Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

11 Pages « < 7 8 9 10 11 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cui ii place Rurouni Kenshin?


Kagami
post Oct 9 2005, 11:18 PM
Post #161


Lonely Loner
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 23-September 05
From: nowhere
Member No.: 1.820
Points: 116
Gender:



In cazul seriei sunt de partea celor care cred ca lasa de dorit (ca sa nu zic ca e apa de ploaie).The Kenshin guy se comporta ca un copil stupid si tocmai cand incepea actiunea se trezea sa tina discursurile alea plictisitoare..n-aveau decat sa schimbe o vorba, doua dar nu sa prelungeasca o lupta pe nu stiu cate episoade doar pentru ca il apuca cheful de filosofat. pacat ca n-am vazut ova-urile ca sa am cu ce compara
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Oct 16 2005, 05:55 PM
Post #162


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



Eu cred ca tocmai acele filozofari au facut seria rurouni kenshin atat de apreciata. Toate acele vorbe au ceva important in ele. Printre atatea vorbe gasesti si cateva enunturi foarte importante.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kmrade
post Mar 23 2006, 11:25 AM
Post #163


Master
***

Group: Members+
Posts: 119
Joined: 17-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.298
Points: 162
Gender:



Mie imi place kenshin :D de ce nu pot sa va zic personajul are un farmec aparte un sitil de viata minunat , e ceva intresant la el .. te atrage .. iar animele in sine e minunat .. grafica buna .. fir epic excelent .. o poveste minunata, cu seria nu m-am impacat mi sa parut slabutza e asa .. nush nu il arata pe kenshin la adevarata lui valoare e prea funny nush cum sa definesc asta !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 23 2006, 11:42 AM
Post #164


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Dacă vreţi, eu pot face o paralelă īntre seria Kenshin şi OVA/film pe de o parte, şi Full Metal Panic şi Fumoffu pe de alta. Dar n-aş vrea să fie interpretată prea literal. Fumoffu fără FMP e clar un artificiu, sīnt pasaje extrase forţat din context avīnd divertismentul ca scop expres. Pe de altă parte, serialul Kenshin este realist, doar că de data asta contextul s-a schimbat. E o diferenţă, chiar dacă subtilă: negarea contextului, respectiv schimbarea lui.

Kenshin din serial nu este acelaşi din OVA/filme. Revoluţia a luat sfīrşit, maşina de ucis care a fost Kenshin se relaxează şi redevine serios doar cīnd e forţat de īmprejurări. Īn general, īnsă, īncearcă să găsească un alt mod de a trăi. Este remarcabil că omul Kenshin e suficient de lucid şi inteligent ca să īnţeleagă că vremurile s-au schimbat şi se schimbă īn permanenţă, şi că cel care a fost el este o relicvă. Ar putea să insiste, aşa cum o fac foarte mulţi din cei pe care-i īntīlneşte īn serial, dar preferă să se schimbe, să se adapteze, să-şi extindă orizontul.

Poate că OVA/filmul sīnt mai īncărcate de dramatism, dar mie serialul mi se pare cel puţin la fel de bun, doar că din alte puncte de vedere. Nu poţi să spui "īn serial Kenshin face prea mult pe prostul" şi să tragi concluzia că serialul e doar o comedie slăbuţă, ar īnsemna să gīndeşti prea superficial.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rete
post Mar 23 2006, 04:12 PM
Post #165


hentai si ecchi fan ... printre comedii
****

Group: Members+
Posts: 333
Joined: 25-January 06
From: Cluj Napoca, I luv My City
Member No.: 2.110
Points: 733
Gender:



nu vreau sa fiu carcotas dar si eu vreau sa fiu fan Kenshin se face un pool ceva???

recunosc ca exista nsele seriale mai bune , unele seriale mai gore , unele mai blody dar Kenshin este totuli un fel de "Daca as fi omorat atata amar de oameni cum as putea sa ma rascumpar "iar raspunsul il zice el in timp ce se antreneaza inainte sa il infrunte pe Shishio "nu pot , pot doar incerca"

e fain serialul chiar daca scorpi zice ca e comercial si si eu am venit sa ingros postul cu inca un fan al fostului macelar actual vagabond si icurabil in speranta intr-un cuvant Kenshin
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shadow2989
post Mar 23 2006, 07:43 PM
Post #166


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 13-December 05
Member No.: 1.986
Points: 48
Gender:



Pana acum am vazut doal seria Rurouni Kenshin si pot spune ca mia facut mare placere sa o vizionez pesupun ca ma atrage conceptul de baza si anume (in parerea mea):" nu poti sa traiesti cu adevarat decat daca faci bine, lasa trecutul indreapta cat poti in prezent".
Prinde bine o nota de optimism. :rolleyes:
Cat mai curand voi incerca sa vizionez si ova-urile parca sunt vreo 6.
Cat pentru cei care citesc pe aici si nu au vazut inca ceva din rurouni kenshin: uitativa ma ca merita, parerea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animeniac
post Mar 23 2006, 09:08 PM
Post #167


Incepator
**

Group: Members
Posts: 24
Joined: 7-December 05
Member No.: 1.960
Points: 11
Gender:



Unul din cele mai bune seriale vazute de mine. Personaje, actiune complexa si pot spune ca nici grafica nu e de lepadat. Sfarsitul a fost unul genial echivalat dupa parerea mea doar de Cowboy Beebop..... but that's another story..... Am toate OST-urile de la serial si inca nu m-am saturat de ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rete
post Mar 23 2006, 10:02 PM
Post #168


hentai si ecchi fan ... printre comedii
****

Group: Members+
Posts: 333
Joined: 25-January 06
From: Cluj Napoca, I luv My City
Member No.: 2.110
Points: 733
Gender:



QUOTE(Animeniac @ Mar 23 2006, 10:08 PM)
Unul din cele mai bune seriale vazute de mine. Personaje, actiune complexa si pot spune ca nici grafica nu e de lepadat. Sfarsitul a fost unul genial echivalat dupa parerea mea doar de Cowboy Beebop..... but that's another story..... Am toate OST-urile de la serial si inca nu m-am saturat de ele.
*


:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
cat de adevarat (sarumana)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kmrade
post Mar 25 2006, 10:54 AM
Post #169


Master
***

Group: Members+
Posts: 119
Joined: 17-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.298
Points: 162
Gender:



hmm interesant ... dar vreau ceva si eu nush dak e corect unde am postat :D dar incerc :P ... vreau si eu dak are cineva din bucuresti in special toate ovaurile samurai x, eu le-am avut dar au fost formatate odata cu un hard de 40Gb :D asa k prin bunavointa voastra ... as vrea sa le am din nou !! deci care le are !!

Kenshin Rullzz !!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akane
post Mar 27 2006, 02:38 PM
Post #170


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 46
Joined: 15-March 06
From: my dreams
Member No.: 2.285
Points: 127
Gender:



Mie mi-a placut Kenshin in primul rand datorita actiuni si tehnicilo de lupta :P . Dar nici personajele, story-ul si grafica nu au fost prejos. In a way Kenshin are tot ce ii trebuie unul anime bun si de calitate :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 27 2006, 05:28 PM
Post #171


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Deşi, dacă e să fim sinceri, păcătuieşte puţin la nivelul realism. Am observat īn multe anime cu lupte tendinţa pe care o au personajele de a explica tot ce fac. Devine puţin penibil cīnd tocmai explicaţiile lor īl ajută pe adversar să găsească un mod de a-l īnvinge. :) Mă tem că-n privinţa asta sīnt de acord cu Tuco din "The Good, The Bad and The Ugly": "When you have to shoot -- shoot, don't talk." Dar aşa ceva nu prea ar fi pe gustul spectatorilor, evident.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Mar 27 2006, 05:56 PM
Post #172


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Probably me, nu vad de unde concluzia ca serialul ar fi realist.. Facand abstractie de stilul grafic saracacios, si trecand direct la poveste: NU. Exclus. Este un alt fel de DBZ - este pe aceeasi linie. Eu am vazut intai OVA-urile - bine facute, m-au surprins, atunci, nu credeam ca anime-urile cu 'samurai' in titlul pot fi altceva in afara de violenta oarba, imagini si sunet agresive. OVA-urile au avut si o doza mare de penibil/patetic, dar totul spus frumos - deci nu-i reprosez mare lucru, un amestec reusit, si un pic atipic.

Tot surprins am fost si cand am dat de serial - dar surprins neplacut. Si am spus mai sus - este tot un fel de DB. Sabii care taie prin aer, pierte faramitate de un pum... !?!?!?!?!?!??!?! Nu este nimic realistic aici. Este un serial pentru 8 - 12.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 27 2006, 06:41 PM
Post #173


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Poate depinde de ordinea īn care au fost vizionate. Am observat că cei care au īnceput cu serialul tind să fie mai generoşi īn aprecierile asupra lui.

Sigur că nu e realist, eram doar ironic. :) Dar trebuie să recunoşti că un Rurouni Kenshin sau un Ninja Scroll fără katana care taie de la distanţă au cam tot atīta haz cīt exploziile fără zgomot īn spaţiul cosmic. Perfect logice şi realiste, dar...

Prefer oricum să iau de la OVA şi de la serial ce au ele mai bun ca să mă bucur de amīndouă stilurile. Altfel, presupun că depinde de personalitatea fiecăruia. Le-aş putea reproşa filmelor exact ce spuneai, o doză exagerată pīnă la penibil de patetism, cu repetarea de multe ori a aceleiaşi scene īn care bărbaţi īn toată firea toarnă tone de lacrimi. Dacă nu mă īnşel, genul ăsta lacrimogen e unul aparte īn cinematografia japoneză.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Mar 27 2006, 07:08 PM
Post #174


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



80% dintre filmele lui Kurosawa sunt cu samurai (bine, exista si adaptari foarte reusite dupa Shakespeare), si fara a fi nevoie de vreo 'katana care taie de la distanta'. Nu sunt nici penibile - deci se poate.
Daca anime-ul este atat de bun pe cat ne face noua placere sa spunem, nu are decat sa dea ceva asemanator. Cand eram mai mic imi placeau astea gen Rurouni. Acum mi-ar fi jena sa ma uit la ele. Ei, ajungi pe la varsta asta (anul in care termini facultatea) si-ti dai seama ca - hopa! - anime serios, pentru varsta asta, nu exista chiar atat de mult... eh?
Grave of The Fireflies nu are frati?

Acum patru ani am vazut OVA-urile Rurouni. Revenind la ce-am spus mai sus - mi s-au parut destul de OK (am avut colegi care au plans :D ). Seria? Sheeeeeeeeeeeesh... m-am chinuit cateva episoade, pana cand a devenit clar ca nu au legatura (ca atmosfera, grafica, stil de-a povesti).
Ninja Scroll avea ca tema universul ala monstruos. Rurouni ne ia cu Meiji, apoi explozii de energie ca in DB?!? Imi scapa mie ceva, sau exista chiar si animalutele alea bipede a'la Toei?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 27 2006, 11:07 PM
Post #175


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Eşti foarte dur, şi-n ritmul ăsta vei sfīrşit prin a epuiza foarte rapid multe anime care poate că au alte calităţi. De fapt ai o problemă cu genul fantasy īn general, sau cu anime "ipocrite" care folosesc un cadru real şi introduc chestii fanteziste? :) Am mai zis-o mai sus, a nu reuşi să treci de anumite aspecte e comparabil cu cei care nu suportă un anumit stil de desen (pentru că nu li se pare realist?), sau cu cei care nu suportă anime deloc (pentru că, nu-i aşa, desenele animate nu-s deloc realiste :D). Dar unde tragem linia?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rete
post Mar 28 2006, 01:31 AM
Post #176


hentai si ecchi fan ... printre comedii
****

Group: Members+
Posts: 333
Joined: 25-January 06
From: Cluj Napoca, I luv My City
Member No.: 2.110
Points: 733
Gender:



Urfe
daca tu imi zici ca nu ai vazut niciodata un om spargand pietre cu pumni inseamna ca esti varza dute si ia o piatra si in ciocan foloseste ciocanul asupra piertei pana primesti efectul scontat
faza ca (imi scapa pe moment cum il cheama pe ZANZA) invata o noua tehnica de bataie este logic deoarece saracu ducea lipsa nu de putere fizica ci de cum sa o foloseasca iar demonstratii de spart caramizi ai auzit (cica recordul ar fi 2000 de caramizi intr-o zi cu o singura mana AUUUUU si totul pentru ceva caritate),si de unde caramizi in era menji asa ca se luau de pietri :P:P:P:P:P:P:P
si calugarul poarta acolo un micut si insignifiant contribut :P
daca am considera ca daca dai cu sabia aia nu face vsss atunci ori probleme cu auzul ori cu vazul si atacuri cu sperviteza din aia nu am vazut dar sarituri de superninja de credeam ca is inposibile am vazut si am pe hdd destule si nu is trucaje
si clar ca poti sari in sus de vrei si nu ajungi cum ajungea KEnshin dar sigur poti sa aplici foarte mare forta cu asemenea tehnici ,daca te invata cineva
exista persoane care chiar is asa de bune
si da sunt un fan al fostului macelar actual vagabond si indragostit de Kaoru(umile scuze daca am stalcit numele)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Mar 28 2006, 09:34 AM
Post #177


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Hm, unde tragem linia? Tragem linia inainte unor expresii gen 'este realist'. Nu este nimic realist, fundal istoric au toate, fara exceptie. Daca apar 2 - 3 personaje istorice nu inseamna ca este mai aproape de adevar sau inspirat din el. Dar nu epuisez multe anime-uri, simplul fapt ca ma uit la 80% dintre ele inseamna ca suport relativ bine fanteziile lor, nu?

Nu am nimic cu fantasy, dar daca tii la un asemenea gen, foloseste-l pentru intriga, actiune, dar lasa personajele cabotine, treci la ceva mai sensibil si apropiat firii noastre - OK, sar direct la un exemplu - am avatara din NGE (serialul meu preferat). Nu laud tot la ea (serie), stiu ca are multe scene penibile, dar trec peste ele, si prind ideea. Kenshin nu mi se pare deloc fiind pe asemenea linie.
Cum se poate ca OVA-ul sa fi iesit atat de bine fara Darth Vader in el? Deci e posibil poti sa-l pui pe om sa lupte pana la extenuare, cu dramtism, fara sa zburde deasupra copacilor..

rete - :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nowayout
post Apr 27 2006, 09:16 PM
Post #178


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: 27-April 06
Member No.: 2.496
Points: 15
Gender:



Parerea mea ca si serialu si ovas au fost bune,ovas mai bune pt cei care vroiau dramatism la greu si cold blooded killers ,si serialu pt cei ce vroiau less action si multe chestii funni,discutii mai lungi intre personaje etc ,si oricum asa is toate anime au discutiile alea de 3 episoade de amenintzari etc si dupa incep sa se bata vreo inca 4 :D ,dar asta e farmecu si daca nu var place nu vati mai uita :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

battousai_the ripper
post Apr 30 2006, 11:42 PM
Post #179


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 30-April 06
Member No.: 2.505
Points: 7
Gender:



Mie imi placea pentru ca acum nu mai da la tv sau nu stiu eu pe ce post.Important e ca este un desen care este foarte realizat.Are cam tot ce-i trebuie:umor,actiune,aventura,comedie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post May 1 2006, 12:58 PM
Post #180


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Eh,a trecut ceva vreme de cand am vazut seria.Adevarat, Ova'urile au chiar superbe.Un anime serios,putem sa-i zicem.Fara inflorituri,si chestii penibile.Pur si simplu,scurt si la obiect.Cum ar trebuie sa fie un anime serios.
Sincer sa fiu "nowayout" ... chiar ca nu-i nici un farmec sa aud 2-3 personaje povestint 4-5 episoade ca in urmatoarele 4-5 sa se bata. Asa ajunge un fel de "tanar si nelinisit"...m-a enervat chestia asta si la DB,poate de acolo si asemanarea facaute de Urfe.
Parerea mea,OVA nu au fost facute pt marea majoritate care s-au uitat la serie (si aici tot tin sa-i dau dreptate la Urfe,astia mai tineri) ,dar de asta nu inseamna ca-s in totalitate de acord cu el. Uneori imi ajunge sa vad atata dramatism,si ura,si chestii pe care si asa le vad in fiecare zi,si-s satul de ele.Mi-a placut fazele pe cand facea pe "prostanacu" ... cu "oro oro'ul" lui...si fazele comice care le-au bagat. La o serie asa de lunga,sa recunoastem,trebuie.Doar ii facut sa fie vizionat sau difuzat (comercial). Discutiile lungi si plictisitoare, le puteau scoate... ;)
Mai ii ceva de spus ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

11 Pages « < 7 8 9 10 11 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 09:17 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |