Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Festivalul Filmului Japonez 2008


Kratozz
post Feb 1 2008, 10:28 PM
Post #1


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Cu parere de rau nu am putut ajunge sa vad toate filmele si sper ca cineva sa scrie daca merita vazute si restul.

Primul film vazut de mine a fost:
ACTOR ĪN ROL SECUNDAR/ BY PLAYER/ SANMON YAKUSHA
2000; color; 126 min; regia: Kaneto Shindo; dramă
Cu: Naoto Takenaka, Keiko Oginome, Nobuko Otowa

Dedicat lui Taiji Tonoyama care din cate am inteles este un actor vestit in Japonia. Practic acest film este o relatare a vietii lui. In timpul filmului vedem secvente din filmele jucate de Tonoyama. Am ras mult in timpul filmului si mi-a placut mult. E jucat frumos si fara clisee. Un film semi-documentar si in acelas timp o comedie-dramatica, combinatia ideala pentru un film de calitate. Merita vazut.


GO
2001; color; 122 min; regia: Yukisada Isao; comedie dramatică
Cu: Yosuke Kubozuka, Kou Shibasaki, Shinobu Otake, Taro Yamamoto

Este o poveste de dragoste... Da, este o poveste de dragoste desi incepe cu lupta. Lupta cu societatea a unui tanar japonez de origine nord-coreeana. O rebeliune impotriva sistemului, normelor si principiilor invechite - despre acestea este filmul (si despre dragoste). Protagonistul, complexat la inceput de provinienta sa, ajunge sa accepte realitatile, astfel maturizandu-se (desi trece prin foarte multe experiente dureroase-in toate sensurile). Apogeul filmului este dragostea lui pentru Tsubaki, o fata frumoasa, desteapta si foarte stranie. Va esua dragostea lor criticata de societate? Happy end.

PING PONG BATH STATION/ TAKKYU ONSEN
1998; color; 110 min; regia: Gen Yamakawa; Comedie romantica
Cu: Keiko Matsuzaka, Riho Makise, Keizo Kanie

Un filmulet frumos. A slice of life movie. Despre o gospodina care poate face o groaza de lucruri: sa gateasca, sa spele, sa faca arnjamente de flori, sa danseze etc etc. si sa joace tenis de masa :) Sport care spre sfarsitul filmului salveaza si impaca pe toata lumea... Dar sa le iau toate pe rand. Saturata de viata sura de apartament lipsita de sentimente si momente fericite, femeia fuge de acasa si ajunge la o pensiune aflata in la marja falimentului. Evident ea salveaza situatia... da ati ghicit ! cu ajutorul minunatului sport care nu se mai joaca de 20 de ani si anume Ping Pong-ul . Pe langa faptul ca organizeaza un minunat campionat de ping pong, relanseaza economia satucului si salveaza pensiunea mai reuseste sa salveze dragostea unui cuplu si sa-si reantregeasca familia. E un film reusit prin faptul ca are o multime de momente funny (remember the gay guy ;) ). Poate nu avea sa ma amuz atat de mult daca nu era cineva in dreapta mea care a sustinut atmosfera funny tot timpul filmului :) . Anyways e o comedie romantica. Happy END.

Mai tarziu o sa mai scriu si despre Femei in oglinda
EDIT: dupa cum urmeaza:
FEMEI ĪN OGLINDĂ/ WOMEN IN THE MIRROR/ KAGAMI NO ONNA TACHI
2003; color; 129 min; regia: Yoshishige Yoshida; dramă - psihologica
Cu: Okada Mariko, Tanaka Yoshiko, Isshiki Sae

Un film destul de interesant. Este povestea si in acelas timp drama a 3 femei. Filmul e bazat pe multe imagini fixe, pauze dese si o dezvoltare foarte lenta subiectului. Bunica isi cauta fiica, care a disparut 25 de ani in urma lasand in urma ei o fetita. Aceasta creste si inlocuieste golul spiritual al bunicii sale, care nu inceteaza cautarile toti acesti ani. Filmul arata si studiaza ciocnirea acestor trei lumi, alor trei femei, din trei generatii diferite si cum este afectata fiecare din ele. Fiecare din ele isi infrunta demonii, dorintele si afla adevaruri prafuite dar dureroase. Toate acestea acompaniate de un efort regizoral excelent. Un film care merita vazut.

si filmul cu care s-a incheiat festivalul:

INSPIRĂ, EXPIRĂ/ BREATHE IN, BREATHE OUT/ SHINKOKYU NO HITSUYO
2004; color; 123 min; regia: Tetsuo Shinohara; drama/comedie ?
Cu: Karina, Tanihara Shosuke, Nagasawa Masami

O plantatie de trestie de zahar de pe o insulita cu un singur magazinas. Tocmai aici ajung sa-si gaseasca linistea cativa tineri. Un sportiv esuat, un medic esuat, o tanara cu tendinte de suicid, o tanara "alintata" si o fata care a ajuns pe ultimul loc la un concurs de inot in clasa primara... Toate astea le aflam in timpul filmului. timp de o luna acesti tineri se imprietenesc si fara certuri reusesc sa scape de complexe. Un film ce contine prea multe clisee si prea putin dramatism pentru a capta interesul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Adela
post Feb 2 2008, 12:00 AM
Post #2


Black angel
****

Group: Members+
Posts: 429
Joined: 29-August 06
From: Dry Bone Canyon
Member No.: 2.918
Points: 606
Gender:



Well, din punctul meu de vedere you were lucky. Adica, ai ajuns la singurele 3 filme care mi-au placut si mie. :)

Eu am ajuns la toate. Festivalul s-a deschis cu Viitor luminos care mi-a lasat o impresie deloc placuta si se vedea oricum ca nici restul publicului nu a fost incantat. Toata povestea a avut loc in jurul unei meduze venioase. Really weird thought. Iar sfarsitul a fost trantit. Daca nu intelegeai mesajul pe care vroia de fapt sa il transmita filmul plecai de acolo cu gandul "Omg. What was that" ? (Mesajul fiind ceva de genul: Tinerii merg inainte precum meduzele. -> Altceva nu avea ce sa reiasa din film)

Urmatoarele (cele mentionate de tine mai sus) au fost ok, apoi au inceput iar incet incet sa o ia in jos.
Femei in oglinda, despre care ai zis ca o sa precizezi, mie mi s-a parut extrem de plictisitor. S-au lungit 2 ore jumate (cred ca a fost cel mai lung film) ca sa afle daca e sau nu fata ei.

Hoinari a fost destul de scurt si nu a avut niciun fel de poveste. Sa nu mai mentionez ca numai comedie nu a fost.. cateva secvente funny, dar nu suficiente cat sa poti sa cataloghezi filmul ca si comedie.

Iar Inspira, expira (inca ma intreb de ce au ales titlul asta) a fost despre niste tineri care s-au dus sa lucreze la o plantatie. 3 sferturi din film au aratat cum lucrau ei la plantatie. Acelasi lucru. Daca filmul tinea 30 de min iesea muult mai bine. Mi-a placut sfarsitul, ultimele 10 min. Au reusit sa ridice mult nivelul filmului.
Tin minte ca la un moment dat filmul a dat impresia ca se termina si s-a auzit un hohot de ras al unei persoane in sala si au inceput si restul sa rada dupa el. Apoi cand si-au dat seama ca nu s-a terminat toti erau ceva de genul "offff" ...

Oricum, cel mai mult mi-a placut Actor in rol secundar si a fost singurul film care a primit muulte aplauze si s-a vazut si pe fata oamenilor ca au fost incantati cand au iesit de acolo. Deci, eu zic ca nu ai pierdut mare lucru ca nu ai ajuns la toate daca le-ai vazut pe cele mai bune :P .

P.S: Nu am rabdare sa fac un minireview la filmele la care nu ai facut tu. Poate o sa vrea sa faca asta altcineva ..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Feb 2 2008, 04:13 PM
Post #3


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



He he uite ca am si adaugat restul filmelor. Deci am vazut de tot 5 :) I guess ca nu am fost "so lucky" :) or was I.

Anyway o s fiu de acord ca cel mai interesant film a fost Actor in rol secundar. Am ras si plans in acelas timp. A fost si interesant si funny.
Go a avut ceva promitator la inceput insa faded away real quickly (de ex. discutia cu politistul - atat de banala offf). Desi e film despre discriminarea coreenilor, reiese din film ca tot japonezii sunt aia buni :) Anyway sfarsit banal dar hei dragostea totdeauna invinge. Un filmulet OK.
Ping pong-ul a fost ok atat timp cat nu incercai sa gasesti un storyline. A avut multe momente funny insa sa fim realisti chiar daca postezi pe in-ta-ne-tu o invitatie la un turneu de ping pong, fii sigur ca nu-ti vine nimeni (chiar daca e japonia). Deci poveste romantica no story but a lot of funny things.
Inspira expira a fost groaznic. No story fara personaje puternice. Si nu se observa deloc dezvoltarea. Adik dak faci un film in care pui accent pe relatiile dintre oameni pai show it. Pe deasupra dupa 8 ore de lucru sub soare, personajele mai aveau chef de discutii... slabut de tot. Un film in care se dicuta putin si fara sens.
Insa mi-a placut femei in oglinda. Chiar daca a fost lung. Au fost interesante unghiurile din care erau filmate scenele. some good shots there. Deasemenea s-a pus accent si pe relatiile dintre personaje. Un film care te lasa sa ghicesti, si te face sa gandesti despre personaje, sa incerci sa le intelegi.

Anyways bravo ca ai fost la toate filmele :) chiar am vrut sa ajung si eu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:06 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |