Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ranma 1/2(mai sunt fani ?)


Ranma-kun
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Eu is..cum cred ca v-atzi dat seama un fan impatimit(inebunit) dupa serialul de anime Ranma 1/2(nu ma intrebatzi..pt ca nu stiu de ce..ma depaseshte..It's to strong..I can't resist it ;) ).Dar toushi am sa incerc sa explic de ce imi place....pai in primul rand ca serialul este despre arte marziale.de fapt este o comedie romantica care se invarte in jurul artelor martziale :) Pt ca e un srial comic si caracterele "are so Cute,that u simply have to love them :P ",hm.pt ca imi aduce aminte de filmele Kung-Fu made in Hong-Kong(si eu is inebunit dupa alea :twisted: )..si pentru multe alte lucruri
Si acuma un tzipat disperat:"Mai sunt si altzi fani :?: :!: " :)
P.S. Acesta este un topic desinat numai fanilor Ranma 1/2.dac nu suntetzi....pls don't post here ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



am vazut 2 filme si cateva episoade de la inceputul seriei....nice. E relaxant din moment ce e comedie. Daca as fi vazut mai multe episoade as avea mai multe de spus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Imi pare rau Ranma-kun dar aceadsta serie are un defec. Prea multe episoade si eu nu pot face rost de ele :cry:

Ai uitat sa spui de transformarile haioase. Cate personaje se transforma in altele in caz ca sunt udate, vreo cinci, sase.
Am vazut filmul, cateva episoade pe RTL2 si mi-a placut la nebunie.
Face parte dintre putinele anime care vreau sa le vad cu orice pret.
Alaturi de Dr.Slump intra in categoria animeurilor care nu ma pot dezamagi desi am vazut(stiu) foarte putin despre ele.

Mi-am mai amintit de maestrul pervers (familiar cu DB si Fatal Fury).
Era sa o uit pe Sampo ce este o cat girl ce efectiv se transforma intr-o pisica atunci cand ...... (Ranma-kun sa completezi spatiile punctate).

yuki> daca iti place Ranma 1/2 atunci trebuie sa iti placa si DB.
Concluzie: yuki este inebunita de DB.
(campanie de inebuniere a lui yuki pana recunoaste ca ii place DB)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



bogdragon e foarte placut sa discut ( in contradictoriu ) cu tine ca esti amuzant nu ca altii ( nu dau nume...de parca nu se stie) enervant.
Pai, sunt lucruri care nu mi-au placut in DB dar care in Ranma imi plac : grafica ( eu pun mare pret pe ea ) - in ranma e mai pe gustul meu, si pun pariu ca pe la sfarsitul seriei e chiar buna ( Inuyasha e facut tot in acelasi still , si asta nu tine doar de grafica chiar si umorul....e normal caci sunt realizate de aceeasi persoana ). Apoi personajele care sunt destul de amuzante, situatiiile din Ranma care sunt diferite de DB. In plus un alt lucru important cum spunea drk, Db e o bataie continua , mai apar si monstrii ( numai picolo ala e suficient ) , chestie care ma sacaie la nebunie intr-un anime. In Ranma bataile sunt mai realiste nu dau aia din maini si din picioare si cica se lupta cu mare viteza...daca o faceau mai in slow motion sa ne minunam si noi...Dupa parerea mea Ranma 1/2 si Db sunt foarte diferite, si deci concluzia ta e gresita.
Drept sa spun la ranma m-as uita cu placere daca nu as fi acum innebunita dupa alte anime ( Inuyasha, Gundam seed, si cred ca ma apuc si de Trigun ). Cate filme sunt ca pe astea le-as lua,
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



yuki daca tot m-ai chemat...acuma tre sa zic si eu ceva nu. :lol:
voi nu ati observat ce a scris Ranma-kun.....este topic pt fani Ranma1/2...voi dragilor nu aveti habar asa ca tocmai vorbiti in plus si aberati pe linga subiect......deci vedeti ca nu sunt singurul. :lol:

Ranma-kun de fapt noi am mai vorbit pe tema asta dar o putem face din nou....eu zic ca desi este haioasa seria...totusi exista si momente de seriozitate.......si trateaza destule aspecte ale vietii si traditiei din Japonia si China.... multitudinea de personaje este ametitoare uneori dar..totusi placute in acelasi timp...fiecare are un farmec....probabil din aceasta cauza seria este atat de lunga conceputa ...pt a sansa ca fiecare personaj sa se defasoare in cite un episod.
Sunt celebre fazele cu Happosai care ataca vestiarele fetelor furind lenjeria intima ... :oops: :lol: ... dar cum am aflat ulterior din serie ... lenjeria intima era sursa puterii lu Happosai. :lol:
Ryoga rivalu lu Ranma...dezorientat baiatu asta...ins reaaaallllllly strong......
Akane....sweet..very sweeeeeet.... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Ranma 1/2 rulez. Am vazut cateva episoade prin 96 la TF1 si am ras... Am mai gasit de curand ceva pe net, calitate destul de proasta, dar am vazut tot sezonul 1 si sezonul 4. Totusi trebuie sa recunoasteti ca desi grafica s-a imbunatatit la ep mai noi, cele mai vechi sunt mai reusite dpdv al scenariului.

Din cate stiu eu sunt doar 2 filme, l-am vazut pe primul si mi s-a parut destul de slabut, cu un scenariu pt copii sub 12 ani.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



eu la primul film am ras..de cat de silly a fost. Pe atunci nu aveam la ce sa ma uit. Pacat, am crezut ca s-au facut si alte filme care ar fi fost mai reusite.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Ma bucura ca mai sunt ceva fani Pai.am uitat de trransformarile haioase provocate de baltzile blestemate din Yusenkyo.de exemplu Ranma se transforma in fata cand dai cu apa rece pe el.si se transfroma la loc cand dai cu apa calda,Shampoo se transforma in pisica,Ryoga intr-un porcushor negru,Mouss se transforma in ratza si mai vin o serie de caractere mai incolo care se transforma in tot felul de lucruri..dar...Yuki..te dezamagesc..apar si monstri..Pantihose Taro care a fost spalat in mai multe baltzi de o data..si.se transforma intr-un fel de monstru si a cui e vina Happosai
In fine.in sfarshit grafica e foarte buna..si soundtrack-ul e excelent..Ranma 1/2 are si o formatzie proproie
(IMG:http://www.furinkan.com/music/musicianimage.jpg)
In orice caz...Ranma 1/2 are Worldwide un fanclub gigantic.si asta e un lucru foarte bun.ca exista si o groaza de Fan-Fictionuri dintre care unele sunt excelente.nemaipomenite.daca vretzi sa cititzi cateva.try this link
ftp://ftp.eyrie.org/pub/anime/Ranma/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Comparatia dintre un anime aflat in discutie si altele vazute de tine mi se pare binevenita si nu cred ca intra in categoria aberatii.
DB (pana la saga "King Picolo") si Ranma 1/2 mi se par asemanatoare la umor si la arte martiale (pana la acest punct in DB luptele ereu mai haioase si mai mult bazate pe inteligenta decat forta sau numar citit pe scouter). Nu ma refer atat la univers ci mai mult la fealing-ul asemanator ce ti-l dau cele doua seriale (ce luate la bani marunti difera destul de mult).
In filmul Ranma 1/2 (desi cred ca sunt mai multe) in care Ranma se lupta cu un tip ce manca doar orez cu legume, el se foloseste de apa ca sa tranzmita forta loviturilor. Acest tip de lupta mi se pare frumos, in care analizazi situatia si adversarul si gasesti metode de a invinge.
Asemanator in DB ar fi cand Goku se foloseste de coada ca un elicopter pentru a nu cadea din ring la primul turneu.
Inca o asemanare ar fi (cred, corectati-ma daca ma insel) turneele ce ce au loc in Ranma 1/2.
Ranma-kun> m-ar interesa o pagina cu rezumatele episoadelor din Ranma 1/2.
Ai putea chiar tu daca ai chef sa spui in mare ce sa intamplat in fiecare saga pentru a capata mai multe informatii despre acest anime.
De exemplu eu nu intelegeam mecanismul de transformare al lui Ranma (apa calda, apa rece), pentru ca il vedeam ud si apoi se uda din nou dar nu se transforma.

yuki>am inceput campania de redesenare si inbunatatire grafica a legendarului, superbului, magnificului (unde este un dictionar cand ai nevoie de el) Dragon Ball. Am sa folosesc doar Paint-ul din Windows iar pana in anul 2006 sper sa termin primele 34 de frameuri (adica cam o secunda jumate).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



BTW stiati ca vocea lui ranma e Megumi Hayashibara ( trebuie sa fi auzit de ea ). Si puteti sa-mi spuneti cine e Daisuke
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



atunci din 2006 o sa-mi placa ....pana atunci ramane varianta cu tortura. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Yuki dsoara Megumi H. parca a facut soundtraku si la Slayers.......right..?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



da...si nu numai..e foarte cunoscuta. A castigat ceva premii interpretand-o pe Rei in Evangelion.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda...e dragutza domsoara...vocea e dulce..... :D ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Unregistered









Ranma, te anunt cu parere de rau ca nu am mai gasit fani....Am cautat in toata tara, de la munte la mare, printre toti boracii de 4 ani...Nimic!Eh. asta e :lol:
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Unregistered









Sorry ca postez unu dupa altul, dar am vazut ceva su nu m-am putut abtine...

Topicul se numeste, printre altele..:"mai IS fani?"

Ranma, pentru informarea dumitale, in cercurile de discutii se vorbeste limba literara...
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Sethi>am intzeles si am modificat ;) sper ca ejti multzumit :roll:
Bogdragon>pai am postat o serie de linkuri si la toate gaseshti..dar itzi dau unul unde sunt rezumate detailate ala manga-ului(P.S. anime-ul e facut fix dupa manga :P )http://www.wot-club.org.uk/RanmaFAQ/ asta mi se pare cel mai bun,dar mai potzi incerca si www.furincan.com si mai is,da eu nu mai stiu in engleza(Deutsch rullz with me) 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



cerc de discutii poate fi si gasca de ****** din strada. Nu zic ai tu dreptate , dar asta nu e chiar forum de literatura. De multe ori s-au folosit cuvinte neliterare ( gen naspa, si multe altele). In plius daca e sa fim drastici nici scrierea cu k sau shi sau amestecul de romana si engleza nu e literar. Noi vorbim asa ca sa fie atmosfera mai destinsa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Unregistered









Vai, Ranma, iti multumesc pentru intelegere si amabilitate.
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Va interesat vreo-data cine sunt cei care le dau vocea personajelor din Ranma 1/2 well,here they are

(IMG:http://www.animenia.3x.ro/ranma-whoswho.jpg)

try this link ]ftp://ftp.osterman.com/pub/anime/pictures/Ranma/[/IMG]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:42 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |