Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Monster - un anime ce trebuie vazut


ibarbar
post Feb 18 2006, 02:33 PM
Post #21


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Hehehe eu am reusit sa iau toate cele 74 de episoade. :D

Acum numai ramane sa imi fac si timp, ca nu prea am :(
Sper sa merite, ca eu din principiu nu prea ma uit la seriale f lungi pt ca odata cu numarul de episoade mai multe scade si calitatea.

Sper ca Monster sa fie exceptia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Feb 19 2006, 05:24 PM
Post #22


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Tocmai am terminat de vazut Monster.
Nu credeam ca o sa mi se intample vroeodata in viata, dar se pare ca m-am inselat: am ramas cu gura deschisa la propriu de uimire. E o faza la sfarsit de nu-ti vine sa crezi ce vezi.
Per total, animeul e foarte bun. La minusuri ar fi ca are momente plicticoase, care ar fi putut fi evitate sau, in cel mai rau caz, scurtate. Adica s-ar fi putut frumos ajunge pe la 50 de ep si nu la 74 cate are.
Dar oricum, e misto, chiar foarte. Si are multe momente cand te pune pe ganduri, iar la final, cum ziceam, am ramas cu ochii cascati si m-am uitat la monitor ca tampu' timp de vreo 10 min in care incercam sa-mi revin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 23 2006, 10:54 AM
Post #23


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



M-am reapucat ..si nu-mi pare deloc rau. Printre picaturi am vazut deja 30 de eps. Si eu care ma plangeam ca n-am timp ..se pare ca atunci cand e nevoie gasesc. Sa revin la Monster. Se spune ca ochii sunt ferestrele sufletului si animatorii japonezi au crezut asta ..multe animeuri de la Madhouse mi-au atras atentia tocmai datorita privirii caracterelor. Atat de multe nuante. Eva este un caracter interesant imi face placere sa ii urmaresc zbuciumul interior. Zambetul ei trece de la inocenta la cruzime batjocoritoare instant . Pana acum numai Tenma si-a pastrat claritatea in priviri. Ma intreb daca isi va pastra puritatea pana la sfarsitul seriei. Totusi, ca si caracter mi se pare prea perfect .. inca nu ii vad nici o slabiciune .. exceptionala fiinta. Cum inca nu am terminat seria nu stiu ce anume te-a surprins la final kaeru ... poate ma va surprinde si pe mine .. chiar abia astept sa vad cum se va termina acest experiment care implica manipularea fiintelor umane prin intermediul fricii de catre un tanar poate prea empatic... in momentul asta resping ideea de dubla personalitate .. monstrul interior nu poate fi cineva total diferit .. experimentele au continuitate si sunt facute extrem de inteligent si metodic .... explicatia o gasesc intr-o acceptare absoluta a caracterului uman ..dar mai am cam 40 de eps de urmarit .. poate mi se schimba perspectiva.
Endingul mi se pare exceptional. amestecul de imagini alb-negru statice cu versurile ....il urmaresc aproape la fiecare episod ... chiar ma gandeam sa-mi schimb semnatura ..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Feb 23 2006, 03:40 PM
Post #24


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Si pt mine, Eva a fost personajul preferat. Foarte complexa si imprvizibila. Magistral realizata. Apoi mi-a mai placut Nina, fata aparent perfecta si senina, dar care se lupta cu trecutul care incearca s-o distruga.
Ending-ul este de fapt, cheia intregului anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 20 2006, 10:41 AM
Post #25


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



L-am terminat ..aseara pe la 12 ^_^. Intr-adevar finalul este uimitor ..si total nesteptat. Monster este una din cele mai bune serii pe care le-am vazut vreodata. Nici unul din amatorii de good psihological anime n-ar trebui sa-l rateze. Carcterizarile sunt extraordinar de complete si nu sunt axate doar pe o trasatura generala. In atatea episoade au avut timp sa se concentreze pe detalii de finete. Am avut impresia ca in toate personjele care apar se cauta nuantarea calitatii de a fi uman cu tot ceea ce implica asta. Mr Grimmer a devenit foarte repede unul dintre favoriti cu zambetul lui extrem de larg si studiul comportamentelor sociale adecvate: "Asta e expresia mea pentru tasty food", "oare cum ar trebui sa reactionez?.. e bine asa?"...eram in soc cand incerca sa aline durerea unui copilas, si parea atat de intelegator si ocrotitor dar era de fapt aplicarea rationala si nesentimentalista a unor replici de standard.
Una din parerile mele de rau este ca nu s-au spus decat 2 povesti... mie una mi se par fascinante ..perfect nepotrivite pentru un copil, dar cei mai maricei au la ce medita..Look at me, the monster in me has become so big... it wasn't there from the beginning .. someone put it there ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Mar 20 2006, 12:30 PM
Post #26


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Ma bucur mult ca ti-a placut si tie!

SPOILER:
De abia asteptam sa mai vada cineva seria ca sa-i pot pune niste intrebari.
Tu ce ai inteles din final? Iohan s-a schimbat, sau a ramas acelasi monstru? Cand dispare din camera de spital, o ia de la capat cu lantul de crime? Adica istoria se repeta? Sau…?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 20 2006, 03:17 PM
Post #27


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Tinand cont ca Anna/Nina a avut convingerea ca singurul lucru care a oprit-o si pe ea sa devina un monstru a fost indemnul: fiecare om are potentialul de a deveni ceea ce vrea si dorinta ei de a-l ierta pe Johan + faptul ca Johan a disparut imediat dupa ce si-a aflat numele ... cred ca autorii au vrut sa sugereze un nou inceput pentru el. Deja a iesit din tiparele "monstrului fara nume" .. avea un nume si era al lui, nu imprumutat. Daca ar fi sa urmarim scenariul programarii, totul s-ar fi terminat atunci. Nu mai exista foamea, nevoia de a devora, monstrul si omul deveneau o singura persoana. Totusi, eu nu cred ca dupa o experienta de viata ca a lui, Johan se va putea abtine de la intrigi. Sa se multumeasca cu o viata indestulata (la capacitatile lui intelectuale asta era usor de realizat), dar fara sa mai simta atractia de a strica linia de furnici ... si asta creaza dependenta suprema - parerea mea... ar fi fost extrem de plictisitor. Dar orice va urma, nu va mai fi personal pentru el... nu va mai fi personal pentru nici unul din protagonistii de pana in acel moment ... multe secrete au fost dezvaluite .. viata continua ... si undeva intotdeauna exista un monstru in libertate .. fie el Johan sau altcineva...si monstrul este creat de oameni

Ai observat cat de uman este infatisat monstrul in poveste? Cauta un nume, cauta aparteneta la ceva, are capacitatea sa se abtina de la rau intr-o anumita masura, dar nevoia este mai mare decat vointa.. nu are de ales decat sa cedeze... nu gasesc delimitatarea intre monstru si adevaratul om. Totusi, asemenea povesti puteau aduce copii la sinucidere si comportament antisocial... iar mie mi se par moralizatoare. Partea asta mi-ar fi placut sa fie mai mult documentata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Mar 20 2006, 11:21 PM
Post #28


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Acum astept cu nerabdare sa apara animeul dupa "20th Century Boys". Partea naspa e ca o sa am cam mult de asteptat, probabil...
Dar, viata e lunga! (cred...)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jun 5 2006, 12:56 PM
Post #29


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Deja am vazut ieri 17 ep dintr-un foc si m-apucasem abia spre seara.. E excelent construit, dar inca am teama de a nu scadea in intensitate dupa 20-30 de ep. Sper sa fie consecvent pe toata lungimea.

10-15 ep pe zi a cate 5 ore dupa job... dis minz ca ar trebui sa il gat pe sfarsitul sapt :lol:

There goes social life :lol:

Later Edit:

Am ajuns la ep 35 si tot asa de thrilling e atmosfera..



Later edit:

GATA.
Animeul meu preferat. CAPODOPERA.
SPOILER.
Si eu cred ca Johann odata ce e iertat si isi afla numele renunta la negarea trecutului si obsesiei pt nume, din moment ce isi da seama ca Anna, desi mult mai traumatizata decat el, reuseste sa isi mentina umanitatea - scena cu Franz cand ii spune ca omul poate fi orice, dar nu trebuie sa devina monstru. Incheierea e superba, deja nu prea ma mai asteptam la inca un soc in ultimele 10 minute ale seriei, dar iata ca au reusit din nou - intrebarea lui Johann e extraordinara si arata de fapt adevarata trauma a lui, mult mai mare decat cea din Kinderheim 511 - intrebarea daca mama lor voise sa renunte la el sau la sora lui.. intrebare care nu ar fi avut raspuns niciodata - probabil ca nici mama lor nu stia de fapt. - a propos, care e tagul pt spoiler ?

Din pacate dupa acest anime orice altceva va fi mult prea simplu, lejer, previzibil..
Dar a meritat sacrificiul..

Stie cineva de unde am putea lua cartea "Obluda" de Emil Sebe ? Cica era si in pachetul complet Monster manga, dar sper sa o gasesc pe undeva, in orice limba latina sau engleza. Sau si germana as invata pt ca merita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jun 12 2006, 12:14 PM
Post #30


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Ce bine ca pot posta dublu :lol:

Voiam doar sa atrag atentia la cei care au vazut Monster ca sa mai discutam despre serie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jun 13 2006, 01:27 PM
Post #31


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Ma bucur ca mai sunt oameni pe forum care mai vad si animeuri de calitate.
Acelasi feeling l-am avut si eu dupa ce am terminat de vazut Monster: ca mult timp n-o sa mai gasesc nimic care sa-mi placa atat de mult. Sau ca tot ce o sa vad n-o sa ma mai impresioneze. Si, din pacate, e inca adevarat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jun 15 2006, 01:53 PM
Post #32


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Satisfactie aproape de cea de la Monster am mai avut la Juuni Kokki si la Texhnolyze. Si la seriile GITS SAC, ambele f bine construite.

Insa Monster este pachetul complet, personaje excelent gandite, reliefate, cu motivatii mai mult decat credibile, suspans care de multe ori te face sa te uiti printre gene de tensiune, muzica superba si superb plasata, dezvoltare mare a povestii, puterea de a te surprinde de o multime de ori, si nu in ultimul rand, povestea Obluda.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jun 26 2006, 08:32 PM
Post #33


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Ai putea sa-mi imprumuti si mie Texhnolyze (daca-l ai)?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Sep 24 2006, 06:18 PM
Post #34


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Am reusit sa termin Monster dupa lupte seculare... foarte interesant ... nici un episod nu a parut a fi plictisitor... in genul k ar umple timpul, ci pt constructia in continuare... chiar daca a fost asa de lung, mi se p[are justificat nr mare de episoade ... nu pot sa zic ca am avut un personaj preferat , toate au ceva special, de la Tenma , Eva pana la det. Runge. Un anime psihologic si politist super reusit... cred k o sa continui manga de unde am ramas sa fac o scurta recapitulare :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Mar 21 2007, 10:37 AM
Post #35


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



IN SFARSIT! l-am terminat! si folosesc replica lui ibarbar: CAPODOPERA!
Cateodata si uit ca este anime (visez la live action :rolleyes:). Fiecare personaj care va avea rolul de a aduce un indiciu important lui Tenma este prezentat la fel de bine ca Tenma, in consecintza toate personajele chiar si cele secundare sunt super bine conturate.
Cele mai captivante momente sunt cele din Cehia! M-au tzinut cu sufletul la gura tot timpul. Descoperirea memorilor celor doi gemeni (desi era clar aproape de la inceput ca cei doi "au facut schimb" pe atunci).
Istoria reala este prezenta, si la fel si faptele reale (si crude) ale oamenilor in astfel de timpuri, si consecintzele lor, care se vad clar fara nici o masca sau cenzura, iar personajele pot fi comparate chiar cu persoane din viatza reala. Nu vezi asa ceva in fiecare zi.
Cele mai misto personaje: Runge,Grimmer, Johan, Anna, Bonaparta/Poppe.
Sfarsitul este unul dintre cele mai bune sfarsituri ever in general! Pe langa toata impresia de happy ending din ultimul episod, tot ramane intrebarea aia " Which did she not need? ", chiar daca ea a aparut doar in mintrea lui Tenma.
Asa ca cei care nu ati vazut punetzi mai repede mana!
P.S. Are destule puncte comune cu Death Note. Dar este: mai serios, mai realistic, mai necomercial. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Apr 16 2007, 12:16 PM
Post #36


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Am inceput si eu sa ma uit. Initial am luat doar 8 episoade pentru ca nu stiam daca o sa-mi placa dar m-a prins in asa hal ca le-am terminat de vazut in 2 zile. Foarte interesanta povestea, desi nu stiu ce o sa prezinte 74 de episoade in conditiile in care fiecare episod are ceva aparte care-l face sa merita sa fie urmarit.
Din astea 8 mi-a placut episodul in care Tenma se intalneste cu Anna si sunt luati de politie. Genial orchestrat, se simtea frica. Plus, am eu o banuiala declansata de cum arata ochii celor care vin in contact cu Johan.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Apr 26 2007, 09:53 AM
Post #37


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



O mica problema, nu stiu cum naiba dar am luat episoadele pana la 21 si sunt subtitrate in germana. As putea cumva sa pun unele in engleza peste? Better yet, de unde as putea lua doar sub-urile? :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Apr 26 2007, 11:23 PM
Post #38


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



stiu eu pe cineva din cluj care le are...nu ai fi mai interesata asa?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Apr 27 2007, 11:13 AM
Post #39


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Ba bine ca nu. Detalii dupa vacanta presupun? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Apr 27 2007, 12:53 PM
Post #40


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



o sa iti trimit un mail cu adresa de mail si nr de tel a persoanei respective. va descurcati voi cat sunt eu plecata in tari straine, nu? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 09:12 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |