Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bani si anime


bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Avand in vedere ca din ce in ce mai multa lume este atrasa de anime, exista posibilitatea sa se faca o distributie de anime original sau nu.
Tinand cont ca anime este o marfa, voi cati bani ati fi dispusi sa dati pe luna, in mod frecvent .

Personal nu am absolut nici un produs original si singura persoana din tara care stiu ca are un film cumparat este Lother, care anunta acum un an ca a achizitionat Princess Mononoke.

Tinand cont ca in Japonia un film costa 70$, acelasi film in SUA costa 40$, s-ar putea vinde si in romania anime la preturi de 15$. (echivalent la sistemul de comercializare a jocurilor PC oferite de Best Computers)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Avand in vedere ca eu sunt doar un elev, lunar pot da cam 200 000 lei, dar acum pe timpul verii, am sa ma apuc de munca, si atunci cred ca pot sa dau si 400 000-500 000 lei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ma eu unu n-as da bani pe un anime original de prea multe ori. M-as multumi si cu un singur titlu original. Atat timp cat este Lother nu vad de ce am da bani pe anime originale. Si atat timp cat exista net si edonkey vom avea mereu de unde sa luam anime originale.

Da ca sa ma conformez si eu cu topicul as da 300-500000. Asta e sunt inca la liceu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



100-300k
Din pacate atat as putea, dar as da.

Scorpio daca nu ar mai da nimeni bani atunci de ce haia mea ar mai aduce cineva anime in romania??? E un produs, trebuiesc bani. Vrei sa arati ca iti pasa? Cumperi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ba la ce preturi ar fi la noi sa nu-mi spui tu mie ca ti-ai cumpara anime originale in fiecare luna. Si nu gasesc logica in a da bani mai multi pe un anime pe care pot frumos sa-l iau de la Lother sau de pe net.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Cam asa e treba...M-am intalnit cu Lother...si se pare ca o sa aveti cu toti anime noi de la mine prin el!!!
O sa incerc sa iau tot ce este nou si gasesc...
Intrebati-l de noutati....
Ca tot ma bateati la cap cu Armitage Dual Matrix...vedeti ca i l-am dat!!
Sigur il vrei si tu Scorpio!! ;)


Aseara am mai luat o tona de hentaiuri marfa....peste o saptamana o sa fie disponibile tot la omul de baza (Lother)!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Nu nu-l vreau. Am facut si eu rost de el. Nu mi-am m ai updatat lista. Astept sa vina cd-urile de la Lother si dupa aia mi-o updatez
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



As cumpara cu o conditie: sa fie ceva oficial. Ce ai vrut sa spui cu anime 'original'?. Daca in contextul tau antonimul inseamna ceea ce avem noi pana acum, vreau sa intreb doar atat: sa dau niste nistr bani care nu ajung la acele persoane a caror munca imi place? Nope.. nici in ruptul capului!!!!
E stupid... si se pune so putin alffel problema: strangem toti cat anime putem, se deshide un magaznin oficial, nu are vanzari, se inchide- pentru ca toti cei interesati de gen au vazut in mare tot.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Mdeah, bine Scorpio asa vezi. Si ne mai miram de ce nu o sa fie anime pe la noi?

Ideea e asta. Tu cumperi un anime. Cel care aduce asa ceva vede ca tu l-ai cumparat si, deci, esti interesat de asa ceva si probabil vei mai cumpara. De aceea se va hotara ca sa aduca mai mult. Daca vede ce ai scris tu atunci zice pas.
Tu chiar crezi ca eu mi-as permite sa cumpar toate animeurile care imi plac? Nici americanii nu pot daraminte noi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trexr
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 62
Points: 2



Anime in format Divx e un compromis. E foarte bun pentru popularizare si mai ales in conditiile actuale din RO. Calitatea nu este in nici un caz pentru colectionari (eventual divx5 cu sunet ac3), pentru cei carora le-a placut un anume titlu si vor produsul cat mai original.

Dar Divx (low rates) sau Realmovie ( :roll: ) e bun pentru preview, mai ales pentru net prin dial-up + ca e un farmec din faptul ca te-ai zbatut un pic sa-l gasesti si sa-l iei 8) . It's fun, ne, Urfe-san? ca doar esti pe dial-up: tiny episodes, openings, endings...

(Tehnic vorbind...cei care au calc sa le permita play divx5 cu sunet ac3 cu decodificare dolby digital ar avea bani sa ia DVDuri de la magazin...iar DVD (mpeg2) nu necesita procesor asa puternic ca si Divx (mpeg4) :idea: ) (la mine, pe K6-2 400 nu merge Ninja Scroll divx 3.11 sunet mp3 rezolutie 720x480 :evil: ).

Eu as lua cam pana la 4 DVD cu anime (probabil filme de lung metraj) pe an si as da pana pe la 500.000 lei pe luna pentru un pachet de programe prin cablu care sa difuzeze seriale anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



A fost clar in ce am spus? Ca in mare AS cumpara daca as avea de unde.

Daca vrea sa stiu cum e anime-ul... cam cum a spus trexer (it's fun, aham): poate un opening, un mp3 ceva, plus trailere oficiale. In ciuda unei legaturi prin dial-up.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sayan->GTO
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: --
Member No.: 58
Points: 2



Ma daca voi credeti ca o sa gasiti anime in Ro la 500000 luatimi si mie vreo 50 de bucati.
E o cluma cred.
In primul rind adac va uitati la shopurile online care vind anime veti vedea preturi serioase. Eventual reduceri daca se cumpara Pachet toata seria sau promotii speciale. Sa dai sa zicem 150 $ pentru Eva mi se pare exagerat. Mai mult stiti si voi ca pe la noi daca se va vinde vreodata anime in mod oficial acesta va fi dublat si subtitrat. Pentru acest serviciu fiti siguri ca veti platii sume enorme. Mai mult la pretul DVD-lui se va adauga si comisionul comerciantului care stiti si voi ce politica adopta. " mai bine sta in vitrina decit sa scad pretul".
Eu zic ca daca gasit vreun DVD cu anime sub 1000000 sa va considerati fericiti. dar la 30$ cit reprezinta acel pret mai bine luati prin ebay.
Chiar si afara cine cumpara anime pe DVD prima data vede seria in Divx sau asa ceva dupa care daca i-a placut enorm scoate din buzunar citeva zeci de $ sau sute "depinde".
Ca sa va aruncati si putiniii bani pe care ii aveti pe DVD mi se pare absurd. Cel mai misto ar fi atunci sa luam DVD si sa-l multiplicam in cite exemplare e nevoie.
Oricum un calulator puternic sau un PS2 sau Xbox dea stiu si divX sau Xvid cit despre Mpeg2 nu se pune problema.
Un DVD gol costa intre 50 si 100 mii asa ca vedeti voi daca merita mai bine sa multiplicati un DVD la a carui plata sa contribuie cei ce-l vor, dimiuinduse astfel costul / pers, sau sa platiti singuri DVD-ul. Pe mine unu ma deraneaza la DVD-uri faptul ca mai mult de 4 episoade nu sunt pe un disc asa ca va fi nevoie de citeva DVD pentru a completa o serie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Toata idea este sa cumperi produse originale ca sa suporti creatorul lor.
Dupa ce am jucat un joc piratat mai mult de un an, pentru ca mi-a placut la nebunie, l-am cumparat platind 12$ pe el nu 45$ cat se gaseste in exterior. Diferenta de pret vine din faptul ca distribuitorii si-au dat seama ca pot scoate ceva bani cu produse mai ieftine decat deloc (plus asa pot educa piata in a cumpara produse originale).

Eu as da cel putin 500.000 pe luna. Din banii acestia m-asi cumpara (cam la doua luni) un titlu original ce mi-a placul la nebunie (de exemplu Ghost in the Shell, Jin Roh) -pretul ca sa fie acceptabil ar fi de maxim 25$ DVD. Cu maruntisul care imi mai ramane as mai lua o manga care mi-ar place (ce nu ar trerbui sa sara de 100.000 lei).

Asta nu inseamna ca nu as mai incerca sa fac rost de anime de pe net. Dar acel anime care il vad si cred ca merita cu adevarat l-as cumpara in original.

Noi la ora actuala suntem la cel mai de jos nivel in distributia de anime.
Noi vedem seri si filme piratate de catre americani pentru ei. Asta inseamna ca suntem complet la mila americanilor (asa cum ei sunt la mila japonezilor). Ex: Love Hina Again a aparut DivX pentru ca in SUA nu este distribuita oficial, acelasi lucru despre Armitage III - Dual Matrix (intre timp poate sa mai modificat ceva).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Intradevar, un anime original il vei lua doar pentru ca: ori ti-a placut foarte mult, si merita sa-l iei si asa, ori ca ai vazut ceva din el, si stii sigur ca daca o sa-l iei original, n-ai aruncat banii aiurea. Faptul ca ai unul original in colectia ta, te face, dupa parerea mea, un adevarat anime fan.
Asta inseamna ca animele inseamna foarte mult pentru tine, si o dovedesti intr-un fel avantajos pentru tine si model pentru altii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Eu as fi dispus sa dau >1000000 lei pe luna pe un anime original,de fapt cam asa si fac,merg in Germania pe la intalniri,si mai imi iau si eu ceva de pe acolo,dar nu prea multe,anul trecut n-am avut timp,am trecut in graba pe acolo,sper sa se schimbe anul asta :) ,acu vreau sa stau vreo zi doua pe la intalnire,de fapt,acolo gasesti pe la orice chiosc articole de anime,sper sa fie si la noi asa :!:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Eu crd ca, in primul rand, daca s-ar importa anime la noi, s-ar incerca si reducerea preturilor (se fac studii de piata etc.). Ma indoiesc ca ar costa chiar atat de mult....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



M-ai facut curios, Ranma-kun.
Animeurile din Germania sunt subtitrate sau dublate (sau amandoua).

Mai m-am gandit si eu si am ajuns la urmatoarea concluzie.
Comparatia cu jocurile PC nu este chiar foarte buna. Daca un joc PC (mediocru) se vinde doar atunci cand este in voga, peste 3 ani grafica fiind prea veche ca sa te atraga, un anime nu are termenul de expirare atat de scurt.
Poate pana la urma este mai avantajos pentru distribuitori autorizati sa ocoleasca tarile mici, in formare, decat sa vanda la preturi mai mici. Idea este ca, daca apar acum DVD anime, doar fanii inraiti le vor cumpara (chiar si la pret de 10$ DVD). Daca vor astepta inca vreo 8 ani, acelorasi fani li se vor mai alatura si altii iar animeul de vanzare va fi acelasi de acum 8 ani (relativ la viitor). Dovada o vad pe piata americana unde show-uri precum Tenchi Muyo se vinde foarte bine (din cate am citit pe net), cu toate ca este un show din '92.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Mai , vine sesiunea, si nu mai am vreme deloc sa ma uit peste toate topicurile de pe forum, dar aici cam inteles ideea.
Poi dau cat de mult imi permit, si nu pot face o medie, pentru ca mi-ar fi greu, ideea de baza este ca producatorii trebuie incurajati( platiti pentru munca lor )
Ideea ca exista Lother si dece sa cumpar daca pot lua pe degratiz este prea imorala. Ei trebuie rasplatiti, si este legal sa le cumperi - sa le ei nu este legal pentru toate, din fericire au am Rah Xephon-ul full (chiar daca am dat 25 mii/cd nu inseamna neaparat ca l-am cumparat), desi nu are copyright sau alceva, si se spune la fiecare episod ca nu e pentru inchiriat sau vandut.

Accept oricand sa iau de la Lother(asta cand fac rost de ceva bani ca sa iau mai mult odata) , dar asta nu e sutinere. Dimpotriva...
I DON'T COMMENT ANYMORE ABOUT THIS !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ce ai zis tu ApoKlips...mai sus merge...cam la tot ce tine de software la noi in tara...De la jocuri,la programe la filme....
Noi piratam tot...pe fata..ei zic ca e la 70% pirateria...Tapa e la 95% in cazul persoanelor fizice..


Cati dintre voi au Win cu licenta...sau tona de programe pe care le folositi...Io daca stau sa ma gandesc folosesc softwar in valoare de zeci de mii de $...si nu exagerez...

Acelasi lucru se intampla si cu filmele...Dac la filme normale te poate trage la raspundere pt piratare...la anime...nu prea merge pt ca nu exista cineva care sa te dea in judecata ca piratezi anime.Firmele producatoare nu au nevoie de copiright la noi...pt simplul motiv ca nu ne considera un consumator bun!


Iar ca sa te dea TVR sau Antena ! in judecata ca ai Sailor Moon sau Dbz sau Kenshin...sunt sanse 0 absolut...

Io joc Ut 2003 ca maniacul ...jocul meu absolut...ca de altfel toata seria...insa il am spart....Sa dau un mil pe el full nu-mi prea vine....
Cam asta as putea zoce si de anime...
daca ar exista DVDuri in magazine la noi...pai atunci puteti fi siguri ca o sa le gasim si la negru...cu mult mai ieftin...si aceeasi marfa..doar ca daca luam asa ....nu contribuim cu nimic la producatori propriuzisi..precum zice si ApoKlips!!

Ce vroiam sa zic e ca daca ar fi magazine...atunci am avea cu toti dvduri piratate in loc de aviuri...!! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Mai Seby, eu ma refeream ca si asa nu exista la toate copyright, asa ca bazati-va pe acelea.Cat despre restul de discutie : no comment anymore
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 01:40 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |