Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum Va Pregatiti Daca Intra In Vigoare Acta?, O problema de viitor de downloading.


darczon69
post Feb 7 2012, 03:31 PM
Post #81


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(Katakura @ Feb 7 2012, 02:41 PM)
Si despre cum ma pregatesc...eeh, pai am o katana care-mi atarna pe perete si vad ce pot face cu ea :))
*



A weapon is only as good as its wielder. ;)

Daca nu insel, suntem in an electoral, asa ca nu cred ca guvernul se va arunca foarte repede cu ACTA inainte, daca se organizeaza proteste adevarate (si nu 30 de insi care urla "Jos Basescu"). <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 7 2012, 04:27 PM
Post #82


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(Katakura @ Feb 7 2012, 02:41 PM)
Sunt total impotriva chestiei asteia cu ACTA,iar cu petitile astea impotriva ACTA nush cat de mult va rezolva.Insa dak va fi pus in vigoare, multi(foarte multi) vor iesi la protestat.Ce-i mai nou cu Basescu si dinastea nui chiar cine stie ce, dar multe informatii,servicii si alte lucruri nu vor mai exista din cauza ACTA.Eu pot spune ca sunt destul de anarhist din fire(poate nu e un lucru bun,dar in totdeauna sunt cel ce e pro libertate) sigur voi iesi in strada cu prietenii(care deasemenea gandesc ca mine si se gandesc ca ACTA e o porcarie) si ne vom alatura protestelor impreuna cu ceilalti oameni iubitori de internet. Asa ca daca auzitit pe cineva pe strada ca striga in gura mare " lasati-ne sa downloadam animeuri " s-ar putea sa fiu eu acela :lol:
Si despre cum ma pregatesc...eeh, pai am o katana care-mi atarna pe perete si vad ce pot face cu ea :)) " Viata-n libertate,ori moarte " :lol: ce mai tin si eu minte de la scoala :lol:
*



O katana adevarata, sau bine ascutita?? Sau e doar de decor . Ma intereseaza sa imi cumpar si eu una (de pe e-shop ro).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Feb 7 2012, 05:25 PM
Post #83


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(BloodSamurai @ Feb 7 2012, 05:27 PM)
O katana adevarata, sau bine ascutita?? Sau e doar de decor . Ma intereseaza sa imi cumpar si eu una (de pe e-shop ro).
*



un sabie adevarata made in Japan, costa cateva mii de Euro

dar te poti rezuma si la asa ceva


http://www.coldsteel.com/japanimperial.html
http://www.coldsteel.com/dragonflysword.html
http://www.coldsteel.com/japanwarrior.html

si daca ai forta necesara poti apela la asa ceva
http://www.coldsteel.com/twohandedgreat.html
cred ca poate decapita cate 2-3 cocalari de-o data
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Feb 7 2012, 05:40 PM
Post #84


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Speed > Strength

Si de ce sa mergi melee daca nu ai nevoie?

Just pick up one of these: http://www.barrett.net/firearms/model82a1. :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 7 2012, 08:11 PM
Post #85


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



Stiu ca cele adevarate japan sunt mii de euro/dolari :P .

Dar am vazut ca mai sunt si unele (imitatii) cat de cat "ieftine" pt. buzunarul meu care nu sunt lucrate rau (ca imitatiile dupa imitatiile de decor de la chinezi/romi :twisted: ).

Sa tai capul la cocalari nu vreau.,zdrobesc capul la cocalari (cand vreau un lucru bine facut trebuie facut cu propriile maini :lol: :lol: , sper sa nu inceapa fetele cu "anumite comentarii" la aceasta afirmatie).

Dar as vrea o sabie frumos lucrata (poate chiar si imitatie Zatoichi [shirasaya]) care sa aiba si tais cu care sa tai complet un pepene mare verde dintr-o lovitura. :rolleyes:

Pai o sa incerc de pe e-shop.ro in vara (cand e cristalizata mai bine situatia mea financiara si pozitie la firma, asta daca nu voi sponsoriza vreo 4-5 gheishe de aici din Ardeal, uuh am gasit o chinezoaica :o ).

Noroc , pace si sul... (ups) oameni de zapada sa faceti!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Gaia
post Feb 8 2012, 12:03 AM
Post #86


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 28-January 12
Member No.: 10.843
Points: 79
Gender:



QUOTE(BloodSamurai @ Feb 7 2012, 08:11 PM)

Dar as vrea o sabie frumos lucrata (poate chiar si imitatie Zatoichi [shirasaya]) care sa aiba si tais cu care sa tai complet un pepene mare verde dintr-o lovitura.  :rolleyes:
*



ma intreb daca nu cumva iti trebuie permis ca sa detii asemenea chestie fie si doar pt a taia un pepene... :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Feb 8 2012, 02:35 AM
Post #87


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Trolli in actiune! Ce treaba are ACTA cu Katana?

Grow up! Mai bine faceti o pancarta si iesiti la protestele din 11 Feb.


PS: Copiatul de pe net nu implica si ignorarea cartilor ;). O carte pe gustul fiecaruia se gaseste si daca e sub format electronic. Noi pentru asta trebuie sa luptam impotriva ACTA - ca sa avem accesul la informatie si intimitate fara sa-si bage nasul marile corporatii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 8 2012, 08:29 AM
Post #88


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(Gaia @ Feb 8 2012, 12:03 AM)
ma intreb daca nu cumva iti trebuie permis ca sa detii asemenea chestie fie si doar pt a taia un pepene... :lol:
*



Poti sa cumperi sabie (de aceeasi calitate, otel etc dar neascutita pt. antrenament, dar poti sa o ascuti personal , un prieten asa a facut avea piatra "pe un motor" cu selector de viteze, apoi piele de ascutit brici si apoi a ascutit cu piatra cumparata tot de la magazin de katane). :lol: :twisted:

Hmm legea privind armele albe si sanctiuni pt. portul armelor albe sunt neclare si interpretabile: cica o arma alba trebuie sa aiba tais dublu. Portul unei arme albe (cand trebuie sa ai permis) se refera in spatii publice si asupra ta. Daca e tinuta in casa sau in masina (nu am aceasta intentie) in locas special securizat (ca la dulap de arme de foc) nu se considera port de arma alba (in ciuda stirilor in care ne sunt prezentati infractori cu arme in masini sau in case, alea sunt pt. a majora sanctiunile [legate de trafic-droguri-putere-organizatii])

troli??? eh ne mai prostim si noi :lol: .
Proteste ?? acum ce sa zic, daca aveam timp de proteste faceam, dar nu am timp. Servici solicitant, uneori (in special vara) zilnic (si sambata) 16 ore pe zi. Si nu imi permit sa ies la proteste (risc de concediere daca nu sunt disponibil 100% la conducerea firmei, iar alte locuri de munca nu sunt oferte pt. mine [nici ceva sigur-stabil]) asa ca imi continui sclavia personala :( .

Nu pot sa ies in strada sa fac proteste etc (am facturi etc etc) vreo1-2 luni apoi sa raman fara servici (1-3 luni) si apoi sa ma angajez la un servici mai prost, NU E RATIONAL.

Asa ca inghit si indur (woow parca suna ca o replica dintr-un film RO XXX).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Feb 8 2012, 10:09 AM
Post #89


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Pfft...nu puteau sa aleaga si ei o zi mai buna? :( Pe 11 am examen <_< .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TGeorgeMihai
post Feb 13 2012, 10:27 PM
Post #90


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 26-December 10
Member No.: 10.262
Points: 392
Gender:



Se pare ca guvernul din Iran deja a luat-o inaintea lui ACTA :rolleyes:

http://www.engadget.com/2012/02/13/iran-bl...ch-youtube-and/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katakura
post Feb 14 2012, 01:01 PM
Post #91


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 28-January 12
From: Arad,Romania
Member No.: 10.845
Points: 83
Gender:



QUOTE(BloodSamurai @ Feb 7 2012, 04:27 PM)
O katana adevarata, sau bine ascutita?? Sau e doar de decor . Ma intereseaza sa imi cumpar si eu una (de pe e-shop ro).
*


Da :D este adevarata, doar ca nu e ascutita :P a vrut un prieten sa ma sjute sa o ascut,dar prefer mai bn sa o las de decor, ca daca e ascutita ma tenteaza sa o folosesc ^_^
Daca tot am ajuns la decoruri japoneze :) va plac evantaiele alea mari japoneze care se pun pe perete? ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Feb 14 2012, 02:10 PM
Post #92


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Only if they have sharp metal edges.
Seriously, cum poti sa rezisti sa tii in casa o sabie boanta? Eu am incercat sa o ascut si pe cea de lemn de la castelul Bran... din pacate s-a rupt cand am testat-o pe fratele meu, e mai dur decat pare.
Motivul pentru care nu ma uit acum prorpiul stativ cu sabii este ca singurele pe care mi le-as permite arata de parca se vor rupe inainte sa si apuc sa le testez.
Arcurile, desi nu au faima katanelor, sunt destul de interesante si mai usor de gasit (creat), although you need a lot of skill ca sa nimeresti ceva chiar si la cativa metri distanta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 14 2012, 02:15 PM
Post #93


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(Katakura @ Feb 14 2012, 01:01 PM)
Da :D este adevarata, doar ca nu e ascutita :P a vrut un prieten sa ma sjute sa o ascut,dar prefer mai bn sa o las de decor, ca daca e ascutita ma tenteaza sa o folosesc ^_^
Daca tot am ajuns la decoruri japoneze :) va plac evantaiele alea mari japoneze care se pun pe perete? ^_^
*




DA si NU.
DA :cand eram mic , mama adusese din China vreo 2-3 evanataie, unul era din lemn cu decupari frumoase artistice (dragoni, zmei, etc etc) in fiecare pala.

NU: din pacate ca am observat ca la fiecare restaurant chinezesc prost decorat are unul mare pe perete, ca la saloanele de masaj (unde sunt patroni unii mafioti romi de toata fala) sunt numai evantaie mari pe pereti si la anumite hoteluri camera matrimoniala are uneori la capul patului un evantai pe perete. :twisted:

Asa ca, cand vad un mare evantai ma gandesc la "poponetzuri" de fete si doamne jucause :P dar si ca trebuie sa platesti (cazarea la hotel sau pestele) :blink: .


evantai lemn

salon masaj

Yo "elpreda" legat de arcuri:
Acum depinde de care arcuri te referi:
- asiatice : ciudate si e alt stil de folosire
- cele europene (medievale): practice, se pot face dar prefer cele sportive moderne , pot fi si cu lemn stratificat frumos
- cele sportive/supersportive/ de tir (sistem scripeti, reglare distanta forta etc)(filmul RAMBO): astea sunt chiar foarte cool si se pot cumpara , e pt. fiecare tip de buzunar . Sunt si varfuri de sageti foarte variate, Predator e mic copil pe langa ce varfuri de sageata sunt produse.

Arbalete : am vazut si arbalete stil pistol dar si mai mari cu luneta (ceva mai scumpe decat arcurile sportive si de tir)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Feb 14 2012, 03:55 PM
Post #94


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Eu mi-am luat un arc la 50$ cand am trecut prin America, scripeti and all that, cel mai mic evident, dar suficient de puternic incat sa bage o sageata boanta o jumatate de centimetru in lemn. So, I got myself niste sageti de aluminiu si niste varfuri cu 3 lame arcuite dalea care il fac pe predator de ras and I must say, daca as avea de ales intre astea si un revolver comun care sa gaseste prin Romania, I'd definately go for the bow. Arcurile astiatice sunt prea scumpe, greu de gasit si aproape imposibil de facut pentru un amator.
Mi-am facut si eu cateva longbows, they do pack a much bigger punch than the one I bought, dar sunt mult mai greu de manuit, se strica usor, and frankly fac febra musculara dupa ce trag numai cateva sageti.
Arbaletele ar fi mai pe gustul meu, am incercat sa-mi fac una cu incarcare semi-automata, dar se pare ca designing it is one thing, building it cu totul altceva, mai ales fara uneltele necesare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Feb 14 2012, 04:32 PM
Post #95


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Parca ne pregatim de un razboi medieval si nu de unu pe internet

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Feb 14 2012, 05:20 PM
Post #96


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Eu, sincer, prefer armele de distanta :D. Am vrut sa merg la Kyuudo, dar guess what? Nu sunt cluburi in zona mea (si ma indoiesc ca exista in Romania :( ).

Dupa ce am vazut HOTD, m-am gandit ca e bine sa stii si un pic de melee pentru zombie apocalypse in cazul in care ramai fara gloante :D.

Asa ca m-am inscris la "the next best thing": kendo. B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Feb 17 2012, 02:10 AM
Post #97


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



is this guy drunk or just simply stupid or both?

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 17 2012, 08:50 AM
Post #98


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



Toate variantele, desi mai mult "stupid". Foarte multi care dau interviuri pe strada nu sunt Einstein :lol: , iar cand au mult material jurnalistii (interviuri de la mai multe persoane unele relevante) ei prelucreaza decat cele care sunt mai "extreme" (agresive, revolutionare, tampite) pt. ca doar asa ei "jurnalistii" pot preda un material atractiv la TV :( .

Oricum Mass-Media e o forma puternica de manipulare si de ducere in eroare. Parca unele interviuri despre Acta sunt ca sa arate ce tampiti sunt tinerii si ce piraterii fac (desi daca privesc doar din unghiul de "downloading" atunci populatia parinteasca nu ar comenta si ar accepta pirateria decat sa suporte caldari de banii pt. distractii limitate ca filme/muzica/jocuri/carti virtuale/pdf copiilor lor).

Oricum si multe interviuri sunt prelucrate astfel incat una e intrebarea altul e raspunsul.

Dar sunt fel si fel de oameni care ies si protesteaza:
exemplu protestele cu tente politice : unii erau afara dadea din fund pe muzica lui Crbl cu rachiul in mana, unii pensionari urlau ca vor pensii marite si avea 1500-2000 ron (ma mir ca nu au fost spanzurati acolo) in timp ce altii muncesc pe zi 14-16 ore si nu au salariul ala, altii erau pur si simplu afara si radeau (spectacol mocca) nu stiau pt. ce sunt , cica pt. suport si stare spirituala a compatriotilor sai. Ce de "bullsh1t" <_< <_< .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Feb 17 2012, 10:56 AM
Post #99


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



BloodSamurai, cei ce prelucreaza numai extremele practica un fel de tabloism, cele care nu tin asa, prefera sa lase doar interviul facut anumitor persoane (asta daca au avut cui sa ii faca/ia), dar in ultima perioada televiziuniile promoveaza tot mai des oameni prosti, retarzi, totul e doar un circ de tot rahatul, ce ii si mai rau e ca acele televiziuni cu material mai serios nu are asa audienta, cum e la tara mai peste tot unde te duci lumea se uita la emisiuni de doi bani gen "incest in direct".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 17 2012, 08:31 PM
Post #100


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



Sa nu dati cu pietre in mine , am dat Copy-Paste :P de la o stire :

Curtea de Justiţie a Uniunii Europene (CJUE) de la Luxemburg a decis, joi, că un administrator de reţea socială online nu poate fi obligat să instituie un sistem general de filtrare pentru a preveni folosirea ilicită a operelor muzicale sau audiovizuale de către utilizatorii săi, relatează Mediafax.

O astfel de obligaţie nu ar respecta interdicţia de a impune unui asemenea furnizor o obligaţie generală de supraveghere, nici cerinţa de a asigura un just echilibru între protecţia dreptului de autor şi libertatea de a desfăşura o activitate comercială, dreptul la protecţia datelor cu caracter personal şi libertatea de a primi şi de a transmite informaţii.

Decizia a fost luată în cadrul unui proces dintre SABAM, o societate belgiană care se ocupă cu gestionarea drepturilor de autor în cazul operelor muzicale şi Netlog NV, o platformă de reţea socială, pe care utilizatorii primesc un spaţiu dedicat numit "profil" unde pot împărtăşi fotografii, sau pot să publice videoclipuri.

Litigiul dintre cele două companii datează din 2009, când SABAM a chemat Netlog în judecată clamând că aceasta le oferă utilizatorilor posibilitatea de a se folosi de opere muzicale din repertoriul SABAM şi să le pună la dispoziţia publicului fără permisiune sau plata unei indemnizaţii corespunzătoare.

SABAM a cerut instanţei să impună Netlog să înceteze orice punere la dispoziţie ilicită a operelor muzicale şi audiovizuale din repertoriul său. Netlog a susţinut că o decizie favorabilă SABAM ar însemna impunerea unei obligaţii generale de supraveghere, ceea ce este interzis prin Directiva privind comerţul electronic.

Tribunalului de Primă Instanţă din Bruxelles din Belgia s-a pronunţat în favoarea Netlog, iar cazul a fost mutat la CJUE de SABAM. Curtea Uniunii a decis că Netlog furnizează servicii de stocare utilizatorilor săi şi că instituirea unui sistem de filtrare ar presupune ca utilizatorii să fie supravegheaţi, ceea ce este interzis prin Directiva privind comerţul electronic.

Curtea aminteşte apoi că incumbă autorităţilor şi instanţelor naţionale, în cadrul măsurilor adoptate pentru protejarea titularilor drepturilor de autor, să asigure un just echilibru între protecţia dreptului de autor al titularilor şi protecţia drepturilor fundamentale ale persoanelor care sunt afectate prin astfel de măsuri.

Astfel, o asemenea somaţie ar determina o atingere gravă a libertăţii de a desfăşura o activitate comercială a Netlog deoarece obliga compania să instituie un sistem informatic complex, costisitor, permanent şi pe cheltuiala sa exclusivă.

În plus, efectele somaţiei nu s-ar limita la Netlog, sistemul de filtrare în litigiu fiind susceptibil în egală măsură să aducă atingere drepturilor fundamentale ale utilizatorilor serviciilor sale-mai precis dreptului lor la protecţia datelor cu caracter personal, precum şi libertăţii lor de a primi şi de a transmite informaţii, aceste drepturi fiind protejate prin Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 08:50 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |