Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> De ce personajele manga/anime sunt in general adolescenti?


cilu
post Apr 19 2005, 01:10 PM
Post #21


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Daca ar fi cu accente comice mi-ar place sa vad asa ceva. Adik un tip in varsta salvand luema, injurand artrita si prostata, blestamndu-si nevasta ce l-a injurat, ajutand orasul ce l-a uitat....hmm, prea hollywodeean ar fi .... dar totushi, cred ca ar scoate ceva zambete :)

Daca ar fi sa fie serios, si cu adulti, ar iesi ceva in genul filmelor romanesti in care numa se vorbea si la un mom dat se mai injurau, mai faceau dragostea apoi incepeau sa mai barfeasca un pic.

Oricum, si personajele care su varstea foartea mari, personajele imortale in general, creatorii lor aleg sa n-i arate ca niste pustani sau pustoaice ce tocmai au terminat claasa a 8-a. Ori in anumite cazuri, te intrebi de ce alte personaje la fel de batrane arata ca niste lamai uscate?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Apr 21 2005, 06:45 PM
Post #22


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Cred ca personajele sunt tinere deoarece nimanui nu i ar placea un personaj batran, pervers si senil pe post de erou, adik ma uit la bunica-miu si imi vine sa vomit.
Un alt motiv ar fi ca cei ce deseneaza si produc manga/anime au in vizor o parte a pupulatiei - adik nu cred ca exista un om aici trecut de 40 de ani care sa fie fan manga.
Si cel de al treilea motiv ar fi ca hentaiurile sunt facute pt a excita (sau macar asta incearca), nu pt a dezgusta! :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

FumaX
post Apr 21 2005, 09:22 PM
Post #23


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 27
Joined: --
From: iasi
Member No.: 1.147
Points: 2



Apropo de chestia cu fetele tinere cu fustite scurte etc........ De ce la intrarea in forum ne intampina doua fetite dragute cam de 14 ani (din care una e in costum de baie) si nu apare si un tip aici? :twisted: :twisted: :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Apr 22 2005, 07:25 AM
Post #24


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



QUOTE
Cred ca personajele sunt tinere deoarece nimanui nu i ar placea un personaj batran, pervers si senil pe post de erou, adik ma uit la bunica-miu si imi vine sa vomit.


Alexander, banui ca daca iti place anime, iti place si cultura japoneza. Japonezii pun mare pret pe batranii lor, si au o zi dedicata acestora: 15 septembrie - Ziua respectului pentru varstnici. Asa ca nu vorbi urat despre bunicul tau. Daca Dumnezeu ne ingaduie, cu totii vom ajunge la fel de batrani si neputinciosi. :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Apr 22 2005, 01:42 PM
Post #25


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Nu stiu cat de mult mai exista respect in societatea de astazi, adulti si tineri fata de varstnici, tineri fata de adulti. E cam egal cu 0 din cate vad eu si tot mai mult se perpetua aceasta lipsa de respect.

E offtopic ce am zis aci, doar o remarca la ceea ce zicea unu mai sus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucifer
post Apr 26 2005, 05:44 AM
Post #26


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: Hell
Member No.: 124
Points: -10
Gender:



or pune japonezii mare pret pe batranii lor, dar si mai mult pret pun pe tinerii lor....
Japonia a fost singura tara care a realizat revolutia industriala in mai putin de 100 de ani; cand zic asta ma refer la adaptabilitatea si vointa acestui popor. Stie oricine ca prosperitatea si viitorul unei natiuni zace in mainile tinerei generatii, si tocmai d-aia spun ca japonezii pun un pret foarte mare pe tinerii lor, creand animeurile cu personaje-copii sau adolescenti, menite sa ii inspire....Chestia asta face parte din cultura lor.

Si in plus, mai au si o mica doza de pedofilie in ei (fetitze de 12 ani imbracate sumar <-- do the math :twisted: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chipicao
post Apr 28 2005, 07:18 AM
Post #27


colorblind
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: --
From: Acasa
Member No.: 907
Points: 40
Gender:



E normal ca in anime-uri sa apara mai mult copii caci ei sunt principalele persoane care urmaresc anime-uri (cel putin la noi) dar fara sa stie ce sunt.
Oricum e mai interesant asa. Parerea mea!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Apr 28 2005, 07:10 PM
Post #28


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Cipicao nu prea se potriveste poza(Sailor) cu semnatura(Parazitii).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wicked
post May 4 2005, 07:24 PM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 117
Joined: --
Member No.: 887
Points: 172
Gender:



Sincer, si eu mi-am ps intrebarea asta...De ce, de exemplu,in locul lui Shinji,Asuka si Rei nu au pus producatorii niste personaje mai in varsta...ar fi fost mai normal probabil ca un barbat de 30 de ani sau macar de 25 sa piloteze robotul ala urias.Dar poate ca producatorii au vrut ca adolescentii care se vor uita la Evangelion (sau alte animeuri de genul asta) se vor putea identifica mai bine cu personajele.
Si in al doilea rand ar fi naspa sa aiba ca personaje principale niste batranei.


Btw, Alexander, ce faci tu acolo nu se numeste spam?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Inuyasha
post May 5 2005, 12:49 AM
Post #30


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 1.065
Points: 6



Eu ma uit la InuYasha, pentru ca e facut in mod special pentru a fi vizionat de adolescenti. Si ma regasesc in trasaturile lui.



by InuYasha
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akashi
post May 5 2005, 10:01 PM
Post #31


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 637
Points: 2



Asta e o gluma nu? De 1 Apri... err... Mai? Nu... se pare ca e real. Asta ma cam intristeaza si mai rau. :cry: O sa incerc sa explic calm, dar e destul de sever pentru fani anime si manga.
Sunt TREI genuri de anime si manga: seinen, shoujo si shounen. Daca vreti sa aflati mai multe detalii despre fiecare puteti citii de pe site-ul meu (sub constructie, nu fac spam, si e in engleza): http://nhjm.net/~onetouch/info/genre.html

Shoujo ?nseamnă "fată t?nără", iar shounen ?nseamnă "băiat t?năr". De ce? Fiindca implica personaje tinere, adolescenti, pentru ca (dupa cum unii au mentionat) comercial se pune focusul pe ce se vinde si cui i se vinde. Shoujo este intentionat pentru fete. Iar action-packed shounen e pentru baieti. Dar asta nu-nseamna ca nu urmaresc si baieti shoujo, iar fete shounen. Este doar un demografic (demografia fiind studiul caracteristicilor populatiei umane, cum ar fi marimea, densitatea si alte statistici vitale). In doua cuvinte: majority rules (domina majoritatea).
Majoritatea la anime e genul shoujo. Shoujo are focusul pe interactia si relatia intre personaje, cu personaje atat bine definite ca am putea crede ca mangaka (90% din anime provin din manga) e un psiholog.

Deci nu e vroba despre ca e mai frumos sa fi adolescent, ci despre demografie. Animatiile fiind intentionate mai ales copiilor si adolescentilor e normal sa aibe adolescenti ca personaje principale. Pe langa aceste personaje sunt si adulti, fie parinti, fie profesori, etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHeart004
post May 19 2005, 03:31 AM
Post #32


The Fire That Consumes...
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
From: Bucuresti (la facultate)
Member No.: 1.000
Points: 23
Gender:



Deh, daca mi-a luat atata vreme pana sa devin membru al acstui forum... :P Acuma am citit multe pareri despre posibilele motive pentru care personajele principale sunt adolescentzi... Pot spune ca aproape in fiecare post am gasit cate un motiv bine intemeiat (unele si bine argumentate)...
Este mai intai o chestiune de imagine. Tinerii carora le sunt adresate anime-urile se identifica maiushor cu aceste personaje ce au o varsta apropiata de a lor. In plus, de ce sa presupunem (cum facea cineva mai devreme) ca nu sunt amatori de manga/anime printre persoanele trecute de 40 de ani? Pai eu unul cred ca varsta interioara conteaza mai mult ca cea fizica, astfel ca privind acum, la 21 de ani, de exemplu Fullmetal Alchemist, in care Edward are 15 ani si Alphonse 14, si vazand felul in care se manifesta in concordantza cu varsta lor (copii la urma urmelor) ma amuza teribil. In plus vazand felul in care isi modeleaza visurile cu imaginatzia lor si cat de frumos pot crede in ele, ma face sa tresar... Povestea maturizarii lor in urma intamplarilor prin care trec (care este destul de frecventa in anime-uri) este plina de invatzaminte pentru oricine... Cam atata despre partea sentimentala a motivatziei. Partea frumoasa.
Partea cealalta tzine de comercial. Anime-urile sunt o industrie din care se fac bani multzi, iar creatorii serialelor gen Pokemon, Yu-Gi-Oh sau altele de gen au in vedere tocmai ceea ce am spus mai sus, insa ei vazand in asta o piatza cu un mare potentzial. Segmentul de varsta 12-16 ani este probabil principalul lor target-market (sau public-tzinta) asa incat isi modeleaza povestile si personajele ca sa se poata asemana cat se poate de bine cu pustanii si pustoaicele de aceasta varsta. De aceea bine se zicea mai devreme de ce au atat de mare succes la bani serii de genul Yu-Gi-Oh, Inuyasha si altele asemenatoare, fatza de Ghost In The Shell, Ninja Scroll, Vampire Hunter D etc. Si cu toate acestea, mergetzi pe www.animenewsnetwork.com si vedetzi acolo ce ratinguri au serii sa Fullmetal Alchemist, Ghost In The Shell, Noir... Mai bine de 90% au votat cel putzin cu Good (majoritatea dintre acestia cu Excellent) aceste anime-uri, fatza de, sa zicem, Yu-Gi-Oh, care are o distributzie normala a voturilor (destul de multe si negative)...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mizrael
post Jul 7 2005, 12:34 PM
Post #33


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 66
Joined: --
From: Piatra-Neamt
Member No.: 1.200
Points: 2



La unele animeuri (gen ecchi , comedy , romance) se potrivesc mai mult adolescentii pt ca is mai plini de viata nu ai grijile adultilor etc. .... dar la genul action nu se prea potrivesc adolescentii (dar aici depinde si despre ce anime vorbim ... de exemplu la Naruto se potrivesc cand la altele nu)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tharrayil
post Aug 11 2005, 01:53 PM
Post #34


The Wanderer
**

Group: Members+
Posts: 59
Joined: 31-July 05
From: Galati/Bucuresti
Member No.: 1.704
Points: 60
Gender:



Desi cred ca deja s-a intrat in miezul problemei si s-a spus aproape tot in legatura cu asta, o sa postez si eu, pentru ca mi-am pus mai de mult aceeasi intrebare.

Sunt adolescenti pentru ca la varsta asta ai cele mai multe vise, cele mai multe probleme existentiale, si pentru ca fiecare isi doreste sa poate retrai experientele cu aceeasi intensitate cu care le traia atunci cand era tanar.

Partea cu tanar si priceput contine un bob de realitate, deoarece in ultima vreme copiii se maturizeaza din ce in ce mai repede, si ajung si sa stie mai multe inca de la o varsta frageda. Pe langa asta, personajele trebuie sa dea pe dinafara de viata si de dinamism, pentru ca altfel te-ai plictisi.

Sunt de acord ca varstele sunt exagerate pentru cum arata personajele cateodata, pentru ca varsta reala e uneori cu 7 ani in minus... Sindromul fustitei scurte si al rafalei de vant este probabil o adaptare japoneza dupa faza cu Marilyn Monroe, iar japonezii au o tendinta accentuata spre chestii perverse. Pe de alta parte, animeurile sunt pe categorii de varste, asa ca daca vrei sa vezi ceva anume, si personajele sunt imbracate/ au corpul facut special pentru asta. :rolleyes:

Ca personaje, cateodata e mai preferabil ca el sa fie tanar, din cauza lipsei de experienta care poate fi exploatata pentru a-i da ocazia sa descopere things de-a lungul episoadelor. Dar alteori, e de preferat personaje de cel putin 26 ani, pentru a-i da acel sentiment de coolness pe care il simti cand vezi cu cata experienta stie sa se lupte, sau cate cicatrici are in urma indelungatelor razboaie prin care a fost. Asta se extinde in toate domeniile, nu numai in cel de fighting abilities.

Deocamdata atata mi-a trecut prin minte, dar materialul adunat in atatea posturi poate fi folosit pentru un studiu special pe aceasta tema :lol: so keep posting
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 05:58 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |