Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fate/zero


cg1700
post May 9 2011, 04:32 PM
Post #1


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



http://www.youtube.com/watch?v=fkGaGBrS7_k

Is anyone else hyped for this? Because I'm really, really hyped.
There is no way un anime in universul Fate/Stay Night dupa un novel scris de Gen Urobuchi, cu coloana sonora de Yuki Kajiura si animat de ufotable is going to suck.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post May 9 2011, 05:41 PM
Post #2


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Mie mi-a pierit entuziasmul cand am vazut cat mai am de asteptat pana apare.
Primele 2 arcuri din VN au fost animate bine, nu vad de ce al 3-lea nu ar fi o reusita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 9 2011, 06:26 PM
Post #3


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(elpreda @ May 9 2011, 06:41 PM)
Primele 2 arcuri din VN au fost animate bine, nu vad de ce al 3-lea nu ar fi o reusita.
*


Chestia e ca asta nu e al 3-lea arc, e un prequel care explica ce s-a intamplat in timpul celui de-al 4-lea Grail War.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post May 11 2011, 01:53 PM
Post #4


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Oh, that looks pretty awesome. Iar muzica m-a lasat O.O Nu citisem ce ai scris in primul post, cg1700, dar am recunoscut-o instant pe Yuki Kajiura. E clar ca orice ar fi, coloana sonora va fi de nota 10. Nu cunosc ce e cu visual novelul, dar Fate/Stay night mi-a placut enorm, so I'm looking forward to this, too (yay, inca un anime pe lista de toamna XD).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Oct 10 2011, 06:45 PM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Ah, am sa fac dublu post, forgive me ^^"
Imi place extrem de mult pana acum, nu mi-am putut dezlipi ochii de pe ecran la ambele episoade aparute. Nici nu mi-am dat seama cand au trecut acele 47 de minute ale primului episod. This is gonna be epic, I can feel it ^^.
Caster mi-a dat fiori. Mai mult decat fiori, am inceput sa tremur si parca tipetele copilului ma intepau pana la os. Crud, dar, din punct de vedere artistic, foarte bine intocmita intreaga scena. Evident, they're my least favourites, dar au fost niste personaje bine lucrate, cel putin in episodul 2, mai vedem pe mai departe.
Abia asteptam sa o vad pe Saber, she's my no. 1. Nu mai tin minte multe detalii din Fate/Stay night, dar, oricum, ma bucur ca il are pe Kiritsugu ca Master. Like father, like son :P Plus ca Kiritsugu insusi mi se pare un personaj foarte interesant de urmarit.

Anyway, am o intrebare pentru cine se mai uita si binevoieste sa ma ajute si pe mine. Am descarcat doua variante ale ambelor episoade (de la Commie si UTW) si am mari probleme cu imaginea. Lots and lots of data moshing (or something along these lines) pe tot parcursul episoadelor. Eu ma uit doar la variante 720p si n-am avut niciodata probleme de genul acesta. E de la mine sau sunt de vina episoadele? Si daca sunt episoadele, atunci spuneti-mi o varianta care se vede ok pentru ca ma enerveaza ca, tocmai in momentele cu imagini superbe, sa se strice totul si sa nu le pot admira :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 14 2011, 02:17 AM
Post #6


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Nici nu mi-am dat seama cand au trecut acele 47 de minute ale primului episod. This is gonna be epic, I can feel it ^^.

Haha, so ture. La final eram ceva de genul: de ce mi se pare ca s-au intamplat prea multe intr-un singur episod XD.
Si mie mi se pare epic! Mult mai bun decat predecesorul lui "Fate/ Stay Night". Pacat ca al doilea sezon o sa apara doar in aprilie, iar acum o sa avem parte de un scurt sezon de 13 episoade doar :( .
I'm going to miss it a lot!
Deja m-am atasat de cateva personaje si mi-e greut sa tin cu ele doearece nu pot castiga toate. am o presimtire ca nu o sa avem parte de un happy end pt. toti. Poate nici macar nu o sa avem parte de un happy end at all XD.
@Nezumi: eu am luat varianta celor de la Hatsuyuki si s-a vazut foarte bine :) . Si de UWT sunt multumita in general, but I totally hate Commie's subbing. Poate am nimerit eu niste serii la care nu au avut un traducator tocmai bun, dar a fost suficient sa ma faca sa-i ocolesc cand am optiunea de a alege XD. Pe ei si HorribleSubs :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Oct 14 2011, 09:24 AM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Multumesc pentru indicatie, Tessa. Am luat de la Hatsuyuki si se vede super :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Oct 14 2011, 11:15 AM
Post #8


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(nezumichan @ Oct 10 2011, 07:45 PM)
Anyway, am o intrebare pentru cine se mai uita si binevoieste sa ma ajute si pe mine. Am descarcat doua variante ale ambelor episoade (de la Commie si UTW) si am mari probleme cu imaginea. Lots and lots of data moshing (or something along these lines) pe tot parcursul episoadelor. Eu ma uit doar la variante 720p si n-am avut niciodata probleme de genul acesta. E de la mine sau sunt de vina episoadele? Si daca sunt episoadele, atunci spuneti-mi o varianta care se vede ok pentru ca ma enerveaza ca, tocmai in momentele cu imagini superbe, sa se strice totul si sa nu le pot admira :(
*



Problema e faptul ca incepand cu sezonul asta destul de multe grupuri de fansubbing au trecut la encoding pe 10 biti. Asta inseamna ca trebuie sa iti updatezi codec-urile fiindca din ce in ce mai multe grupuri vor folosi tipul asta de encoding de acum incolo.

QUOTE(Tessa @ Oct 14 2011, 03:17 AM)
@Nezumi: eu am luat varianta celor de la Hatsuyuki si s-a vazut foarte bine :) . Si de UWT sunt multumita in general, but I totally hate Commie's subbing. Poate am nimerit eu niste serii la care nu au avut un traducator tocmai bun, dar a fost suficient sa ma faca sa-i ocolesc cand am optiunea de a alege XD. Pe ei si HorribleSubs :P .
*



Commie nici nu stiu sigur daca au translator. Aroape toate animeurile de care se ocupa sunt simulcasted, asa ca ei doar preiau subtitrarile oficiale, le editeaza putin si le adauga la un fisier video encoded de ei (care de obicei e de calitate mai buna decat cel din versiunea oficiala).
Horrible Subs nici macar nu pot fi numiti un grup de subbing . In principiu Horrible Subs consta dintr-un script care rip-uieste animeurile de pe Crunchyroll/Anime Network/Funimation/etc. membrii grupului doar au grija de script si nu fac modificari fisierelor video. Deci calitatea subtitrarilor de la Horrible Subs e calitatea subtitrarilor oficiale.
Hatsuyuki sunt low tier ca fan subberi si eu personal nu m-as baza pe ei daca as avea alte optiuni.
In cazul Fate/Zero si Commie si UTW folosesc subtitrarile oficiale (care in acest caz sunt foarte bune) deci nu prea exista vreun motiv sa preferi un grup fata de celalalt. moti Eu personal downloadez release-ul care apare primul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 14 2011, 11:32 AM
Post #9


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... din ce am vazut pina acum imi place ce au facut cu seria... mult mai serioasa/matura abordarea si grafica mult mai detaliata si de o calitate mai buna fata de primul Fate...


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 24 2011, 09:30 PM
Post #10


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Holly S**t this is good!
Am vazut si episodul 4 si incepe sa-mi placa tot mai mult Rider! He's so funny and noble! :D Cred ca ei sunt cei mai harmless din toata seria, cel putin pana acum asa par :) .
Anyway: OST superb+grafica exceptionala+poveste bine prezentata si captivanta+personaje conturate => anime-ul meu preferat din acest sezon si poate overall daca o sa ma bucure sfarsitul :P .
I'm so excited for episode no. 5! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Nov 27 2011, 03:02 PM
Post #11


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nimeni nimic? Serios, e o serie excelenta. Come on people, let's talk about it :( .
Daca la icneput nu-mi placea Kayneth, acum incepe sa-mi fie mila de el. His wife's a bitch :( . din cate observ principala dorinta a pe care o au personajele de aici e dorinta de recunoastere, intr-un fel sau altul. Oricum mi-as imagina evolutia viitoare a evenimentelor tot nu pot sa gasesc un happy end pentru toata lunea, de fapt, cam toti merg tot mai mult spre un viitor intunecat in care nu mai poti sa ai incredere in nimeni. Cred ca ultimele episoade o sa necesite rolul de hartie igienica langa mine XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shobo
post Nov 28 2011, 03:27 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 106
Joined: 14-December 06
Member No.: 3.439
Points: 330
Gender:



cred ca ai prefera servetelele:).rider does the job :D,e preferatul meu pacat ca v-a castiga saber intr-un final.astept lupta finala a lui caster si sa ii vad puterea maxima.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Nov 28 2011, 09:10 PM
Post #13


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



@shobo
Unii dintre cei care urmaresc Fate/zero nu au vazut si Fate Stay Night, so no spoilers please, si nici nu e asa, e discutabila treaba.

@Tessa
Tu ai adus vorba: am fost mereu curios daca treaba cu hartia se poate intr-adevar intampla, sau e doar o vorba.
Cat despre lipsa post-urilor aici, well, este intr-adevar poate cea mai buna serie din sezonul asta, dar nu e genul de anime pe care sa faci speculatii sau care sa aibe unele puncte extreme de suspans... Now don't misunderstand, I'm a huge Fate fan, este o poveste excelenta prezentata excelent, dar cand apare un episod nou am impresia ca ma uit sa vad ce s-a mai intamplat, nu ce o sa se intample. Probabil sunt influentat si de faptul ca il vad ca pe un prequel.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Dec 4 2011, 10:28 PM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Well, Tessa, daca vrei tu sa discutam, I shall give it a try. Dar adevarul e ca - how should I put it? :unsure: - seria asta simt ca ma cam depaseste. In sensul ca stiu destule persoane (nu doar de aici de pe forum) care cunosc o gramada de lucruri despre universul Fate, iar eu sunt cam pe dinafara ^^" Mi-a placut Fate/Stay night, dar l-am vazut acum 4 ani, imi amintesc foarte putine lucruri. Nu ca ar avea legatura cu ce se intampla acum, ma refer ca intelegere generala a "mecanismului" povestii, ca sa spun asa. Cu fiecare episod pe care il vad raman fara cuvinte si parca orice as zice nu ar fi de nivelul unei asemenea bijuterii.
E o serie excelenta, that I can tell, it's definitely in a league of its own. Si iubesc melodia din opening. Am invatat-o pe de rost, asa de mult am ascultat-o :lol: Iar grafica... so juicy.
Povestea e solida si bine pusa la punct. Atat de bine pusa la punct incat mereu ma lasa cu senzatia ca ceva imi scapa, ca sunt unele conexiuni pe care nu le fac, ca in fiecare detaliu se ascunde o informatie codata pe care nu pot sau nu stiu sa o descifrez - hence my feeling stupid.
Dintre personaje, imi sunt foarte dragi Waver si Rider. Pe langa faptul ca e extrem de amuzant si de hotarat in ceea ce face, Rider inspira si un soi de caldura pe care nu stiu prea bine cum sa o descriu, dar imi place. In special cand se simte mandru de Waver sau cand il mangaie pe cap.
Si dupa ultimele episoade aparute imi place si de Lancer. Am si citit un pic despre legenda lui Diarmuid, pretty interesting stuff ^^. De Kayneth nici nu imi este mila, el si sotia sa se potrivesc de minune si se merita unul pe altul, cel putin din ce am vazut pana acum.
De Saber am mai zis ca imi place, still my no. 1. Irisviel a crescut in ochii mei, she's awesome in her own way.
Episodul 10 a fost grozav, se pare ca Rin era feisty de mica :lol: Si in sfarsit reapare in scena si Kariya, asteptam de ceva vreme sa vad ceva mai mult legat de el, sper sa fie si in continuare.

Edit:
Oh, era sa uit ^^"

QUOTE
dar nu e genul de anime pe care sa faci speculatii sau care sa aibe unele puncte extreme de suspans
Si eu simt la fel. Nu neaparat pentru ca este un prequel. Pur si simplu il percep ca pe un anime care te face sa astepti urmatorul episod in liniste, nu facand speculatii despre ce urmeaza sa se intample. Simti ca o sa fie epic, but you can't really put your finger on what exactly.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Synoptic
post Dec 5 2011, 04:37 PM
Post #15


The lowly maggot under the trash.
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: 27-January 08
Member No.: 6.056
Points: 316
Gender:



QUOTE(nezumichan @ Dec 4 2011, 11:28 PM)
stiu destule persoane (nu doar de aici de pe forum) care cunosc o gramada de lucruri despre universul Fate, iar eu sunt cam pe dinafara

Citeste visual novel-ul.
Detine toata informatia necesara sa te puna la punct cu mecanismul si mai ales istoria, universului Fate.
http://thepiratebay[dot]org/torrent/4915049/Fate_Stay_Night_Visual_novel___patches

E gata instalat.
Apoi, te duci pe "rnpatch.blogspot.com" si iei ultimul patch (4.2 parca), citesti readme-ul si vezi cum se instaleaza patch-ul; e usor.
Joci toate cele 3 rute si nu o sa mai fi pe langa cu nimic.
O sa ai in folder-ul cu jocul un fisier PDF (Flowchart) care iti arata toate alegerile care trebuie facute sa nu ajungi la BAD END.
Mie mi-a luat 3 zile DE GAMEPLAY sa il termin.
PS: Fiecare ruta contine si scene eroge.

Have fun.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 6 2011, 02:05 PM
Post #16


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... pina acum este best show of the year din toate punctele de vedere... grafica, story, animatie etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Dec 6 2011, 06:28 PM
Post #17


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE
Irisviel a crescut in ochii mei, she's awesome in her own way.

Umm, e prietena cu amanta sotului ei si accepta realatia lor... I don't know if she awesome or stupid.

FSN spoiler
Avand in vedere ca nu apare in FSN presupun ca moare, which is kinda sad. Mai surprinzator a fost insa sa aflu ca Ilya si Shiro sunt frati, vitregi, but still. In VN arata mai multe despre "relatia" Ilya-Shiro, si mai ales despre personalitatea ei. That said, I would have never guessed ca e fata lui Kiritsugu... se pare ca aschia sare departe de trunchi.


Nu e nevoie sa fi vazut FSN ca sa urmaresti Fate/zero, dar cu siguranta il vei aprecia mult mai mult, mai ales prin felul cum umple unele lacune. For the full experience you have to read the VN, mai ales BAD END-urile, you'll see things in a different light. VN-ul are intr-adevar foarte putine scene hentai, dar nu sunt foarte explicite sau grosolane si pot fi sarite, desi nu recomand... they're more like 16+ than 18+ .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Synoptic
post Dec 6 2011, 06:39 PM
Post #18


The lowly maggot under the trash.
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: 27-January 08
Member No.: 6.056
Points: 316
Gender:



QUOTE(elpreda @ Dec 6 2011, 07:28 PM)
Avand in vedere ca nu apare in FSN presupun ca moare


Kiritsugu o omoara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 1 2012, 09:22 PM
Post #19


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Well, Tessa, daca vrei tu sa discutam, I shall give it a try.

Wah...vroiam sa discut, dar apoi am apelat la puterile mele de ninja si am mai disparut 2 luni. @.@
QUOTE
Povestea e solida si bine pusa la punct. Atat de bine pusa la punct incat mereu ma lasa cu senzatia ca ceva imi scapa, ca sunt unele conexiuni pe care nu le fac, ca in fiecare detaliu se ascunde o informatie codata pe care nu pot sau nu stiu sa o descifrez

hehe, si eu am avut senzatia asta de multe ori in timp ce o urmaream XD.
QUOTE
Simti ca o sa fie epic, but you can't really put your finger on what exactly.

Iar imi iei vorbe din gura? XD Eh, exagerez, eu nu ma exprim la fel de bine ca si tine :P .

QUOTE
Umm, e prietena cu amanta sotului ei si accepta realatia lor... I don't know if she awesome or stupid.

Eu nu cred ca stie, sau stie si isi da seama ca nu are ce sa faca legat de asta. Nu pare genul care sa aiba prea multa ingredere in propria persoana, mai ales pentru ca ea a fost creata ca sa serveasca, nu sa duca o viata de om normala deci perceptiile ei pot fi cu mult diferite de cele ale unei femei normale. Scopul ei in viata este Kiritsugu.

Wah...sunt asa de curioasa de cealalta poveste. Cred ca nu o sa ma astept si vacanta asta ma uit la Fate/stay night. Macar ca sa pot intelege si eu despre ce vorbeste elpredain spoiler XD .

Kiritsugu o omoara.

What? Why? :(
Also, stie cineva cine e
mama lui Shiro?


Cat de greu e sa joci un Visual Novel? Pentru ca am jucat un RPG la un moment dat si desi mi-a palcut povestea mult a trebuit sa abandonez deoarece nu puteam trece de unele misiuni care implicau lupte and stuff X__x.

Oricum, am terminat prima serie si abia astept sa inceapa al doilea sezon [care apare abia prin aprilie/mai....*cry*]. Mi-a placut la nebunie dar, se termina in cel mai bun moment >.<.
Oricum, mie imi e imposibil sa nu simpatizez cu personajele acestea oricat de egoiste, rele, slabe, confuze sau nedrepte ar fi. They are just way too charming, all of them in they're own way. Foarte bine construita poveste pe baza personajelor. I really love it! ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Feb 1 2012, 09:37 PM
Post #20


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(Tessa @ Feb 1 2012, 10:22 PM)

Also, stie cineva cine e
mama lui Shiro?


Shirou nu e fiul lui Kiritsugu. Parintii lui Shirou au murit in urma unor evenimente de mai incolo din Fate/Zero, iar Kiritsugu l-a adoptat. Astea nu sunt chiar spoilere fiindca daca imi aduc aminte bine sunt mentionate destul de devreme in FSN.


QUOTE(Tessa @ Feb 1 2012, 10:22 PM)
Cat de greu e sa joci un Visual Novel? Pentru ca am jucat un RPG la un moment dat si desi mi-a palcut povestea mult a trebuit sa abandonez deoarece nu puteam trece de unele misiuni care implicau lupte and stuff X__x.


E foarte usor de jucat. Majoritatea nici macar nu au gameplay. Doar din cand in cand iti apar alegeri care influenteaza in ce directie va inainta povestea. FSN e chiar foarte usor fiindca vine cu un flowchart foarte detaliat pe care il poti urmari in caz ca nu stii care sunt alegerile bune pe care trebuie sa le faci.


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:33 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |