Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii generale si idei filozofice promovate


Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Mai, eu unul sunt chiar sunt interesat de domeniul acesta. Acum vreo 2 ani am incercat sa creez un program care oarecum sa gandeasca. Binenteles ca a fost un mare esec :D. Oricum stiu ca exista tot felul de algoritmi (retele neurale, algoritmi fuzzy, etc), se studiaza foarte mult acest domeniu. Dar pentru ca un calculator sa se apropie de gandirea umana ar fi nevoie de un programator al naibii de bun si niste algoritmi super performanti care ma indoiesc ca au aparut la ora actuala. Stiu ca au fost dezvoltate tot felul de AI-uri care pot sa invete diferite domenii (matematica, medicina, etc.) dar pana sa ajunga sa imiter mintea umana mai e drum lung.
Dar presupunand ca exista tehnologia necesara ( atat harware cat si software), eu zic ca nu ar fi imposibil. Pana la urma, mintea umana este un set de axiome interconectate si o baza de date (cunostintele). Doar pentru ca nu se cunoaste totul despre mintea umana nu cred ca putem afirma ca este imposibil de creat o astfel de masina. Trebuie doar sa aiba niste axiome de baza, si eventual o baza de date de inceput, si restul sa aiba capacitatea de a invata intelege, de a sintetiza alte axiome din experienta pe care o capata si de a adauga informatii in baza de date.
Daca stai sa te gandesti, cand omul se naste nu stie prea multe (de fapt chiar nu stiu ce stie omul can se naste). Are poate doar instinctul si cei din jurul lui pentru al invata. La om procesul de formare dureaza ani de zile. Pentru un AI poate dura la fel de mult. La inceput poate ca o sa puna mai multe intrebari (ce este asta, de ce face asta, etc) dar ce copil nu o face.

Cat despre corpul sau, ganditiva ca japonezii sunt foarte avansati in acest domeniu. Am vazut la televizor tot felul de robotei care imita diferite animale.

Oricum ar fi, eu sunt de parere ca nu va dura chiar 200 de ani pana o sa apara primul android va fi destul de rapid. La rata in care evolueaza lucrurile in zilele noastre (ganditiva doar la calculatoare cat au evoluat in ultimii 5 ani) in maxim 100 de ani (ceea ce este chiar mult) vom vedea Oameni artificiali umbland printre noi. Eu unul as dori sa apuc sa vad si eu asta si dupa aia pot sa mor fericit :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Deci ne-am intors la intrebarea: are omul suflet? Exista ceva ce nu poate fi copiat, ceva ce da omului caracteristica de umanitate? Oare omul isi poate depasi axiomele sau traieste conform programarii si are iluzia ca invata si experimenteaza? :) :) :) :) :)
PS: Eu nu cred ca se va ajunge chiar asa de repede la "oameni artificiali" (AI cu aparenta umana pt ca eu nu-i consider oameni...in cel mai bun caz vor fi o rasa aparte).
PS2:Am facut si eu Informatica si m-a pasionat ideea de AI asa ca nu sunt chiar bata :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Daca vorbim de suflet, atunci e alta poveste. Eternele intrebari: "A fi sau a nu fi" si "Exista viata dupa moarte". Eu unul tind sa cred ca exista, caci daca nu ar fi asa atunci ar fi foarte trist (te nasti, traiesti si mori :D ).

Sa presupunem ca exista. Atunci este cum spui tu, avem ceva ce nu poate fi copiat. Asta nu inseamna ca nu poate fi imitat. Sigur s-ar putea gasi ceva care sa se asemene oarecum (chiar daca pe moment nu imi vine nimic prin minte). Omul are mintea destul de incalcita pentru a se gandi si la ceva de genul asta :D.

Cat despre natura omului eu raman de parerea ca fiecare are un anumit program pe care s-i la dezvoltat de-a lungul vietii tocmai datorita experientelor capatate, a sentimentelor umane. Eu cred ca si sentimentele au fost create pentru a ne ajuta sa invatam

Apropo, am auzit un lucru acum vreo 3-4 ani de la un profesor. Nu stiu insa cat de adevarat este. Cica inima umana contine si ea cateva celule nervoase, Nu stiu cate dar cica are si ea. Daca ar asa atunci expresia "a gandi cu inima" ar capata un nou inteles :D

Si acum am ajuns la PS-uri :D:D:D:D:D
PS1: Este natura umana de a ne crede superiori si speciali. Poate ca din cauza orgoliului nostru, asta nu as putea zice. Dar gandestete ca sunt oameni obsedati de ideea asta, si pana la urma o vor face. Oricum mai intai vor dezvolta AI-ul, apoi un corp mobil (nu neaparat uman) si in cele din urma unul similar cu al omului. Ce-i drept scopul creatorilor sai va fi ca AI-urile sa fie cat mai folositoare. De aceea cred ca pe aspectul fizic nu se vor axa decat cei interesati. De exemplu intr-o fabrica care produce nu stiu ce chetii mecanice, ar fi util un Robot care sa aiba mai multe brate. Gata cu asta ca m-am lungit prea mult :D

PS2: Acum vorbesc in general si nu e nici un apropo despre tine. Si eu am facut la liceu informatica. Dar majoritatea colegilor mei nu aveau nici o treaba. Trebuiau sa apeleze la mine sau la altcineva ca sa le faca la Teza. Si acum la facultate as putea spune ca e la fel. Sunt oameni care habar nu au sa faca un program chiar daca sunt pe domeniu. Asa ca doar pentru ca cineva este sau a fost la informatica nu este destul de calificat. Dar cineva care a facut si este pasionat :D este mai mult decat calificat :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Diana, durerea nu este atceva decat supraincarcarea senzorilor peste o anumita limita (lumina puternica-te dor ochii, lovituri puternice-senzorii de presiune sunt supersolicitati, etc). Este un lucru foarte subiectiv.
Astfel poti sa programezi calculatorul sa recunosca actiunea de deconectare a tastaturi in timp ce functioneaza ca durere. Problema este daca tu ii recunosti acesta durerea sau nu.
EX:Doctorii recomanda operatia de circumcizie sa fie facute la varste de pana in doi ani pe motiv ca ar fi mai putin dureroasa. Acum ma intreb, este mai putin dureroasa sau pur si simplu incapacitatea copilului de a comunica ne da aceast impresie.

Parerea mea ca vor exista supercalculatoare in viitor (pe langa versiunile de PC) ce vor trebui invatate. Adica, cresti, educi un calculator timp de 20 de ani. Apoi iei acesta informatie si o multiplici la inca 10 calculatoare si incepi sa ramifici procesul de invatare. In 50 de ani o sa ai un AI suficient de complez incat sa rivalizeze cu omul.
Deasemenea nu va mai ganditi la calculatoatele viitorului ca fiind simple tranzistoare de siliciu. Parerea mea ca vor semana mai mult ca niste retele neuronale (organice in natura).
Problema cred ca nu o sa fie de natura stintifica ci de natura politica (deja au aparut restricti pe nanao-tehnologie), va fi sau nu vointa sa se constuiasca un astfel de calculator. Cum spunem calculatoarele vor fi organice in natura, asta inseamna ca daca vrei sa ai un calculator bun pleci de la o baza buna, iar cel mai dezvoltat neuron este cel uman (din cate stiu eu).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Cam greu de emulat un singur neuron uman...sa nu mai zic ,ca in creier sunt cateva miliarde bune...(care scad in timp ce inaintam in varsta).

Ma gandeam io ca paci se ajunge la GITS... ;)
oricum mie imi place foarte mult ideea expusa de regizor...io o gasesc geniala!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



MAMAAAAAAAAAAAA ce postari aveti!?!Mi-e lene sa le citesc :oops: , dar chestia cu calculatorul cuantic e al naibii de bine spusa, doar ca un om niciodata nu va fi in stare sa il programeze, pentru ca unele chestii din mintea umana pur si simplu sunt inascute( ideea de mama ).
Am vrut sa si eu sa amintesc despre calculatoarele cuantice, dar nu prea ma pricep :D asa ca poate peste cei 200 de ani :lol: :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Apropo de ideea de mama. Ce crezi ca la un calculator nu poti sa-i bagi ideea asta de la inceput cand ii faci programul? Teoretic ar fi tot din nastere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Bogdragon>daca bagam materie organica in calculatoare (asta ca mod de exprimare) se cam schimba treaba. In mare recunoastem ca o celula reprezinta viata indiferent cat de micuta si neimportanta este. Petru mine ala nu mai e calculator (PC). Este cu totul altceva care daca odata imi zice ca simte eu mai mai ca-l cred :). Si alta va fi atitudinea mea... nu mai trantesc tastatura cand ma enervez...Dar pentu un AI construit anorganic indiferent de cat de buna este programarea nu reusesc sa accept ca ar avea sentimente...In nici un caz nu ar fi programat sa traiasca sentimente complexe ca ne-am arde :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Da, Diana are un punct de vedere mai special, si ca sa-i raspund si lui Kataracta : rasul nu se poate programa, e prea subtil, d-apoi sa-l si faci sa-l aiba din fabricatie!.
Sunt multe lucruri de care trebuie tinut seama, si mintea umana inca nu cred sa poata sa le conceapa, dar nu vreti povestea din Matrix, cu AI-ul ala?!.

Ca sa aflam raspunsul la chestiunea dfiscutata se cere o alta intrebare: ce este viata. Sa-mi explice si mie cineva, deoarece caracteristici ale ei le stiu, dar nu tot intregul ?! :shock: :roll:

(Nah!!! Sa fiu si eu putin filosofic)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #30


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Ok APoKLips. Zici ca rasul nu se poate programa. Eu zic ca noi invatam sa radem si sa deosebim situatiile amuzante.

De exemplu, am un var care cand era mai mic putea fi facut sa rada din orice prostie. Nu lua prea mult. Fie ca pur si simplu ma aruncam pe pat sau faceam altceva pentru el era ceva foarte haios chit ca mie mi se parea o prostie.

Sau alt exemplu. Vara-mea joaca bedminton si a venit si pe la bucuresti de vreo cateva ori in campionat. Si vrut, nevrut am asistat si eu la unele discutii de-ale lor si faceau unele glume pe care doar ei le intelegeau.

E ca si cand ne-am intalni cu totii si ne-am apuca sa discutam despre animeuri si unul vine cu prietena care nu are nici o treaba cu animeurile. Crezi ca ea o sa rada la glumele noastre (daca sunt legate de animeuri)

Eu zic ca pana si rasul e programabil, si de cand suntem mici invatam. Gadeste ca sunt oameni care se spune ca nu au simtul umorului.

Parerea mea e ca treaba cu rasul e discutabila
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #31


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Si eu cred ca sentimentele pot fi programate. Dar are cineava idee cum se poate programa un PC sa se comporte cat mai uman pt urmatorul caz?(total fantezist, prostesc, dar perfect posibil): Doua persoane vin si cer acelasi lucru de la mine in conditii perfect similare. Este foarte posibil ca eu sa vreau sa ajut doar una din ele. De ce: sa zicem ca unul este un baiat dragut si-mi place, sau daca amandoi sunt baieti ;) unul are ochi albastri, sau dupa ce l-am refuzat pe primul imi pare rau si incerc sa-l ajut pe al doilea ..etc, etc,....sau orice alte motive subiective (acum sa nu radeti de mine si de exemplul meu :) ).
Un sentiment poate de bine de rau fi definit, deci programat...dar ce te faci cu ceea ce nu poti defini pt ca mereu va exista 1% posibilitate ca un om sa nu se comporte conform bunului simt? Nu tocmai acest 1% va face diferenta? In concluzie poate un calculator sa se comporte aproape unam, dar nu va fi niciodata uman.

PS:Eu am intrezarit acum o idee de cum sa gandesti un program de umanitate, dar este inspaimantator de complex...asa ca nu cred ca se va apuca cineva sa faca asa ceva mult mult timp de acum inainte :) :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #32


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Cred ca Diana a atins un punct acolo. E greu sa ii programezi o vointa sa faca cum ii place, cum vrea el. Mai blocat la asta Diana :) Tre sa stau acum sa ma gandesc bine sa vad daca dau de un contraexemplu :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #33


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ia mai programati-o si pe asta....
INCAPATANARE!!!!......
Mie mi se intampla foarte des...cand cineva zice ceva care este adevarat..iar mie mi se pare ca nu ar prea fi asa...doar de al naibi ma incapatanez ...si nu accept ideea lui...cu toate ca este logica!
Asta nu inseamna ca fac chestia asta la orice...nu...doar la ce imi vine mie.. :D

Nu cred ca is singuru incapatanat de paci!!! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #34


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Avand in vedere ca s-a discutat atat pe tema acestui anime ,n-o sa mai vin sa spun lucruri cu riscul de a fi spuse deja ci o sa-mi expun parerea fata de film si serial.

Filmul e superb si m-a impresionat inca de acum multi multi ani ,cand am vazut prezentarea pe MANGAZONE, si dupa vreo 5-6 ani (mai mult sau mai putin ) am reusit sa fac rost de el si sa-l vizionez de cate ori vreau.
Ocupa un loc special in inima mea si cei carora le place filmul inteleg de ce ;) .
Am vazut primele 6 ep din serial si ce pot sa spun; comercial pana la grotesc si sincer cred ca filmul este de ajuns , serialul alterand imaginea care ti-o inspira filmul (evident abia astept sa apara GIS 2 ;) )

ps: asta e parerea mea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #35


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Eu as avea o idee de cum s-ar programa incapatanarea :) Incepi cu o valoare medie pt incapatanare. Tot ce faci/traiesti/experimentezi isi aduce raportul la valoarea aia in plus sau in minus. Cand trebuie sa accepti ceva stabilesti inconstient daca ar rost sa te incapatanezi sau nu (stabilesti tot o valoare dar anti-incapatanare). Le compari si vezi daca te incapatanezi sau nu :) :) :) Si tot asa in pasi "simpli" se descompun aproape toate deciziile pe care le luam :) :) :) Si cred ca deciziile pe care nu stim cum le luam ar cam trebui sa aiba o cauza. Acum ma gandesc cate generatii de programatori vor munci pentru asa ceva si ce va iesi :). Deci (eu) am stabilit: suntem niste programe super complexe care ruleaza pe material organic si viata urmatoare este upgrade-ul :) (asta spus intr-un mod simplist ).
Acum replicati :) :) :)

PS Asta nu inseamna ca un calculator poate fi uman, sau poate avea sentimente, va fi programat cu interpretarea noastra la sentimentele umane ... dar asta nu se va intampla pe vremea noastra :)
Stralucita idee de mai sus mi-a venit in timp ce incercam sa-mi justific comportamentul (pe care eu insami il gasesc ilogic uneori :) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #36


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



OH OH!!! Data overflow !!! To many variables !!!

Ideea e ca ne place, si comentariile pot merge pana la infinit.
Omul tinde la perfectiune. Crearea de o noua constiinta pe care s-o cuprinda in esenta ei este mai inaccesibila lui , decat creearea de viata( aka clonat, deoarece clonarea nu creaza viata, ci o copiaza oarecum)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #37


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Depinde Apo....
Daca ..,crezi in existenta sufletului,...o fiinta chir daca e clonata...tot are viata!!

Mi mi se pare si seria superba!!!!!Nu o categorisesc comerciala!!Ci mai bazata pe actiune !

;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #38


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Are viata, dar nu e un suflet facut de om, bucata cu bucata- este o consecinta a clonarii. Explica-mi cum se face sa fac si eu unul. :shock:

Tot ceea ce face omul legat de asta deocamdata este superficial, si zic eu ca foarte putin inteles in esenta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #39


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Nu intra in discutia de pana acum... dar... episodul nr. 3 din serial... mi se pare superb facut. Cu replicile placute, luate dintr-un film din sec. XX.. si pana la urma adaugirile facute de o masina... 'te-am iubit. acum nu te mai iubesc'... hhhhhhuh..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #40


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



as spune 'Bless all forms of inteligence'
cu siguranta GITS este un anime de referinta...... grafica speciala...scenariu genial (apare mult inaintea Matrixului :D )
deschide un nou drum in directia animeurilor de acest gen. imi place si cred ca e in top 10 al meu din animeurile vazute pana acum....
seria nam vazuto inca dar o so vad. Promit
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 02:14 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |