Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

11 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cui ii place Rurouni Kenshin?


zeri
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #41


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



QUOTE(Fate)
Zeri , Seisouhen este cel de la sfarsit , care incheie totul. Reminesance cred ca este acelasi cu Remembrance sau Trust & Betrayal, cum vrei sa ii zici ... adica cel in care arata cum isi face cicatricea...adica ala care imi place mie cel mai mult din toate animele vazute de mine.  8)


Aha...acum intzeleg si eu despre ce se vorbea. Eu la denumiri ma iau dupa site-ul asta: http://kenshin.gamesurf.it/english/asp_inf...fo/movieoav.php cred ca e foarte bine pus la punct si corect din punct de vedere informational.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #42


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Sethi... da... lupta lui era mai mult cu sine insusi... si cu toate ca a ajuns de la un asasin un fel de saint.. dar unul care face ceva nu sta...si a reusit sa se abtina de la omoruri... cu pretul suferintei si imbolnavirii proprii... nu stiu ce sa zic... dar o baba surda nu ar fi fost asa de impacata cu sine...
Aste e tot ceea ce ar trebui sa ceara toti de la viatza... pt mine este exemplul perfect... lupti cu tarie pt ceea ce crezi ca e just... ajungi sa ai o familie superba... sa ai prieteni adevarati ( a fi atenti... am zis "prieteni adevarati" nu prieten ) sa creada multa lume in tine... inclusiv un guvern intreg...care i'a acordat foarte mare increere de multe ori... ba chiar a fost mana lor dreapta... atat de multe ar fi... si totusi... totul se rezuma la impacarea cu sine.... si cicatricea nu numai de aceea dispare... pt ca si cei doi e la care se trage cicatricea in forma e cruce lau iertat... Tomoe chiar ajunge sa'l inteleaga... si decide ca mrita sa fie cu el.. pt el.. chiar daca sotul ei a murit de mana lui... of of... are atatea lucruri frumoase... ca daca as fi fata as plange ca un dobitoc.... as muri si as da si sufletul meu pt a avea ceea ce ( in anime-ul acesta facut cu sufletul) are Shinta aka Himura Kenshin aka Himura Batousai / Rurouni Batousai !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #43


Unregistered









Dar eu nu cred ca el s-a transformat in "sfant" cu pretul sanatatii lui.Daca ar fi ramas asasin nu s-ar fi putu imbolnavi?
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #44


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Da , ai dreptate.. dar daca itzi aduci aminte in serial Yumi ii spune lui Kaoru ca ... Kenshin este doar om... si daca forteeaza pre tare... se poate imbolnavi grav... si cred ca el s-a imbolnavit din acea cauza... iar daca nu e asa... eu vreu sa cred asta... the ultimate price!!! A dat totul pt. redemption.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #45


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Pentru ca Kenshin a reusit sa realizeze cea ce si-a propus, cred ca acesta pe langa iertare a obtinut si acea iluminare spirituala necesara inainte de moarte. Numai daca privesti lucrurile asa iti dai seama ca pentru el acea moarte este una buna.
Inca ceva, Rurouni Kenshin nu moare niciodata, Shinta moare. Aceasta revenire la numele initial (corectati-ma daca gresesc) spune multe. El nu moare ca un "spadasin" ci ca un om obisnuit. O moarte de sabie ar fi lasat prea multe lucruri nerezolvate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #46


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



bla bla bla bla blaaaaaaaaaaaa...:D u're rite ... oooooooops sorry mane.. more human i must be!!! Exact that's the point ce s-a vrut sa se arate in acesta saga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #47


Unregistered









Bogdragon....O idee extraordinara!Chiar sunt uimit, iar acum vorbesc serios.La asta chiar nu m-am gandit."Rurouni Kenshin" este un alter-ego nemuritor, in timp ce Shinta este omul ce se ascunde sub acesta divina identitate."Rurouni Kenshin" este un erou, Shinta un martir...
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #48


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Am vazut cateva episoade(20)din serie si alea pe Antena 1,in Romana(macar vocile-s mai bune decat in DBZ pe TVR 1).
Nu pot spune ca m-a impresionat foarte mult seria,luptele fiind cam singura chestie mai antaia.
Scorpio are dreptate,melodia de inceput e complet aiurea.
Nu am multe de spus,poate dupa ce o sa vad toata seria in japoneza sau macar in engleza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #49


Unregistered









Intr-adevar, melodia din generic e cam aiurea, dar te a sigur ca restul coloanei sonore este excelenta!Si sa stii ca nu numai luptele sunt deliciul seriei.
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #50


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



QUOTE(CyBeR)
Nu pot spune ca m-a impresionat foarte mult seria


Daca vrei sa fi impresionat uita-te la Oav-uri si vei intelege de ce Kenshin este considerat cel mai bun Oav.
Despre moartea lui nu pot spune decat ca nu putea fi altfel. Asta ia fost soarta. A murit ca un om normal in bratele iubitei. Eu cel putin asa as vrea sa mor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #51


Unregistered









Da, e o moarte frumoasa....Chestia e ca ei au murit unul in bratele celuilalt.De unde stii ca nu a murit Kaoru mai intai?Uite-asa ajungem sa filozofam despre moartea lui Kenshin, nu?
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #52


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Fiindca nu a murit inaintea lui. Ea a fost cea care a realizat ca cicatricea s-a vindecat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #53


Unregistered









Huh?Cicatricea in forma de X dispare la sfarsitul Seishouhen.Ce legatura avea Kaoru cu cicatricea?Mai degraba era simbolul iubirii dintre Kenshin si Tomoe.
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #54


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Nu e de fapt legatura dintre Kenshin si Tomoe ci mai degraba vina pe care el o simpte fata de toate crimele pe care le-a facut. Kaoru este cea care il ajuta sa treaca peste aceasta vina si sa isi croiasca un drum in viata. Dragostea lui Kaoru a fost un factor principal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #55


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Daca itzi aduci aminte ... in searial parca.. Kenshin intr-o situatie mai grea .. ii explica lui Kaoru-san de unde are cicatricea... si intr-adevar.. cicatricea este vina... vina ce o poarta in suflet pentru viatza de ucigas.

In OVA unde arata cum primeste prima "linie" de la cruce... apare o legenda... cum ca ranile provocate de cineva care care moare dar nu vrea sa renunte la viatza si lasa pe cineva drag in urma... nu se vindeca decat atunci cand sufletul celui decedat iarta pe cel al ucigasului...

Cicatricea dispare de tot pentru ca el moare inpacat.. dar a pastrat pana atunci urma cicatricei pentru ca nu era impacat cu sine.. dar el a fost iertat de Tomoe si fostul ei sot...l-au iertat cand Tomoe moare... va rog urmariti scena din nou!!!


Sethi... daca bine sti... ce se zice la inceputul partilor Seishounen ... nu cred ca ai urmarit cu inima curata si deschisa OVA-ul . :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #56


Unregistered









De fapt in OAV Kenshin primeste toata cicatricea, nu doar prima linie.Si ce ai vrut sa spui prin "inima deschisa"?
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #57


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Vezi inceputul Seishounen din nou.. este acolo o dorinta a autorilor !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #58


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Iti recomand sa le vezi de multe ori fiindca sunt pline de subtilitati pe care nu le vezi la inceput. Eu m-am lasat la inceput furat de calitatea imaginilor si de poveste. Dupa aceea am inceput sa vad din ce in ce mai mult. De fiecare data cand ma uit descopar o chestie noua.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #59


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



:lol: TRe sa recunosc... ca defapt primele de la Samuray X au fost Seishounen si o Betrayal... si am vazut pe sarite.. nu aveam stare sa ma uit la ele.. dar mi'auu starnit interesul pentru serie... iar cand am avut starea de spirit necesara... am vazut toata seria...OVA si Seishounen ... si pot zice.... ca atunci mi'o picat fisa... cat de super poate sa fie ideea...
Vik... manga este poate diferit... dar... daca nu era Seishounen asa cum e... nu ar mai fi fost atata de reusita povestea ...

Are subtilitati cat se poate de bune... si inca foarte reusite... chiar si in serial... cel mai tare este cum apare Kenshin cand sta pe ganduri la faza cu inelul... va mai amintiti, nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #60


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Sincer...Io cand am vazut Seishouhenul...(asta s-a intamplat acum de curand...) Eram ca intrat in transa...Aveam toate simturile ascutite la max...la fel ca acum 2 ani ..cand am vazut pt prima oara OVAul!!
Subtilitati...sunt peste tot...mai ales in Ovauri...Luati drept exemplu ..semnatura mea!!! Si mai sunt o tona de fraze misto so scene ce zic mai mult decat arata la prima vedere...
O scena favorita...e cea la la sfarsitul OVA 1..In care Tomoe asista cum Kenshin Omoara ninjalaul de Oniwa Banshu(sper ca mi-am adus aminte bine clanul)..Fraza ..se integreaza perfect ..cu atmosfera!!!!!

U...U caused..the rain to ..bleed!!!!!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

11 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:57 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |