Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tokyo Magnitude 8.0


Kassy
post Jan 18 2011, 08:46 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Okay, deci n-am gasit niciun topic pentru acest anime genial (daca e, imi cer scuze), asa ca m-am gandit sa-i fac eu unul.

Numar de episoade: 11
Genuri: drama, josei
Anul aparitiei: 2009

Animeul prezinta ce anume s-ar intampla daca un cutremur de scara 8 ar avea loc in Japonia. Mirai, protagonista, impreuna cu fratiorul sau Yuuki, pleaca spre Odaiba Island pentru o prezentare de roboti. Acolo, ei cauta un cadou pentru mama lor a carei zile de nastere tocmai fusese si unde o intalnesc pe Mari, un alt main character. Intre timp, spre iesirea din Mall (banuiesc ca asta era) Yuuki se desparte de Mirai pentru a merge la toaleta. In timpul asta, un cutremur de scara 8 are loc in Tokyo, separandu-i astfel pe cei doi frati. Mai mult nu spun ca sa nu fac spoiler.

Parere personala: personajele sunt atat de bine conturate, iar pe parcurs ii descoperim tot mai mult. Consider ca asta e punctul forte al animeului. Am fost impresionata de Mirai (care era obsedata de telefonul mobil - just like me- si care era in clasa a 7-a - again like me). Yuuki a fost adorabil!!! :wub: So, coloana sonora mi-a placut, mai ales endingul :D Grafica a fost interesanta si bine realizata, dar in ceea ce priveste animatia personajelor nu s-a ridicat la asteptarile mele pentru anul aparitiei... Totusi, grafica ma deranjeaza in general cel mai putin. Povestea pentru mine a fost impresionanta pana la lacrimi (si am plans de nenumarate ori pe parcursul seriei). I-am dat un 10 si face parte dintre favoritele mele (cu toate ca e foarte scurt :( ).
Totusi, am fost profund impresionata de consolidarea relatiei lor (frate-sora) pe parcursul seriei. Eu nu am frate, chiar am o sora care e mai mare, si nu prea stiu ce sentiment ai (de responsabilitate probabil) cand te afli in asa situatie. Cert e ca descoperi ca iubesti, incepi sa inveti sa iubesti si sa pretuiesti. Again, mi-a placut ca fiecare personaj intalnit avea un mesaj realist de transmis. Mi-a placut sensibilitatea fiecarui moment, totul. Si acum cand ma gandesc (numai ce l-am terminat) imi vine sa plang. A fost foarte emotionant!

L-a mai vazut cineva?
(IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/154977.jpg) (IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/154971.jpg) (IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/154970.jpg) (IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/159781.jpg) (IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/159780.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Jan 18 2011, 09:41 PM
Post #2


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Um-hum, l-a mai vazut cineva ^_^

Parerea personala...sa vedem..
In ceea ce priveste fundalurile alea/cladirile, au fost facute grozav o.O
De animatia personajelor nu stiu ce sa zic, nu m-a deranjat in niciun fel si de-aia probabil nici nu am stat s-o observ prea bine...
Personajele sunt conturate bine, pt ca pana la urma, povestea se rezuma la reactiile pe care le au ei la ce se intmapla si prin ce trec (si pe plan..'sentimental') in timp ce incearca sa ajunga la destinatia lor.
Mi-a placut ca personajele actionau asa cum ar face-o si un om "adevarat" (adica nu din manga :P), spre exemplu, cand Mari raspunde fara sa-si dea seama cu "da" cand e strigata de omul ala sa urce in baca impreuna cu copii ei. Mirai, la fel, a reactionat foarte cum ar fi trebuit D: nu-i pasa deloc de nimeni (adica nu se gandea la asta), dar cand s-a gandit ca fratele ei ar putea fi in pericol, sau chiar mort, a inceput sa se panicheze, sa planga, si sa incerce sa gaseasca, cu riscul de a pati ceva ea insasi. Cred ca Yuuki a fost personajul meu preferat. Era mai calm decat sora lui mai mare si mai matur decat ea.

M-am asteptam ca in sfarsit sa se intample cum s-a intamplat de cand ni s-au dat hinturi. Unii oameni, din ce comentarii am mai vazut si eu, ziceau "I did not see that coming" , deci se pare ca nu era chiar atat de simplu sa-ti dai seama...mie mi s-a parut usor totusi.

Sfarsitul m-a facut si pe mine sa plang, lol recunosc, mai ales si din cauza ca incepeam sa ma gandesc cat mai mult la "subiectul cu pricina" si ma facea si mai rau sa plang. Haha
[SPOILER ATTACHED P]M-a tinut si in suspans atunci cu Mari si fata si mama ei, eu totusi n-am crezut ca erau ele acolo unde au dus-o oamenii aia (cat de greu i-ar fi fost, daca nu s-a uitat sa confirme eu nu am crezut ca sunt ele) si am sperat pana la sfarsit ca le va gasi.
nu stiu daca in realitate s-ar putea intampla asa, dar mi s-a parut puuutin exagerat faptul ca ea il vedea pe Yuuki ca o fantoma..nu din cauza ca se transforma in supranatural, ci ma intrebam daca chiar s-ar putea intampla asa ceva.
[MAJOR SPOILERS END HERE]

In final, ce pot sa spun..un anime frumos, desi nu se intampla mare branza in episoadele alea, nu m-a plictisit in timp ce ma uitam.
Abingdon Boys School au facut o treaba grozava cu openingul ala D, mi-a placut mult, si eu oarecum ciudat, intr-un sens bun, cum versurile alea se potrivesc cu tema animeului, desi e o poveste mai rar intalnita..eh, ma rog, nu pot sa exprim ce gandesc dar in orice caz e grozav cum melodia s-ar potrivi si la un anime..shounen sa zicem, si la asta care e despre cutremure lolz.
Vroiam sa mai zic ceva dar am uitat..o da! Animeul pare doar un eh..na..niste aia peste care a dat cutremurul...dar daca stai sa te gandesti ca lumea, te incurci in ganduri, si incepi si sa te sperii daca te gandesti si cum ar fi sa traiesti tu asta..mi-e si frica sa scriu, ca doar asta a declansat si actiunea animeului.. :o o simpla apasare a tastei.
Deci stiu ca vreau sa zic ceva dar cred ca tot nu mi-am amintit..!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jan 18 2011, 10:14 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Lucky day! :) un raspuns (si e de la Botan, care nu prea-si spune parerea :D)
Okay, deci daca tot am cu cine sa povestesc... Sa-i dau drumul:
Spoilers ahead!
Si mie mi s-a parut ca Yuuki era mai constient de ceea ce se intampla decat Mirai pe care am simtit-o mai mult cu capul in nori. Totusi, spre final incepe sa invete sa pretuiasca si isi deschide ochii. Intr-adevar, experienta a fost pe plan sentimental, mai mult decat fizic. Nu stiu cum e sa treci prin asa ceva, dar cred ca te maturizeaza grozav.
Eu sincer m-am gandit ca asa se va sfarsi, dar nu vroiam sa accept si nu ma concentram pe ceea ce spuneau altii.
Aspecte negative:
Faza in care Mari se duce sa o caute pe Hina si o gasesc "moarta" a fost lipsita de sentiment (singura faza)
Da, cu toate ca-mi doream mai multe episoade, au fost si unele 'relaxante' (adica no stress at all) si totusi mi s-au parut simpatice.

Cam atat in ceea ce priveste aspectele negative, ma intorc la poveste:
Foarte realistic realizata (faza in care Mirai "facea pe ea" :lol: lol sau nu am patit-o si eu) si chiar mi s-a parut realistica, stiam deja ce simtea Mirai(saraca:lol:)
Openingul nu mi-l mai amintesc ca dadeam repede skip sa vad ce se intampla, dar il voi asculta odata :D

Eh, lasa ca poate-ti amintesti curand :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Jan 19 2011, 05:45 PM
Post #4


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Haha, da vina pe lenea mea :lol:

Si mie mi s-a parut la fel, parca n-am simtit nimic, nici tristete,nici parere de rau etc, mi se parea doar ca plange cu lacrimi de crocodil, fara niciun motiv..aproape. :P

Prin ceea ce ai scris, mi-ai amintit ce vroiam sa mai zic...un fel de concluzie era, putin ciudat ca o scriu mai tarziu, dar vroiam sa spun ca a avut un sfarsit definit (ceea ce mi-a placut) si ca singurul lucru care m-a mai pus pe ganduri a fost daca s-a mai intalnit cu baiatul ala vreodata (ca Yuuki nu mai avea cum)...ala cu vocea lui Susumu Chiba parca..a, da, Kento...lol

De faza cu toaleta..cred ca toata lumea a putut intelege prin ce "trecea" Mirai si sa dea din cap in aprobare, fie ca li s-a intamplat vreodata sau nu :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jan 19 2011, 06:28 PM
Post #5


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Ciudat sau nu, si eu vroiam sa zic ceva de Kento, da' am uitat. Tipul a fost exemplul, sau 'concluzia' faptului ca intr-o astfel de situatie te maturizezi enorm. Chiar ca faza a fost lasata in aer: s-a mai intalnit Mirai cu el? Adica, dupa atata timp dedicat povestii lui ... Plus faza cand Mirai il salveaza. Are valoarea lui afectiva in toata povestea, dar l-a lasat in coada de peste x(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Apr 10 2011, 10:48 PM
Post #6


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Dupa recentele evenimente se pare ca predictiile celor care au facut filmul au fost gresite, din fericire. Referindu-ma strict la pagubele produse de cutremur in realitate au fost aproape inexistente chiar si la un cutremur de 9.0. Asta spune ceva despre corectitudinea, strictetea si devotamentul japonezilor...bravo lor.
Seria a fost foarte buna, intradevar de nota 10. E incredibil ce sentimente poate sa iti starneasca un desen animat. Inca o data, japonezii sunt ceva incredibil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Apr 12 2011, 11:04 AM
Post #7


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda... anime is exagerating everything deh... insa realitatea e alta dupa cum s-a vazut eu cred ca infrastructura din Tokyo rezista si la un cutremur de 9,5... pe mine m-a socat faptul ca administratorii centralei Fukushima au mituit inspectorii si generatoarele secundare de urgenta au ramas neverificate de 10 ani... geez sunt romani peste tot... coruptia ucide mai mult decat un cutremur se pare...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:40 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |