Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ef - A Tale Of Memories


elpreda
post Oct 19 2010, 07:45 PM
Post #1


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Avand in vedere ca nu pot folosi search-ul pentru a cauta numele animeului am incercat manual si nu am gasit nimic asa ca voi deschide eu topic. Ma obosesc destul de rar sa scriu ceva despre ce am vazut de obicei doar citesc, dar la asa ceva pur si simplu nu ma pot abtine. Este al 2-lea anime exceptional pe care l-am vazut luna aceasta.
Sunt prezentate 2 povesti separat, dar ale caror personaje au oarecum legatura unele cu celelalte. Este un love triangle, parte care initial nu m-a atras prea mult, love triangles just aren't may thing, dar pe parcurs s-a dovedit a prezenta cateva personaje tare interesante nu neaparat prin observarea evolutiei lor, desi nu este inexistenta, ci prin despaturirea unor trasaturi deja existente. Cealalta poveste este cea care ii da cu adevarat gust animeului. Cand am citit prezentarea pe ANN, unde are apropo destul de multe voturi pe masterpiece si excelent, si am vazut iar pierderi de memorie si childhood friends nu m-am asteptat la foarte mult, insa abordarea amneziei se face intr-o maniera absolut originala, povestea este miscatoare pentru oricine are un suflet care sa fie miscat, cu mult peste asteptarile mele .

Dupa cum vedeti, nu am pus topicul la romance desi este cu siguranta capabil sa satisfaca orice romantic. In schimb daca esti pasionat de psihologic, drama, sau pur si simplu cauti ceva original si bun trebuie neaparat sa-l vezi. Nu spun mai multe astept as aud si parerile altora dupa ce il vor urmari.

Asa cum spune si titlul topicul este numai despre primul sezon A tale of memories, fiindca doar pe asta l-am vazut pana acum, so don't go writing around spoilers about the 2nd season, nu inca cel putin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Oct 19 2010, 08:08 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Intr-adevar, face parte dintre animeurile cu adevarat bune (dar aici ma refer doar la primul sezon, al doilea mi-a placut mai putin). Povestea de dragoste dintre Renji si Chihiro este una deosebit de frumoasa. De asemenea, relatia dintre Miyamura si Hiro a fost foarte profunda. Ar fi multe de dezbatut, insa nu vreau sa intru prea mult in detalii. A fost si incarcata de mister toata povestea.
Creatia fictiva a lui Chihiro m-a impresionat si de asemenea, si "sfarsitul" cartii ei. Renji a fost un tip dragut si emotiv, finut cum ar veni, plin de sentimente si dorinta. Personajul de care chiar nu mi-a placut deloc a fost sora lui Chihiro: in general nu-mi plac personajele razbunatoare si geloase, dar asta a fost rolul ei xD. De Miyamura chiar mi-a placut, a fost o fire sensibila, vroia sa para puternica dar pana la urma fiecare are si latura mai profunda. Iar Hiro era plin de sperante si optimism, desi a avut si el momentele lui.
Mi-a placut alternanta de endinguri, grafica foarte buna, de poveste pot spune ca din cate am vazut eu pana acum nu am mai intalnit asemanari, deci e originala, iar ca nota si enjoyment 10/10 :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 19 2010, 08:29 PM
Post #3


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Concidenta, chiar ma gandeam ca nu am vazut nici un topic despre Ef a tale of memories si melodies pe aici si vroiam sa-i deschid un topic. se pare ca mi-a luat-o cineva inainte :P . Faci si pt. ef a tale of melodies tot tu sau inca nu l-ai vazut? :P

Este cu siguranta o serie superba. Desi mi-a palcut la nebunie numarul putin de episoade nu o sa prea o ajute sa imi intre la suflet...pacat. :(
De aici s-ar putea sa strecor ceva spoilers, poate chiar foarte multe, daca nu ati vizionat seria nu cititi in continuare.
In primul rand mi-a palcut openingul care apare pentru prima data la finalul celui de-al doilea episod imediat ce aflam problema lui Chihiro. Mi se pare genial faptul ca a fost pozitionat atunci. Initial cand l-am ascultat pe youtube nu prea m-a impresionat deoarece nu i-am inteles semnificatia, dar cand afli legatura dintre opening si personajul principal [in opinia mea Chihiro e personajul principal si titlul face aluzie mai mult la starea ei].
Trecand peste opening, ajung la grafica: se vede ca a fost lucrat cu ajutorul lui Makoto Shinkai, peisajele sunt singura parte din grafica care imi place. Stilul de desen al personajelor in schimb m-a dezamagit crunt: e atat de banal (ochi mari, par lung si culori stridente).
Ajung in sfarsit la partea cea mai importanta a anime'ului: povestea. Primul episod m-a bagat rau de tot in ceata. Nu am inteles nimic. Abia dupa al doile lucrurile incep sa se clarifice si sa intelegem care cine e si rolul lui. Povestea lui Chihiro e singura care m-a facut sa vizionez 9 episoade incontinuu fara pauze [my eyes @.@]. Mi sa parut atat de originala si de frumos conturata incat pur si simplu nu ma puteam dezlipii de langa ecran.
Triunghiul amoros dintre Hiro, Miyako si Kei nu m-a prea atras. In primul rand deoarce era evident pe cine iubeste el si in al doilea rand deoarece nu mi-a palcut Miyako. E pur si simplu o persoana falsa: vrea sa para vesele cand de fapt e trista, vrea sa para puternica cand de fapt e foarte slaba. Pe de asupra se foloseste de aroganta pentru a ascunde acest lucru. Si e ingrozitor de posesiva. Pur si simplu nu am putut sa inghit acest personaj <.< . Nici Kei nu mi-a palcut in mod deosebit, dar as fi preferat ca ea sa ramana cu Hiro.
Revenind la Cihiro [singura care a reusit sa imi smulga cateva lacrimi in aceasta drama...cateva mai multe XD]: in primul rand eu nu am vazut-o deloc interactionand cu sora ei (Kei) si nici cu Hiro. A fost nevoie sa vina un strain ca sa o ajute sa isi depaseasca acea stare de lipsa poftei e a traii. Nu zic, se stie ca Kei vorbea cu ea si probabil ca a facut tot ce a putut, dar totusi mi s-a parut ca ei si Hiro le-a pasat prea putin de ce se va intampla in continuare. Cu alte cuvinte au renuntat si si-au continuat viata.
Nu vreau acum sa ii judec, probabil ca si eu as fi facut la fel. Daca cel de langa mine nu poate tine pasul.....il las in urma. Totusi mi-a parut rau ca nici unul din cei doi nu au incercat sa il sustina pe Renji. Nici macar nu cred ca l-au intalnit.
Si daca tot am ajuns la Renji.....absolut adorabil acst personaj. Curajos si hotarat a luptat pana la capat pentru Chihiro. A reusit imposibilul in opinia mea: sa o ajute sa traiasca mai departe, sa rupa lanturile singuratatii si sa ii gaseasca un scop. Mi-a placut foarte mult de el inca din primele episoade, iar prin ultimele deja am inceput sa il ador ^^.

In concluzie un serial care merita fiecare secunda de vizionare. Singurul minus pe langa realizarea graficii personajelor e nr. scurt de episoade. Pacat ca nu l-au facut mai lung. Asa e o experienta prea scurta ca sa reuseasca sa ajunge in top 5. Oricum, mi-a palcut foarte mult :).

QUOTE
In general nu-mi plac personajele razbunatoare si geloase, dar asta a fost rolul ei.

Nu cred ca asta a fost personalitatea ei reala. Eu cred ca Kei era doar o persoana slaba si consumata de dorinta de a avea ceea ce nu putea. Nu o judeca prea dur :P .

Ef a tale of melodies continua putin povestea din acest anime, dar personajele principale nu mai sunt aceleasi. Sincer mi-a palcut mai mult prima serie, dar si a doua merita urmarita macar pentru a afla putin mai mult despre relatia dintre Cihiro si Kei :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Oct 19 2010, 08:45 PM
Post #4


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



In mod normal nu prea ii sufar pe cei care baga ca a 3-a persoana intr-o relatie, dar Myamura m-a impresionat prin trecutul ei care a adus un concept foarte rar vazut si mi-a retrezit o veche intrebare pe care obisnuiam sa mi-o pun:
Ce este mai dureros, sa pierzi o iubire pe cineva/ceva iubit, fie prin a inceta sa mai fii iubit sau prin moarte sau sa nu fii simtit niciodata ce inseamna sa fii iubit?
Este convingerea mea ca cineva care a trecut prin ceva foarte dureros are o rana pe inima care ii da valoare ca om. O astfel de persoana poate sa vada si sa inteleaga lucruri pe care majoritatea nu le vad si nu le inteleg. Este vechea poveste a scoicii care nu poate poate sa faca perle decat dupa ce a fost ranita si crapata.
Cat despre povestea lui Chihiro mai exista ceva asemanator parca in Clannad, iar ideea nu este deloc ceva nou, insa din cate ipostaze am vazut-o pana acum aici se potriveste cel mai bine cu povestea de background, iar finalul, cel din poveste privit impreuna cu cel imaginat de ea pentru Renji da o imagine interesanta asupra sinuciderii, sa privesti memoriile ca pe ceva ce il construiesti, il poti gresi, poate deveni chiar un gunoi, si ca ceea ce determina cine esti; un punct de privire radical dar asteptat de anormal pentru situatia ei, asa cum spune si ea.

Edit: Tessa you're fast. Asta era menit sa fie al 3-lea post :P , well whatever.
Nu am vazut sezonul 2 inca so fell free to open a topic if you want.
QUOTE
Curajos si hotarat a luptat pana la capat pentru Chihiro.

Intr-adevar este unul dintre putinele personaje masculine pe care le-am admirat in anime, aproape ca imi vine sa zic I wanna become like him.
Cat despre Kei, am ramas cu parerea ca ea este vinovata pentru accidentul lui Chihiro, iar pe cand gelozia ei fata de Myamura nu a fost ceva pentru care putea neaparat sa fie acuzata, gelozia fata de sora ei si mai ales faptul ca a continuat sa "se dea" la Hiro in continuare cu asa nonsalanta pur si simplu m-a dezguztat. Gelozia isi are si ea locul ei, dar oamenii care nu pot simti vinovatie sunt cei mai de jos oameni.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Oct 19 2010, 09:01 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Trebuie sa mentionez ca sunt o superfana Clannad si nu-mi amintesc pe nimeni in aceeasi situatie cu Chihiro. Probabil te refereai la Fuko, insa era alt fel de pierdere a memoriei, nu era o boala. Sau poate te refereai la altceva si am uitat...:-?? In fine, ideea era ca tema chiar nu mi se pare plagiata desi suna a comun xD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Oct 19 2010, 09:09 PM
Post #6


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Nu, nu era vorba de nici o pierdere de memorie, ma refeream la ideea fetei care este singura pe lume, chiar am spus ca abordarea pierderii de memorie este abordata intr-un mod cu totul original aici. Nu numai in anime, dar ideea de ultima persoana in viata este gasit in destule romane si scrieri filosofice, poate doar nu asa de amanuntit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 19 2010, 09:13 PM
Post #7


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



@elpreda, legat de Kei, daca imi amintesc eu bine ea spune ca din cauza ca s-a simtit vinovata fata de Cihiro niciodata nu a incercat sa fie cu Hiro in adevaratul sens al cuvantului si doar a asteptat in tacere. A inceput din nou sa lupte cand a vazut ca are o rivala.
Oricum, uita-te si la a doua serie. Acolo are loc o intalnire intre ea si Cihiro. Poate scena aceea iti va schimba parerea despre ea :) . Chiar nu mi se pare personajul negativ in povestea asta, de fapt, nimeni nu e. Toti sunt prizonierii propriilor drame care pentru ei par cele mai importante pentru ca, desigur, sunt ale lor :P .
Si totusi, Kei nu m-a enervat cum a facut-o Myamura cu fazele ei de "du-te, vin-o". ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Oct 20 2010, 02:37 AM
Post #8


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Un anime cu grafica faina, povestea poate fii un pic plictisitoare but its a good slice of life, de vazut e si partea a doua Ef - A Tale Of Melodies, eu unu m-am uitat la anime-ul asta dupa ce am vazut clipul ACESTA
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Oct 20 2010, 03:41 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



QUOTE(elpreda @ Oct 19 2010, 09:09 PM)
Nu, nu era vorba de nici o pierdere de memorie, ma refeream la ideea fetei care este singura pe lume, chiar am spus ca abordarea pierderii de memorie este abordata intr-un mod cu totul original aici. Nu numai in anime, dar ideea de ultima persoana in viata este gasit in destule romane si scrieri filosofice, poate doar nu asa de amanuntit.
*



Oh, asta e altceva. N-am inteles eu bine. Oricum, ideea prezentata in Clannad e originala, numai ca putin prea misterioasa. La fel si in Ef~ a tale of memories. Nici ea nu e chiar singura pe lume, sta cu Yuu daca nu ma insel(posibil sa nu-mi aduc bine aminte). Oricum mi-a placut foarte mult cum e cladita povestea. Insa mi-ar fi placut si mai mult sa se axeze numai pe Chihiro si Renji. Adica si in primul si in al doilea sezon sunt prea multe relatii prezentate, cu toate ca au legatura toti intre ei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 27 2010, 09:30 AM
Post #10


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Tocmai m-am uitat la anul aparitiei de la "50 First Dates". Un film cu o idee similara cu acesta. Anul filmului e 2004, iar seria a aparut in 2008. Oare s-au inspirat de acolo cand au creat povestea lui Cihiro? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Oct 28 2010, 02:37 PM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



QUOTE(Tessa @ Oct 27 2010, 09:30 AM)
Tocmai m-am uitat la anul aparitiei de la "50 First Dates". Un film cu o idee similara cu acesta. Anul filmului e 2004, iar seria a aparut in 2008. Oare s-au inspirat de acolo cand au creat povestea lui Cihiro? :P
*



Nu stiu ce sa cred, mi s-ar parea ciudat sa fie adevarat. Mi-am format o idee despre japonezi: sunt prea originali ca sa mai copieze de la altii(parere valabila doar dupa ce vad un anime bun), dar stiu ca asta nu e un lucru adevarat, insa in 50 first dates se pune mai mult accentul pe comedie. Cu toate astea metoda de a retine e asemanatoare, difera numai sursa. Cine stie, tot ce e posibil xD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 28 2010, 11:19 PM
Post #12


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Japonezii originali? Mie mi se pare ca se folosesc de multe personaje si povestii de la altii, doar ca le imbunatatesc :P . Asta nu vreau sa spune ca si cum nu au povestile lor originale, dar pot sa-ti enumar o gramada de povesti facute dupa carti sau filme arhicunoscute, mai nou si dupa comics fac anime-uri :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Oct 29 2010, 08:07 AM
Post #13


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Sincer, nu prea am nimic de zis despre seria asta, decat ca mi-a folosit ca si material de AMV making. M-a pierdut pe la unele faze, asa ca din punctul asta de vedere am tendinta sa-l aseman cu Air (care m-a lasat cu semnul intrebarii atarnat deasupra capului). Dar mi-a placut.. in snobismul meu, il consider inca un anime bifat in lista de Watched anime.

Cineva zicea de 50 First Dates & Chihiro. Well, I approve :lol:

Also, japonezii sunt originali, in limita in care preiau personaje & scenarii din alte parti si le adapteaza la creieru lor sick. Japs are sick pplz. Tell me it ain't so. :mellow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 30 2010, 12:18 PM
Post #14


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(Garden Girl @ Oct 29 2010, 08:07 AM)
Japs are sick pplz. Tell me it ain't so. :mellow:
*


Maybe for them we're the sick ones :P .
Oricum, a fost frumos transpusa ideea, mie mi-a placut mai mult Ef a tale of memories decat 50 first dates :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:24 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |