Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

18 Pages « < 14 15 16 17 18 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Violenta in anime!!!!


Synoptic
post Jun 18 2010, 06:27 PM
Post #301


The lowly maggot under the trash.
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: 27-January 08
Member No.: 6.056
Points: 316
Gender:



I browse GUROchan so... yeah... you get the point.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Jun 19 2010, 08:19 PM
Post #302


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



M... yeah... guro e deja cam pe la alt nivel. A very very disturbing one.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jan 8 2011, 07:45 PM
Post #303


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Consider violenta in animeuri un mijloc de entertainment atat pentru adulti cat si pentru adolescenti. Totusi eu nu suport fazele foarte bloody si sadicismul cu toate ca stiu ca sunt doar fake-uri. Aparent nu iti fac nimic, dar in realitate exista si faze care te termina psihic -> sper sa nu urmaresc astfel de animeuri in viitorul apropiat.
Totusi, printre primele animeuri vazute de mine a fost si unul care contine violenta... School days.
Dar sa recunoastem, par tentante : 'Vreau si eu sa vad cum se tortureaza!!' (asta am gandit inainte sa ma apuc de Higurashi lol). Unele sunt doar aparent violente.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bysu-Chan
post Jan 14 2011, 12:48 PM
Post #304


This is the life... <3
**

Group: Members+
Posts: 97
Joined: 6-January 11
From: Deva
Member No.: 10.286
Points: 279
Gender:



desi nu sunt fana 'Bloody Scenes' am vazut multe animeuri de acest gen care mi-au si placut :D
Nu sustin in tocmai violenta dar in unele animeuri este necesara pentru a nu deveni prea monoton (action,horror,sf,adventure,mecha etc)
eu zic ca singurul defect este ca in unele animeuri este prea exagerat si poate avea multe efecte negative asupra psihicului asa ca violenta ar trebui utilizata in anumite cantitai si moduri :D
QUOTE
Dar sa recunoastem, par tentante : 'Vreau si eu sa vad cum se tortureaza!!'

si sa recunoastem chiar sunt tentante :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Smrgol
post Jan 14 2011, 01:41 PM
Post #305


Psychedelic pacifist
**

Group: Members+
Posts: 63
Joined: 28-January 09
From: Micu' Paris
Member No.: 8.263
Points: 129
Gender:



Cred ca violenta e un mijloc de a atinge un obiectiv narativ, neavand nici un rost scoasa din context. Daca un act (chiar violent) are o fundatie solida in poveste si povestea nu-i tembela sau fortata, atunci n-ai ce sa-i reprosezi. In cazul asta si forma ar corespunde aceleiasi categorii de varsta ca fondul, care, daca e bine idendificata si se respecta, n-ar trebui sa declaseze tragedii sociale. Sigur ca daca se documenteaza istoria torturii de la origini pana in prezent si ii pui rating G o sa se panicheze morala colectiva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jan 14 2011, 04:12 PM
Post #306


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



@Smrgol-- wat? Asta pare scoasa din comentarii de romane.

Lemme see if I got this right: tu spui ca violenta, atata timp cat are un fundament solid la baza, este justificata. Right?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

selen_dom
post Jan 14 2011, 07:45 PM
Post #307


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 308
Joined: 9-February 06
From: on a book of mistery
Member No.: 2.159
Points: 752
Gender:



mda...si eu cred ca in anumite animeuri violenta se justifaca, pana la urma ne uitam si la filme[ex: filme despre inchizitie or wtv] si nu comenteaza nimeni violenta de acolo.
problema mi se pare in animeurile gen inofensive unde cad personajele pe spate knd e ceva de necrezut sau etc, sunt unele faze foarte exagerate ce ar putea influenta negativ copii, dar iarasi aeeasi problema am putea sa o punem si la tom si jerry. e o problema cu dus si intors.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SoulReaverFo
post Jan 14 2011, 08:27 PM
Post #308


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-January 11
From: Bucharest
Member No.: 10.288
Points: 321
Gender:



probabil dar hai sa exploram bai accentuat prin violenta te referi la conflicte intre personaje sau violenta nejustificata. Am observat ca multi copii imita cea ce vad in comedii decat in animeuri de actiune avand conflicte sau neintelegeri.
La animatiile vechi au fost create de adulti pentru adulti si de multe ori precum in Tom si Jerry se foloseau de glume ascunse. Acuma majoritatea animatiilor au ca target audienta copii si nu mai e la fel de interesant precum desenele vechi. Cel mai bun exemplu este la animatiile shonen care au ca target copii direct.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Smrgol
post Jan 14 2011, 08:55 PM
Post #309


Psychedelic pacifist
**

Group: Members+
Posts: 63
Joined: 28-January 09
From: Micu' Paris
Member No.: 8.263
Points: 129
Gender:



QUOTE(Garden Girl @ Jan 14 2011, 05:12 PM)
Lemme see if I got this right: tu spui ca violenta, atata timp cat are un fundament solid la baza, este justificata. Right?
*
Nu chiar. Spun ca prezentarea violentei e justificata. Nu m-am exprimat in legatura cu violenta ca act fizic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jan 14 2011, 09:21 PM
Post #310


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kyuubi654
post Jan 16 2011, 12:02 AM
Post #311


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 54
Joined: 8-November 06
From: Bucharest/Dresden
Member No.: 3.242
Points: 165
Gender:



violenta... heh :) try to imagine berserk or hellsing (and anything of the sort) without violence. BIG NO NO!

n-am vazut nimik pana acuma in anime-uri care sa ma deranjeze (in afara unui yaoi accidental -.-). anyways, pentru asta avem genuri si plot summaries la anime-uri/manga-uri. (yaoi never again...)

in ziua de azi mi-as face mai multe griji de tot fanservice-ul asta exagerat si seriile lipsite de un plot interesant -.-
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DeeaH2elen
post Jan 21 2011, 06:54 PM
Post #312


Incepator
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 19-January 11
From: Romania,Bucuresti
Member No.: 10.307
Points: 66
Gender:



Ce parere am eu despre violenta? Pai in desenele obisnuite vezi muuult sange,oase rupte etc.In animeuri se prezinta diferit violenta...gasesc si o parte negativa si una pozitiva.Oricum as da-o eu accept violenta din dajuri,sincer mai mult pentru ca nu raman cu sechele,de exemplu Elfen Lied nu m-a traumatizat *si acolo vezi ceva sange* si la Hellsing chiar m-a amuzat sangele...care nu prea exista..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Feb 20 2011, 12:41 AM
Post #313


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Probabil am zis asta in alte post pe aici dar nu am nici un chef sa caut: Violenta, chiar excesiva este binevenita atat timp cat are un motiv bun, o legatura cu povestea, si e integrat in lume, cel mai bun exemplu pe care l-am vazut recent a fost in Densetsu no Yuusha no Densetsu, unde zeci de anii de practicare a magiei ca arma de razboi fac din majortiatea confruntarilor o baie de sange, iar oamenii care vad, participa, supravietuiesc la astfel de confruntarii au ajuns logic sa nu fie ingrozitii de macelul din jurul lor, pentru ca e un lucru normal.

Cum ziceam, daca are un motiv bun e buna venita, dar violenta de dragul de a avea 'cel mai violent anime' e stupida.

Efectele psihologice mi se par irelevante, anime-uri, filme, stirii si orice act de violenta indirecta (pe care nu o vezi pe viu si in fata ta) nu pot sa te afecteze atat de mult incat sa potii sa omorii pe cineva cu toporul si apoi sa te speli in balta de sange formata daca nu erai dereglat din alte motive.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Aug 27 2011, 11:36 AM
Post #314


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(IceJack @ Feb 20 2011, 12:41 AM)

Efectele psihologice mi se par irelevante, anime-uri, filme, stirii si orice act de violenta indirecta (pe care nu o vezi pe viu si in fata ta) nu pot sa te afecteze atat de mult incat sa potii sa omorii pe cineva cu toporul si apoi sa te speli in balta de sange formata daca nu erai dereglat din alte motive.
*



Complet de acord.

Cat despre violenta in anime-uri, atata vreme cat este folosita pentru a avansa povestea sau pentru a soca (yep, I'm looking at you Elfen Lied) nu ma deranjeaza deloc. De fapt, nu ma deranjeaza in nicio situatie, atata vreme cat nu imi este sacrificata atmosfera sau storyline-ul din cauza asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bloodlover
post Jan 24 2012, 06:40 PM
Post #315


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 85
Joined: 18-January 11
From: Transylvania
Member No.: 10.305
Points: 182
Gender:



Topicul acesta imi aduce aminte de un prieten care radea de mine ca ma uit la anime la varsta mea si considera "ca alea sunt pentru copii". I-am aratat niste faze din Ninja Scroll si i-a picat fata instant :lol: Nu consider ca violenta in anime e ceva rau si de multe ori este necesara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jan 24 2012, 09:31 PM
Post #316


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(bloodlover @ Jan 24 2012, 06:40 PM)
Topicul acesta imi aduce aminte de un prieten care radea de mine ca ma uit la anime la varsta mea si considera "ca alea sunt pentru copii". I-am aratat niste faze din Ninja Scroll si i-a picat fata instant  :lol:  Nu consider ca violenta in anime e ceva rau si de multe ori este necesara.
*



Forget Ninja Scroll...Oamenii de genul asta ar trebui sa se uite la Hellsing sau Shigurui. :twisted: I keep a 16 gb stick with those two series on my person, at all times, pentru a contracara faimosul: "Animeurile sunt pentru copii."

Nu exista nicio placere mai mare decat sa zic: "Yeah, check this out, then"....dupa care, bineinteles, ii pun sa se uite la Grave of the Fireflies, to seal the deal. :twisted:

They usually come back for moar :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 3 2012, 09:59 AM
Post #317


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



Animeuri violente (nu chiar in aceasta ordine, e functie de cel care vizioneaza si cu le proceseaza):
Ninja Scroll + Ninja Resurrection
Berserk
Shigurui
Hellsing Ultimate ova
Violence Jack (Go Nagai)
Devilman (Go Nagai)
UROTSUKIDOJI (nu doar parte Legend of the Overfiend, ci toata seria inclusiv Ova) (tot de Go Nagai) (asta dupa mine e cam 100% si ca poveste, destin, etc etc)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Feb 3 2012, 04:14 PM
Post #318


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(BloodSamurai @ Feb 3 2012, 10:59 AM)
UROTSUKIDOJI (nu doar parte Legend of the Overfiend, ci toata seria inclusiv Ova) (tot  de Go Nagai)
*


No, not really. E de Toshio Maeda.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alomateca
post Apr 7 2012, 08:07 PM
Post #319


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 7-April 12
Member No.: 10.929
Points: 29
Gender:



Mie violenta mi se pare OK in anime-uri deoarece aceasta chiar ne invata(bine nu chiar in toate cazurile)dar ce conteaza cand ea are atatia fanii infocati :twisted: :twisted: !!!Dau LIKE acesteia!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Apr 7 2012, 08:45 PM
Post #320


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



QUOTE
Mie violenta mi se pare OK in anime-uri deoarece aceasta chiar ne invata


Poti dezvolta te rog ? Chiar sunt curioasa ce opinie ai in legatura cu asta. Niste argumente etc etc? Gracias :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

18 Pages « < 14 15 16 17 18 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 09:16 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |