar of the band! Girls that play the electric guitar are freakin goddesses and she was no exception! XD ...well except when she became a mortal in the hands of the wolf in sheep's clothing....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:14 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |