Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Clannad (~after Story)


Kassy
post Dec 4 2010, 09:35 AM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Nu stiu sigur daca cele doua sezoane ar trebui incluse intr-un singur topic(unii se uita direct la al doilea, altii doar la primul), deci daca l-a mai vazut cineva sa-mi spuna daca e necesara separearea celor doua sezoane.
In Clannad predomina comedia si slice of life spre deosebire de Clannad After Story, dar in ansamblu animeul se incadreaza la drama.

Clannad


(IMG:http://img811.imageshack.us/img811/6781/clannad2.th.jpg) (IMG:http://img811.imageshack.us/img811/9205/29198.th.jpg) (IMG:http://img836.imageshack.us/img836/1681/clannadafter11.th.jpg) (IMG:http://img543.imageshack.us/img543/9623/fuukostarfish.th.jpg)

Numar de episoade: 23
Genuri: comedy, school, slice of life, romance, drama, fantasy, supernatural
Aparitie: 2007->2008

Povestea se centreaza in jurul lui Okazaki Tomoya, un adolescent plictisit de scoala. Intr-o zi, in drumul sau spre scoala intalneste o fata misterioasa care vorbea singura. Intrand in vorba cu ea, a descoperit-o pe Nagisa. Ea ii marturiseste cateva amintiri neplacute din copilaria ei, faptul ca a ramas repetenta de mai multe ori, iar Tomoya vrea sa o ajute oarecum. Nagisa il invita la ea acasa, unde parintii ei au o brutarie (parintii foarte ciudati). El se simte oarecum linistit spiritual alaturi de ei, deoarece stie ca acasa il asteapta un tata denaturat, stie ca ii lipseste iubirea materna, asa ca Nagisa e ca un refugiu pentru el. Ea viseaza sa faca teatru, dar de fiecare data cand deschide clubul de actorie, ramane repetenta si nimeni nu se ocupa in urma ei. El ii da curaj si impreuna cu Sunohara, cel mai bun prieten al lui Tomoya, o ajuta sa realizeze acest club. In felul asta, cei trei cladesc un club tot mai intarit, dar din pacate Nagisa nu are destula incredere in ea.
Si acum ca sa fac partea de fantasy si supernatural clara: in scoala se zvonea ca bantuie spiritul unei fete moarte. Nagisa si Tomoya se imprietenesc cu ea treptat fara sa stie de acest lucru. Fuko doreste sa implineasca dorinta surorii sale care este profesoara: sa se casatoreasca in scoala. Ea ofera oamenilor starfishes ca un fel de invitatie la nunta surorii ei. Cand am inceput sa ma uit la anime, partile astea m-au plictisit foarte tare, dar la final am vazut ca aveau importanta si chiar m-as reuita la ele XD.
Mai exista si momentele in care ne este prezentata 'the girl from the illusion world'. Cateva clipe in fiecare episod in care o fetita, aflandu-se intr-o lume pustie, incearca sa cladeasca un robotel. Are un deosebit simbol pentru urmatorul sezon, cei care l-au vazut poate stiu.
Nu vreau sa dau spoilers, deci poate frazele suna putin neterminate. Cert e ca in urma legaturilor de prietenie datorita clubului de actorie, oamenii au inceput sa-l catalogheze ca harem. Poate ca da, fiecare personaj are un sentiment pentru Tomoya (si aici sa nu ma intelegeti gresit, fiecare personaj are un sentiment de simpatie sau de admiratie).

(IMG:http://img522.imageshack.us/img522/8041/cas2.th.png) (IMG:http://img829.imageshack.us/img829/3668/cas1.th.png) (IMG:http://img149.imageshack.us/img149/9936/bitchugonnagetit.th.jpg)

In Clannad After Story, urmatorul sezon, care se afla printre favoritele mele, lucrurile se complica, daca in primul sezon predomina comedia, in al doilea nu vom mai avea parte de ea decat in primele episoade. Mai incolo trebuie multe pachete de servetele si o pregatire spirituala necesara.
Numar de episoade: 24
Aparitie: 2008->2009

Coloana sonora este cea mai buna intalnita de mine intr-un anime. OST-urile sunt perfect sincronizate cu momentul, descriu parca starea de spirit pe care o ai in momentul acela. Grafica e cea intalnita si in Air, Kanon si Angel Beats. Personajele nu pot sa spun ca sunt originale, dar nici stereotipice. Fiecare are amintirile si ciudatenia lor.
De asemenea exista filmul Clannad, pe care nu-l recomand, deoarece e un mare spoiler si e foarte prost realizat. Mai exista si doua speciale, episoade dedicate lui Tomoyo si Kyou, doua dintre personajele principale. Personal nu le-am putut urmari decat recent pentru ca
singura aleasa imi doresc sa fie Nagisa.


L-a mai vazut cineva?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jun 15 2011, 02:40 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Chiar nimeni n-a vazut animeul? What a shame! :( Nu-mi vine sa cred ca sunt nevoita sa fac dublu post.
Acum, dupa ce l-am revazut cap-coada, as spune ca nu a mai avut acelasi impact, insa emotia si-a pastrat-o. Iar daca inainte al doilea sezon m-a impresionat mai mult decat primul, acum pot spune ca primul sezon mi-a creat o stare de relaxare deplina si m-a amuzat fata de cel de-al doilea la care am revazut de atatea ori episoadele-cheie (14-22).
Ce trebuie sa continui sa admir la acest anime e faptul ca jongleaza atat cu emotiile personajelor, cat si cu cele ale celui care se uita. Povestea e incarcata de simboluri pe care nu le-as fi inteles daca nu m-as fi uitat si a doua oara, cand s-au clarificat lucrurile si in mintea mea.
Situatia prin care trece Tomoya in After story poate fi considerata de ordin spiritual, mai ales pt ca in final eu simtit o diferenta in ceea ce priveste pueterea mea de credinta, intensitatea dorintelor si a realizarilor.
Animeul, desi nu poate fi gustat de oricine, trece cam prin toate genurile intr-un mod placut: comedy, romance, drama, slice of life, fantasy, supernatural, music, friendship, school, memories...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

crayven
post Jul 14 2011, 03:02 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: 19-February 06
From: Would it really matter?..
Member No.: 2.195
Points: 33
Gender:



@Kassy:
Daca mai urmaresti topicul, eu l-am vazut de curand - pe ambele.
Primul e standard "highschool romance" cu stereotipurile cunoscute si nu prea m-a miscat.
After Story pe la ep 16 deja simteam ca innebunesc de tristete. :( Foarte buna serie.

Sunohara este comedie pe picioare - pacat ca povestea lui nu este urmarita in detaliu. :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Jul 25 2011, 07:54 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



Kassy-eu l-am vazut. Ambele serii. Eu sunt de parere ca e ok sa se vada ambele serii ca sa se inteleaga mai bine totul.
Evident, after story-ul este de ora 1000 pe o scara de la 1 la 10 dar prima serie e doar de 10.
Eu am plans la after story extrem de mult. Mai ales cand ushio a pierdut robotelul, sau cand Okazaki si-a amintit de Nagisa...Este o drama de nota 10000.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Aug 17 2011, 12:42 PM
Post #5


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Seen it all, bine a mai ramas extra episodul 25 si filmul (care probabil e un fel de recapitulare), asa ca prima parte cum a zis si Crayven, mai mult school type anime si al doilea sezon mult mai serios, dar atat in primul ca si in al doilea arata probleme din viata de zi cu zi si contra faptului cum e desenat, cu un aspect kidish-bishoujo, e mult mai serios bine ca mai sunt si faze dintr-acelea tipic anime-urilor(super-power funny stuff), o da Kotomi, she is singing whit the violin the song of the gods, you poor humans can not possible understand it ... or she just sucks at violin singing :lol: ... no, no she is singing super death metal ray :lol: Anyways, ambele seri sunt oarecum distractive, pana la capitolul acela cand lucrurile devin foarte serioase and sad, recomand Ef a tale of Memories si Ef a tale of Melodies, e cam similar. Cred ca faptul ca nu prezinta o viata perfecta, asa cum sunt alte anime-uri cu aspect de telenovela, la facut un anime bun pe Clannad. BTW cele mai distractive personaje mi sa parut Akio si Sunohara, sa ai pe cineva in familie ca ei, ar face viata oricui mai distractiva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:31 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |