Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hajime no Ippo


Animal
post May 2 2005, 03:33 PM
Post #1


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Nu imi vine sa cred ca nu sa facut un topic pana acum despre carismatica serie Hajime no Ippo care pur si simplu te suge in poveste :) .
Seria dupa cum sugereaza numele:Fighthing Ippo sau Fighting Spirit este despre Makunouchi Ippo si despre drumul sau prin viata.Makunouchi Ippo era un licean care era cam pampalau si se luat tot timpu o banda de batausi de el.
Intr-o zi cand era atacat de aceea banda trece prin preajma Takamura Mamoru care il salveaza.Mai tarziu Ippo afla ca Takamura era un boxer profesionist si de acum incolo aspira si el sa fie boxer.
Cam asta ar fi inceputul seriei.Episod cu episod ne arata drumul greu care il are un boxer pentru a ajunge profesionist si pentru a castiga titlu de "Champion".Sper ca va starnit interesul acest mic review despre Hajime no Ippo pentru ca nu stiu cat de bine am rezumat sentimentele puternice care le emana aceasta serie.Eu personal am stat la margine de scaun de la primu episod la ultimul.Muzica,bataile,personajele,bancurile totul este perfect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post May 2 2005, 09:18 PM
Post #2


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Pai animal, daca anime e macar jumate la fel de reusit ca si manga, apai merita sa iau de pe net 72 de epsiaode sau cat are. Daca m-i le-ar trimite cineva chiar nu m-as supara. La manga am ajuns pana la vol 51....si vreau sa zic ca e extrem de thrilling cu toate ca la majoritatea luptelor stii care e outcome-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post May 4 2005, 02:02 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Daca vrea cineva sa traduca, va pot oferi titrari in engleza la primele 20 de episoade /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Jun 17 2005, 06:24 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



M-am apucat si eu sa ma uit... este exceptional. Putine anime mi-au mai captat astfel atentia. Dupa 7 episoade deja este unul din favoritele mele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Jul 28 2006, 12:47 PM
Post #5


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Serialul anime urmăreşte foarte fidel manga, cam la ritmul de un episod per capitol. Mai sīnt şi două filme, apropo, "Champion Road" şi "Kimura vs Mashiba". Este unul dintre puţinele anime sportive care mi-a plăcut, pentru că e realist. Explică foarte multe despre box şi dacă sīnt printre voi dintre cei care consideră boxul un sport "barbar" īn care adversarii nu fac altceva decīt să-şi dea īn cap cu pumnii īi sfătuiesc să urmărească serialul sau să citească manga. E foarte posibil să-şi schimbe părerea. Eforturile şi felul īn care evoluează personajele nu au nimic magic, e vorba doar de muncă susţinută, īncăpăţīnare, perseverenţă şi suferinţă. Există īn plus şi aspectul psihologic īn fiecare luptă, o strategie, şi intervin şi problemele personale ale fiecăruia. Nu īn ultimul rīnd, există şi cīteva poveşti romantice. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sarkastik
post Dec 5 2006, 07:42 PM
Post #6


adapting to reality ...
**

Group: Members+
Posts: 75
Joined: 28-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.197
Points: 175
Gender:



Cum sunt un fan al boxului nu m-am putut abtine sa nu deschid un tread despre singurul anime de BOX (dupa parerea mea cel mai bun anime cu tema sportiva alaturi de Hikaru No GO ).

Pentru cei care nu stiu Hajime no Ippo sau Fighting Spirit de incadreaza in tiparul genului, fiind povestea unui baiat care in timpul scolii era foarte retras, timit si bineinteles in fiecare zi era batut de 3 colegi de-ai lui. Intr-o zi insa acesta este salvat de Takamura un boxer profesionist si astfel incepe povestea unui campion . Nu va lasati pacalit de sumarul sec facut de mine , pentru ca nu neaparat poveste este punctul forte al serialui ci mai degraba starea care este creeata. Trebuie sa recunosc ca pe mine m-a motivat destul de mult acest serial , in special cand era vorba de exercitii fizice.

Gata cu introducerea Let's get down to bussines !!! :D

Cel mai mult mi-au placut luptele care sunt foarte bine realizate, atat din punctul de vedere al dinamicii miscarilor cat si al trairilor interioare ale personajelor , fiecare avand momente cand este gata sa renunte , dar in momentul ala strange din dinti si loveste mai cu sete. Trebuie sa recunosc ca personajul preferat este Takamura (lordul perversilor - doamne cat am mai putut rade) si Aoki cu gusturile lui ciudate pentru sexul opus. Una peste alta este in topul meu personal . Un alt punct forte este ca personajului central nu ii iese tot din prima, fiind un geniu inascut care castiga tot fara pic de efort cum am mai vazut prin diverse anime-uri. Mai degraba tot ce reuseste este prin munca multa , pana la epuizare si multa seriozitate.


Actiune :

(IMG:http://seinken.neufblog.com/Ippo71.jpg)

Umor :

(IMG:http://seinken.neufblog.com/train3.jpg)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHand
post Jan 29 2007, 12:37 AM
Post #7


They see me (t)rollin'... They hatin'
***

Group: Members+
Posts: 187
Joined: 25-October 05
From: Cluj
Member No.: 1.897
Points: 210
Gender:



Vazut si placut. Se incadreaza clar in categoria acelor anime care ori te prind de la primele episoade, ori nu iti plac. Este genul clasic de anime in care un adolescent se formeaza ca adult (sau cum ii place unui amic de-al meu sa spuna, bildungsanime :D ). Se pare ca a fost pe gustul meu (in mare parte tocmai din cauza faptului ca nu se exagereaza cu partea sportiva). Poate prea putin accent pe viata "de acasa" a lui Ippo. Recomandat de mine cu caldura.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ghepardu
post May 11 2007, 06:57 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 60
Joined: 6-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.266
Points: 144
Gender:



Da si eu am vavut anime-ul Hajime no Ippo si a fost superb.
Cand se loveau unu pe altul si vedeai afectul impactului inca o data superb, nu vezi asa ceva in realitate. Pacat ca nu am vazut filmul "Kimura vs Mashiba" nu l-am mai gasit.
I-mi place foarte mult genu asta de anime cu un protagonist care incepe de la zero si munceste din greu pt a ajunge in varf.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 13 2008, 08:13 PM
Post #9


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



I'm not a box fan!! SO.................
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Jan 13 2008, 08:34 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



... so? Than I am! Chiar acum ma uit la serie. Un singur lucru ar fi ciudat.... sa nu piarda niciodata... Nu imi doresc in mod deosebit asta :lol: dar in realitate nu castigi TOATE meciurile. Seria mi-a fost recomandata de Kobra fiindca stia ca eu urmaream meciurile de box importante de la noi din tara plus alte cateva. Nu sunt in mod deosebit pasionat de box dar macar stiu ce inseamna sa urmaresti un meci cu sufletul la gura. Pana una alta .... ma duc sa mai vad cateva ep. cu ocazia asta :lol:... bye *unpauses mpc*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 13 2008, 08:54 PM
Post #11


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ce chestie, si eu tocmai m-am apucat de el... chiar nu-s fan box da la cat imi place anime-ul ajung imediat :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Mar 11 2008, 07:47 AM
Post #12


<< 魔ē„ž Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



dap, efectele de miscare si damage sunt exagerate , dar asta nu inseamna ca nu sunt interesante. dimpotriva. ce e ma atras la serie pe langa fighting si umorul still GTO a fost modul in care sunt explicate fiecare miscare existenta in serie. seria poate fi luata ca un fel de box guide for n00bs.
per ansamblu a fost o serie buna, iar manga se ridica peste nivelul seriei anime. damn, Hajime no ippo is my 3rd fav anime after dbz and berserk.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sarkastik
post Apr 5 2008, 11:19 PM
Post #13


adapting to reality ...
**

Group: Members+
Posts: 75
Joined: 28-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.197
Points: 175
Gender:



Cred ca seria are cele mai amuzante filere pe care le-am vazut in viata mea. Ar putea face lejer o mini serie de comedie foarte tare numai din episoadele alea :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 6 2008, 03:47 PM
Post #14


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Nu numai personajului principal nu-i ies toate din prima, ci tuturor. Toţi au nevoie să se antreneze constant. Un moment excelent redat a fost cel īn care se dezvăluie chinul permanent al lui Takamura, a cărui greutate, la limita dintre clase, īl obligă să se chinuie cu lungi reprize de īnfometare. Şi dacă stai să te gīndeşti, pentru toate personajele boxul a reprezentat ceva deosebit, care le-a schimbat īntr-un fel sau altul viaţa.

De asta sīnt extraordinare acest gen de seriale, pentru că te aduc īn mijlocul personajelor şi te fac să īnţelegi ce īnseamnă pentru ele aceste lucruri. Nici eu nu pot să zic că mă īnnebuneam (sau pricepeam) la box (sau go, că veni vorba de Hikaru No Go), dar aceste seriale sīnt fascinante ele īnsele.

sarkastik, mai sīnt multe seriale īn acelaşi stil şi (discutabil) de calitate. Şi asta lăsīnd la o parte unele precum Captain Tsubasa sau Prince of Tennis, la care īntotdeauna m-a deranjat că sportul īn sine e prezentat nerealist.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Apr 17 2008, 08:10 PM
Post #15


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Mie mi se pare un anime bun. M-am apucat de el acum cateva zile, ca tot nu aveam ce face si Majin m-a tot batut la cap o perioada ca merita si uite ca a avut dreptate (ca de obicei :P)
Animatia e exact asa cum imi place mie, "old style", dar o cam dau in bara uneori cu proportiile. Stilul in care sunt desenate nasurile e cam... bizar, dar nu reprezinta un impediment. Eu sunt pe la episodul 15, dar m-am apucat de el saptamana asta.
Mi-au placut si scenele de actiune si cele de comedie si,dupa cum a zis si Probably me, e totusi realist. Pe cat de realist poate fi un anime sportiv...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 17 2008, 09:00 PM
Post #16


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Să ştii că e. Şi mie mi s-au părut cam SF unele chestii dar după ce m-am interesat se pare că-s pe bune. De exemplu boxeri care luptă după ce-şi pierd cunoştinţa, e din cauza reflexelor, s-au antrenat atīt de mult īncīt au devenit necondiţionate, se īntīmplă īn multe arte marţiale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Apr 19 2008, 10:56 PM
Post #17


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Oricum, fata de Captain Tsubasa e mai mult decat realist :lol:
Plus ca, dupa cum am vazut ca au mai spus si altii, nu are fillere plictisitoare. A fost chiar foarte amuzant episodul cu tabara de la mare, cand Takanama, Aoki si Kimura alergau dupa fete.
Mi se pare un anime foarte bun... De mult nu am mai vazut unul care sa ma captiveze asa. De obicei, nu ma apropii de anime-urile mai lungi de 20 si ceva de episoade decat daca e vorba de ceva foarte bun (One Piece, Full Metal Alchemist etc.) asa ca nu prea vroiam sa incep Hajime no Ippo cu cele 76 de episoade ale lui, dar uite ca a meritat. Acum sunt la episodul 28 dar in ritmul asta il termin in vreo 2 saptamani maxim.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 12 2008, 08:09 PM
Post #18


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... eu am renuntat undeva pe la 10 -20 si ceva... funny but not hilarious... japonezii suck cind e vorba de a face ceva ce nu inteleg... si trag de el si-l intind cu incapatanare... al naibii ostinatie sa umpli spatiul asta de emisie <_<...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nav
post Sep 3 2008, 12:29 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 92
Joined: 8-August 07
From: Targu Mures
Member No.: 4.858
Points: 245
Gender:



Mie mi s-au parut geniale. Nu m-am uitat la box in viata mea, dar am adorat Hajime no ippo, sunt animele ce m-au tinut cu sufletul la gura.... Nu a fost nimic caresa mi se pare iesit din comun, nerealist sau pictisitor. Il recomand tuturor care vor sa vada un anime exceptional.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Sep 18 2008, 10:21 AM
Post #20


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Fanii anime-ului probabil ca or sa se bucure: s-a anuntat o noua serie care va fi difuzata in Japonia in ianuarie 2009.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:50 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |