Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gallery Fake


axi
post Feb 21 2006, 09:14 PM
Post #1


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



in lipsa de sectiune speciala, fac topicul aici.
nu va luati dupa cei de pe anidb care-l incadreaza ca gen la "drama"
este un anime nou ... care a iesit pe piatza in 2005 si din pacate de abia acum au inceput sa-l subeze ... din cele 37 de eps care le are doar 4 au fost subate ... dar speram la mai bine :P

despre anime in sine ... ce pot sa zic ... mi se pare ca este un subiect nou, mai intalnit prin filme decat prin anime ... nu e chiar necunoscut anime-urilor insa pana acum eu personal nu l-am intalnit decat episodic pe ici pe colo
ca sa nu divagam prea mult ... Fujita Reiji este un curator de exceptie (si are multe alte calitati :P) ce a fost dat afara de la muzeul metropolitan din tokyo in urma complotului unui expert care se ocupa de organizarea licitatiilor lucrarilor de arta si a unui cumparator necinstit.
dar asta a fost un pas inainte ptr fujita, el deschizandu-si propria galerie de arta ... care ghici cum se cheama :P oricum se zvoneste ca toate lucrarile din acea galerie sunt falsuri, dar asta e doar un paravan ptr vanzarea autenticelor pe piata neagra ptr imense sume de bani. ... asa este ... sau nu este asa ... ramane sa aflati singuri uitandu-va la anime.
grafica imi place, povestea e destul de alerta, desi nu te tine chiar lipit de monitor :P ... pana acum din cele 3 eps vazute am vazut 3 povesti destul de bune, legate intre ele si care nu m-au plictisit ... deci ma astept la lucruri bune in continuare.
uitati si link ANN

ps. nu ma astept sa imi dea cineva reply la topicul asta prea curand ... amaze me :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 26 2006, 11:15 AM
Post #2


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Sorry Axi, am vazut doar primul episod pana acum, ducand o lipsa crasa de seederi la celelalte doua.
Da, subiectul e destul de intalnit in filme iar in anime-uri cam rar dai de el...iar asta-l face o experienta care se anunta deosebita. Inca din primul episod pot sa spun ca-mi plac cele doua personaje...macar tipa pare a fi ceva mai mult decat inca o Dita.

Stiu ca nu urmaresc in general on-going-uri dar mi-a atras atentia topicul asta asupra lui, asa ca am tin de el de acum. Sa mai am si eu un motiv sa mai particip la discutiile de pe forumul asta.

P.s > imi place la nebunie muzica si atmosfera...dar fac si eu ca Scorpio cu Hellsing: de ce vorbesc astia japoneza in New York? (just joking).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 26 2006, 11:49 PM
Post #3


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



lol ... pey daca duci un chinez pe luna ... tot in chineza vb bre :P ... nu mai fi asa carcotash :P
cat despre seederi ... poate ti-l sharez eu pe dc sau ma joc eu de-a seederul pe torente, ca stiu ca si eu a m suferit pana l-am luat.
sa vedem ce o sa fie in continuare ... sper sa nu aiba atatea episoade cate se lauda cei de pe anidb, sau sa nu fie prea multe fillere.
cred ca seamana un pic cu Cat's Eye ... ca idee de intruziune in lumea artei, desi asta e mult mai profund si mai "tehnic" daca pot sa zic asa ...
ps. am si eps 4 :P, nu l-am vazut inca, dar e pe drum :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 27 2006, 12:29 PM
Post #4


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am vazut primele 4 eps. Chiar ca imi creaza oarecum senzatia de Cat's Eye. :D
Un anime lejer, care nu da batai de cap. Parca ar fi un serial american. :D Dar asta nu intr-un sens rau. Mi-au placut primele doua eps, cand actiunea a fost plasata in NY. S-a potrivit f bine in anime. Si nici nu mi-am facut probleme de genul d c vb toti jap acolo. :lol: Este exact ca in filmele americane, in care nu conteaza epoca/tzara unde este amplasata actiunea (toti vb engleza :lol: ).
In rest nu prea as avea ce sa zic. Eps nu prea au legatura intre ele. Este exact ca un serial tv mistery/politist.
Oricum, astept urmatoarele eps... si sper, ca si axi, sa fie mai putine la numar. :lol:

P.S. Am mai gasit o serie on-going pe care sa o urmaresc. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Mar 2 2006, 03:49 PM
Post #5


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Da, dupa cateva seri de chin pot sa spun ca am reusit sa trag si ei episoadele lansate si am vazut aseara episodul 2 abia...*pauza 40 de min*...na ca am vazut pana la episodul 4 in cele din urma. Da, nu se intampla mare chestie si episoadele nu se leaga dar cred ca-s mai mult episoade de incalzire, pentru a se obisnui spectatorul cu personajele si atmosfera. Sper totusi ca n-au s-o tina prea mult asa.
Pana acum, chiar daca in materie de anime nu-i ceva extraordinar, mi se pare un serial destul de educativ in ceea ce priveste arta. Imi place ca-i foarte bine documentat...ma invatam si noi, profanii, cate ceva nou hehe.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 4 2006, 10:28 AM
Post #6


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@CyBeR: Chiar daca nu se leaga eps, nu as zice ca nu se intampla mare chestie. :P Poate doar ne-am obisnuit noi cu multe eps care sa contina o mare poveste. :P
Actiunea din eps este destul de interesanta. A se vedea de ex, eps cu furtul din avion. Chiar daca nu sunt batai si pumni in gura :lol: , tot m-a prins actiunea.
Cat despre partea cu cat de bine este documentat, subscriu. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 4 2006, 11:26 AM
Post #7


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



episoadele se leaga prin prezenta acelorasi cateva personaje, ce deja am putea sa le zicem fara frica "principale". actiunea in mare este relativ similara, doar decorul schimbandu-se.
in principiu cred ca episoadele se vor insirui la un moment dat pe un fir epic mai de ansamblu, nu doar episodic.
am vazut si eu eps 4 azi, dupa lupte seculare, mi-a placut, in general e atmosfera care ma atrage, nu neaparat povestea sau personajele. cat despre partea de documentatie, la un moment dat poate deveni stresant faptul ca o mare parte din argument si logica se bazeaza pe detalii care tin strict de arta, si sunt poate mai greu de perceput de "noi profanii". dar compenseaza povestea relativ simpla, cu ideea directoare bine definita.
si imi place si paradoxul ... "Gallery Fake" nu vinde falsuri ... ci opere de arta nerecunoscute sau necunoscute, dar f autentice si valoroase.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 6 2007, 10:10 PM
Post #8


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



QUOTE(AplusTV-forum)
1. Galeria Falsurilor(Gallery Fake): premiera 5 martie, ora 22:30

Fujita Reiji are o galerie de artă, Galeria Falsurilor. El se ocupă de antichităţi contrafăcute şi e foarte familiarizat cu piaţa neagră. Totuşi, el are şi un talent special pentru artă, pentru că a lucrat pentru Muzeul Metropolitan de Artă din New York.
37 episoade



in sfarsit pot sa il vad si eu :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Mar 6 2007, 10:37 PM
Post #9


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Si n-ai putut sa pui asta ieri? Am ratat primul episod! T_T
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 7 2007, 08:59 AM
Post #10


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



axi mi-a luat-o inainte. :P Nici eu nu am prins primul eps pe A+, in schimb l-am vazut pe cel de aseara, referitor la misterioasa "Floarea soarelui" a lui Van Gogh. A fost o surpriza placuta intre atata Slayers si Yu-Gi-Oh. :P
Totusi, nu sunt foarte increzatoare ca vor da toata seria din prima, avand in vedere ca sunt 37 eps. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

satzu_sayora
post Mar 21 2007, 10:06 PM
Post #11


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 12-March 07
Member No.: 3.937
Points: 12
Gender:



:P :P e f dragutz anime-ul .mie imi place f mult! si park fiecare eps e o poveste sau ceva in genu' are un deznodamant!nu ma pricep atat de bn la denumiri is pe la inceput:P tipa e super dragutza si e oponenta lui fujita(nush dak am scris corect) ea e super micutza si adolescentina pe langa el,dar le sta bn impreuna
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lolla
post Mar 29 2007, 08:11 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 13-February 07
Member No.: 3.788
Points: 2
Gender:



e dragutz animeu..:) da nujtu nu prea imi place asa de mult...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 30 2007, 08:34 AM
Post #13


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(lolla @ Mar 29 2007, 09:11 PM)
nu prea imi place asa de mult...
*



Nu vrei sa zici si noua de ce nu iti place asa de mult? :P Nu se poate chiar sa nu stii. Intreb pentru ca eu sunt un fan al seriei. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Apr 6 2007, 10:23 AM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Este f.reusit animeul si dupa cum spune Axi, caracterizat pe aidb ca drama este cam superficial!!! Singurul gen care l-am remarcat in anime este 'Mistery si dupa pers. "Sara Halifa" as zice ca e si un pic shoujo, dar nuvreau sa trag concluzii!
Un anime ce prezinta artele plastice precum si cateva antichitati este destul de rar, Aplusul avand ca scop doar introducerea fanilor in lumea animeurilor si a prezenta cat mai multe genuri distincte pt. a atrage cat mai multi fani!!
Dar nu te poti baza pe A+ pt. a avea cat mai multe cunostinte despre anime, ci pe prietenul nostru' internetul!! :D (scuze k am fost putin off-topic)
Desi, Fujita sunt sigur ca va ramane cu Sara, cre' k s-ar potrivi mai mult cu Mitamura, dar oricum..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Apr 6 2007, 10:38 AM
Post #15


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Ei bine, eu iar am luat TZEAPA... am terminat de downloadat seria si exact a doua zi unde vad animeul asta??? Exact, la TV... iar m-am chinuit pe degeaba... life si cruel...
Ei bine, este un anime interesant, este mai mult despre viata lui Fujita si a Sarei decat despre arta, dar am aflat si niste chestii noi...opere care habar n-aveam ca exista si alte lucruri... grafica e buna, dar este loc si de mai bine. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

livia_c12
post Jun 12 2007, 04:51 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: 14-May 07
Member No.: 4.306
Points: 121
Gender:



este foarte tare anime-ul...mie chiar imi palce...are grafica super.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dark_lily
post Jun 12 2007, 05:55 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 21-May 07
Member No.: 4.329
Points: 129
Gender:



E un anime interesant,care m-a captivat de la primul episod.Are teme foarte frumoase si ajuta si la imbogatirea culturii generale,sau cel putin te face sa vrei sa stii si tu macar jumatate fata de cat cunoaste Fujita,asta cel putin in cazul meu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Raziel
post Jul 1 2007, 02:54 PM
Post #18


Redeemer@Destroyer
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 1-July 07
Member No.: 4.601
Points: 74
Gender:



da si ce-i interesant la personakul "Fujita" e ca desi e un om genial si foarte puternic in acest anime, cand vine vorba de efort fizic e un amarat total:D(no ofence penreu ce-i care-l plac;) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Nov 27 2007, 09:11 AM
Post #19


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Pana la urma Fujita m-a prins si pe mine, mai ales dupa episodul cu pictura in nuante de albastru. :)

Se pare ca vom avea fansub, muji s-au apucat de el si au ajuns la episodul 12.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nymee
post Feb 1 2008, 07:58 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 31-January 08
From: Bailesti
Member No.: 6.095
Points: 17
Gender:



Gallery Fake... Ei bine acest anime m-a surprins putin(in mod placut)! Dupa descriere nu mi s-a parut mare lucru de capul lui dar i-am dat o sansa. Sicer mi s-a parut un anime frumos, sunt un fan chiar. :) Sunt captivante si interesante povestile care se invart in jurul pieselor de arta din serial. Trebuie sa recunosc ca nu am vizionat toate episoadele dar cred ca o s-o fac in curand.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:56 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |