Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages « < 2 3 4 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> O posibila continuare


APoKLips
post Sep 27 2004, 01:14 PM
Post #61


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Cilule : Era vorba de KI (kappa + i ) ...
Si da Scorp am gresit... si da exista exagerari ... si sunt bine venite ca face introducerea unui copil ca tine in lumea mai adevarata din OVAuri... iar OVAurile fara "copilaroasa" serie nu ar merge... nu ai intelelege sentimentele si ideile din serial asa cum au intentionat autorii... pacat ca refuzi in continuare sa asculti si ce au altii de spus... Iar daca tie itzi plac alt fel de lucruri copilaroase nu te fac mai matur... Seria Samurai X e copilaroasa si in acelasi timp dureros de plina de maturitate la unele scene... de asta place multora. Si da ca si majoritatea serialelor (nu doar anime) si toate sequelurile aparute dupa mai au loc de inbunatatiri... dar cum nu exista lucruri perfecte invatza sa alegi din ele ce e bun si lasa deoparte acreala...

uoooof uooof... nu vroiam sa fiu asa sarcastic... gomen ... but you haven't left me space to chos from !!!


PS: sorry about raw thingie :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elf_kid
post Sep 27 2004, 01:41 PM
Post #62


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: timisoara
Member No.: 399
Points: 72
Gender:



scorpio filozofule sa iti explic ceva dragutule(first off all nu ma lua peste picior,parca era un forum civilizat?sau avataru tau spune totu?)deci genu hack&slash nu este obligatoriu sa contina arme....trebuie doar sa fie un personaj care ii bate p totzi d ii strica...aia inseamna hack&slash...deci nu mai fa afirmatzii despre lucrurii la care ai doar idei vagii despre c inseamna.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Oct 2 2004, 03:56 PM
Post #63


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Cilu...era vorba de KI..adica de energia interioara pe care o poseda fiecare om...nu de K1. Si nu era vb ca DBZ e realist....era vorba ca are la fel de multa credibilitate decat Kenshin...adica undeva spre zero

QUOTE
Si da Scorp am gresit... si da exista exagerari ... si sunt bine venite ca face introducerea unui copil ca tine in lumea mai adevarata din OVAuri... iar OVAurile fara \"copilaroasa\" serie nu ar merge..
Lol.....ma faci sa rad......sa-mi spui si mie cum au nevoie de introducere OAV-urile atunci cand ele sunt facute INAINTE de serie......si ai dreptate
QUOTE
nu ai intelelege sentimentele si ideile din serial asa cum au intentionat autorii.
Pt ca eu nu am sentimente de fel......iar ideile care sunt tratate mi se pare copilaroase.....eu nu vad lumea asa de roz si asa de buna ca voi.....viziunea mea e mult mai intunecata.....deci logic ca n-o sa accept idei de pace si bucurie intr=o lume care nu [rezinta aceste valori....dar pot sa le ascult.....ca imi place sa le desfiintez asta e alta mancare de peste :twisted: :twisted:

Cat despre tine nature_boy........cand mai te trezesti si tu la realitate...cand mai vezi si tu ceva anime si mai cresti putin......atunci o sa-ti mai dau si atentie....pt ca vad ca nu meriti......din moment ce posturile tale calitativ nu au excelat cu nimic....iar ideile nu exista.....dar ca sa-ti arat ca nu stii despre ce vb...iti predau o lectie de logica imbinata cu engleza :

HACK & SLASH = TAIAT & SFASIAT(sau orice alte 2 sinonime) actiuni ce nu pot fii executate cu mainile goale.....in plus.....sa-mi arati si mie unde in DBZ exista oameni......sau ma rog..cadavre...care prezinta astfel de caracteristici,......ca doar n-o sa-mi spui ca afirmatia ta e bazata numai pe faptul ca future Trunks are sabie. :? :?

Sau tu nu faci diferentze intre FIGHTING si HACK&SLASH ?????.....mai ai putin si-mi spui ca si Fatal Fury e hack&slash
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Oct 2 2004, 05:02 PM
Post #64


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Deci, elf-boy, tu nu intelegi k lumea conceptia de hack and slash....
Uite ca sa nu ma complic in descrieri and stuff, diablo e genul ideal de joc hack and slash...... e un termen ce se aplica mai bine la jocuri. Dintre animeuri, Berserk e cel mai bun exemplu. Hack and slash nu inseamna ca eroul bate de unu singur pe toata lumea....... tine minte asta.....
Ok. Scorpio, nush ce argumente sa mai aduk la capitolul credibilitate.... Totusi, repet pentru a mia oara, rk e bazat pe un fapt real......dbz nu e.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elf_kid
post Oct 2 2004, 05:19 PM
Post #65


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: timisoara
Member No.: 399
Points: 72
Gender:



eu nu vad lumea asa de roz si asa de buna ca voi.....viziunea mea e mult mai intunecat-mah asta doar dc esti traumatizat d mic d lumea inconjuratoare potzi sa scrii asha ceva...anyway lets drop the subject dc u nu potzi sa intelegii k dbz e doar fighting si nimik altceva nimika cult in el nici un pic d dramatism...p langa kenshin in care exista si dramatism si mai are si multe faze funy...nu se compara una cu alata,cum d altfel nicii nu se pot compara k sunt doua genurii diferite deci parerea mea k discutia asta se termina aicea...nusi are rostu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 2 2004, 06:19 PM
Post #66


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ma voi de acuma o dati in aberatii.
Devine penibila discutia...care-i rostul ei pana la urma?Sa aratati cu roice pret ca aveti dreptate.
Elf_kid>DBZ e cult prin faptul ca e o serie care pe parcursul celor mai bine de 15 ani de cand a fost lansata inca isi gaseste fani in lumea intreaga unde deja are milioane de fani...e o serie de intinderi epice(cred ca-i cea mai mare serie de care am auzit)...
Primul DB a fost ceva ce nu se mai vazuze...are umor cat incape,ceva mister(originile pers),lupte incitante.
N-are drama?
HA!De unde pana unde?In Kenshin n-am simtit nici o tensiune in timpul luptelor si multe dintre solutii mi se par trase de par...in afara de luptele din saga cu Shishio nu-mi aduc aminte de alte lupte mai calumea care sa ma fi tinut in suspans.Plus ca se vorbeste de ametesti la multe dintre ele.
In DBZ tin minte luptele:Picolo & Goku Vs. Raditz,Vegeta vs. Majin Buu,Goku Vs. Vegeta,Kid Buu Vs. SSJ 3 Goku, Frieza vs. Goku normal, si mai sunt.Alea sunt lupte care desi intinse pe mai multe episoade te fac sa trecila urmatorul episod fara sa-ti dai seama ca s-a terminat primul.Cand face Vegeta suicide atack ca sa-l distruga pe Buu a fost un moment in care chiar mi-a parut rau ca moare un personaj din serie...
In timpul celor 3 serii Goku devine treptat mai puternic si invata tehnici noi ceea ce nu pot spune despre Kenshin unde el-i din start cel mai ciumeg dintre ciumegi din cauza tehnicii lui de lupta,lucru iar tras de par.Pana si-n OAV-uri care sunt superioare seriei el e tot cel mai AS ceea ce nu se poate spune despre DB unde personajul principal se mai si antreneaza pentru a deveni cel mai bun care-i
[quote]bate pe toti de-i strica[/quote]
Macar ca DBZ e 100% la fantasy unde producatorii n-au vrut un compromis intre realism si fantasy asa ca au dat frau liber imaginatiei.In Samurai X insa merge pe genul premisa reala realizare fantastica.Ma daca vorbiti de realism atunci Kenshin nu prea are a face....se misca aia de nu-i poti vedea prin nu stiu ce tehnica de folosire a sabiei,transforma pietrele-n praf cu un pumn si putin mai tarziu incaseaza pumnii aia ca si cum ar fi nimic,orbesc permanent cu sabia fara sa provoace rani fizice,sa nu mai zic nimic de aia de la final si lista poate continua.
De fir epic nu mai zic nimic ca oricum nici una din serii nu urmeaza un fir epic bine definit.
Prin tot ceea ce am enuntat mai sus seriile DB si-au capatat statutul de cult.
Daca tot tineti neaparat sa faceti o comparatie intre cele doua serii macar faceti-o calumea si argumentati tot ce aveti de spus.Un argument fals e considerat automat invalid si poate fi contracarat foarte usor ceea ce poate duce la discutii interminabile si complet lipsite de sens logic.
Elf_kid m-ai facut curios...ai vazut seria DBZ cap coada ca sa te poti pronunta asa de vehement impotriva ei?Sau doar comentezi fara sa fii complet in tema cu subiectul.

:D :D :D Uitasem cat de bine se simte o discutie mai ampla pe o tema sau alta!

[/quote]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elf_kid
post Oct 3 2004, 08:31 AM
Post #67


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: timisoara
Member No.: 399
Points: 72
Gender:



asha felicitarii cyber macar ti-ai argumentat bine parerea p langa scorpio...da ai o mica greseala,replica care mi-ai dato k kenshin e mai sf k goku k e cel mai bun din start:pai p asta se si bazeaza serialu:el este batusai spintecatoru',cel mai bun spadasin din japonia etc,si in al doilea rand e personaj principal:P....intradevar la seria dbz am pierdut cateva episoade oricum cel mai mult mi-a placut db normalu...si normal k si-a mentinut 'fanii' p o durata d timp asha de mare(goku nu moare k si kneshin)deci in keshin nu apar macar aberatii dinalea k il invie cu niste globurii d craciu sau boabe d fasole,cand moare moare si gata!...is curios cand o sa se termine discutia asta,da macar mi-o tinut d plictiseala vreo doua saptamanii:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 3 2004, 08:48 AM
Post #68


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Nu vreau ca discutia asta sa mai continue mai mult decat e nevoie asa am sa incerc sa pun punct chiar daca nu-mi place maniera.

In DBZ existenta acelor "boabe de fasole" e punctul central al seriei mare parte dintre conflicte fiind adeseori agravate de existenta acelor artefacte.Dupa cum am zs deja DB este un anime complet fantasy iar reinvierea face parte din multe universuri fantasy(ex:reinvierea mortilor ca undead,reinvierea propriu zisa efetuata de druizi prin atragerea sufletului inapoi in corp)astfel ca prin structura lumii DB,atat cea materiala cat si lumea de dincolo,reinvierea nu e nicidecum fortata asa ca,cu greu poti zice ca-i o aberatie.Reinvierea personajelor aduce destule beneficii seriei adaugand chiar la drama acesteia.
Tu zici ca pana la urma Goku nu moare...se vede ca n-ai vazut Gt unde la final Goku e fuzionat cu Shen-Long si unde bilele dispar...lucru cu o puternica incarcatura simbolica cum a si fost discutat la Thredul dedicat seriilor DB.
Deci pana la urma Goku se retrage din scena asa intr-un mod unic asa ca-si capata statutul de legenda...iar pentru serie e un alt argument pt ceea ce o face sa fie cult.
In Kenshin,domnu Hitokiri Battousay suporta abuz fizic care la un moment dat m-a facut sa zic sa-i sayan...lui Sanosuke ii ia un 30 de eps ca sa i se vindece mana....Kenshin e gata de lupta in 2 zile chiar si dupa lupte exagerate din orice punct de vedere.Macar ca in DB existenta boabelor de fasole magice ia locul potiunilor de orice fel si astfel da un grad crescut de dinamism seriei deoarece eroii se pot vindeca mai repede si pot continua seria.
Ceea ce ar trebui sa se inteleaga e faptul ca in DB toate elementele sunt bagate cu un scop anume in serie ceea ce impiedica creerea ideii ca ar fi introduse fortat.

Sper ca asta sa incheie certurile agasante de pe aici...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elf_kid
post Oct 3 2004, 08:55 AM
Post #69


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: timisoara
Member No.: 399
Points: 72
Gender:



pai in mare parte ai dreptate in cea ce priveste dbz....dar faza cu kenshin k se vindeca prea repede nui chiar total adevarat,+ in caz k nai vazut d obicei dupa o lupta ex cu shisio sau altu povestea din ep urmator se petrece dupa ceva timp d la acel eveniment....sper k cu asta terminam discutia
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Oct 16 2005, 05:34 PM
Post #70


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Mai spamati mult?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 16 2005, 06:45 PM
Post #71


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Spam:
Immortality, esti geniala...esti un model de atentie si corectitudine demn de urmat de toti moderatorii de pe aici. Chiar, oare de ce nu ti s-a dat un post de moderator?!
Stai, ce zic eu...admin ar fi mai potrivit. Mai ales pentru cineva care nu face distinctie intre data de 3 octombrie 2004 si data de 16 octombrie 2005 si mai ales care nu poate distinge posturile foarte bine argumentate de cele de spam. Genial domle, genial!

Hmmm, acum ca ma uit observ ca pe vremea cand se discuta aici nu lasam spatii dupa semnele de punctuatie. CLAR! Faceam spam!

*insert laughter, and lots of it*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Oct 16 2005, 07:10 PM
Post #72


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



N-am fost atenta Cyber.Nu m-am uitat la data.SCUZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu trebuie sa-mi sari in cap!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Chiar,nu are de gand nimeni s ainchida topicu asta?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 17 2005, 11:33 AM
Post #73


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



avand in vedere ca acest topic nu mai e activ de mai bine de un an si pentru a evita alte comentarii, il inchid. mai sunt oricum destule topicuri related to Kenshin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages « < 2 3 4
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:00 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |