Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Golgo13, killing efficiency, professionals only


cipmaster
post Apr 13 2008, 04:13 AM
Post #1


...
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 23-June 07
Member No.: 4.527
Points: 77
Gender:



Golgo 13 -> actiune, aventuri :rolleyes:
Eu am vazut cele doua filme si am inteles ca e in productie o mini-serie anul acesta...
E fain animeul.
Chiar m-a binedispus. Nu cred sa fi vazut film cu asa ceva, cel putin nu atata crima la un loc intr-un singur film, de aceea e bine ca e anime. Actorii poate ar gresi si ar face totul sa para prea sumbru, s-ar crea o atmosfera apasatoare si depresiva poate...
Imi plac formele feminine din Golgo 13, ceva in stilul anilor '60-'80 si nu cred sunt foarte departe de realitate. Aaaa, si daca ati citit cronici proaste despre Queen Bee, uitati-le... Eu l-am vazut si mi s-a parut foarte la locul lui sequelul.
Acest anime mi-a placut relativ mult. E vorba despre un asasin platit, care nu-si incalca principiile si asta e de apreciat.
E si ceva sex prin anime, dar e binevenit. Singura scena care mi s-a parut ciudata a fost cand el si Joana au facut-o la un monument pe timp de noapte. Mi s-a parut putin in plus, Joana (aka Q.B.) avea nevoie tocmai dupa ce fusesera in plin razboi si seferisera cu totii diverse traume de diferite naturi, unde mai pui ca o facuse cu o zi inainte (saracul Golgo)... Si in plus apare o chestie (sunt doar niste cadre) psihedelica dupa aceea , la modul propriu sau e doar ceva care exprima vreo ceva cu care nu-mi bat capul acum...
Per total e foarte cool Golgo 13. Replicile dure, scabroase uneori, puse pe aceasta grafica retro, scenele gratuite de sex ^^(nu e chiar hentai, asa ca nu va entuziasmati foarte tare)...
In The Professional, mi-a placut cum a fost gandit sfarsitul -> da o cu totul alta nuanta, o alta perspectiva asupra intregii actiuni, o alta alura psihologica. E razbunare, dar cu un 'twist', e multa crima, e sex? Asta voi decideti.
Golgo 13 mi se pare un clasic, clasic pentru povestile cu asasini, pare cam melodramatic, cu actiune liniara si chiar twistul poate parea cliseu, dar la vremea cand erau create filmele astea si mai ales ca animatie... cred ca e ceva original.
Nu stiu exact de ce, dar acest anime mi-a creat placere si m-a facut sa z@mbesc usor pe parcursul actiunii (poate ca eram in cautarea de scenarii retro si eu nu stiam inca si si de aia): am vazut parte din diversa psihologie a crimei (fie ea si suicid in diferite forme) si a criminalilor, tonul actiunii e antrenant, coloana sonora potrivita... aproape mi s-a parut ca e ceva victorian cu finalul in care eroul traieste si isi poate satisface necesitatile sale si ale contractantilor sai, modul in care continua sa ucida, fara sa renunte la anumite principii, il fac pe Golgo sa aiba proportii legendare si traiasca vesnic in imaginatie ca un asasin neobosit.
Ati auzit zicala <<Life must go on!>> (da si ce daca e un cliseu^^); ei, aici e crime must go on -> crima continua, la fel ca si viata si cineva tot isi va satisface setea de a ucide, macar un personaj ca Golgo nu e chiar psihopat, e usor de inteles. E un personaj cu o menire, cu o credinta careia ii ramane loial; un adevarat 'profesionist'. E usor pentru cineva sa se indragosteasca de Golgo, zic eu. Splendid anime...splendid.
Aaa si mina lui Golgo mi se pare ca aduce putin cam asa. E poza unui profesionist, care a capatat ceva faima si caruia i-au fost apreciate si recunoscute abilitatile in timpul celui de-al doilea Razboi Mondial; ceva detalii aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Apr 14 2008, 06:40 AM
Post #2


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



A aparut Episodul 1 din noua serie tv!
Cinstit sa fiu eu ma bucur de orice care nu e cu scolari, dar cred ca acesta o sa fie un anime bun. Au planificat 50 de episoade, asa ca sunt ceva planuri cu acest personaj.
Sper sa nu-l 'tampeasca' pentru tv.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Sep 1 2008, 02:59 PM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Desi dupa primul ep am ramas c-am cu o exepresie, gen ”wtf??,, , s-a intamplat? asta a fost?” pt ca nu a fost f, bine realizat trebuie sa recunosc ca celelalte episoade surprin placut!! Sper sa mai fie ceva episoade reusite!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 13 2008, 09:54 PM
Post #4


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



am ajuns cu urmaritul pe la eps 15, mai exact cam pe unde s-au lenevit suberii. 15 din 52 e putin, dar pot sa imi exprim cat de cat o parere.
serialul merita, pentru cei familiarizati (si doritori) cu stilul mai vechi de facut anime. atmosfera usor intunecata, personajul misterios si atractiv, stilul lui lupen, desi aici nu exista nimic comic, doar perfectiunea prezentata in mai multe situatii. si ca bonus, regulile sunt reguli, toti sunt egali in fata mortii, iar golgo nu ezita si nu are framantari interioare ... cool :P

sustin cam tot ce a zis cip si sper sa il fi urmarit so far :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |