Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre Portabile Nintendo, DS and the future


DMonk
post Sep 6 2008, 09:39 PM
Post #1


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Am devenit interesat de DS, si ma gandesc sa cumpar unul. Asta dupa ce am descoperit cate aplicatii homebrew interesante exista. Nu prea stiu insa multe despre jocurile (comerciale) de DS. De asemenea ma gandesc ca au trecut patru ani de cand a aparut primul DS, Nintendo trebuie sa aiba niste planuri pentru o noua consola.
So..
Ce parere aveti despre DS? Cate jocuri folosesc touchscreen-ul in mod inspirat? Plusuri, minusuri..?
A auzit cineva stiri despre succesorul DS-ului? Va pastra compatibilitatea? Cand apare?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Sep 26 2008, 12:41 AM
Post #2


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



eh, ok.. no replies -_-

Dar stiu oameni cu psp. In spiritul vechii rivalitati Sega - Nintendo le voi spune un lucru. Bateria dureaza vreo 15 ore. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Sep 26 2008, 09:12 AM
Post #3


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



O sa apara un nou model de DS, la inceputul anului viitor parca. O sa aiba touch screen la ambele ecrane (nu numai la cel d jos cum e acum), si vor fi mult mai mari - ecranele adica.
Culmea, sau nu, e ca si sony o sa scoata un nou model de psp cu touch screen, ca sa nu ramana mai prejos fata de ds.
Jocuri misto sunt tone pt ambele console. Intra pe ign.cum, sau orice site d specialitate si o sa afli exact ce si cum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Sep 26 2008, 12:42 PM
Post #4


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



DMonk, n'ai cum sa dai gres cu un DS.
Vis'a'vis de jocurile comerciale, exista in nr foarte mare si sunt pt toate gusturile. Side-scrollere in spiritul Metal Slug; jocuri de logica/puzzle; jocuri casual de tip brain training, eye training, japanese learning; rpg-uri incep sa apara o caruta; action games - stiu ca a aparut o versiune portabila Ninja Gaiden pt cei interesati; rythm games - Ouendan si altele; chiar si adventures - Hotel Dusk, Trace Memory, Syberia DS, Runaway DS.
Doar sa ai grija sa nu i'l arati prietenei...s'ar putea sa'i placa. Un pic prea mult. Si sa se joace mai mult decat tine :P

Punctele slabe ale DS-ului sunt partea 3d si modul online.
Pe 3d e clar de ce, neavand destula putere de procesare pt altceva decat 3d stilizat.
Partea online e varza datorita friend codes si datorita faptului ca nu e f bine implementat online-ul (dpdv hardware) ceea c face ca jocurile full-online sa fie f greu de codat.
Or sa apara Ragnarok Online si Phantasy Star 0 care promit si moduri online, co-op, dar limitate la cateva dungeons, deci nu full online (oricum nu cred ca e posibil ceva full online pe DS).

Nintendo probabil ca are planuri pt o alta consola, dar in niciun caz nu va aparea prea curand. DS-ul inca face bani si nu cred ca se vor grabi sa'l scoata d p piata.
Ce a spus kaeru sunt doar zvonuri neconfirmate. Personal nu cred sa apara prea curand (a se citi timp de inca un an sau doi) un nou model de DS. De PSP iar nu cred, mai ales ca tocmai a fost anuntat PSP Brite.

In alta ordine de idei, merita si DS-ul si PSP-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Sep 27 2008, 02:10 AM
Post #5


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Am cumparat deja un DS lite! Si da, imi place foarte mult! Am avut un Gameboy cand eram pitic, si de atunci, cand am fost nevoit sa-l vand, am ramas cu un gol..

Online n-am incercat nimic. O sa cumpar eventual un access point wi-fi. Dar la 3d e mai bun decat ma asteptam. Singurul lucru pe care l-as vrea poate in plus ar fi FSAA. Dar jocurile sunt mai importante. Heh.. amintirile mele despre Super Mario Land (-uri) sunt grandioase.. desi Gameboy-ul avea doar patru nuante de gri. :o

Am mai auzit undeva de doua ecrane tactile. Ma intreb daca o sa fie doar 'mai mult' pe acelasi design, sau ceva cu totul diferit. Dar DS-ul se vinde foarte bine, si in 2009 s-ar putea sa fie ocupati cu succesorul Wii-ului. Asa auzisem un alt zvon.. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Oct 3 2008, 09:43 AM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



http://the-magicbox.com/gaming.htm

Vedeti un pic mai jos pe pg ca scrie despre noul DS.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Oct 4 2008, 12:31 PM
Post #7


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Da, e o veste buna. Inseamna ca platforma continua puternic, si cine nu are deja DS poate e atras de functiile online sau camera foto.

Cele mai importante diferente fata de DSlite
-ecrane un pic mai mari (0.25 inch)
-bateria dureaza mai putin
-camera foto, si slot SD pentru stocarea fotografiilor
-fara port de GBA
-browser web inclus (defapt se descarca gratuit de la Nintendo, probabil e o versiune mai noua a celui deja disponibil sub forma de cartridge)

Nu va fi disponibil in afara japoniei decat "well into 2009".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nav
post Oct 5 2008, 08:06 AM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 92
Joined: 8-August 07
From: Targu Mures
Member No.: 4.858
Points: 245
Gender:



Doream si eu sa imi achizitionez un ds de craciun..... dar. inseamna ca va trebui sa aman, pana ce va aparea NDSi .,
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Oct 7 2008, 12:56 AM
Post #9


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Se pare ca zvonurile de pe net au fost reale si la o conferinta Nintendo recenta a fost anuntat DSi. So kaeru was right :D
Cu toate astea raman la parerea ca nu era necesara introducerea unei noi versiuni de DS si ca s'au cam grabit cei de la big N, pt ca Lite-ul inca se vinde bine (luna trecuta a reusit sa detroneze PSP-ul de pe locul 1 in topul vanzarilor de console din Japonia).
Pe de alta parte, un alt aspect al zvonurilor (care a si fost infirmat delatfel) ce m'a facut sa fiu sigur ca nu sunt reale, a fost faptul ca se vorbea de 2 touch-screens. Ori introducerea a inca un touch-screen, insemna scindarea detinatorilor de DS in 2: cei cu DSi care puteau jocurile ce urmau sa beneficieze si de al 2'lea touch screen, si cei cu DS phat si DS Lite care pur si simplu ar fi fost lasati pe dinafara. O astfel de mutare ar fi facut cele 2 versiuni precedente DSi-ului inutilizabile, lucru pe care eram sigur ca Nintendo nu si l'ar permite, mai ales ca DSi nu este DS 2 (deci o consola noua) ci doar un redesign.

Acum vis'a'vis de DSi, personal nu vad niciun motiv serios sa mi'l cumpar, avand in vedere ca deja sunt posesorul unui DS Lite. Pt cineva care nu are deloc DS si vrea sa'si cumpere, as recomanda DSi-ul. Pt cei care au insa DS phat sau Lite, nu vad motive serioase pt 'upgrade'.
Lucruri care mi se par 'off':

- ecranele mai mari cu 17%. Pana aici totul frumos. Insa din ce am inteles, joacele actuale in loc sa fie stretched (a.i. imaginea sa ocupe ecranul in totalitate) sunt afisate letterboxed (cu 2 bare negre sus si jos; think widescreen movie on a non WS tv). That is lame if true.
- camera e total useless. Pe langa faptul ca e 640X480 (0,3 MP deci cum aveau telefoanele la inceputuri, acum cativa ani) nu vad utilitatea. Probabil va fi folosita in cateva jocuri 1st party, dar nimic f interesant. Avand in vedere rezolutia extrem de slaba (0,3) si faptul ca DS-ul n'are niste procesoare extraordinar de performante (nu la nivelul PSP-ului de ex), nu cred ca se va descurca foarte bine pe prelucrare video. Deci camera e acolo doar de dragul de a fi.
- au scos slotul GBA pt a face loc cardului de memorie SD. Pe unii ii afecteaza, la modul ca Guitar Hero si orice alt joc ce folosea slotul GBA pt accesorii aditionale, nu mai pot fi jucate pe DSi. Si evident nu mai e backwards compatible cu GBA-ul. Insa adaugarea unui slot pt card de memorie SD e un lucru bun din pctul meu d vedere, deci aici una calda una rece.
- browserul de net inclus este bazat pe (a se citi ca e acelasi cu) browserul Opera lansat pe cartridge. Singura diferenta e ca acum e integrat si, spun ei, 'retooled'. Don't need to browse the web on my DS anyway.
- built-in music player-ul iar este lame imo, pt ca suporta doar AAC-uri si nu MP3-uri. Alta decizie dubioasa.
- pt final 'bomboana de pe tort': cea mai proasta decizie este de departe faptul ca noul redesign este region locked. Pe scurt, versiunile europene de soft vor putea fi folosite doar pe un DSi european.

Singurul lucru ce imi place e designul, faptul ca au reusit sa'l faca si mai light decat Lite-ul, si noul layout (cu LED-urile in stanga si butonul de power nou adugat). Dar astea nu's de ajuns pt a ma face sa mai cumpar o versiune noua de DS. Asa ca DMonk, stai linistit, Lite-ul e o alegere foarte buna si daca nu pui mare pret pe design si trendul de a avea consola cat mai mica si usoara, DSi has nothing on DS Lite ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nav
post Oct 7 2008, 06:25 AM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 92
Joined: 8-August 07
From: Targu Mures
Member No.: 4.858
Points: 245
Gender:



Nu ne lasi si noua toitusi sursa articolului !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Oct 7 2008, 11:36 AM
Post #11


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Daca erai atent, vedeai ca a lasat kaeru un link. Cu putin efort gaseai ceva pe the-magicbox.com
Ba mai mult, din moment ce ai acces la internet, puteai gasi singur cu foarte mare usurinta specificatiile noului redesign.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Oct 15 2008, 04:53 PM
Post #12


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Nov 18 2008, 10:19 PM
Post #13


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Un scurt "status update"

DSi-ul se vinde ca DS-ul cand a fost lansat, adica foarte bine.

Au fost testate toate linkerele actuale. Nici unul nu merge cu DSi-ul. Dar un programator japonez a reusit deja sa ruleze cod, printr-un bug de savegame.

Anul viitor, consola portabila de la Nintendo, curata ca lacrima, va avea un joc de trafic de droguri! (GTA of course) Ma intreb cate controverse va genera.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Feb 19 2009, 06:36 PM
Post #14


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



A fost anuntat oficial. DSi-ul va apare in SUA pe 5 aprilie. Europa probabil mai are de asteptat vreo doua-trei luni in plus.
Nav, ti-ai luat ceva? Daca n-ai nevoie de camera foto, nu prea cred ca ai motiv sa astepti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 17th April 2024 - 02:07 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |