Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Yami No Matsuei, Descendants of Darkness


Trix
post Oct 11 2005, 09:57 AM
Post #1


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Well, daca s-a deschis (in sfarsit) un subforum pentru Shounen-Ai atunci trebuie sa vorbim si de Yami no Matsuei. A fost al treilea Shounen-Ai pe care l-am vazut (doar pentru ca nu stiam de el). Mi s-a parut extrem de frumos (tipii, desigur :P )
OK, serios acum. Personajele din acest anime sunt un fel de Shinigami care investigheaza decese suspecte. Echipa care este trimisa sa cerceteze cazurile e formata din doi tipi super draguti Tsuzuki si Hisoka. Ambii au un trecut tulbure si o moarte violenta.
Pe parcurs ei descopera ca majoritatea mortilor au fost cauzate de un doctor "malefic", Muraki (if you want an evil, sexy, twisted doctor he`s the man :D )
Ingredientul care face aceasta poveste Shounen-Ai este faptul ca Muraki il vrea pe Tsuzuki.
Povestea mai are si putina magie, de vreme ce Tsuzuki foloseste uneori si unele "descantece" (daca le pot numi asa) in lupta impotriva unor monstrii.
Mi s-a parut un anime foarte frumos (din mai multe puncte de vedere). Nu spun mai multe pentru a nu divulga tot ce se intampla in anime (sa las si cateva lucruri sa le descoperiti singuri).
L-a mai vazut cineva? Daca da, ce parere ati avut despre el?
P.S.: In prima poza e Muraki, in a doua e Muraki cu Tsuzuki si in a treia poza e Hisoka :D

P.P.S: Imaginile sunt mult mai fierbinti decat e anime-ul in realitate :P

Attached thumbnail(s)
Attached Image Attached Image Attached Image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Oct 15 2005, 01:22 PM
Post #2


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Yami no Matsuei este primul anime de acest gen pe acre l-am vazut.M-a impresionat foarte mult complexitatea lui.Totul este vazut in profunzime.
Il recomand cu caldura.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Oct 20 2005, 11:41 AM
Post #3


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



>_O

saw it, saw it. acum vreo 2 luni ... super anime. excelent. ador personajele, melodiile Eden, Devil's Trill si Love me. muraki can have me anytime ... :P love the guy. and tsuzuki too. nu m-am plictisit la nici un episod ... ceea ce se intampla foarte rar O.o

(IMG:http://img453.imageshack.us/img453/3451/2tsuzukimuraki059zq.th.jpg) (IMG:http://img301.imageshack.us/img301/7785/2tsuzukimuraki078ve.th.jpg)

What way would Muraki Murder you?

i got me: "damn neko lover ... death by canibalism" :lol:

O_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 23 2005, 09:18 AM
Post #4


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Vazut in sfarsit si acest anime. :P

Eu am fost total dezamagita de el. Nu mi s-a parut a fi neaparat shounen-ai... parca era un mic sarut pe acolo si atat. In rest, as zice ca este un anime in care, pur intamplator, majoritatea personajelor sunt baietzi. <_<
Cat despre "complexitatea" si "profunzimea" lui, te-as ruga sa argumentezi, Immortality pt ca mie mi s-a parut un anime total superficial. Personajele nu au fond deloc (omg, ce exprimare :blink: ). Sunt trantite in anime... cu un trecut tragic care nu este explicat asa cum ar trebui (cel putin actiunile lui Muraki in cazul lui Hisoka nu sunt explicate f bine)...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Nov 6 2005, 09:32 PM
Post #5


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



Kisa, citeste manga.

... *shrugs* Da, am vazut si eu anime-ul asta. Nu sunt chiar alergic la shounen ai. Are "Yami" in titlu, n-am putut sa rezist :lol:

Cateva scene mi-au placut, tot ce implica actiune a fost cool, Muraki a fost ok (Kisa, cred ca actiunile lui Muraki nu sunt explicate tocmai pt ca nu au o "explicatie": e un psihopat. :P ). Alte faze au fost super, extra, hyper melodramatice si boring. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

taikomonk
post Feb 14 2006, 01:31 AM
Post #6


Dakinii
Group Icon

Group: Members+
Posts: 120
Joined: --
Member No.: 1.675
Points: 88
Gender:



Hmmm...l-am vazut si eu in cele din urma :D...pai, ce sa zic...cam melodramatic, nus uneori...cam "colturos" adica personajele fara un caracter care sa iasa in evidenta, sa surpinda, sa atraga...exceptand pe Muraki, care sincer este un personaj f. intersant, iar rolul pe care il are il prinde f.f bine :D . Hisoka, face pe "durul" sa zic asa, uneori asta nu-l prinde deloc...putea sa actioneze cu super-puterea pe care o are si fara sa fie asa "dramatico-dur" :lol: ....pai ce sa mai, parea mea, ..dar nu vreau sa stric placerea celor care nu l-au vazut asa ca poate nu ar trebuie sa spun mai multe.

Ca este inclus la shounen-ai, eu cred ca e oki, prin comportamentul lui Muraki fata de Tsuzuki si pe ici pe colo si celelate personaje scot in evidenta latura shounen-ai... :P ..cu alte cuvinte e oki si pt. partea de fantasy-horror, merita vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post May 25 2006, 03:26 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



:twisted: dupa ce am vazut cateva serii shounen-ai din greseala, iata o serie pe care am vrut s-o vad. Acum ce sa zic...mi-au placut personajele si mi-a placut desfasurarea actiunii pana la un punct. Cel mai mult m-a dezamagit sfarsitul seriei...
dupa ce toata seria Muraki tzupa-tzupa dupa Tsuzuki "come my beloved" la sfarsit vrea doar corpul lui :D dar nu sa-l posede, ci sa i-l ataseze fratelui sau -Sevi- si sa-l ucida.
Zbang! :blink:
Mii de scuze pentru cei care nu au vazut seria!
Si totusi tot mi-a pacut Muraki :) si as fi vrut sa tzuce intr-una pe Tsuzuki <_< dar ei ... mai rarut ca-i mai dragut.
Episoadele de pa barca (3 parca) -cele cu printesa Tsubaki- mi-au placut cel mai mult..ca si jocul de carti a carui miza era... B) cred ca sunt destule faze pentru care seria merita vazuta ;)

[edit by Kisa] Ti-am editat post-ul pt a adauga spoiler tags ( [ spoiler ] text [ / spoiler ] - fara spatii, binenteles :P). :P Asa cei care nu au vazut seria sunt in sigurantza. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuki-seme
post May 26 2006, 12:11 AM
Post #8


yaoi addict
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: 19-May 06
From: bucuresti
Member No.: 2.565
Points: 92
Gender:



Yami no Matsuiei…pei ce sa zic…pentru gustul meu (si numai al meu :P), e genul de anime cu mult potential (yaoi) neexploatat :D…in rest, o serie destul de dragutza, plot si personaje ok, final--> specific genului, “in pom” se putea si mai bine.
Ca personaje mi-au placut Muraki, probabil singurul care aduce “miere” episoadelor, si Watari Yutaka, the cute funny bishie in charge with the scientific part, intotdeauna cu zambetul pe buze (and got to love his voice).
So, I'll just say:Yami no Matsuei, un shounen-ai "de vazut" (macar din curiozitate)^__^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post May 27 2006, 03:30 PM
Post #9


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Funny you should say that Yuki-seme. La aceeasi concluzie am ajuns si eu pana cand am terminat de vazut seria... macar din curiozitate sa-l vezi :P Incepusem cu speranta unui anime Shounen-Ai cu actiune si am fost cam dezamgita ca nu prea s-a realizat pe nici unul din aceste planuri.

Off topic: Macar stim ce parere ai tu despre personajele din Gravitation :D :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Sep 27 2006, 11:12 PM
Post #10


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Am vazut si eu anime asta. De obicei nu ma uit la asa ceva, pentru ca efectiv ma sperii, chiar daca este numai un anime. In fine...Am luat primul episod si primul meu gand a fost sa le las balta pe celelalte. Si totusi curiozitatea a invins.
Marturisire - nu m-am putut uita chiar la toate fazele si am dat putin mai departe sau pe mut.
Spre surprinderea mea, mi-a placut, cu toate ca nu mi se pare un anime cu profunzime. Imi place magia folosita, care este oricand binevenita dupa parerea mea.
Da, mi-a placut si mie de baieti... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zuzi
post Sep 29 2006, 04:43 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: 6-September 06
Member No.: 2.963
Points: 103
Gender:



Am vazut si eu seria ieri des era de mult in comp nu am avut timp sa ma uit la ea. Personajele sunt intradevar cam superficiale ,dar sunt dragut conturate iar daca te uiti cu atentie vezi dc Muraki se comporta asa cu Hisoka si dc Muraki doreste corpul lui Tsuzuki .Din punctul asta de vedere nu prea e yaoi ...

Cam atat restul las sa fie descoperit de cei care se vor uita la serie
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darktenshin
post Apr 24 2007, 06:27 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 17-April 07
From: campulung
Member No.: 4.158
Points: 32
Gender:



dragut si mie mi-a placut...mai ales Muraki..uper fain fact..pacat k avea ochiul ala mai "larg deschis" in rest arata fain...eu as fii vrut alt final..dar nu s-a putut
oricum merita vazut...iti deschide apetitul pt mai mult..anime of course ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noi chi
post Jun 2 2007, 06:28 PM
Post #13


Someone..
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: 31-December 06
Member No.: 3.525
Points: 1.585
Gender:



Si eu l-am vazut acum vreo luna si sincera sa fiu mia placut dar nu pot spune ca este cel mai reusit shounen ai pe care l-am vazut .,dar merita vazut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mangadela
post Aug 27 2007, 10:51 AM
Post #14


Adela Albu
**

Group: Members
Posts: 24
Joined: 19-June 07
From: Constanța
Member No.: 4.491
Points: 149
Gender:



Pacat de grafica exceptionala!!!!! dar povesstea lasa de dorit, situatii si discutii de umplutura, la ep 5 eram deja cu gura cascata si cu capuu rezemat de spataruu scaunului..........<_<
In schimb frumusetea personajelor e coplesitoere , probabil pentru ca s-a pus prea mult accent pe desen decat pe storyline.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bacchante
post Oct 27 2007, 04:42 PM
Post #15


That thing which makes your life complicated
**

Group: Members+
Posts: 35
Joined: 27-October 07
From: Bucureşti
Member No.: 5.443
Points: 90
Gender:



Yami no Matsuei e un shounen-ai si nu prea, more like hinting towards it, but not quite it. mie mi-a placut, oarecum, desi e prea incarcat de dramatism. pentru cineva care s-a uitat la seria asta in speranta unui shounen-ai e intr-adevar o dezamagire. cam in acelasi spirit e si Mirage of Blaze, daca imi aduc bine aminte (le-am vazut pe amandoua in urma cu vreo 2 ani).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

'Nephilim'To'Fall'
post Aug 11 2009, 10:45 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 11-August 09
From: Botosani
Member No.: 8.948
Points: 31
Gender:



L-am vazut si eu de curand si m-a lasat cu un gust amar in gura. Story line-ul sucked big time, sfarsitul a fost prea abrupt, te asteptai sa fie ending-ul unui arc nu al anime-ului -shrug- Am auzit ca manga e mai okay, dar am verificat pe mangafox si e scanata foarte prost, presupun ca o sa o citesc in cele din urma, nu cred ca pot lasa lucrurile sa se termine doar cu animeul.
Da are si shounen-ai, nu se poate spune ca nu are, dar nu predomina ci e mai mult un genre adiacent. M-a deranjat si asta intr-o anumita masura. Art work-ul a fost okay pentru un anime din 2000 nu am ce reprosa aici.
In mare nu am fost prea multumita de Yami no Matsuei dar nu-mi consider timpul pierdut urmarindu-l.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Aug 11 2009, 11:10 PM
Post #17


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



TT_TT Sa-mi amintesc: cand mai vreau sa postez la un anime, sa nu treaca prea mult de cand l-am vazut :lol:
Doar cu ajutorul Alinnei mi-am mai amintit putin pe ici pe colo.
Dar doar n-am uitat chiar totul.
Mi-a placut de Muraki si Watari, ca personaje preferate. Mukari - pentru ca nu stiu de ce, uneori (rar) mi se intampla sa-mi placa unele personaje si sa le cred "bishouneni" chiar daca nu au toate 'calitatile' unuia. :D Iar Watari - Yuki-seme, ai prea multa dreptate! Vocea lui Seki Toshihiko, ca si cea a lui Suwabe Junichi si cea a lui Okiayu Ryoutaro, se potriveste cel mai bine pe bishie - mai ales tipul narcisist, tipul ingamfat, tipul sexy, tipul rece :lol: (tipul=felul, nu baiatul :P).
Si ca tot vorbeam de Muraki, ce bine ii statea cu trandafirii rosii... sau ce flori erau alea.
Sfarsitul... de fiecare data cand ma gandesc la un sfarsit al unui anime si-mi dau seama ca nu mi-l amintesc, parca am impresia asta ca l-am vazut pe vremea cand de-bia stiam doua cuvinte in engleza si nu am inteles mai nimic din el. Parca nici nu stiam ca ala era fratele lui Muraki..

In orice caz, mie mi-a placut animeul asta, nu exagerat incat sa cad pe jos dar a fost foarte bun. E adevarat ca nu e chiar shounen-ai, dar Muraki tot e elementul special pentru asta.. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 7 2010, 09:24 PM
Post #18


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Descent of Darkness e unul dintre acele shounen-ai-uri care pot fi vazute chiar si de catre baieti.(nici macar un sarut nu am vazut :P).Desi pe mine sincer nu m-a deranjat.Mai ales ca l-am vazut intr-o perioada in care nu stiam ce inseamna shounen-ai, iar reactiile lui Muraki le consideram normale pt. un om nebun ca el XD.
Din cate am inteles seria are 4 parti:
Nagasaki(ep. 1-3)
Devil's Trill arc (ep. 4-6)
King of Swords( ep. 7-9)
The Kyoto(ep. 10-13)

Personal mie mi-a placut mai mult: Devil's trill.Piesele cantate erau pur si simplu superbe, te facea sa te ridici de pe scaun si sa te plimbi aiurea prin camera. Iar povestea nu se termina chiar asa de dramatic ca si in celelalte trei parti (cand mor oameni nevinovati).Pana la urma Hijiri supravietuieste, desi nu mi-am dat seama ce s-a intamplat cu fetita.
Si a treia parte a fost interesanta, pacat ca moare Tsubaki (asta nu mi-a placut >__<).
Desigur ca personajul meu preferat va fi Hisoka^^.Povestea lui a fost cea mai impresionanta din punctul meu de vedere: torturat de mic copil si apoi ucis de un nebun care dorea doar sa faca experimente pe el >.>...(cred ca de aceea nu mi-a placut Muraki de nici o culoare, alt geniu malefic care nu are ce face cu viata lui...)
Legat de sfarsitul seriei: sunt complet dezamagita.El nu il iubea pe Tsuzuki~ci doar ii iubea corpul~, desi trebuie sa recunosc ca ochii aceeia mov mi-au luat si mie rasuflarea la inceput XD.Iar faptul ca Muraki nu moare face ca seria sa ramana complet in aer.Din cate am inteles sfarsitul din manga e mai bun, dar cum inca nu am citit manga nu pot sa ma pronunt inca.(cine stie, poate o sa imi fac timp si pentru asta...candva...)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 06:33 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |