Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Heroic Age, Cel mai bun mecha din ultimul timp


Unknown
post Apr 16 2007, 05:56 PM
Post #21


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Judecand dupa lista aia de "porunci" din ep. 2, o sa fie destul lung serialul... Bine, asta daca vor sa ii dea si ceva profunzime. Sper sa vad ceva (multa) strategie, nu doar arunca robotu' salvator in mijlocul inamicului si priveste cum ii face praf pe toti din doua palme... Daca vor introduce elemente avansate de strategie, o sa il consider genial, daca ma iau cu puteri ascunse scoase din maneca in momente de presiune psihologica, gen noua raza verde din nas care sparge doua planete si 3 mothership-uri o sa il las balta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 17 2007, 08:36 AM
Post #22


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Mie mi-a placut al doilea episod. :P
Poruncile in cauza... mie imi par mai mult niste conditii contractuale decat niste porunci propriu-zise. Si daca am retinut eu corect,
oamenii trebuie sa transforme planetele Triburilor de Bronz si de Argint in planete proprii?
Asta nu pare tocmai corect... Mai ales ca
si Tribul de Argint pare a fi alcatuit tot din oameni...


P.S. Si "robotelul" ala chiar apare din aer... sau ochi... sau whatever... :lol: :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 17 2007, 09:09 AM
Post #23


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



O printesa care are o suita de fetite super cute dupa ea si care e aproape identica cu cea din GS
Catelul printesei (care habar n`am ce nume are) e identic cu Ryohou din Scryed cu diferenta ca ala avea parul verde si era mai inteligent.
Robotul e un Eva cu dinti si Ghiare
Conditiile par un contract de sclavie pentru oamenii care , egoisti pana la capat, vor sa fie si stapanii universului O_o

Grafica e cea mai tare in anime :D Care evident, seamana mult prea mult cu cea din GS :P

Dar pare totusi interesant..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 17 2007, 09:16 AM
Post #24


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Noah... eu cred ca esti chitita pe acest anime sa-l desfiintezi. :lol: Si, intradevar, oamenii par egoisti pana la capat in incercarea lor de a fi stapanii universului. :P Nu-mi pusesem problema asa. Asta inseamna ca si Tribul de Aur sunt tot oameni, nu? :P Care in urma unui fel de concurs stabilesc "neamul" care le va mosteni super-puterile. :P
Nu mai fi carcotasa, buey. :P

P.S. Daca tot vroiai sa-i enumeri toate hibele, ai omis posibilul triunghi/patrat amoros Age-Deianeira-"catelul"-Aneesha. :P

P.P.S. Trebuie sa recunosti ca a fost haioasa confuzia Age-Ecchi. :lol: :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 17 2007, 09:48 AM
Post #25


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Humans are stupid <_< Daca astia au puterea tribului in maini, pun pariu ca s`a sfarsit cu universu :lol:

Da, uite de triunghi/patrat uitasem. Desi Aneesha mi se pare destul de matura si ... intepata ca sa se tina dupa "catelus" prea mult. E unul din personajele care imi place :P

Nu vreau sa`l desfiintez, dar nici ceva atat de exceptional nu este:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 17 2007, 09:57 AM
Post #26


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Cine stie?... :P De obicei, in anime, maturitatea nu are mare cuvant de spus in fata sentimentelor puternice de iubire neimpartasita. :lol:

Ah... si stii de ce acest anime este superior multor alte anime-uri? :P Pentru o singura secventa. :P
Cea in care generalul (sau ce este el) se mira ca Age poate respira in spatiu. Din punctul meu de vedere asta este o mare bila alba (ca exemplu negativ, a se vedea Sailor Moon, Mai-Hime, Mai-Otome etc.).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 17 2007, 10:21 AM
Post #27


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Secventa in cauza am interpretat`o ca un lucru menit sa arate cate de grozav si extrafantastic este Age. Caci pe asta se pune accentul foarte mult :P

Oricum, nu`s chiar asa Gica contra. Are si el partile lui bune... motiv pt care am sa ma uit in continuare ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Apr 17 2007, 11:04 AM
Post #28


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



mdah deci dezamagire totala ..cred ca deja pot sa fac un rezumat la ce o sa urmeze

age furios ..big robot.. pac pac buuuuum !! urmatoarea planeta . pac ouch ...paaaaac => kabooom ..end story :(

poruncile alea chiar ca sunt penale probabil inspirate de hitler direct :| singurul punct interesant al animeului ramne lumea in care se desfasoara .. o sa-l urmaresc doar ca sa aflu care e treaba cu triburile alea...desi probabil ca o sa ma oftic la culme daca o sa se termine asa cum zic poruncile alea :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Apr 18 2007, 09:39 AM
Post #29


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Tocmai am terminat si eu de vazut primele 2 epsiaode. Nefiind fan mecha, so nestiind titluri asemanatoare, normal ca am ramas impresionata. Mai ales de primul episod. Fain jocul de cuvinte in titlu, nu la asta ma asteptam cand am auzit prima data de serial. :lol:
Legat de cele 12 labours, mi se par a fi cumva preluate din mitologia greaca: muncile lui Hercule. A contribuit la impresia asta si numele unor personaje, cum ar fi Iolaus. Iar Deianeira, lol, e sotia lui Hercule. Practic povestea e: sa cucerim tot universul, sa obtinem puterilor celor din Golden Tribe iar apoi iti bagam planeta in primul pitstop pentru reparatii. :lol:
@Kisa Oamenii trebuie sa cucereasca acele planete. So yeah, sa le transforme in unele proprii.
Nu mai stiu cine a spus ca deja e previzibil sfarsitul. Probabil, dar conteaza si cum ajungi acolo, nu?
EDIT: Legat de Silver Tribe-Da seamana cu oamenii, dar ma gandesc ca e o diferenta ca la jocuri, intre humans si elfs, ceva de genul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 18 2007, 09:50 AM
Post #30


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@Daianara: Binenteles ca, conteaza cum se ajunge la acel sfarsit. Dar avem cateva exemple de anime-uri destul de bune care, cu un final aiurea (ex: Mai-HIME), isi pierd mai tot farmecul. :P
Cat despre Silver Tribe... si eu m-am gandit la fel. O diferenta human-elf. Dar aceasta diferenta in ce o transforma pe Deianeira? Adica si ea isi poate proiecta imaginea in spatiu, la fel ca "cei argintii"... numai ca ea este aurie. :P

P.S. Nu sesizasem legatura cu mitologia greaca. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Apr 18 2007, 09:57 AM
Post #31


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Deianeira e din Iron Tribe nu din Gold Tribe, din ce ni s-a prezentat pana acum. :) Cat despre animeuri cu sfarsit aiurea, sunt socata sa descopar ca asta nu se aplica tuturor. I mean, sunt mult mai multe cu sfarsit :blink: decat cu sfarsit :wub: . Don't you agree? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 18 2007, 10:00 AM
Post #32


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Yup, yup. ^_^

Mi-am dat seama din ce trib face Deianeira parte inca din primul episod. Dar presupun ca le este oarecum superioara cu toata "treaba aurie". :P
Si mai are si acel surogat de alergie la barbati. :lol: Ma rog, la Age nu e alergica. :P

[later edit] A aparut si episodul 3. ^_^

Cu aceasta ocazie aflam de existenta altor 4 Nodos. Initial au fost 5 indivizi in Heroic Tribe care pentru faptele lor, au fost pedepsiti de cei din Gold Tribe.
Si ce intriga, este faptul ca ceilalti 4 se afla toti in acelasi loc. Doar Age lipseste din peisaj. Am o presimtire ca exista cam 70-80% sanse ca cei 4 sa-si uneasca fortele impotriva lui Age... poate unul dintre ei sa fie mai cu capul pe umeri. :P
Pe de alta parte, Age este Nodos cu un scop. Asta nu inseamna ca si ceilalti sunt si ei tot cu un motiv? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 18 2007, 10:37 PM
Post #33


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hmm ... am citit topicul so far ... astept pareri competente pe subiect ... after all ... e un cliseu animistic mecha patetic ...
downloadez acum eps 3 ... sper sa mai indrepte ceva din impresie, dar really now ... scena aia cu Age care respira in spatiu nu m-a inspirat cu nimic, doh, e doar un sf neexplicat.
ce mi-a placut, dar nu m-a impresionat, e comportamentul de "George of the Jungle" a lui A-g-e, cand ajunge pe nava oamenilor.
reactia din eps doi a "oamenilor" la vederea lui Age, de ignoranta, care provoaca repulsie ... geeez ... rasa umana e patetica, poruncile sunt patetice, printesa e patetica, "cavalerii" sunt varza ... noroc cu Age si puterea Heroic tribe, care vine sa ii salveze ... e dubioasa abordarea asta, nu credeti?

singurele lucruri care ma intereseaza momentan sunt explicatiile stiitifice: cat dureaza un ciclu, cum vad ei dezvoltarea societatii umane in viitor, constructia epica sf a societatii in viitor, mitul poruncilor herculene, abordarea acestora dintr-o perspectiva total egoista in favoarea oamenilor (credeam in 1 eps ca Age tre s salveze omenirea, nu sa o ajute sa cucereasca universul, capturand si supunand alte civilizatii) ... si alte cateva ... oi vedea pe parcurs.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Apr 18 2007, 10:55 PM
Post #34


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Eu cred ca luati regulile alea prea sfante :D . Ever thought that humans changed them "a bit" ? Adica Age nu le stia... stia doar :"Follow Dieneira and take back earth.".

Altceva : A zis la un moment dat ca orice se apropia de dianeira cam innebunea or smth ... paote tipu ala capitanul garzi a incalcat un pic regula in tineretile tulburate :) .


Inca o chestie ar fi Deineira care avea "puteri".In primu rand era trata altfel(era pus in hubloul ala or whatever that was) + erau si alea 2 gagici Tail si Nail care aveau si ele puteri maybe prin experimente genetice au fost facute ca sa imite Silver Tribe... adica daca au facut piticoti aia rotunzi sa swarm out din nava ca sa traga in swarm-ul Bronze Tribului mi se pare la fel de plauzibil si chestia cu modificarile genetice.

In plus nu mi se pare asa ciudat sa extermine Silver Tribe si Bronze Tribe. Sunt in razboi "intergalactic"...nu cred ca aveau mila/compasiune pentru alte rase.Daca au facut genocid si au exterminat planeta Pamant dc nu ar face si ei la fel ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Apr 19 2007, 08:05 AM
Post #35


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hihii deci ep 3 here i come .... cat despre astea 2 ...read above

Animal .. intradevar e razboi , nu e mila ... dar poruncile alea tot suna a fite de popor ales, in fine poate e to early sa ne pronuntam

Axi poate ca e un cliseu asta cu mecha sux ...dar tre sa fi deaccord ca so far rezumatu meu e la obiect, ma indoiesc ca o sa vedem ceva strategie .. flote an stuff toate luptele presimt ca se vor indrepta spre un heirupism eroic ... ca doar de aia ii zice heroic age

cred ca asta ar fi singurul anime in care m-ar interesa mai mult niste fillere despre lumea in care se desfasoara
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miroku
post Apr 19 2007, 01:41 PM
Post #36


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 92
Joined: 9-March 07
Member No.: 3.920
Points: 173
Gender:



si stiti unde le gasiti mereu imediat ce apar dublate :D


mi se pare prea tare animele ca grafica...abia astept ep 4 :P

la poveste mai slabut....crek seman unpic cu A-G-E :))) :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mouto kazuki
post Apr 21 2007, 07:48 AM
Post #37


Incepator
**

Group: Members
Posts: 22
Joined: 16-February 07
From: in my closet afraid of the dark, it's so cold, ... brrrrr ................. i wish mom were here
Member No.: 3.803
Points: 55
Gender:



recunosc ca heroic age e cat de cat fain, dar aminteste prea mult de sousei no aquorion, btw does any1 know if the 2nd season appeared?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 22 2007, 02:28 PM
Post #38


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(mouto kazuki @ Apr 21 2007, 08:48 AM)
btw does any1 know if the 2nd season appeared?
*



Nu stiu daca poate fi numit chiar "2nd season", dar OVA-ul urmeaza sa apara pe 25.05.2007 sau cel putin asa scrie pe anidb (link). :)

[later edit]
Vazut una bucata episod 4. ^_^

Fara pretentii de pareri competente (*hints axi* :P), mi-a placut ce am vazut in ultimul episod. Nu zic ca ar fi ceva fenomenal, dar parca are si ceva nou, care nu gasesti si la celelalte mecha care s-au lansat in ultima vreme. Si un exemplu foarte bun ar fi, pentru inceput, faptul ca nu mai sunt o adunatura de copilashi.
Mie imi plac toti cei 5 Nodos. Au personalitati diferite si conceptii diferite (din cate se observa din acest episod). Vor/nu vor sa se lupte intre ei. Nu urmeaza niste "porunci" si atat. Intradevar, sunt sigura ca asta nu va mai conta chiar atat de mult mai in colo, dar tot imi place acum. :P

Si mai imi place si ideea de destin. Adica, Age stie ca trebuie sa se lupte cu alti 4 "Age, dar diferiti decat Age". Like that. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 28 2007, 10:27 AM
Post #39


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... pot spune un lucru ce reise din ep aparute... Heroic Age este original si asta este un plus mare tinind cont la ce apare in ultima vreme... altceva "thumbs up" ar fi grija la realizarea detalilor grafice & mentin o linie apropiat stiintifica a fantasicului... o sa vedem la final ce o sa iasa... nu e in macross plus dar se apropie :) ...
ps: ... totusi de ce am senzatia de skirmish intre protoss, zerg si terrani !? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Apr 28 2007, 10:56 AM
Post #40


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



ah, cum de am uitat sa postez aici?
am vazut primele 3 episoade si iata parerea mea dupa ele: chiar daca nu ma omor eu dupa mecha, mi s-a parut interesanta povestea pana acuma. age e "prostan", cu acea inocenta a multor altor personaje de anime, dar e simpatic in felul lui. hint-urile la mitologie greaca sunt cat se poate de evidente prin numele folosite.
ma intreb daca cei 5 se vor lupta sau se vor alia. banuiesc ca se vor lupta, totusi, iar din cate imi dau eu seama Age e un pic in dezavantaj ca e singurel, saracul...daca va fi asa, oricum va castiga, ca asa tre sa fie mersurile ina nime, presupun. daca nu va fi asa, va avea o bulina rosie de la mine in plus...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:26 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |