Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ultimul Samurai, Mandrie, prejudecata, razboi, pace...


Tenshi
post Sep 5 2005, 01:22 PM
Post #1


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Nu stiu cum a fost privit de critica acest film, si, sincer, nici nu ma intereseaza, pentru ca mi-a placut foarte mult... Desi nu sunt adepta a filmelor cu razboi (mai ales ca dupa standardele mele filmul asta e destul de sangeros :) ), povestea m-a cucerit prin latura sa japoneza... Din momentul in care eroul principal (Tom Cruise) a pasit in micul sat japonez parca a ajuns intr-un alt univers... univers pe care multi il stim din anime. :)

Iata ce am citit pe hbo.ro despre Tom Cruise:
"Tom Cruise şi-a petrecut trei ani pregătindu-se pentru acest film, pe care l-a şi co-produs. A ?nvăţat să m?nuiască sabia, să vorbească japoneza - şi asta printre multe alte lucruri." Grrr, a invatat japoneza. :blink: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 5 2005, 05:06 PM
Post #2


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Hm... La inceput nu mi-a placut filmul din cauza actorului principal (pe Tom Cruise nu-l vad decat in "Interview with the Vampire", in colanti :twisted: yummy yummy). Dar l-am vazut de mai multe ori intre timp (pe HBO, logic <_< ) si parca ma lipeam de televizor cand incepeau actorii sa vb in japoneza. :P
All in all, mi-a placut. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Sep 5 2005, 05:21 PM
Post #3


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Tom Cruise a avut momentele lui bune , dar si proaste. Ultima oara l-am vazut in Vanilla Sky. Nu pot spune decat ... nu va uitati la filmu ala. NICIODATA. Pentru referinte , verificati Eternal Sunshine of the Spotless Mind :)
Revenind la discutia on topic , filmul e excelent. De la cast , la plot pana la modul in care a fost regizat/filmat. A fost nominalizat la 4 oscar-uri , neluand niciunu. Nu ca oscrarurile s-ar mai da pe impresie artistica si nu pe vanzari , dar deh, au patit-o filme mai mari la vremea lor (ca apocalypse now).
Concluzionand , l-am vazut de vreo 4 ori , si inca nu m-am plictisit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Sep 5 2005, 10:36 PM
Post #4


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Mie evident imi place f mult De Ken Watanabe, Katsumoto. E foarte fain si potrivit in rol.
Tom Cruise e un pic prea american, dar interesant oricum. Si mie imi place ca actor ( si Vanilla Sky e un film BUN, la fel ca Eternal Sunshine, dar diferit ca abordare :P).

Oricum sunt impresionante decorurile, costumele, tot ce arata a Japonia si a societate in transformare. Impresinonanta faza cand ii taie motul fiului lui Katsumoto.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Sep 6 2005, 12:50 AM
Post #5


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Ken Watanabe is da man.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 7 2005, 07:32 AM
Post #6


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Tom Cruise cred ca a reusit sa-si intre foarte bine in rol. Chiar nu mi s-a parut "prea american". A fost funny prima data cand am vazut filmul pentru ca nu mi-am dat seama ca e Tom Cruise. Ma tot gandeam... "cine e asta?"... :lol: :lol:
Chiar a jucat foarte bine, parca era transfigurat. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Sep 11 2005, 11:23 AM
Post #7


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Hmm ... cu chestia "prea americcan" ... ce sa zic,se simte uneori "influenta hollywood'eana" ... si chestiile tipic americane.Dar de film ce sa zic ... super tare,l-am vazut de vreo 3 ori,cred ... si mi-a placut enorm.La fel si Vannila Sky (film bun) si acela l-am vazut de 2 ori...a 2 oara ca sa-l inteleg :P :).
Oricum ... mai are si alte filme k'lumea.Astept sa vad Razboiul lumilor
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ryo
post Jan 25 2006, 09:12 AM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: 6-November 05
Member No.: 1.920
Points: 49
Gender:



Last Samurai...one of my all time favorites, super film, merita 100% vazut.
Totul e bine facut de la scenariu la casting.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Jan 25 2006, 08:16 PM
Post #9


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Pai filmul a fost aproape de 10 mai putin finalul care a dat pe dinafara de clasicul sacrificiu absurd fara de care nu se poate realiza ceva maret. Scena a fost spectaculoasa iar rezultatele cu Imparatul au fost binevenite.

Tom Cruise a fost foarte bun; poate peste cativa ani va deveni si mai bun lol; peisajele au fost superbe iar muzica Hans Zimmer...no words to say despre favul meu :P

Hai treaca un film de 10
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

taikomonk
post Jan 26 2006, 11:32 PM
Post #10


Dakinii
Group Icon

Group: Members+
Posts: 120
Joined: --
Member No.: 1.675
Points: 88
Gender:



F. adevarat un film de nota 10. Am avut ocazia sa-l vad cand a inceput sa apara pe "underground", si am ramas placut impresionat de Tom Cruise care a reusit sa intre f bine in rol, pregatirea pe care am inteles ca a avut-o pt filmari se pare ca i-a folosit. Pe langa asta coloana sonora ...supeba si diferitele ipostaze din fim unde peisajele filmate sunt tipic japoneze...de ex....ciresii infloriti, petalele duse de vant...etc...superb. Ken Watanabe, pot spune ca a fost in mediul lui, a fost la inaltime din toate punctele de vedere...iar la final, faza in care moare...ultima imagine pe care o vede in fata ochilor este superba ....si se potriveste perfect cu tanka : "...daca toti am putea cadea,
Curati si puri, ca florile de cires..."..Iata, cum inteleg japonezii moartea...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hisoka
post Mar 14 2007, 01:46 AM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: 12-March 07
Member No.: 3.934
Points: 70
Gender:



Ba, sincer sa fiu, mie mi s-a parut cam laba(nu, nu in sensul bun al cuvantului) filmul. Mai ales daca e sa-l compar cu adevaratele filme cu si despre samurai. Stereotipuri cu caruta, clisee ca la ele acasa, super-eroul american care se adapteaza oricarei situatii, ideologie americana intr-un decor total strain acestei ideologii si Tom Cruise care a facut doar trei roluri bune in toata viata sa (Collateral, Rain man si Magnolia) aceste trei roluri fiind aproape exclusiv rodul harului regizorilor care l-au instruit. In filmul asta si-a pastrat linia generala de tip pasional care exagereaza totul pentru efectul "artistic".
Daca vreti sa faceti niste comparatii, puneti mana pe un Zatoichi, pe un Shinchin no samurai, pe un Ran, pe un Seppuku ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 16 2007, 11:25 AM
Post #12


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



adica Zatoichi e mai bun decat the Last Samurai ? :D . Am vazut Zatoichi si nu m-a impresionat. Un film ok, poate bun, dar e la distanta MAREE de the last samurai.
Ultimul samurai e un film super fain - o poveste despre conflictul dintre vechi si nou in japonia. Mi-a placut faptul ca nu exista bad guys - de fapt, ambele tabere doresc acelasi lucru - binele japoniei, dar il inteleg in termeni diferiti - cu mintea sunt de partea imapratului si a guvernului, dar cu inima alaturi de samurai. Ce pot sa mai spun - peisaje superbe - batalii super faine, scene memorabile, eroi, un film emotionant - I love it. Si Tom Cruise face un rol foarte bun. Iar Vanilla Sky ESTE un film BUN :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hisoka
post Mar 16 2007, 12:08 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: 12-March 07
Member No.: 3.934
Points: 70
Gender:



Daca te referi la vreun film din seria Zatoichi cu marele Shintaro Katsu in rolul lui Zatoichi atunci cand spui ca e la maree distanta de The last samurai, nu pot decat sa concluzionez ca nu prea stii multe lucruri - ca sa fiu dragut si sa nu spun altele mai greucene. Daca te referi la remake-ul lui Takeshi Kitano din 2003, s-ar putea sa ai dreptate, nu l-am vazut inca si nu ma pot pronunta. Ca o paranteza, nu cred ca Takeshi Kitano poate face un film mai slab decat The last samurai.

Stiu despre ce este vorba in film, problema care intervine este hollywoodizarea culturii japoneze, inclusiv a practicii numite Boshido(u). Pentru orice persoana cu o bruma de cunostinte in legatura cu Japonia filmul The last samurai este o insulta. Stereotipurile folosite pentru a caracteriza felul in care Japonia din epoca Meji Restoration este influentata de un ciobanas secesionist sunt de ajuns pentru a face un om normal la stomac sa nu se simta in largul lui privind acest "film". Scenele de lupta sunt total nerealiste, iar felul in care Tom Cruise, dupa nitel antrenament, secera persoane care si-au inchinat viata acestui stil (bushido) este demn de o gluma marca Vacanta Mare.
Singurul lucru bunicel din film este Watanabe. Ar fi putut fi si peisajul, daca nu se exagera atat cu poetizarea sa.
Daca vrei sa vezi ultimul samurai, urmareste When the last sword is drawn (Mibu gishi den).
Exemplele de filme din postul meu trebuia sa demonstreze ca poti face un film mare fara sa recurgi la evenimente marete, sentimente marete, adunari marete. The last samurai reuseste exact inversul : sa faca un film mic/meschin din niste evenimente marete, sentimente ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 16 2007, 08:22 PM
Post #14


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



ma refer la remake-ul din 2003. Daca tu te refereai la originale, atunci imi retrag cuvintele - alea nu le-am vazut.
Sigur ca filmul este hollywood-izat. E normal, e facut de americani. Totusi, tu, ca de altfel multi alti critici uiti un luccru esential : faptul ca dincolo de tot si de toate, filmele sunt facute pt a distra, relaxa, sau cum zic foarte bine americanii - to entertain. Problema e ca nu orice film trebuie sa fie o opera de arta, sau sa contina o lectie de morala sau sa zugraveasca in chip fidel realitatea. De fapt, un om cand se duce la film, vrea sa evadeze din realitate si sa fie entertained. Or the last samurai face exact acest lucru, intr-un mod excelent. Sunt student la istorie, si imi si place cultura japoniei, si cu toate astea filmul lui Tom Cruise mi-a placut enorm. Motivul este ca atunci cand m-am dus la cinema, nu am vrut sa vad o lectie de istorie animata - pt asta citesc mai bine o carte de istorie a japoniei - ci vroiam sa ma destind cu un film fain, cu eroi, lupte, aventuri, tragedii, etc. Iar the last samurai din punctul asta de vedere e perfect - 5 stele din 5. Ca are anumite inadverdente istorice ( faptul ca Cruise invata lupta cu sabia asa de repede si devine maestru). sunt elemente secundare pt mine, si care nu conteaza. Cum am spus, intr-un film nu ma intereseaza zugravirea realitatii (cu exceptia cazului cand e un film documentar, ceea ce nu-i cazul cu The Last Samurai)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hisoka
post Mar 17 2007, 06:13 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: 12-March 07
Member No.: 3.934
Points: 70
Gender:



Nu toate filmele facute de americani sunt hollywood-izate. Lynch, Anderson, Cronenberg, Jarmusch, Altman, Woody Allen, Linklater, Spike Lee, Coen si Malick - ca sa numesc doar cativa - ti-ar lua capul pentru afirmatia asta.
De acord, nu toate filmele ar trebui sa fie opere de arta. Ar fi si plictisitor. Dar cele facute doar sa distreze ar trebui catalogate ca fiind mediocre in comparatie cu cele ce nu-si propun doar asta sau bune in ceea ce fac (entertain).
Pe de alta parte, generalizarea ta se loveste de o "problema", anume aceea conform careia cinematografia este cea de-a saptea arta. Cam greu sa pui in aceeasi propozitie "The last samurai" si arta.
Elementele alea secundare care nu conteaza pentru tine ar fi trebuit sa determine producatorii filmului si criticii care l-au evaluat sa incadreze filmul in categoria fantasy sau science-fiction. Un detaliu important care ma determina sa nu pun botul la faza cu stictly entertain este faptul ca titlul complet al filmului este The last samurai : Bushidou. Alt detaliu, la fel de important, este faptul ca John Logan, scenaristul filmului se lua prea in serios la interviuri si nu prea indica faptul ca a vrut sa faca un film care sa distreze oamenii. Dimpotriva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yozz
post Jun 22 2007, 11:04 AM
Post #16


Kira
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 12-June 07
From: Romania
Member No.: 4.450
Points: 121
Gender:



filmul asta m-a tintuit in scaun pt vreo putin peste 2 ore. distributia este foarte buna. ba nu, excelenta. poate cea mai buna interpretare a lui tom cruise de la jerry maguire incoace. mesajele transmise despre razboi, traditii, etica, onoare si cultura, desi nu originale, ne sunt infatisate inteligent. un film foarte bine tesut, cu scene de lupta impecabile. per total este un film foarte bun si merita vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 01:39 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |