Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii generale


Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Am plans cand s-a terminat. Stateam cu casetofonul langa TV si inreistram OST. Am notate toate numele & Co. prin 1001 caiete (depinde la ce imi scriam atunci... hihi).

Am vazut seria de sapte sau opt ori si jumtate; si filmele. Acum iau tot OST-ul pe care il gasesc.

Primul si singurul fanart: Sailor Moon.

Am cumparat o parte din carticelele alea de colorar care aparusera un timp + album foto + mi-am rugat sis'-ul sa-mi ia CD-uri din Germania (nu aveam net' (nici TV prin cablu, de fapt)) si a fost pentru prima oara cand mi-am dat seama ca exista ceva care se chema "manga'/ 'anime'. Nu stiu cum ati reactionat voi... eu am cautat tot ce tinea de el. Si asta se gasea atunci in Romania.)

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: Acum sa nu radeti prea mult, OK? :D :D :D :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Mai. Si mie mi+a placut foarte mult. A fost unul dintre anime-urile datorita caruia am inceput sa ma uit anime-uri.

Prima oara cand la-m vazut eram prin 94-95 si am vazut putin pe TF1. Atunci nu mi s-a parut cine stie ce. A inceput sa imi placa cand l-au difuzat pe Italia 1. Imi placea la nebunie poveste. Ce e drept nu imi place ca repeta mereu aceleasi chestii cand vine bataia ("si te voi pedepsi in numele Lunii", sau cand se transfosrma, sau cand face nu stiu ce atac). Asta nu imi place la un anime. Sa se repete. Stiu ca mai sunt si altele in care se repeta personajele (gen Deeper Kyo, cu Did you hear, the voice of the wind). Parerea mea e ca pot sa se lipseasca de repetarile astea si sa bage mai multa actiune :D

Am fost foarte suparat cand au oprit difuzarea posturilor alea din Italia (Italia 1, Canale 5, si Rete 4). pe atunci astia difuzasera doar 3 serii. S-a oprit exact cand au terminat astia difuzarea seriei a 3-a Sailor Moon S. Si nu mai zic cand dupa vreo luna si ceva am vazut pe Rai Uno o melodie de-a lui Cristina D'Avena (aia care canta melodiile de inceput la versiunea italiana) care arata clar ca e de la seria a 4-a.

Dupa vre-o cativa ani au inceput sa il difuzeze la TVR si atunci au dat toate seriile. Nu imi place cum traduc astia (dar asta e o discutie pentru alta parte) In schimb atunci am vazut prima oara versiuena original (adica voci si soundtrack) si mi-a placut extrem de mult.

Cand am ajuns la facultate si mi-am tras internet asta afost printre primele lucruri pe care le-am cautat. (Sailor Moon si DBZ).

Mie imi lipseste ultima serie si celelalte se vad cam prost. Nu am avut timp sa le iau de pe net. Dar cand fac rost de banisi timp sunt ale mele :D

Acum dupa ce ati tras o portie buna de ras de la Urfe si ati continuat cu mine astept comentarii :D:D:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Macar tu realizat ca s-a terminat..Ca eu am jonglat cam un an de zile cu episoade din sezoane diferite pe diferite posturi tv. Si ajunsesem sa stiu ce se intampla in episoodul urmator dar tot ma uitam. Si cum se termina intr-o parte incepea pe alt post publicitatea la: "In curand Sailor Moon"..Si iar incepeam. Obsedata este cuvantul potrivit pt asta. Si visam cu ochii deschisi la puterile lui Sailor Moon :oops: Si le visam si noaptea :D Si nu mai stiam nimic altceva decat Sailor Moon.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Urfe ai o parte ascunsa care totusi nu ma uimeste....Esti ca o fata dragutza ce viseaza printzi sau in cazu' asta printese..... :lol: ..Dar ai dreptate Un barbat are nevoie sa fie in contact si cu partea sensibila a eului sau...se stie faptul ca vulnerabilitatea si sensibilitatea intr-un barbat atrag femeile...asa ca nu avem de ce sa radem...
Analizind.. Sailor Moon ,indiferent de ce zic "marii" asha zisi sempai si otaci ai forumului nostru si nu numai ,este si ramine importanta pentru fenomenul anime ... pentru ca impreuna cu Dbz au facut ca si noi astazi sa putem rosti cuvintul anime in Europa si S.U.A...
Se desconsidera si se dispretuieste cu o usurintza desgustatoare de multzi otaku atit Sailor Moon cit Si DBZ...dar se uita importantza lor ...Se spune ca sunt ep.S.M. sunt plictisitoare ..wrong...fiecare episod transmite un mesaj ascuns cu o valoare bine gindita de creator...Pe linga factorul emotiv fiecare episod accentueaza o lupta ascunsa ce se da in interiorul fiintei umane..dorintele incatusate rup lanturile pentru a se implini chiar daca ele nu sunt intotdeauna ceea ce dorim sau se asteapta..
Ce m-a Impresionat din S.M ....In Seria A doua mi se pare sublima...cuplul Haruka&Michiru este fenomenal conceput.. e un cuplu(yaoi) perfect...poate prea perfect..taria si desfasurarea caracterelor este conceputa intr-un mod uimitor...fara sa vrei iti pui intrebarea oare de ce sunt atit de slab si lipsit de determinare...Personal rautatea ma impiedica sa-mi pun aceasta intrebare...Sfirsitul seriei unde romantismul veselia si dulceatza vietii capata un gust accentuat amar si dramatic plin de disperare prin care trece Usagi o degust de fiecare data cind reiau episodul ... la fel pot sa spun si despre episodul in care Haruka si Michiru descopera ca ele detin talismanele urmind a se sacrifica una pentru cealalta ... pretty impresive realization...
Era sa uit Vanessa Mae e sublima in realizarea BGM...Miracle Romantic...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Sidox, vreau sa te corectez. Haruka si Michiru nu apar in seria a doua ci in seria a treia. In deria a doua este aia in care Usagi si cu restul isi amintesc de prima lor batalie si apoi de la jumate apare Chibiusa. Seria a doua este vorba despre Cristal Tokyo si ce se intampla in viitor.

Oricum, sunt de acord. Cuplul celor doua este perfect. Si mie mi-a placut foarte mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



este a treaia ..corect mersi de corectare...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



L-am vazut putin la Club Dorothe, la italieni... Asa am ajuns sa aflu despre anime.
Mai tine minte cineva ca in seria R unul din personajele negative apartinand Lunii Neagre se indragosteste de Naru, colega de clasa cu Usagi. Pana la urma nu mai vrea sa fie rau si se opune Lunii Negre. Ei bine la episodul in care moare (protejand-o pe Naru) am fost foarte impresionat. A fost foarte dramatic! Nici un alt anime nu m-a impresionat asa (sigur, eram si mai mic).
Coloana sonora e superba! Multe piese favorite ale mele se afla in seriile S si SS. Am 15 albumuri.

Yuri e cuplu de fete.. shonen ai sau yaoi de baieti...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Deci cred ca ai confundat evenimentele si seriile. Nu este voerba de R ci de C (prima serie). Personajul de care vorbesti este Nephlite. El moare protejand-o pe Naru. Dupa vreo cateva episoade de la moartea sa, dupa ce se aduna cristalele ea se reprofileaza pe Umino (prietenul ala al ei care umbla dupa Usagi). Si de atunci in doate seriile este mare dragoste intre ei.

Oricum, ai dreptate e foarte frumoasa faza. Dar mie imi place mai mult episodul in care apare cristalul ed argint, atunci cand Usagi afla de identitatea secreta a lui Mamoru si Mamoru de identitatea secreta a lui Usagi. Este foarte dramatic si totodata extrem de frumos faptul cum Mamoru o protejeaza pe Usagi punandu-si viata in pericol, si apoi cum isi amintesc cei doi de trecutul lor(odata cu aparitia cristalului) pentru ca apoi Mamoru sa fie rapit de cei rai si sa ii stearga memoria. Asta da drama :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Daca tot suntem la secvente preferate...m-au impresionant mici amanunte:
- micul dans al degetelor intre Haruka si Michiru inainte da a pleca la batalie, apropierea dintre cele doua, modul in care Michiru accepta micile flirt-uri al Haruk-ai cu alte fete si zambeste ingaduitor desi nu este de acord, modul in care lupta una pt cealalta si amandoua pt idealul lor fara sa la pese de consecinte, puterea pe care o au sa distruga tot daca e nevoie pt a construi ceva nou........si as mai continua eu, dar e suficient atat despre ele doua
- apoi imi place felul in care o trateaza Mamoru pe Usagi, putin superior, putin ironic..dar plin de dragoste...sa nu mai vorbim de iubirea profunda pe care o are Usagi pt el...asa trebuie sa fie..nu este nimic de comentat...
Aceste doua cupluri sunt perfecte
Si inca o mie si una de gesturi si atitudini..dar daca stau eu aici sa le enumar..scriu mult..prea mult
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Yup, prima serie, thanks Kataracta. A trecut ceva timp, si le-am incurcat putin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Am vazut absolut toate episoadele din Sailor Moon si m-au impresionat extrem de mult. A fost primul anime care l-am vazut si inca il consider o referinta. La sfarsitul ultimului episod nu m-am putut abtine sa nu plang. :oops:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SpecialFX
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: --
Member No.: 73
Points: 2



Sailor Moon nu este primul anime pe care l-am vazut, dar a fost primul despre care am aflat ca face parte din aceasta categorie - anime. Si este intr-adevar desenul care mi-a 'declansat' pasiunea pentru animatia japoneza.

Voi va rusinati ca ati plans la ultimul episod. Pai eu am plans la toate episoadele finale de la toate seriile Sailor Moon. Bine, asta numai cand le-am vazut prima ora! (Ca am vazut seriile si toate filmele de vreo 10 ori.) Dupa aceea doar m-au emotionat...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ma fratilor sau sa va zic surori de-acuma? :D Ce-aveti ma? Sunteti barbati sau sunteti femei? :D Cum adica ati plans? Pai se plange la o inmormantare, la o nunta la aflarea ca esti pe moarte la chesti dintrastea drastice nu la o serie de anime. Ori sunteti dintraia care se uita la telenovele? :D .

Mie mi se pare cam ciudat sa vad un baiat ca plange pt. o chestie de genul asta, dar ma rog nu va condamn.......inca :D

P.S: tot postul e un misto, sa nu luati in serios
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Merci pentru P.S.-ul tau ca altfel ma luam de tine.... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Hai ma ingerasu....chiar credezi ca as fi fost in stare de asa ceva....... ;) ......eu unul da :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Scorpio nu stiu cum sa-ti spun dar aveam vreo 10-12 ani pe atunci...
Nu cred ca este chiar asa anormal sa plangi cand esti profund impresionat la varsta aceea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Pai mi se pare anormal. Plangi la 5-7 ani. De la 10 numai merge.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



scorpio.... :D
ai vazut now & then here & there ?
sau Grave of the fireflies....?...
credema ca sunt un tip cu un caracter gen Picollo,sau Vegeta...
si mia curs o lacrima(hai 2 :D ) si mi sa parut absurd..dar nu puteam sa ma abtin........asa ca am inchis compul sami revin si apoi mam uitat din nou.
NASPA- sa plangi e absurd...!!! sunt deacord. deci : eu nu vreau sa plang
sa fie clar
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



:( Nu .
PLANSUL este cel mai natural lucru care dainuie in firea umana . Imi pare nespus de rau ca il consideri absurd .... fara plans , nu exista emotii , si nici bucurie .
Fericiti aceia care pot sa planga , intrukat sensibilitatea umana nu este o rusine , pe care , respingand-o , ca pe o veriga slaba , o vezi absurda ..... ea este o virtute !!!!
Kaoru : PLANSUL NU DOARE MAI MULT DECAT MANDRIA , ORGOLIUL SI PREJUDECATA .
In fine .....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



HMMM
domnule dar chiar se pare ca sunt un neinteles....
eram SARCASTIC....... iti spune ceva chestia asta ?
normal ca plansul este ceva foarte natural si mi se parea ceva imposibil pana nu mi sa intamplat chiar mie..........tocmai mie...care NU plang
Si totusi...........
sunteti primii carora mam confesat..... nu mai stia nimeni....
un prieten deal meu mia citit postul ieri si zicea ca nui venea sa creada...
zicea"Tu ai plans.........?! hahaha...... " dupa care"mda.....si io :oops: "
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:00 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |