Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Axn, un post TV ce da si anime


Rezo The Red Priest
post Mar 9 2006, 11:09 AM
Post #21


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Hmm interesting requests O_o. Ar fi o idee sa dea anime mai noi chiar ongoing ca sa fie mai special. De ex. doar, mie mi-ar placea sa vad Blood+ la tv :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Mar 9 2006, 11:31 AM
Post #22


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



Putem sa cerem fara probleme. Daca au si pot difuza, cu atat mai bine. Daca nu au, poate vor incerca sa faca rost. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 9 2006, 12:02 PM
Post #23


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Eu sunt pentru Fruits Basket in primul si primul rand :D Dupa aia alte preferinte :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Mar 9 2006, 12:14 PM
Post #24


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



Hai sa vedem cam ce ati dori sa dea si facem o lista.

Foarte important: ar trebui sa nu trimit eu lista, ci adminii de aici. Pe mine Tom ma stie deja si cred ca are nevoie de un impuls de la niste figuri noi. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 9 2006, 12:50 PM
Post #25


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Poate ar trebui nişte serii clasice, genul cu care e imposibil să dai greş. Pe de o parte e f. posibil ca mulţi "veterani" să le fi văzut deja, dar pe de alta seriile de genul ăsta se pot re-urmări oricīnd fără probleme, şi "īncepătorii" au ocazia să vadă chestii care ar trebui oricum să facă parte obligatoriu din cultura anime.

Exemple cred că se pot găsi o mulţime, chiar dacă punem condiţia să fie ceva ce s-a mai dat la posturile romāneşti. Nu cred c-am văzut vreodată Evangelion sau Gundam Wing (sau Seed) la romāni, de exemplu. Şi ar mai fi multe altele: Berserk, Trigun, Onizuka, Escaflowne, X TV, Lain, Vandread, Wild Arms, Hack Sign...

Se poate merge chiar şi spre serii lansate mai recent, dar care au fost deja consacrate: Last Exile, Planet ES, BECK, seriile Ghost in the Shell, Genshiken, Spiral...

Sau, dacă preferă serii de cursă lungă, eu zic că nişte Hunter X Hunter sau One Piece sau Crest of the Stars ar face ravagii. HxH de exemplu combină elemente dintre cele mai bune din alte serii de aventuri, se poate compara de la egal la egal cu One Piece sau Dragon Ball sau Inuyasha sau alţi monştri sacri.

Nu-s de neglijat nici filmele, din care există exemplare magnifice pe care nu cred că mai trebuie să le enumăr. Decīt să urmăresc "seara de joi cu aventuri" īn a 15 reluare la ProTV aş prefera oricīnd să existe o seară măcar pe săptămīnă īn care să văd un film anime de calitate pe AXN, chiar dacă l-am mai văzut. La scenarii anime oricum bate cam orice din genul "Hollywood de consumaţie" pe care-l difuzează posturile noastre.

De riscat nu cred că AXN riscă prea mult indiferent dacă e o serie lungă sau scurtă, dar depinde de bugetul şi planul lor de afaceri. Dacă aleg o serie de calitate nu au cum să dea greş. Ar trebui să fii extrem de cīrcotaş ca să īţi displacă complet vreuna dintre exemplele de mai sus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Mar 9 2006, 06:28 PM
Post #26


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Mda asa si eu vreau Slayers si Hellsing si Noir ca mi-au placut. Nu prea e bine. Unul nou e ceva care ar atrage mai multa lume. In plus ce rost are sa vezi ceva vazut. Astea noi e neutre ptr marea majoritate. Asa nu se ajunge nicaieri daca fiec vine cu cate o propunere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Mar 9 2006, 08:53 PM
Post #27


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



D-aia e forum, discutam, propunem. :D Ii contactam pe cei de la AXN cand avem ceva sigur. Oricum cred ca deja se poate trimite email-ul de introducere sa le vedem reactia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Mar 10 2006, 01:12 PM
Post #28


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



QUOTE(Tom Davidson @ General Manager, AXN Central Europe)
Hello!

First of all ... thank you so much for your email.  It is always a
pleasure to hear from our viewers.

Funnily enough, anime has been a big topic of discussion amongst the
company over the past few months.  We haven't been able to agree on how to
promote the genre within AXN.  The result now is that we are considering
creating a separate channel for the genre ... but it will take some time
to put this together, so please be patient! ...


Cam asta ar fi raspunsul primit la mailul care l-am trimis acum 2 zile :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 10 2006, 05:49 PM
Post #29


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Frumos. Presupun că un canal dedicat anime e un pas următor logic pentru AXN. Sīnt īn poziţia să poată recunoaşte potenţialul anime, iar de material cu siguranţă n-ar duce lipsă.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Mar 10 2006, 07:53 PM
Post #30


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



Un raspuns interesant intr-adevar! Un canal anime ar fi binevenit ca o alternativa la A+. Daca vor da si seriale anime bune va fi si mai bine. Posibilitatile materiale ar exista, cred, doar sunt companie ce tine de Sony Entertainment :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Mar 10 2006, 08:03 PM
Post #31


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



da,dar isi scot ei banii din investitie? fani anime sunt multi in romania,dar sunt ei de ajunsi?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Mar 10 2006, 08:20 PM
Post #32


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Păi puneţi-vă īntrebarea dacă aţi da banii pe un canal anime īn loc de HBO...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 10 2006, 08:40 PM
Post #33


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Nu stiu daca era vorba de Romania, n-are sens sa faca un canal separat, nici macar AXN nu se prinde pe peste tot.
AXN ca proprietate a Sony Media Pictures, probabil vor sa faca un canal de gen care sa-l transmita mondial, sau in fine, satelite, pt ca nu exista momentan nici un specialized anime-only english channel.
Repet, in Romania n-ar avea sens, pana si A+ este prin canalele cu cea mai mica vizionare, sub 10 mii spectatori.

Vox-ul german, deabea strangea la publicul german, la filmele anime care le dadea sambata seara in premiera un public de 200.000 la Angel Sanctuary. Dar la Late-nighturile lor de anime deabea strangeau 18.000 la unele.

Majoritatea anime-urilor care le vreti voi, cele care le considerati serioase, sau cele care s-au dat pana acuma pe AXN au voie sa fie transmise doar dupa ora 8 seara deoarece au un age rateing over 16 sau 18, iar RNC-ul nostru este mai strict ca altii, poate le baga pe unele doar late night only.

In conditiile astea publicul tina s-ar ridica la un potential maxim de 20-30 de mii in conditii optime.

E o idee ridicola sa faci un canal in romania pentru asha ceva, cand deja si exista unul care n-are mare success.

In fine, poate ei doresc sa popularizeze genul intr-o tara in care anime-ul nu este cunoscut mai de loc ca gen aparte, si ca apoi sa poata scoate nishte bani din merchendizeing.

Anime-ul pentru a avea success trebuie tintit spre publicul 7-16 ani sau ceva de gen, nu direct spre cel matur, pentru ca asha nu vei avea success cu ecranari intre 8 seara si 2 noaptea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 10 2006, 08:55 PM
Post #34


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
Anime-ul pentru a avea success trebuie tintit spre publicul 7-16 ani sau ceva de gen, nu direct spre cel matur, pentru ca asha nu vei avea success cu ecranari intre 8 seara si 2 noaptea.

Cred ca are dreptate la faza asta :) Si asa multi au complexe de genu "Nu ma uit eu la desenele alea!Ce, mai sunt copil?" Asa ca speranta ramane intai la cei mici. Ca apoi, poate printr`o minune se vor aduna si mai mari pentru a putea viziona anime cu AP sign :P sau sa asteptam sa creasca dracii astia mai mici si sa urmareasca incontinuare anime :D
De aceea eu propun Furuba :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Mar 10 2006, 10:00 PM
Post #35


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



AXN nu este un post TV doar pentru Romania. Trebuie plecat de la aceasta premisa! Ei cumpara seriale si filme si le difuzeaza in n tari. Asa ca ar fi bine sa nu ne umflam in pene ca vor face stiu eu ce doar pentru noi romanii :unsure: Om fi noi un popor deosebit dar asta nu e sigur ca o cred si altii :lol: :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 11 2006, 05:02 AM
Post #36


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



AXN difuzeaza in alt tari peste 6 ore de anime pe zi, in tari asiatice ca Filipine, Malaezia si Korea si probabil altele, de astea stiu eu. Probabil de aia se gandesc sa faca un canal special, deoarece daca ar continua asha ar ocupa tot sending time-ul.
Insa la noi deabea a fost adoptat cu greu Anime+ , ca o optiune pentru a nu lasa timpul liber dupa ce se termina minimax-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Mar 11 2006, 09:47 AM
Post #37


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



Site-ul AXN: http://axn.com/. Aici putem vedea cam ce dau in diverse tari pe glob. Daca lanseaza acel post anime separat vor aparea, cred eu, noutati pe acest site al lor
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Mar 11 2006, 11:24 AM
Post #38


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Io zic sa-i lasam pe ei sa-si faca treba ca pana acum au facut-o bine. Adik AXN e un canal respectabil in ochii mei si asa ca eu am incredere in ei :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Mar 11 2006, 11:48 AM
Post #39


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



AXN este un post profesionist. Nu avem de ce sa ne facem griji ca nu si-ar respecta cuvantul. Doar ca intai trebuie sa faca un studiu de piata, pentru o investitie de anvergura. Sa nu uitam ca e vorba de sume mari de dolari... ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 11 2006, 12:00 PM
Post #40


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



pe langa bucuria ce o face tuturor Axn, distribuind si programe in care sunt incluse anime ... pe langa profesionalismul sau neprofesionalismul postului, care nu ar trebui sa intre in discutie datorita necalificarii celor de fatza in a da verdicte de genul asta ... si multe altele ... am si eu o umila rugaminte:

Nu transformati topicul asta intr-unul de off-topic-uri si spam-uri pentru ca atunci va fi inchis. Daca nu aveti ceva inteligent/interesant de zis, mai bine abtineti-va. din categoria celor rugati sa se abtina tin sa atrag in mod special atentia lui Rezo si Masatoshi, deoarece nu sunt la prima abatere.
Cu speranta ca nu mai trebuie sa dau explicatii suplimentare, discutie placuta in continuare pe aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:12 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |