Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Revolutionary Girl Utena Sync


Tessa
post Jul 12 2011, 01:15 PM
Post #1


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Sync #10
Revolutionary Girl Utena

Luni - Joi vizionat si discutat primele 5 episoade
Vineri - Duminica vizionat si discutat urmatoarele 5 episoade
(10 episoade/saptamana)


Tenjou Utena's parents died when she was a little girl. At that time, a prince appeared to her and gave her a signet ring with a rose crest. He told Utena to keep the ring and promised that they would meet again someday. Utena was so impressed by him that she decided to become a prince herself! Utena is all grown up now. She studies at the Ootori Academy and wears her own version of the boys' uniform. She still looks forward to finding her prince, but in the meantime, it's up to Utena to save damsels in distress and cross swords with Ootori Academy's top duellists. When Utena unwittingly wins the "Rose Bride" in one such duel, she finds herself in the middle of something else... something that just may lead her to her prince.


Watching Schedule:

11 - 14 iulie: ep 1-5
15 - 17 iulie: ep 6-10
18 - 21 iulie: ep 11-15
18-20 iulie: ep 16-20
22 - 24 iulie: ep 21-25
25 - 28 iulie: ep 26-30
29 - 31 iulie: ep 31-35
1 - 4 august: ep 36-39
5 - 7 august: filmul The Adolescence of Utena


See Synched Anime Watching for more info.

* Programul poate fi schimbat la cererea membrilor participanti (adica putem creste sau miscora nr. de episoade propuse pentru urmarire saptamanal).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Jul 12 2011, 03:11 PM
Post #2


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Am vazut pana la ep 7 - it's really catchy, dar o sa ma refer in continuare doar la primele 5 episoade, ca sa respect "programul".
Pot sa zic faptul ca pana acum elementele ce definesc animeul sunt suprarealismul, impresia ca nimic nu e ceea ce pare, teatrul. Utena ma face sa imi simt unele lipsuri in cultura generala. Chiar mi s-a parut in primul episod ca e tratat in parte ca o piesa de teatru si am cautat mici informatii. Am vazut pe wikipedia(lame, I know) ca foloseste elemente din teatrul Takarazuka(all female theater group) si din teatrul de papusi. Intr-adevar, Utena pare a fi otokoyaku(cea care interpreteaza roluri masculine), iar Anthy musumeyaku(roluri feminine). Asta e doar una din metafore, animeul este plin de asa ceva... I like it a lot ^_^
Legat de partea cu suprarealismul sunt foarte incantata, imi place de fiecare daca cand vad printr-un film sau anime astfel inspiratii. Chiar mi-a adus aminte de Kanashimi no Belladonna. De inspiratia/asemanarea din/cu Rose of Versailles nu comentez, nu e unul din animeurile mele preferate si imi aduc aminte foarte putine lucruri din el. Utena si Anthy m-au facut un pic sa ma gandesc la Neptun si Uranus din Sailor Moon, mai ales ca am revazut recent seria cu aparitia lor, in parte si datorita trandafirilor prezenti mereu pe langa Anthy. Vad ca directorul a lucrat si la cateva episoade din Sailor Moon S.
Apropo de Anthy, I don't really like her, standing there to be slapped just like that... she has so little personality, cel putin momentan . I got the idea that she's the Rose Bride and that she's somehow weird, but still I don't like her much.
Just a thought: am vazut ieri dupa cateva episoade din Utena si episodul 2 din Madoka, unde partea cu lupta cu vrajitoarea m-a dus cu gandul la scena duelurilor din Utena.
Duelurile mi-au placut, foarte spectaculoase: cu un decor superb si o muzica pe masura. Din cei din Student Council imi place Touga, the playboy, inclusiv seyuu-ul care il interpreteaza. Mi-a atras atentia si la Sa Sakujun din Saiunkoku Monogatari, care e alt playboy-like character :lol: . And that sister of his is a total lunatic :lol: . Mickey pare la prima vedere relativ normal, dar se dovedeste a fi la fel de ciudat ca si restul din consiliu.
A really good choice for the sync :)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Jul 12 2011, 09:36 PM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Prima mea impresie chiar dupa primul episod a fost ca e un anime care iese din tiparele vremii, atat prin tematica destul de indrazneata pe care o abordeaza, cat si prin felul cum e prezentata povestea. Nu m-am gandit asa departe ca Small-Lady, totusi, acum ma simt o inculta :lol: Insa ceea ce ai reliefat tu ma face sa il apreciez si mai mult.
Un alt lucru care m-a impresionat au fost versurile destul de greoaie ale melodiilor. Nu ma refer la opening si ending, ci la melodiile care apar pe parcursul episoadelor, in sensul ca au versuri un pic criptice si introduc idei destul de complexe. Mi-a trebuit sa le recitesc pe parcursul mai multor episoade ca sa inteleg cat de cat ce vor. Si mi-a placut si comparatia cu puiul care trebuie sa sparga oul pentru a se naste pe care o tot folosesc cei din consiliu, abia astept sa vad despre ce e vorba.
Totusi, lasand astea la o parte, primele 5 episoade nu au fost prea entertaining, presupun ca e o parte mai introductiva, ni se prezinta fiecare personaj in parte si relatiile dintre ele. Toti cei din consiliu mi se par cam cam dusi pe aratura, eu una nu vad nimic atragator la niciunul dintre ei. Imi placea Miki la inceput, dar apoi si el s-a dovedit a fi cam orientat asupra propriei persoane si cumva superficial, deci nu ma mai atrage nici el. De Nanami nici nu mai pomesc... alta nebuna :lol:
In schimb, il ador pe Chu Chu. Am facut o gramada de screenshots cu el, e absolut adorabil :wub:
Anthy nu imi place. Nu prea inteleg care e ideea cu logodna, dar tot mi se pare lipsita de orice fel de personalitate. Admirabil efortul Utenei de a o incuraja sa ia decizii si singura, dar eu nu o vad reusind prea curand. Si ca tot veni vorba de Utena, de ea chiar imi place, e un personaj principal pe care imi face placere sa il urmaresc. Cam naiva intreaga poveste cu printul misterios, eu ma indoiesc ca era vorba de o logodna, dar in fine... I'll just sit back and see what happens.
All in all, imi place. Imi surade atmosfera de sfarsit de sfarsit de ani '90, de mult n-am mai vazut un anime de pe atunci. Sunt sigura ca, daca l-as fi vazut cand eram mica, as fi devenit fanul numarul 1, din moment ce aveam inca de pe atunci o fixatie pe trandafiri (florile mele preferate).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Jul 12 2011, 11:21 PM
Post #4


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Yea, Chu chu is mega kakoi and kawaii! :lol:
Am observat ca animeul are destule elemente greoaie in melodiile dinainte si din timpul duelurilor... they give me chills when listening to them. Oricum, mai departe de faza cu teatrul din articolul de pe wikipedia am incercat sa nu citesc, nu vreau sa ma spoileresc singura. Restul elementelor o sa incerc sa le inteleg fara ajutor extern :P .
Presupun ca multe din animeurile de la sfarsit de anii 90 folosesc chestii legate de "end of the world" intr-un fel sau altul, avand in vedere ca se apropia anul 2000. Dar nu cred ca la atmosfera asta te refereai :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Jul 13 2011, 08:51 AM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Ah, nu ma refeream la ideea cu sfarsitul lumii, ci la atmosfera generala a animeului. De ceva timp am vazut doar animeuri de prin 2004 incoace, it just feels nice going back to the 90s ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Jul 16 2011, 09:23 PM
Post #6


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Yes, I know what you meant.
Vazut si episoadele 6-10 si imi confirma tot mai mult ca Nanami are probleme psihice grave. Faza cu pisicuta m-a pus serios pe ganduri in privinta ei, plus afectiunea aparte pt Touga - nu am sa inteleg vreodata accentul pe care il pun in animeuri pe incest in general. A fost relativ amuzant episodul cu pustiul care incerca sa o omoare doar ca sa il impresioneze pe Touga sau ceva de genul. Cat despre Touga, se dovedeste a fi un personaj chiar mai interesant decat ma asteptam.
Mi s-a parut interesant episodul cu Juri. A fost destul de trist, dar si neasteptat la sfarsit, cand aflam de cine era de fapt interesata dintre cei doi prieteni ai ei. It was kind of sad :( .
Episodul 8, cu curry-ul lui Anthy si schimbarea de personalitate intre ea si Utena, mi s-a parut foarte amuzant. Iar momentele cu elefantii care apareau unde nu te asteptau erau mortale :lol: .
Dupa un astfel de episod, contrastul dintre acesta si urmatoarele 2 mai serioase a fost cu atat mai puternic... had a more impressive feeling to them. Plus ca ni se arata inca o fata a lui Touga si o parte din intentiile acestuia.
And I still don't like Anthy... she gives me a bad feeling every time I see her.
Nu mai participa nimeni la sync? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Jul 16 2011, 09:49 PM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Tot asteptam sa posteze cineva ca sa nu fac dublu post :lol:
First of all, Nanami ma calca rau de tot pe bataturi. Imi venea sa o bat in episodul 6 cand a sarit asa repede la concluzia ca Touga vrea sa o omoare. Really, inclinatia ei spre dramatism ma scoate din minti. I-as trage vreo doua palme, se vede ca n-a avut parte de prea multa disciplina de a iesit asa sarita de pe fix. Sunt sigura ca n-ar fi asa si n-ar avea pasiunea asta obsesiva pentru frate-su daca nu i s-ar fi dat apa la moara. Dar cum Touga i-a tolerat mereu comportamentul, incurajand-o, evident ca lucurile au mers in continuare in directia asta. Ce-a facut cu acea pisicuta in episodul 10 a fost pur si simplu impardonabil, in opinia mea nimeni nu are dreptul sa trateze astfel o bucatica de viata nevinovata. Si apoi tot ea facea pe victima. Ei, poftim!
Episodul 7 mi-a placut, Juri cred ca e singura din consiliu care imi place cat de cat. M-a surprins care era persoana pe care o iubea cu adevarat, dar chiar si asa, pot sa zic ca ii port o oarecare admiratie.
Episodul 8 a fost cam fillerish si ciudat, dar a fost amuzant. Mai ales scenele cand se chinuie Nanami sa gaseasca acel condiment. Interesant cum urcau ele stancile alea in uniforma :lol:
Ma bucur ca in episodul 9 ni s-a lamurit care a fost intamplarea reala din copilaria Utenei, tot imi doream sa stiu asta. Si nu face decat sa imi confirme ca Touga si Saionji sunt mai rau ca niste copii razgaiati. In special Touga, care e un prefacut si il mai si injunghie pe la spate. Imi pare rau de Utena ca si-a ales drept model un astfel de om. Sper sa realizeze ca ea, de fapt, se agata de o iluzie si ca printi precum acela nu exista decat in exterior, interiorul le este putred. Lucru care imi aminteste de cat de mult se lauda Touga ca pune pret pe cavalerism, which makes me sick, coming from him.
Iar Saionji... nu il pot intelege. In primul episod se poarta execrabil cu Anthy si dupa ce o pierde nu mai poate dupa ea. Iar pe ea o pot intelege cu atat mai putin, de ce Dumnezeu a acceptat sa tina jurnalul ala? Honestly, I'd instantly tell him to get lost >.> Decat cu barbati ca astia, mai bine deloc, geez. N-am mai intalnit anime plin de (asa-zisi) bishies dintre care sa nu imi placa niciunul ca personaj. But I guess there's a first time for everything. Nici nu mi se par cine stie ce frumosi, daca tot veni vorba.
Ah, si mai vroiam sa zic ca e perfect ca ne-am hotarat la 10 episoade, primele cel putin au fost destul de diluate din punctul de vedere al actiunii, nu ar fi meritat sa ne intindem 2 saptamani la ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Jul 16 2011, 10:14 PM
Post #8


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



De acord cu Juri, momentan pare relativ ok(not normal) comparativ cu restul, dar o mica rezerva imi pastrez pt mai incolo legat de ea, nu se stie.
True, no true bishie here, all of them are weird, mean, with some screw loose :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Jul 21 2011, 10:57 AM
Post #9


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Incep prin a spune ca nu o mai suport pe Anthy deloc. Mi se pare atat de falsa si de lipsita de orice fel de semntimente incat imi vine sa urlu de fiecare data cand o vad. Parca e un robotel care face tot ce i se spune fara a se simti lezata in vreun fel, fara a schita macar o urma de traire. Her smile makes me sick, inca de cand Utena a pierdut duelul cu Touga, iar Anthy i-a zis sa nu fie suparata. Bleah >.> Poate trag concluzii pripite si are motivele ei ascunse, dar chiar si asa, nu o suport si pace.
In schimb, Wakaba a crescut mult in ochii mei, she is a true and loyal friend. Ea a facut tot episodul 12, fara ea Utena nu si-ar fi revenit.
Nu am inteles care e treaba cu Anthy si fratele ei, n-as vrea sa cred ca impresia pe care o lasa relatia lor sa fie reala, ar fi mult prea ewww >.<
Cat despre ceea ce fac Mikage si Mamiya... mi s-a parut cat se poate de creepy inca de la inceput ca se folosesc de inelele duelistilor morti. That gave me chills. Nu o invinuiesc pe Kanae, chiar o inteleg intr-o anumita masura, din moment ce Anthy imi este si mie extraordinar de antipatica. Episodul 15 a fost interesant, mi-a placut ca a explorat putin mai mult relatia dintre Miki si Kozue. Faza cu milkshakeul mi s-a parut tare draguta :3

Chiar nu mai participa nimeni? *puppy eyes* Am amanat pana azi sa postez ca sa nu merg prea repede in caz ca cineva a ramas in urma, dar chiar nimeni altcineva?
Also, acum observ o mica problema in program. Episoadele 16-20 sunt puse in perioada 18 - 20 iulie, ar trebui sa fie 22 - 24 iulie, iar restul modificate in consecinta, cam asa:

22 - 24 iulie: ep 16-20
25 - 28 iulie: ep 21-25
29 - 31 iulie: ep 26-30
1 - 4 august: ep 31-35
5 - 7 august: ep 36-39
8 - 11 august: filmul The Adolescence of Utena
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Jul 21 2011, 01:16 PM
Post #10


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Nu cred ca e doar o impresie legat de relatia dintre Anthy si fratele ei, chiar pare genul ewww. Cand a zis la sfarsitul episodului 15 "chu chu" cu vocea aia, it gave me chills ... brrr.
Mi se pare ca arc-ul Black Rose tinde spre mahou shoujo type of story: cei "rai" aleg niste oameni si le spala creierul putin printr-o metoda "magica" si ii folosesc in lupta cu eroina. Iar ea ii salveaza si ii transforma la loc... ceva de genul.
Topicul asta cu doar noi doua care ne uitam nu e foarte antrenant, dar o sa incerc sa ma tin totusi de anime sa il termin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Jul 25 2011, 06:19 PM
Post #11


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Episodul 16 a fost weird >.> Totusi, privind inapoi, as zice ca a ridicat cateva probleme interesante legate de superficialitate si de faptul ca se pune mai mult pret pe branding decat pe adevarata valoare si semnificatie a lucrurilor. Iar transformarea lui Nanami in vaca as zice eu ca face trimitere la ideea ca, facand anumite lucruri care nu sunt in natura noastra, creandu-ne o oarecare masca, in timp ajungem sa ne confundam cu ea. Si mi-a adus intrucatva aminte de Rinocerii lui Eugen Ionescu.
Dupa episodul 17 pot spune ca Juri inca imi mai place si admiratia mea pentru ea a ramas intacta. Imi pare doar rau de ea pentru ca singura ei slabiciune rezida intr-o fiinta atat de meschina precum Shiori.
Patania lui Mitsuru din episodul 18 mi s-a parut in acelasi timp amuzanta si, totusi, destul de serios tratata, daca lasam deoparte aluziile la... ahem... "lucrurile" pe care cica ar trebui sa le faca pentru a ajunge adult (tipii aia trei erau hazlii, though :lol: ). La final, pentru o fractiune de secunda, parca am vazut-o pe Nanami intr-o alta lumina. Dar doar o fractiune de secunda, she's still the same abusive, arrogant, manipulative and annoying person >.>
Ce m-a surprins la episodul 19 e ca Mikage nu s-a folosit de Tatsuya. M-a facut sa imi pun intrebarea daca a vorbit serios sau daca i-a spus sa plece pentru ca problema lui nu implica un membru al consilului. Desi inclin spre a doua varianta, a fost o schimbare de pas interesanta (deja devenise monoton sablonul) si un preludiu bun pentru urmatorul episod. Cu toate ca mi-a parut rau de Wakaba, Saionji nu e pentru ea. She deserves better, really >.> Duelul cu Utena a fost emotionant, indraznesc sa zic ca a fost primul care chiar m-a tinut cu sufletul la gura.

Scuze ca am trecut cu o zi peste program, am fost ocupata ieri si n-am apucat sa postez :">
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Jul 25 2011, 07:18 PM
Post #12


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Chiar asteptam sa postezi, ca sa nu fiu nevoita sa editez ... asa ca nu stiu cui ceri scuze :lol: .
Nanami imi pare un pic clovnul din RG Utena... ea si Saionji, such silly and arrogant characters. But they keep the anime funny impreuna cu cei 3 care apar din cand in cand pe langa Nanami. Apropo, Nanami a pus o intrebare care ma bantuie un pic de la cand a aparut Miki: de ce tot cronometreaza? ce cronometreaza? Iar faza cu Nanami din ep.16 m-a dus cu gandul la ideea aceea ca, daca tot repeti cuiva o chestie, ajunge sa o si creada(nu e aceeasi, dar rezultatul este asemanator). Chiar inainte vazusem un episod din Penguindrum cu tipa care se costumeaza in vacuta... o fi vreo referinta la RG Utena... who knows.
Poate diferenta dintre Tatsuya si restul a fost ca el chiar era sincer, ceilorlalti le-au cam fost induse sau accentuate(cel putin mie asa imi da impresia) ideile de cei din Black Rose.
Si mie mi-a placut duelul cu Wakaba... kind of sad. And i still don't like Anthy, iar Chu chu incepe sa ma cam enerveze, mai ales dupa o faza cu un melc pe care il urmarea si caruia i-a pus ceva in spate. But he got what he deserved :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Jul 25 2011, 08:55 PM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Tie iti ceream scuze ca n-am postat mai devreme :lol: M-am gandit eu ca ma astepti ca sa nu faci dublu post sau sa editezi.
Si eu ma intreb ce e cu cronometrul lui Miki inca de la inceput. Poate o sa se explice la un moment dat, ma intriga destul de mult.
Anthy si pe mine ma enerveaza in continuare, nici nu am mai avut chef sa o mentionez. Tocmai ce am vazut episodul 21 mai devreme si ura mea a dat intr-un profund dispret fata de orice e legat de ea.
Acum realizez ca am uitat sa mentionez ceva, legat de acele trei personaje care tot apar in umbra. Imi place mult ideea (shadow puppetry din cate am citit) si imi place ca au schimbat formatul ca sa zic asa si acum aceste mici secvente apar de fiecare data cand Utena primeste o provocare la duel. Sunt simpatice si totodata sintetizeaza ideea episodului.
Iar un alt lucru care mi-a atras atentia inca de la inceputul arcului Black Rose sunt acele obiecte care apar pe bancile din timpul duelului si care mi se par incarcate de simboluri ce definesc trairile fiecare personaj. De fapt, insusi felul cum se desfasoara duelurile acum e o alegorie, lucru care imi surade. Pe masura ce inaintez, imi dau seama ca nu prea e un anime pentru copii, e destul de greu de inteles din punctul de vedere al diverselor semnificatii.
Am citit un review pentru film zilele trecute si se pare ca e chiar mai incarcat de simbolism decat seria, can't wait for that :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Jul 25 2011, 09:33 PM
Post #14


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Daa, chiar sunt foarte bine realizate scenele cu umbrele ca fundal... cel din ep 21 m-a amuzat destul de mult, mai ales partea cu insecticidul :lol:
La Anthy te referi la faza cand Akio ii zice sa fie in continuare "prietena" Utenei ? Era oarecum de asteptat. Probabil si Akio si Anthy urmaresc ceva anume, poate tot legat de palatul plutitor si printul Utenei.
Claaar nu e pentru copii... no way :lol:
Waiting for tomorrow for a new episode :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Jul 28 2011, 08:43 PM
Post #15


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Da, la acea scena ma refeream. Evident ca era de asteptat, chiar am zis cu cateva posturi in urma ca mi se pare o persoana extrem de falsa, insa acea replica mi-a pus capat, seninatatea cu care a raspuns ca asa va face efectiv m-a enervat.
Totusi, dupa episoadele 21-25, parca incepe sa se intrezareasca o urma de ezitare in ea. Chiar nu imi venea sa cred in episodul 25 ca isi pune astfel de probleme, ca gandeste de una singura si incepe sa isi dea seama ce isi doreste cu adevarat. Or maybe I'm a hopeless softie and fall for stuff like that. Scena aceea cu ea si Akio in timp ce Utena se intreaba de ce intarzie atat a fost eww. Poate nu ne-au aratat cine stie ce, dar simpla idee imi da stomacul peste cap. Poate undeva deep down inca mai pastram un strop de speranta sa nu fie asa. Nu, animeul asta clar nu e pentru copii. Nu ca mi-ar fi lasat impresia asta in vreun moment, dar inainte sa incepem syncul am citit un review si autorul spunea ca s-a uitat initial la Utena cand era mic, which makes me wonder how can television give this to kids >.> Un lucru totusi nu inteleg. Daca Akio e fratele ei, de ce nu au acelasi nume de familie? Nu ca daca n-ar fi frati situatia ar fi mai putin dezgustatoare, dar e un lucru care ma intriga.
In alta ordine de idei, finalul arcului Black Rose mi-a placut. E uimitor cat de complexa poate fi mintea umana si cata influenta poate avea o trauma puternica asupra ei. Iar aici a fost bine surprinsa aceasta idee.
Noul arc se anunta a fi tare interesant, episodul 25 mi s-a parut foarte dinamic, in special duelul. Un lucru ma deranjeaza totusi: de ce trebuie sa le dezgoleasca atata pieptul personajelor masculine? I don't find it the littlest bit sexy or appealing >.<"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Jul 29 2011, 07:55 PM
Post #16


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Fazele cu "dezgolirea" pieptului personajelor masculine mi se pare un pic ca o parodie, cel putin eu nu le pot lua in serios - de fapt ma amuza destul de mult. Dar daca intentia a fost de fan service, atunci e jalnic rezultatul. Trebuie sa recunosc insa ca lucrul care m-a facut sa vreau sa vad Utena cat mai curand a fost faza cu Akio pe capota masinii surprinsa intr-un amv de anime mix. Nu imi dau seama de ce, dar mi-a placut momentul. :P
Enough of men's chest talk, mi-a placut episodul cu Nemuro. Mi s-a parut cam trist, mai ales ca disparuse orice urma a lui la sfarsit. Desigur ca episodul cu Tsuwabuki a fost mai mult de umplutura, dar a fost foarte amuzant, mai ales ca el chiar pare sa ii cunoasca destul de bine personalitatea lui Nanami :lol: . And kids have a lot of imagination
Robotelului numit Anthy cred ca i s-a ars pe moment vreo siguranta, ca altfel nu imi dau seama ce a fost cu acea scapare de a ei de a gandi singura. Dar a avut grija Akio sa o repare ^_^. Sper sa nu fie totusi frati, it would be rather weird.
Intr-adevar, noul arc pare foarte interesant, si a inceput destul de in forta cu duelul. Ma pregatesc sa fiu surprinsa(sper placut) acum ca se apropie cat de cat de final.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Aug 1 2011, 10:33 PM
Post #17


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Episodul 26 mi-a placut intr-o anumita masura. Asemanarea dintre Kozue si Miki si cuibul acela de pasarele pe care ea il salveaza a fost frumos surprinsa. Speram totusi ca Miki sa nu cedeze, dar presupun ca trebuie sa ii ia pe fiecare la rand. Ma intreb totusi ce le arata de parca le spala creierul, pentru ca eu nu il vad pe Miki sa renunte asa usor la convingerile sale. Singura parte care m-a scarbit a fost finalul, cu Anthy care e logodnica tatalui lor. Eww...
Episodul 27 m-a enervat. Poate a fost ceva mai profund si nu m-am prins eu la momentul respectiv pentru ca nu eram intr-o stare de spirit potrivita si nu am avut rabdare. In afara de faptul ca mi-a adus aminte de Shugo Chara, lucru care m-a facut sa zambesc (evident, Shugo Chara e mai recent, dar asta a fost sentimentul pe care mi l-a lasat), in rest m-a scos efectiv din sarite. Nanami e cam fraiera si agasanta, iar lui Anthy cred ca ii lipseste vreo doaga de isi numeste toate animalele Nanami.
Dupa episoadele 28 si 29 pot sa zic in continuare ca imi place de Jury. O admir pentru felul cum s-a comportat si pentru taria sufleteasca. Nu merita ce i-au facut Shiori si Ruka, iar Shiori in niciun caz nu merita ceea ce simte Jury pentru ea. Adica ea o avertizeaza sa nu se implice cu Ruka si dupa ce se frige, tot pe Jury o invinuieste. Eu zic ca fost benefic pentru ea ce s-a intamplat la sfarsitul duelului si cred ca si ea a inteles asta, din moment ce si-a dat singura jos trandafirul - lucru ce ii subliniaza taria de caracter de care mentionam mai sus. Ruperea lantului a fost ca o eliberare de sentimentele ce o tineau incatusata, iar prin acest gest a aratat ca isi accepta situatia si conditia. Iar ploaia de dupa a fost precum ploaia ce sterge toate pacatele si mizeria si marcheaza un nou inceput.
Iar Utena in episodul 30 m-a surprins neplacut... Nu ma asteptam sa se lase sedusa de un pic de sweet talk, mai ales ca ea cu gura ei a zis ca Akio e un playboy care stie ce sa spuna unei fete. Imi facusem impresia ca e mai puternica si mai lucida de atat. Akio ma scarbeste profund... exista oare vreo fata pe care sa fi pus ochii si sa nu o fi sedus? Gosh, really? Yuck >.< Ma ingrozesc numai la gandul ca un om asa murdar a pus mana pe Utena si a fost primul ei sarut... Cu print sau fara print, she should have known better. Iar Anthy a fost creepy episodul asta, mai ales cu lentilele care ii sclipeau si acel "Buh-bye". Observ ca tot incearca sa ii zica ceva. Could she have grown a conscience?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Aug 1 2011, 11:13 PM
Post #18


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Am observat si eu ca iar ii ia la rand pe duelisti. Cand i-am vazut costumul lui Anthy, am crezut prima data ca nu vad bine si am dat inapoi :lol: . Things are getting crazier by the minute. Dar nu vad de ce ar fi logodita cu tatal celor 2, nu e momentan Rose Bride? Oh well. Si ma cam indoiesc sa aiba vreo urma de intentie de a gandi singura.
Nanami pare sa aiba un episod special odata la cateva episoade: mie nu imi vine sa cred ca poate sa se simte prost pt faza cu oul cand a purtat cloptul acela pentru vaci... Clar nu e constienta de realitatea din jurul ei. La Anthy cred ca e premeditata treaba cu denumirea de Nanami a animalelor, probabil e modul ei de a se razbuna un pic pe ea pentru felul in care o trateaza in general. Nu mi s-ar parea ciudat asa ceva.
De Utena incepe sa imi placa din ce in ce mai putin. As fi vrut sa aiba macar putin din personalitatea lui Juri si sa nu mai fie asa de naiva si influentabila. Mi se pare ca se lasa manipulata de Anthy si Akio prea mult si usor. Yes, "creepy" is also the word for Anthy in that moment when Akio and Utena were kissing... cred ca daca as fi vazut episodul noaptea, m-as fi speriat putin :lol: . Ma gandeam in timp ce urmaream episodul 30 ca este plin de "sexual inuendo" - nu imi vine acum o expresie echivalenta in ro :P . De fapt, ultimele episoade par sa fi avut o astfel de atmosfera. Or maybe I'm just imagining things :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Aug 2 2011, 07:47 AM
Post #19


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



No, you're not imagining, they really are :lol: Si am o presimtire ca se va amplifica acest lucru.
Iar eu episodul 30 l-am vazut aseara chiar inainte sa comentez, deci pentru mine chiar a fost creepy, m-am chircit un pic in scaun :lol: Mai ales la faza cu lumanarile.
QUOTE
La Anthy cred ca e premeditata treaba cu denumirea de Nanami a animalelor, probabil e modul ei de a se razbuna un pic pe ea pentru felul in care o trateaza in general. Nu mi s-ar parea ciudat asa ceva.
Da, cred ca ai dreptate, nu ma gandisem la asta. De fapt, dupa episodul ala nu eram in stare decat sa gandesc ca n-am mai vazut prostie mai mare si ca Nanami e cat se poate de enervanta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Aug 4 2011, 07:24 PM
Post #20


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Ai avut dreptate, s-a amplificat... si inca cum. Plus ca lucrurile par sa devina mai serioase, mai dramatice. Pana si Nanami are parte de o drama prin aflarea faptului ca nu e sora cu Touga, care m-a cam enervat putin, dar ma gandeam ca pana la urma are si el dreptate :lol: . Atata tot ca Nanami nu e tocmai "commoner ". Si ce soc ii mai dau si Anthy si Akio cu privelistea aceea interesanta. O fi fost intentionata faza sa ii gaseasca Nanami asa si sa o aduca incet incet si pe ea in stadiul de a vrea sa se dueleze cu Utena? Cred ca e destul de probabil.
Episodul 33 a fost partial un rezumat al unora din dueluri, plus *ahem* intamplarea dintre Utena si Akio... I was like:" Wait! What? What just happened here? And why is she troubled by those silly things then? It happened, right?" Nu stiu sa zic daca imi pare rau sau nu de ce s-a intamplat... era oarecum de asteptat. Cel putin avand in vedere directia in care o tot lua animeul era o chestiune de timp pana avea sa se intample. Episodul 34, cu acel spectacol cu umbre ne introduce putin in povestea despre Akio si Anthy. Plus ca imi cam schimba un pic ideea pe care mi-o facusem despre cea din urma. <_< Cum am putut sa am astfel de prejudecati?!
Mi-a placut episodul 35 cu "drama" lui Touga si cu faptul ca isi da seama ca s-a indragostit exact de cine nu se astepta(adica Utena) si probabil singura care nu ii va impartasi vreodata sentimentele. :) Eterna "drama" a playboy-ul. Apropo, incerc sa ma abtin sa vad ceva ce nu e la faza cu Akio si Touga in pat si cea cu Touga si Saionji(why are they like that?), dar imi e extrem de greu*sigh*. Mai fusese intr-un episod, dar am uitat sa mentionez atunci.
Concluzia partiala pe care am putut sa mi-o fac despre RG Utena si ultimele episoade e ca incearca sa transpuna un altfel de basm: printul(Akio) nu e tocmai de poveste, printesa(Utena) vrea de fapt sa devina print ca sa salveze vrajitoarea/sora printului (Anthy). Chiar imi surade ideea :lol: . Incercam sa imi aduc aminte pe masura ce vedeam episoadele astea de povestile/basmele de cand eram mica... It was a nice feeling ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:10 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |