Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Penele Din Serie


Vebby
post Oct 31 2005, 09:04 PM
Post #1


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Intai, daca aveti vreo idee ma buna de a numi topicul, va rog sa o faceti..chiar nu shtiam cum sa`i zic, dar aveam si eu o mare nelamurire...
Ce semnificatie au penele care apar foarte des in serie?
Am discutat deja cu cineva si am auzit o parere, dar nu sunt total convinsa.Poate se mai incumeta cineva sa ma lamureasca :D
Plus ca din ce am observat eu, de obicei penele sunt albe, si doar cand apare personalitatea cealalta a printesei Hinoto sunt negre...i guess..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MajinCloud
post Jan 30 2006, 11:35 PM
Post #2


the cloud
**

Group: Members+
Posts: 29
Joined: 29-January 06
Member No.: 2.122
Points: 54
Gender:



ar putea sa fie de la aripile ingerilor. la urma urmei dragonii asta reprezinta: ingeri si demoni. ciudat insa ca cei care ii reprezinta pe ingeri doresc distrugerea planetei. iar cei care sunt demoni doresc salvarea acesteia. daca privesti obiectiv ambeii sunt rai dar in acelasi timp sunt buni

alta explicatie ar putea fi ca penele sunt moi si adunate la un loc poti face perne sau alte lucruri comode :D poate haina printesei era facuta din pene si avea o ruptura :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jan 30 2006, 11:46 PM
Post #3


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
alta explicatie ar putea fi ca penele sunt moi si adunate la un loc poti face perne sau alte lucruri comode biggrin.gif poate haina printesei era facuta din pene si avea o ruptura


U`ve got issues :P

Eu ma gandisem singura la un mom dat, ca penele sunt destinele oamenilor care zboara p`acolo, hotarate de ingeri si demoni. Daca e sa incepem ca la ora de romana, penele sunt un motiv al animeului, dar nu imi pot da seama ce simbolizeaza exact :)

Intrebarea se refera la semnificatie, dar se pare ca nimenu nu ma poate lumina :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MajinCloud
post Feb 5 2006, 06:11 PM
Post #4


the cloud
**

Group: Members+
Posts: 29
Joined: 29-January 06
Member No.: 2.122
Points: 54
Gender:



ca la romana: destinele oamenilor nu pot fi prezentate decat impreuna cu penele iar penele nu pot fi prezentate decat cand reprezinta destinul oamenilor (sau uciderea unei gaini=> destinul ei)

daca reprezinta ceva anume nu putem sa stim decat daca il intrebam pe creatorul animeului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Audron
post Feb 7 2006, 08:32 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 195
Points: 187
Gender:



Eu am vazut penele ca pe destine. Mai ales cand pluteau pe rau. Cum tot zicea acolo ca destinele nu pot fi schimbate. Ca eu un curs al lor si asa mai departe. Asa cum penele care pluteau pe un rau nu ii puteau modifica directia, nici omul nu isi poate schimba destinul. Nu sunt de acord cu conceptia asta fatalista, dar e una din explicatiile mele legate de pene. Chiar daca la sfarsit fatalismul se contrazice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

hanna_ichi_me
post Feb 7 2006, 09:40 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 21-October 05
Member No.: 1.893
Points: 78
Gender:



dar in multe anime-uri apar penele ca simbol.
bine, ingerilor, cand mor, ar trebui sa le cada penele.deci probabil ca inseamna decadere, cred eu, la fel ca la lucifer.
mmm, ideea cu directia, cu destinul ce nu poate fi controlat mi se pare interesanta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Mar 15 2006, 08:20 PM
Post #7


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Penele alea sunt un fel de sakura, numa ca sunt inlocuite petalele de cires cu pene.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alesa_666
post Apr 14 2006, 09:20 AM
Post #8


Just a little bitch
***

Group: Members+
Posts: 118
Joined: --
From: nu mai stiu
Member No.: 906
Points: 205
Gender:



Eu zic ca penele sunt doar de"show"..adik..nu stii de unde vin sau ce rost au..dar sunt acolo..cam peste tot in anime...Freaky :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

YamiVegeta
post Apr 24 2006, 02:40 AM
Post #9


100% Elf Girl *_*
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 23-April 06
From: ...lost somewhere near Arad >_<
Member No.: 2.466
Points: 107
Gender:



Si eu cred ca sunt asa de "show" deoarece animeul este despre ingeri si demoni, si trebuia ceva ca theme (si ce altceva decat pene ^_^). Oricum imi place faza cu aripi de demon la good guyz, si de inger la evil guyz... e priceless faza :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Feb 24 2007, 07:17 PM
Post #10


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



hmm...mi s-a parut ceva asemanator cu dn angel: ingerul care vroia binele avea aripi negre, iar cel care vroia raul, aripi albe. la fel si cu aripile zburatoare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Dec 23 2007, 07:43 AM
Post #11


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Din cate am observat eu, penele apar atunci cand se intampla ceva hotarator in destinul unui personaj si sunt deopotriva albe la ambele tabere. Sustin oarecum explicatia cu cursul destinului care nu poate fi schimbat, dar sunt de parere ca, pentru a putea intelege semnificatia lor, ar trebui sa analizam penele ca motiv in operele CLAMP, nu doar in X. Ar putea sa semnifice bucatele din sufletul personajelor (precum in Tsubasa), ar putea fi acele dorinte care, desi aparent mici si fragile, incapabile de a se opune vantului sau apei ce le poarta, sunt in stare sa schimbe destinul, ar putea fi destinul insusi. CLAMP au o viziune fatalista, ce-i drept, dar tot ei sustin ca destinul poate fi schimbat, daca ai o dorinta indeajuns de puternica. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Maki Moonstone
post Jun 5 2008, 02:34 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 21-February 08
From: Epicentrul Cultural al Europei
Member No.: 6.224
Points: 64
Gender:



Ganditi-va la acele pene ca ...eu stiu...momentul in care incepe "publicitatea".
Am observat ca penele acelea apar cand se trece de la un subiect la altul al seriei si ma gandesc ca daca ar fi difuzat la TV, in momentul acela s-ar da PUB.
Pe de alta parte, nu cred ca au un motiv anume, in afara de acela al fulgilor desprinsi din aripile ingerilor. Aveti dreptate voi cei care ati postat mai sus si ati spus ca apar si in alte anime-uri, D.N. Angel, Air si Angel Sanctuary sunt exemple concludente.
Si ca sa ramanem tot in spiritul CLAMP, cine a vazut XXXHolic stie ca apar pe acolo tot timpul niste fluturasi, la fel cum sunt penele din X. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:18 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |