Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

16 Pages « < 8 9 10 11 12 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Elfen Lied


Scorpio
post Mar 29 2006, 09:17 PM
Post #181


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Slice of life este un gen care se atribuie anime-urilor cu un scenariu cat mai apropiat de viata reala, care nu au elemente fantastice in el. In acest gen intra Onizuka Sensei si Initial D, ambele avand povesti cat se poate de reale fara a da in fantastic. Mai nou vad ca Slice of life a devenit School Life, si ce-i drept animeurile din genul aste de-obicei se invarteau in jurul scolii.

Deci un anime ca Elfen Lied nu e slice of life nici daca vrei tu, ca asa si DBZ, Ikkitousen, Ten Ten si alte nspemii de anime-uri sunt slice of life pt ca au elemente care se regasesc in viatza reala. Faptul ca exista violentza si violuri si maltratari in Elfen Lied asta nu-l face slice of life.

Dupa cum a zis si Intelect ce vezi tu la stirile de la ora 5 sunt chestii care se intampla intr-un mediu restrans si nu asta inseamna viatza. Da toate fac parte din VIATZA SOCIETATII, dar nu si din viatza fiecarui individ in parte. Sunt cazuri izolate. Oricum Stirile de la ora 5 cred ca au fost inventate ca sa nu se mai chinuie astia cu recensamantele......ca acolo vezi cati oameni au mai murit in Romania in ultimele 24 h.....hmm.....sa rectific putin....care au murit spectaculos sau stupid in ultimele 24 h.

Tu poti s-o tii pe a ta cat vrei ca e slice of life....da cand 3 iti spun ca esti beat....te duci sa te culci :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post May 1 2006, 08:16 PM
Post #182


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Mie mi-a placut Elfen Lied... promit ca vin cu o argumentare consistenta in viitorul apropiat :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post May 1 2006, 09:14 PM
Post #183


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Foarte bine, foarte bine. Eu cel putin te astept. M-ar interesa sa stiu opinia ta despre violenta din acest anime...despre final...si daca ai timp, intr-un post mai vechi de al meu de aici am pus niste intrebari...poate iti dai si tu cu parerea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post May 1 2006, 10:00 PM
Post #184


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



QUOTE(Scorpio @ Mar 29 2006, 09:17 PM)
Mai nou vad ca Slice of life a devenit School Life, si ce-i drept animeurile din genul aste de-obicei se invarteau in jurul scolii.


De ce "mai nou"? Subiectele legate de şcoală, īn special cele realiste sau romantice, sīnt cele mai bine vīndute şi au fost dintotdeauna, majoritatea publicului ţintă sīnt interesaţi de asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 1 2006, 10:51 PM
Post #185


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ma refeream la faptul ca s-a schimbat numele genului :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post May 1 2006, 11:56 PM
Post #186


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Ce este cel mai interesant la Elfen Lied? Eu zic ca ideea de a te pune in fata unui personaj pe care nu-l poti cataloga ca fiind rau sau bun. Nu stii ce e si desi o poti scuza pe Lucy spunand ca-ti place de Nyu sau o poti incrimina pe Nyu spunand ca Lucy e o scorpie, personajul ramane la fel de controversat si imposibil de incadrat.

Nu vreau sa vorbesc despre intreaga serie deoarece e destul de invartita si desi multi ati pus accentul pe suferintele lui Lucy(cum era si normal, odata ce Lucy e pers. principal), eu as dori sa asez in fata drama a doua personaje pe care le-am indragit mult: Nana si Kurama. De ce?

Sa vorbesc intai despre Kurama. Treziti-va in fata unui drum pe care sunteti obligati sa mergeti inainte si aveti de ales intre conceptii si dragoste. Intre idealuri si familie. Pentru multi familia este un ideal, pentru multi este un loc in care se pot ascunde intr-o singuranta dragastoasa, departe de tumultul vietii prin care inoata spre un anumit ideal. Voi ce ati alege? Idealul sau familia? Eu m-as impusca, baiatul in cauza a renuntat la tot ceea ce insemna pace pentru un ideal. La inceput ni se pare cel mai linistit om, cel mai cu sange rece. Dracului, e singurul care se apropie fara frica de Lucy (desi era constient ca Lucy nu-l va ucide deoarece lui ii promisese altceva :twisted: ) ba mai mult, in primele episoade el apare personajul negativ absolut pentru ca el vaneaza personajul principal. Dar imi permit sa spun ca Kurama este cel mai suferind, cel mai in agonie dintre toate personajele animeului. De ce? Pentru ca in agonia sa ajunge sa se ataseze de un mutant pe care-l lasa liber in lume fiind constient de posibilul pericol, ba mai mult ne este revelat un personaj cu dragoste paterna atat de puternica incat poate indepartat toate instinctele ce ar fi trebuit sa domine un diclonius.

Pe de alta parte Nana este personajul cel mai inocent din toata seria, imi permit sa spun cel mai inocent, facand abstractie de Nyu, care nu este decat un alter-ego si nicidecum o fiinta intreaga. Ea este ucigasul innascut caruia ii sunt rapiet instinctul, dar mai ales placerea de a ucide. Ea este elementul de comparatie sau mai degraba experimentul reusit prin care autorii animeului au dorit sa arate ca prin dragoste, rabdare si speranta, orice obstacol poate fi trecut, chiar si cel al instinctului.

Desigur ca episodul preferat este ultimul, dar nu pentru ca Lucy pleaca la razboi si-si pierde coarnele, ci pentru ca la sfarsitul conversatiei dintre Kurama si Mariko am plans ca un prostanac (si eu nu plang des in fata calculatorului). Scena e realiazata bestial si am ramas masca planganda. Neputinta pe care o jivina atat de puternica a aratat-o in fata dragostei, dar si pacea pe care Kurama o emana atunci cand se apropie de Mariko si o ia in brate, cum este in stare sa ia in brate o persoana necunoscuta care aproape i-a omorat fata adoptiva, cum este in stare sa iubeasca o fiinta dintr-un instinct mai presus de cel de dominare si ucidere, toate aceste trairi si sentimente sunt asezate pe tava de producatori, cum nu am mai vazut altundeva.

Cat despre intrebarile Red Priest, ce pot sa zic. Sangele este ademenitor, adica primele scene mi s-au parut ametitoare, demne de o serie plina de sange, pe care as fi urmarit-o pentru ca avea violenta excesiva (desigur, eu aflasem din surse sigure ca uiti de violenta cand incepe povestea, si chiar asa a si fost, dar pentru cei care nu stiu despre ce-i vorba inceputul este ori incitant ori respingator).
Finalul este lasat sa se balangane ca o pendula. Cine era la poarta? poate Lucy, a venit sa-l iubeasca pe Kouta, sau poate a venit sa-l omoare deoarece el era singura stavila (sentimentala logic) impotriva distrugerii rasei umane, sau poate era postasul.
Pendula din cate stiu eu a mers niciodata pe percursul seriei. Nu a stricat-o Nyu, ba chiar imi aduc aminte cum Yuka ii zice lui Kouta ca pendula nu a mers de multa vreme (poate zic eu prostii, am vazut mai demult seria si DVDul e la prieteni si nu pot verifica). Acum, depinde de cine e la usa, si cu ce intentii a venit, in acel sens bate si pendula. Poate reprezinta intrarea in normalitate si realitate, poate inseamna inceputul sfarsitului omenirii... putem sa-i dam multe sensuri, dar sensul este depndent de cine credem ca-i la usa :D
Ce s-ar intampla daca diclonius s-ar raspandi? Ar face imperiul de Est si s-ar bate cu Papa :D Sincer ar incepe sa se organizeze sau dupa ce ar termina cu oamenii ar incepe sa se omoare intre ei pana la sfarsitul fiintelor constiente de pe planeta :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Iusty
post May 2 2006, 02:04 AM
Post #187


Sad in a sad world
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: 28-September 05
Member No.: 1.832
Points: 156
Gender:



Ce m-a determinat să postez aici? Un post lung, inteligibil, foarte descriptiv... and yet so wrong. Plus că mulţi īmi amintesc īn ultimul timp de acest anime, şi aş vrea să-l revăd... dar deocamdată mă mulţumesc cu o simplă discuţie despre el. Am citit nişte chestii deranjate şi aş vrea să le răspund, dacă nu e cu supărare la nimeni :P

QUOTE(Tezeu @ May 1 2006, 11:56 PM)
Ce este cel mai interesant la Elfen Lied? Eu zic ca ideea de a te pune in fata unui personaj pe care nu-l poti cataloga ca fiind rau sau bun. Nu stii ce e si desi o poti scuza pe Lucy spunand ca-ti place de Nyu sau o poti incrimina pe  Nyu spunand ca Lucy e o scorpie, personajul ramane la fel de controversat si imposibil de incadrat.

Nu vreau sa vorbesc despre intreaga serie deoarece e destul de invartita si desi multi ati pus accentul pe suferintele lui Lucy(cum era si normal, odata ce Lucy e pers. principal) [...]
*



Īn primul rīnd, nu cred că mi-a părut vreodată rău pentru Lucy... deşi recunosc, ce i s-a īntīmplat nu merita nimeni... dar asta a fost viaţa ei şi i-a ţinut piept... s-a răzbunat īn cele din urmă. Inima i s-a īmpietrit şi a devenit rece, şi nu neapărat rea... o īnţeleg perfect: oamenii i-au făcut rău şi trebuiau să plătească. C-a făcut greşeala de a vedea īn orice om un duşman, e altă problemă (a ei, mai exact), dar oricīt ar fi considerată o ucigaşă cu sīnge rece, eu nu pot s-o văd astfel, pentru că īn definitiv ea nu e rea şi are tot dreptul să se răzbune.
Īn definitiv, diclonius (hope I spelled right) nu sīnt o specie rea... sau cel puţin nu fiinţele care s-au născut sub semnul acestei specii. Să ne amintim că tot ce au făcut, au făcut ca reacţie la oameni şi la răutatea lor.

Şi acum ajung la partea ce m-a deranjat cel mai mult:
QUOTE(Tezeu @ May 1 2006, 11:56 PM)
[...] eu as dori sa asez in fata drama a doua personaje pe care le-am indragit mult: Nana si Kurama. De ce?

Sa vorbesc intai despre Kurama. Treziti-va in fata unui drum pe care sunteti obligati sa mergeti inainte si aveti de ales intre conceptii si dragoste. Intre idealuri si familie. Pentru multi familia este un ideal, pentru multi este un loc in care se pot ascunde intr-o singuranta dragastoasa, departe de tumultul vietii prin care inoata spre un anumit ideal. Voi ce ati alege? Idealul sau familia? Eu m-as impusca, baiatul in cauza a renuntat la tot ceea ce insemna pace pentru un ideal. La inceput ni se pare cel mai linistit om, cel mai cu sange rece. Dracului, e singurul care se apropie fara frica de Lucy (desi era constient ca Lucy nu-l va ucide deoarece lui ii promisese altceva  :twisted: ) ba mai mult, in primele episoade el apare personajul negativ absolut pentru ca el vaneaza personajul principal. Dar imi permit sa spun ca Kurama este cel mai suferind,  cel mai in agonie dintre toate personajele animeului. De ce? Pentru ca in agonia sa ajunge sa se ataseze de un mutant pe care-l lasa liber in lume fiind constient de posibilul pericol, ba mai mult ne este revelat un personaj cu dragoste paterna atat de puternica incat poate indepartat toate instinctele ce ar fi trebuit sa domine un diclonius.
*



Drama lui Kurama... Dramă?!?!? Un monstru ca şi Kurama nu merită să stea īn aceeaşi frază cu ,,dramă". Nu e personajul negativ absolut pentru că vrea s-o omoare pe Lucy, asta chiar e de īnţeles, īntr-un mod total birocratic (i-a scăpat ,,captura" şi tre s-o recupereze fiindcă, crede el (şi tot din vina lui - see ep. 14) ar putea distruge lumea)... Nu, asta chiar nu m-a deranjat aşa de mult cum trebuia... dar cīnd am văzut īn ce mod se purta cu Nyu... şi cum o manipula... mi-a venitcea mai mare greaţă pentru lume pe care am avut-o vreodată. Mai rău, văd că e şi lăudat pentru această ,,poziţie" a sa, de a scăpa biata creatură de instinctele criminale. Nu vede nimeni o vagă asemănare cu Inchiziţia? Să scoată dracii din ea vroia? Fuga! Vroia exact ce a reuşit: să aibă un animăluţ (cobai, mai exact) la dispoziţia lui. Faptul că n-o viola (deşi nu sīnt prea sigur nici despre chestia asta - wife dead, el singur... diaclon frumos la dispoziţia lui...) nu-l scapă de acuzaţia de pedofilie (f**king with her mind). Ce-a făcut e demn de cea mai dură pedeapsă, a distrus o viaţă inocentă... a, pardon, două, a omorīt-o şi pe soţie indirect, dacă nu mă īnşel. Cum să ai milă pentru acest om? Dacă se pune unul īn era noastră să răpească o fetiţă, s-o supună celor mai groaznice chinuri şi o face să creadă că e pentru binele ei şi că el e tatăl ei, este linşat pe loc. Ştiu ce-or să spună unii: ,,eh, dar ea nu e om, e diaclon, deci totul e OK, e pentru binele omenirii, şi īn plus Kurama n-o face pentru nevoile lui personale, ci pentru stat, pentru lume" - and that makes it OK? Tot psihopat īl consider, nu poţi să faci aşa ceva unei fiinţe nevinovate care nu ţi-a făcut nimic! He broke her ad made her his willing slave... şi dup-aia, ca dorinţă de salvare a propriului suflet, īi dă drumul īn lume şi-i dă vreo 2 bani... Jesus!
Mai vroiam să comentez şi restul, dar mi s-a făcut greaţă deja de la faza asta... waiting replyes
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post May 2 2006, 09:08 AM
Post #188


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Cred că valoarea Elfen Lied constă īn principal īn faptul că naşte controversă.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 2 2006, 10:55 AM
Post #189


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Parerea mea e ca voi vedeti cam multe intr-un animeu destul de banal.....drama.....chestii sentimentale......please.....care drama? Lucy e o cratura gentic creata pt a rade rasa umana de pe fatza globului....unde e drama? personaj controversat? :lol: :lol: Daca asta e personaj controversat atunci Yukimura din SDK ce e ? Griffin din Beserk ce e? Lucy e departe de a fi controversata.....nici unul din personajele de acolo nu sunt controversate sau sa aiba vro urma de complexitate.

Tezeu eu nu stiu la ce-ai plans tu la ultimul ep ca e destul de sec si lipsit de dramatism....dramatism mult mai bine pus la pct am vazut in Saint Seiya Sanctuary......si aia nu e o serie care sa aiba drama printre genurile sale principale.

ps: tezeu vad ca ai avatar cu gantz....da nu am vazut nici un post de la tine pe la topic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post May 2 2006, 02:49 PM
Post #190


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



@Iusty (ma ierti, nu m-am chinuit sa-ti dau quote la mesaj ca ar deveni al meu mai lung ca al tau si al tau etc. in final devenind din ce in ce mai greu de urmarit):
1. Eu inteleg sa vrei sa te razbuni ca ti-a omorat cineva cainele... dar trebuie sa iei viata cuiva? WTF? Ideea este ca diclonius oricum aveau instinctul de a ucide (si eu as putea sa sar la gatul cuiva pentru ca ma impinge pe strada, si poate chiar as fi in stare sa-l omor (fizic vorbind) dar asta nu inseamna ca o si fac) dar si-l putea stavilii. Mie nu mi-a parut rau de ea pentru ce a suferit pentru ca i-a murit cainele sau nu a simtit dragostea si compasiunea decat de prea putine ori, ci mi-a fost mila de ea pentru ca nu a putut trece dincolo de instinctele rasei ei, am compatimit-o.
Despre diclonius, ei se nasc cu instinctul de a ucide. Nu mai stiu in ce episod se explica ca parintii dicloniusilor sunt omorati de prunci de cum isi puteau aia micii, inocentii si dragalasii activa vectorii, deci nu putem vorbi despre o reactie la ura oamenilor poate cel mult, astfel putem scuza actiunile crude (zici tu) ale lui Kurama care incerca sa protejeze omenirea de aceste fiinte.

2. Da, Kurama este in parte egoist atunci cand arat iubirea paterna fata de Nana (sper ca de Nana vorbeai si nu de Nyu cum ai scris) deoarece simte nevoia de a se atasa de cineva, dar nu nu-l pot condamna pentru faptul ca a si folosit-o pe Nana. Sau mai degraba ii pot scuza aceasta actiune tocmai pentru ca Nana ii datoreaza inocenta, constiinta de sine si luciditatea.
Nu stiu cum poti spune ca a privat-o de inocenta cand eu am inteles ca tocmai prin grija sa, Nana si-a pastrat inocenta, entitatea umana.
Cat despre dorinta de salvare a propriului suflet... hai sa fim seriosi. Monstrul Kurama, dupa cum il prezinti tu, ar fi considerat de cuviinta ca uciderea Nanei i-ar fi curatat mult mai mult sufletul.

@Probably me: dap :D

@Scorpio: Eu nu contest ca personajele enumerate de tine nu sunt complexe (nu am avut ocazia sa le analizez asa ca nu ma bag) dar nici tu nu poti contesta ca Lucy este un personaj ciudat, altfel, chiar complex. Lucy este la cumpana intre a alege calea propriei rase si calea rasei umane (making love adica :lol: ) si nu stie exact ce sa aleaga (mai ales ca personajul masculin este cam dumb la capitolul gagici)... intelegi drama? :D

Si eu ma intreb cum de am plans... poate eram intr-o stare de melancolie careia doar i s-a adaugat o scena care mie mi s-a parut siropoasa.

Iti dai seama ca mi-as expune ideile si pe acolo dar nu am timp acusi :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post May 2 2006, 03:16 PM
Post #191


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Hmm...let's see...acuma nu stiu cat de tare o "dau pe langa" sau chiar o sa ating subiectul.
In primul rand nu stiu ce a afectato mai mult,moartea cainelui sau ca a fost "tradata,manipulata" de acea persoana,pe care ea o credea in acel moment "prietena ei" ? (Tu cum reactionezi cand o persoana pe care o crezi foarte apropiata de tine,cea mai buna prietena/prieten, ti-ar face una ca asta? Acum nu ma astept sa-mi zici "ca in orice caz nu as ucide" (sa nu uitam ca-i vb de un anime / fictiune)
What ? <_< Nu-l poti condamna? ... pai wtf,trebuia sa-si arate "iubirea paterna" inca d'nainte s-o lege cu lanturi si sa o "loveasca" (putin spus) cu bile de metal.Numai din chestia asta marunta,il poti condamna ... in alte detalii nici nu mai intru...ah,si sa-l mai si scuzi? <_< ... sa fim seriosi ...
Subscriu si eu ... ii un "monstru" Kurama ...

**Editat ... se poate spune ce Lucy (probabil asa si ii ) sufera de o "dubla personalitate" :lol:
Hmm...sa aleaga intre doua cai? Cea de distrugere si cea umana? Hmm :unsure: tre sa ma gandesc mai bine...
Oricum din cate stiu eu,doar cele intamplate in copilarie si faptul ca a fost prinsa si torturata ... a facut ca ea sa faca acele crime pe care le-a facut.
Si daca bine tin minte,pe la sf seriei ... chiar in timp ce "era" Lucy,i-a spus ce simte pt tip (nu mai stiu cum il cheama).
Drama ca trebuie sa aleaga intre "sex si a ucide omenirea"? :unsure: ... :lol:

Lucy chiar poti sa vezi,la sf episodului ca ii o persoana pe cat se poate de "umana" ,si sustin ideea ca daca nu ar fi patit ce ar fi patit,nu s-ar fi apucat de a comite crime ... parerea mea :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 2 2006, 06:56 PM
Post #192


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Mm....nu prea vad drama aia sa fie prezentat cum trebuie in anime.....oricum avand in vedere ca ea a avut o mica mare problema cu memoria......nu stiu cat de mare e drama alegerii.....nu-i de parca rasa ei era extrem de numeroasa sau avea pe cineva din rasa ei care tinea la ea ..... nu prea vad o drama in toata situatia asta. In opinia mea aceste "drame de alegere" se rezolva extrem de usor daca-ti raspunzi la intrebarea : cum imi este mai bine?

Astept posturile tale la Gantz....ca vad ca n-am cu cine vb pe acolo si am senzatia ca tu ai putea schimba asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post May 2 2006, 08:32 PM
Post #193


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



O prezentare sugestiva a situatiei lui Kurama: omul asta e ca un orb intr-o incapere fara lumina. Da din perete in perete. Din greseala in greseala. Nu are niciodata (decat in final) curajul sa puna capat situatitei si ezita. El a facut multe greseli la viata lui. Dar chiar drama nu prea. El e cam pierdut in actiune, lucrurile cam il depasesc fiind scapate de sub control. Sa nu uitam ca el este dator big time sefului. Datoria asta il incurca mult in viata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post May 2 2006, 09:47 PM
Post #194


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Mai, eu il admir pentru ca in final reuseste sa puna picioru'n prag. Poate sunt eu mai ciudat si mi-e usor sa ma asez in locul lui si astfel sufar pentru mine din locul lui :lol:. Nu uita ca e dator sefului big time tot datorita dragostei sale parintesti, si nu pentru ca avea vreun viciu pe care seful il ascundea de ochii lumii... sau putem numi iubirea parinteasca un viciu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post May 2 2006, 10:03 PM
Post #195


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Daps in final chiar pune piciorul in prag...dar cam tarziu. De admirat si asa ptr curaj dar cate lume a suferit intre timp. Cred ca in mare parte e si rautatea oamenilor de vina si dorinta lor de suprematie, de fapt gandirea lor ca sunt above all.

Btw Tezeu...ai vaz si ep 14/ova/special/nu mai stiu cum ii zice?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 2 2006, 10:11 PM
Post #196


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Scuzati micul oftopic da Rezo tata explica-mi si mie formularea asta
QUOTE
O prezentare sugestiva a situatiei lui Kurama: omul asta e ca un orb intr-o incapere fara lumina


Te rog frumos sa-mi explici si mie ce rost mai are sa spui incapere fara lumina cand spui orb....crezi ca lumina aia avea vro relevantza atat timp cat e orb? Si ce cauta omul in camera aia....ca zici c-o da din perete in perete......ce cauta iesirea sau intrerupatorul ca sa aprinda lumina....desi este irelevanta pt el avand in vedere ca e orb
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post May 2 2006, 10:48 PM
Post #197


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Am vazut OVAul (parca era asezat intre 10 si 11 ca si time-line) dar 1 la mana nu-l aveam dub-at in engleza, lucru destul de deranjant odata ce eram obisnuit cu anumite timbre vocale si mai ales eram obisnuit sa NU stau ca muta sa citesc titrarea, iar 2 la mana m-a enervat pentru ca inceputul e foarte lung sau mai degraba zis plictisitor desi in final Nana se mai lumineaza putin la minte. (nu stiu cum sunt OVaurile de la alte animeuri dar daca toate sunt asa... cred ca o sa trebuiasca sa ma inarmez cu multa rabdare, la fel si la Cowboy... dar sa nu intram in off-uri :D)

Cat despre dorinta oamenilor de suprematie? Aia incercau sa salveze omenirea de la extinctie! Poate vorbesti de dorinta de conservare, dar sa fim seriosi, cine n-ar incerca sa-si salveze propria rasa?
Defapt nici nu stim exact care-i treaba cu diclonius, si teoria mea (desi e cam conspirativa) este ca sefu' mare a construit gentic diclonius ori pentru crearea unui soldat mai special ori pentru incercarea nebuneasca de a face ca lumea sa evolueze. (sau se zice asa prin vreun episod?).

Scorpio... sti ce vroia sa zica omul, ca s-a expirmat literar si a cam uitat de logica asta e, oricum, lol pentru interpretare.

Intrebare de baraj. De ce erau doar diclonius femele? Sau altcumva nu se poate explica frustrarea sporita a lor? (decat prin lipsa unor parteneri de sex? ultima parte e gluma, nu vorbeam serios si daca tine cineva mult la seria asta si considera ca am ofensat-o prin gluma mea, imi cer iertare anticipat)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 2 2006, 11:31 PM
Post #198


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
Intrebare de baraj. De ce erau doar diclonius femele?
Pt ca animeul vrea sa sublinieze subtil idea that women are evil and will be the end of this world :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted:

Parca se zice printr-un ep care e faza cu diclonius cum au aparut si de ce...da numai stiu ca am vazut seria acu un an si ceva :D. oricum nu inteleg de ce ridicati 4 specimene la rang de rasa......nu-i de parca in anime-ul asta e vb de lupta intre 2 rase pt supravietuire....nu-i de parca ceilalti oameni stiau de existentza dicloniusilor si se pregateau de vro lupta apokaliptica. Din contra...nimeni nu stia nimic.....deci chiar nu vad ce o tot dati atat cu rasele ca nu are nici o legatura ce se petrece in anime-ul asta cu protejatul rasei sau mai stiu eu ce.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 3 2006, 09:12 AM
Post #199


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Tezeu:
QUOTE
De ce erau doar diclonius femele?

Daca te-a fi uitat cu atentie pana la sfarsitul anime-ului, ai fi vazut ca nu este asa. Mai mult nu spun, ca e spoiler.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post May 3 2006, 09:54 AM
Post #200


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Pai sefu' si fi-su' nu erau doar pe jumatate diclonius, odata ce aveau doar cornite si vectori nema?

Cat despre ideea de rasa... pai ce era asa mare lucru sa se reproduca? Mergeau pe strada si atingeau cu vectorii toate persoanele de sex masculin. Intr-un an din 3 - 10 diclonius cati erau, faceau cateva mii (asta e doar modul de inmultire via contaminare... daca te mai pomeni ca faceau si femelele burti pana la gura si scoteau cate 5-6 puradei cu vectorii gata?)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

16 Pages « < 8 9 10 11 12 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 01:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |