Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vampire Knight


Tessa
post Apr 10 2008, 01:26 PM
Post #1


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Un nou ongoing pe care l-am asteptat cu sufletul la gura. Vroiam sa vad in ce masura se diferentiaza de manga. Stiu ca e oarecum pripit sa deschid un topic dupa doar primul episod, dar avand in vedre ca oricum stiu cum va evolua povestea, cred ca voi putea sa ma exprim ^^.

(IMG:http://img80.imageshack.us/img80/2674/vampireknightcm3.th.jpg)(IMG:http://img444.imageshack.us/img444/350/vampireknight1aw1.th.jpg)(IMG:http://img362.imageshack.us/img362/9474/vampireknight2st4.th.jpg)

Poveste: Cross Academy are 2 tipuri de studenti: classa din timpul zilei si clasa din timpul noptii (un fel de la si si seral...nu am stiut cum sa traduc mai bine Day class si Night Class >.<). Marele secret al elevilor care practica scoala in timpul noptii e faptul ca toti sunt vampiri. Directorul scolii "Cross" isi doreste pace intre cele 2 specii, iar ca urmare s-a gandit ca o scoala comuna ar mai atenua tensiunea. Din pacate riscul ca unul dintre vampiri sa atace nu e inexistent, ca urmare Yuki Cross (fica directorului) si Zero Kiryu (fiul unor vanatori de vampiri ucisi de un vampir) sunt gardienii acestei scoli si au grija ca toata lumea sa ramana in termeni de pace. O alta problema cu care se comfrunta Yuki, pe langa pazirea vampirilor, e si dragostea ei pentru Kaname Kuran. Acesta face perte din Night Class si e chiar liderul lor. Interesant e faptul ca si acesta pare sa fie atras de ea, dar din pacate relatia dintre un vampir si un om e imposibila. Asa sa fie oare?....

(IMG:http://img396.imageshack.us/img396/7387/screenphp5sd4.th.jpg)(IMG:http://img444.imageshack.us/img444/2133/screenphp1us9.th.jpg)(IMG:http://img396.imageshack.us/img396/1926/screenphp2yn3.th.jpg)(IMG:http://img444.imageshack.us/img444/9194/screenphp4kw4.th.jpg)

Ca opinie personala: grafica e foarte reusita, la fel si coloana sonora. Imi place mult endingul. Intre manga si anime nu vad prea multe diferente, probabil de aceea si consider putin anime'ul plictisitor. Desigur astea sunt impresii doar dupa urmarirea primului episod ^^.
Eu spun ca merita o incercare. Va fi unul dintre cele mai bune shoujo'uri la capitolul anime de anul acesta.

Mai il urmareste cineva?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gngn
post Apr 10 2008, 03:40 PM
Post #2


the hedgehog
***

Group: Members+
Posts: 194
Joined: 16-November 07
From: a world that has ended
Member No.: 5.579
Points: 423
Gender:



cum nu ma atras in mod special nici unul dintre seriile ce au inceput in acesta perioada de primavara, cred ca ii voi da lui Vampire Knight o sansa, chiar daca e shoujo :P
am mai citit pareri bune despre primul episod, asa ca ma voi uita in aceasta seara. sa vedem ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Apr 10 2008, 07:23 PM
Post #3


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



am urmarit si eu primul episod, inca din varianta raw :lol: n-am mai avut rabdare sa apara subtitrat. :P grafica difera putin ca in manga si, tessa-chan, daca ai observat, povestea e cam inainte fata de cum incepe manga. spre exemplu, reactiile lui zero - nu-mi aminstesc sa fi fost asa la inceput ci abia pe la jumatate sau 2/3 fata de cate capitole au aparut pana acum.
ed-ul mi se pare genial, abia astept sa-l dld si sa-l ascult. ca observatie, stilul din manga se respecta ff mult in grafica din op si ed :P
ce pot sa spun, mi-a placut primul episod si abia astept sa apara si urmatoarele. :rolleyes: am mari sperante pt anime-ul asta, e una dintre cele mai reusite povesti pe care le-am citit pana acum. :D :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Apr 10 2008, 09:18 PM
Post #4


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



L-am vz si eu ieri, am avut rabdare sa iasa subtitrat, dar cu greu. Mie grafica nu mi se pare chiar asa fidela, desigur e destul de greu sa faci stilul lui Hino Matsuri, ca de altfel a oricarui alt artist. Dar in principiu e ok, ma asteptam la mai rau :P . Intr-adevar si mie mi s-a parut un pic grabita actiunea si cam intr-o tenta de comedie ceva mai mare decat la manga... nu imi aduc aminte ca Zero sa faca fetele acelea asa de des :unsure: (and I'm a big fan of him), but he's so cute ^_^ . Cred ca Zero e singurul care imi place cu adevarat cum a iesit :D .
Oricum, dupa primul episod doar despre grafica pot sa imi dau parerea mai convinsa. Sper ca povestea sa fie ok in continuare. Nu ma deranjeaza sa schimbe putin fata de manga, ca altfel ar fi chiar plictisitor. :rolleyes:
Oh yea... Op-ul e foarte frumos, mi se pare cunoscuta vocea, cred k a mai fost la un anime ceva... nu prea ma descurc cu formatiile japoneze

(IMG:http://img246.imageshack.us/img246/8462/vlcsnap584380sj6.png)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Apr 10 2008, 09:32 PM
Post #5


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



si kaname? what about kaname? :( he's really hot :lol: luv him!! :wub: da, are o tenta de comedie, dar destul de subtila, asta ca sa ne pregateasca pt the big story :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Apr 10 2008, 09:37 PM
Post #6


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



din cate stiu eu, da. uita-te pe anidb, am vazut k sunt acolo programate urmatoarele 3 episoade parca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Apr 10 2008, 09:48 PM
Post #7


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Kaname nu imi place deloc cum e in anime, prefer varianta manga, restul vampirilor sunt insa f draguti :P . Iar faptul ca are tenta de comedie nu imi displace deloc :D Vreau si eu episodul 2 chiar daca stiu ce se intampla ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Apr 11 2008, 09:34 AM
Post #8


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Yey! In sfarsit a aparut si anime Vampire Knight. Imi place foarte mult manga si de cand am aflat ca apare si anime, l-am asteptat cu nerabdare. Ca atare, eu nu am mai avut rabdare si l-am luat raw. :D

Impresiile lasate de primul episod : grafica e ok, imi place. Insa cum spunea si Small-Lady, stilul lui Hino Matsuri e mai greu de realizat, referindu-ma la ochii lui Yuuki, de exemplu, care in manga sunt foarte expresivi, in anime am fost putin dezamagita de Yuuki in privinta asta. Si Kaname parca putea sa fie putin mai bine. Yey, Small-Lady - si mie imi place mult Zero si gasesc ca arata bine si in anime.

Ca trage putin spre comedie, nu ma deranjeaza nici pe mine. Si mie mi s-a parut ca lucrurile merg mai repede decat in manga, insa nu poate fi totul exact ca in manga. Insa se anunta un anime bun!

Si mie imi place foarte mult op - apropo Small-Lady, cine canta op :

Click here!

De-abia astept noi episoade! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Apr 11 2008, 09:36 AM
Post #9


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



Hey hey ..... numa fete pe aici :P
Stiu ca ati asteptat animeu cu sufletu la gura :P ... DAR .. si eu lam asteptat :P ... avand in vedere ca nu mai am la ce sa ma uit asta e anime care promite (sper :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Apr 14 2008, 03:25 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



acum citesc manga-ul si chiar imi place :o
cand am inceput ma asteptam la o poveste cu vampiri si multa actiune...nu a fost asa, dar totusi m-a prins :)
abia astept sa vad si vatianta animata ...sper ca grafica sa nu ma dezamageasca, deoarece manga e f f nice
:waiting_to_go_home_and_start_download:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Apr 14 2008, 03:32 PM
Post #11


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Am inceput sa citesc manga-ul pe 1 martie si-mi place la nebunie, si eu ca si voi am asteptat cu sufletul la gura sa apara anime-ul (am avut noroc ca dupa doua zile de la difuzare l-am gasit si subtitrat, la jumatate de ora dupa ce l-am vazut in varianta raw :lol: ). Well, prima impresie e bunicica, desi manga-ul parca mi-a dat o satisfactie mai mare asa ca am sa citesc si am sa vad animeul in paralel ca sa fac o comparatie cat mai buna si corecta ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alcyndore
post Apr 14 2008, 09:49 PM
Post #12


...
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 19-November 07
Member No.: 5.595
Points: 743
Gender:



Astazi am vazut si eu primul episod tradus. Mi-a placut foarte mult! Oricum anime-urile cu vampiri sunt preferatele mele!
Este de prisos sa mai repet si eu cea zis toata lumea pana acum, dar totusi o s-o fac: personaje bine realizate si coloana sonora la fel.
Pesonajul preferat: Zero. Sunt foarte curioasa ce se intampla cu el pentru ca din cate mi se pare mie este si el vampir.
Directorul Cross as fi vrut sa fie altfel; sa inspire mai multa fermitate si putere. Din primul episod mi se pare cam nepotrivit pentru o scoala cu elevi vampiri. Dar aparentele pot insela!
Astept cu nerabdare urmatoarele episoade !

Late edit: A aparut al doilea episod RAW. Am vazut putin din el, dar prefer sa astept sa-l vad pe tot cand va aparea tradus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Apr 15 2008, 07:46 AM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



vazut ieri primul ep. e ok, desi nu la fel de bun ca manga, e funny si nice(mai ales yuki), deci merita uramrit <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cami
post Apr 22 2008, 12:49 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: 1-June 07
Member No.: 4.388
Points: 232
Gender:



e favoritul meu din sezonul de primavara...coloana sonora este una dintre cele mai bune pe care le-am ascultat in ultimul timp, iar grafica mi se pare exceptionala....abia astept ziua de maine pentru episodul 3 :wub:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MoonAngel
post Apr 25 2008, 10:46 AM
Post #15


I'm a bitch and a lover.
***

Group: Members+
Posts: 143
Joined: 26-December 07
From: Bucuresti, RO
Member No.: 5.813
Points: 337
Gender:



i'm so happy ^_^
Vampire Knight rocks :D Adica manga cel putin :P il am si acum wallpaper-ul si am asteptat anime-ul cu nerabdare :D
Ce pot sa spun...well, imi place, pana acum am vazut primele 3 episoade si promite multe :D Can't wait to see the others :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

amaria_demonic_angel
post Apr 29 2008, 07:00 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 27-April 08
From: oradea
Member No.: 6.689
Points: 32
Gender:



Vampire Knight super tare am vazut toate episoadele care au apartu pana acuma...si sincera sa fiu e super tare...ultimul ep ma lasat cu inima la gura...deabia astept sa apara ep 5...e una recomand la toti sa se uite la el...e si putin funny si putin horor...o combinatie exploziva:))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kittyshor
post Apr 30 2008, 08:37 PM
Post #17


mew mew style ^_^
***

Group: Members+
Posts: 161
Joined: 18-September 05
Member No.: 1.803
Points: 354
Gender:



mi-a placut mult descrierea ta si cred ca am sa il vizionez si eu...daca pozele pe care le-ai pus sunt precum grafica serialului,nu cred ca voi fi extrem de incantata...dar m-a impresionat povestea...m-ai facut curioasa :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jun 23 2008, 11:37 AM
Post #18


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Rar gasesc un shoujo care sa-mi placa, iar cu vampiri si mai rar... Vampire knight insa mi-a placut din prima. :)

Chiar daca Yuki nu este un personaj tocmai pe placul meu si nici prea original nu este, imi aminteste de Toru din Fruits Basket, este un personaj dragut. Baietii insa imi plac... in ce priveste desenul... Zero si Kaname sunt super sexy... :P greu sa decid care-mi place mai mult.. poate ochii mov ai lui Zero care-i dau o privire atat de hipnotica sa-i aduca un punct in plus...

Crystal:
QUOTE
ed-ul mi se pare genial, abia astept sa-l dld si sa-l ascult


Da, si mie imi place mult... Mana sama compune muzica pentru mine... destul de ciudat o asemenea melodie interpretata de o fata... Sa vezi si videoclip-ul original... ce haine frumoase Moi-même-Moitié are solista... si mai ales inelul...

Later Edit:
Anime-ul se termina saptamana viitoare, cand se va difuza episodul 13, dar s-a anuntat o serie a doua care se va difuza in Japonia incepand cu luna octombrie.

Dupa cum s-a desfasurat actiunea, pana la episodul 11 care a fost ultimul tradus, prima serie ne va lasa in ceata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tanum
post Jul 6 2008, 12:15 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 21-November 07
Member No.: 5.605
Points: 77
Gender:



Tocmai ce am termicat aceasta serie si acuma ascult Wakeshima Kanon - Still Doll ^_^ incercand sa-mi revin din "betie" :D . Ma rog, am ramas placut surprinsa de acest anime; l-am "gasit" din "greseala", dar nu regret nici o secunda pe care am "pierdut-o" urmarindu-l ^_^ . Mi-a placut totul la el, si OP, si ED, si muzica, si grafica, si povestea (mai ales povestea). Pacat ca s-a terminat :blink: , si CUM s-a terminat. Mai vreau!! :D .Eh, de abia astept sa ma apuc si de manga, ca au ramas prea multe intrebari puse... ^_^

Putin off topic
Pentru cei care au organizat si/sau au fost la Otaku Fest, parca prin vis mi-am amintit ca erau doua fete, una imbracata in alb si una in negru, si la momentul respectiv nu le-am "recunoscut"; intrebarea mea este daca erau Yuki & Shizuka?? ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Jul 7 2008, 04:41 PM
Post #20


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Si astfel s-a terminat primul sezon din VK. De-abia astept al doilea sezon... mai avem ceva de asteptat! <_< Insa mi-a placut foarte mult si anime, ca grafica ma refer. Si urmeaza bine linia mangai. Parca insa tot am ceva cu ochii lui Yuki. Imi place cum in manga sunt atat de expresivi, in anime mi se pare ca nu capturat aceeasi expresivitate. Hmmm, sunt cam exigenta, nu? :lol:

Muza-chan, cand am vazut videoclipul de la Still Doll am ramas :o ok, putin cand creepy a fost primul meu gand. Insa end mi se pare foarte bun si se potriveste perfect cu anime. Super!

Asteptand al doilea sezon, sa ne mai racorim si noi in toamna! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 06:05 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |