Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Juuni kokki (sau "Cronicile celor 12 regate")


Shinju
post May 15 2006, 09:37 AM
Post #61


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



super fain..pacat ca a ramas asa in plop...am vazut numai 24 de apisoade, dar am citit despre celelalte...
da, super fain taiki..
mi s-a parut original felul in care erau conduse regatele alea...doua puncte de vedere, care sa se completeze...si care sa depinda unul de altul.....totusi in multe regate nu parea sa dea roade.....
cam multe nume noi si asemanatoare...pana nu le-am cautat prin dictionare sa aflu ce insemna le-am tot confundat....
oricum, per total, nota 10! mai ales ca nu ma asteptam sa fie asa de fain...
[B]hm, cum credeti ca s-ar termina povestea cu taiki?
shinju.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 18 2006, 02:46 PM
Post #62


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



pai din cate stiu eu, toate povestile se termina :) ... poate daca intrebi around, gasesti vre-un binevoitor clujean, ca-s destui, sa-ti dea restul de episoade. merita :)
cat despre povestea a doua, la care faci tu referire, a kirinului negru ... nu te spoileresc, poate te fac curioasa sa te uiti la tot anime-ul :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

heupsche
post Jun 5 2006, 12:23 PM
Post #63


Incepator
**

Group: Members
Posts: 21
Joined: 22-May 06
From: bucuresti
Member No.: 2.575
Points: 56
Gender:



orikum nu e terminata pov cu kirinul negru
pt cine vrea sa afle finalul

http://www.otyaku.com/animeObserver/TKAS/TKAS_menu.htm
http://www.otyaku.com/wordpress/2006/02/19/tkas-400/

astea sunt fragmentele din nuvele
sper sa va plak
animeul este superb unul dintre cele mai bune pe care le-am vazut pana akum!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 8 2006, 12:18 PM
Post #64


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



ok, iar nu pricep, de ce este pus acest anime in categoria Adenture ? - este clar ca lumina zilei ca este un fantasy - nu are multe in comun cu slayers, castle in the sky sau indiana jones, e un fantasy pur, clasic ( iar capitolul aventura/actiune chiar sufera - nu e multa actiune.....) <_<
anyway -un serial super tare, excelent. O poveste foarte complexa, chiar un pic prea complexa : o lume paralela, 12 regate - o groaza de informatii : imparati, kirini, obiceiuri, valeu la inceput nu prea pricepeam mare lucru.
Personajele sunt foarte faine, realiste - chiar exceptionale : imi place ENORM cum se dezvlta yoko - la inceput este o fata timida , a good gilr care vrea saii multumeasca pe toti, apoi devine rea, egoista s inepasatoare, ca in final sa redescopere increderea in oameni - SUPERB.
Acelasi lucru e valabil pt yuka, si inca multe altele.
Grafica e frumoasa - peisaje superbe ( il am MKV ) :D , personajele sunt desenate realist.
Prmul arc mi-aplacut cel mai mult : are actiune, e ciudat, dark - SPLENDID, pacat ca yuka nu mai apare. Al doilea arc a ramas suspendat...
Singurul minus ( mic de tot ) : prea putina actiune - desi eu nu ma plang, mi-ar fi placut mai multe batalii epice... - oricum, serialul se bazeaza pe personaje, ppolitica, intrigi..... - si reuseste de minune ce si-a propus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Jun 8 2006, 03:31 PM
Post #65


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



rea, egoista si nepasatoare? cand?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 8 2006, 09:20 PM
Post #66


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



dupa ce asano cade in prapastie. yuko incepe sa urascape toata lumea, nu mai are incredere in nimeni, iat cand il intalneste pe Rakshun vrea sail ucida.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 8 2006, 09:59 PM
Post #67


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



QUOTE(Emanuel)
ok, iar nu pricep, de ce este pus acest anime in categoria Adenture ? - este clar ca lumina zilei ca este un fantasy

huh? ... e fantasy de cand ma stiu si asa si trebuie sa fie si vad ca si este aici ... so wtf?

[edit by Kisa] L-am mutat eu la Fantasy. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 11 2006, 09:32 AM
Post #68


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



da axi, ACUM este aici, dar in urma cu cateva zile era la adventure :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Jan 3 2007, 04:17 AM
Post #69


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Cand am inceput sa vizonez acest anime - amtosfera, imbracamintea personajelor, modul in care incepe 2 "prietene" se trezesc intro lume ...si intervine gelozia intre ele mi-au reamintit de Fushigi Yuugi...
Mi-a placut de la primul pana la ultimul episod, imi place cum personajele ies in fata si accentul cade pe ele ...si apoi se retrag lasand locul altor personaje, dar raman in peisaj asigurand fluiditatea ideilor si a actiunilor.
Se simte ca animeului ii lipseste o parte, deoarece povestea cu the black kirin nu cred ca era menita sa ramana asa, cred ca ultima poveste ar fi avut legatura tocmai cu el, cu reintoarcerea lui si cu prietena ei,,,care in loc sa faca copi multi asa cum ii promisese s-a bagat in alta aventura...
Una peste alta, animeul m-a tinut in fata tvului [nu cu rasuflarea taiata, pen'ca nu mi s-a parut un anime cu o evolutie imprevizibila] fascinata de imagini si de poveste care ne poarta din regat in regat, fiecare episod aducand cate o tusa care sa intareasca portretele personajelor...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Feb 11 2007, 08:20 PM
Post #70


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



45 de episoade... God, this was long, ma bucur ca a avut un final macar, n`as fi indurat sa se termine chiar in plop.

Juuni Kokki pare o adunatura de povesti (trivial spus) care au acelasi subtrat: how to make a better world. Intr`un final, totul se reduce la ce ar trebui sa faca un bun imparat ca sa aiba un regat linistit si prosper si la pedepsele celor ce isi pierd calea.
Desi cam lungi , nu sunt plictisitoare, actiunea este complexa, bine gandita, personajele complexe si cu o evolutie admirabila si multe alte detalii care impresioneaza. Poveastea este o istorie completa a unei lumi, de la A la Z , ceea ce este impresionant.
De atlfel, in anime se regasesc multe lectii de viata. Mi`a ramas in minte replica Imparatesei din Sai "Half of life is happiness, the other half is hardships.. De foarte multe ori se pune accept pe invataturile pe care cineva le poate trage din intamplari. De asemenea, este evidentiat faptul ca poti trai cat lumea, daca nu o faci trecand prin experiente, nu te vei maturiza niciodata (cazul lui Suzu).
Evolutia lui Youko devine foarte interesanta, nu este grabita iar plecarea ei din regat este necesara pentru ca ea sa devina o imparateasca capabila.

De asemenea, grafica si ostul nu sunt de ignorat, acestea crescand admiratia pentru serie , o serie care... ar merita vazuta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Feb 12 2007, 03:50 PM
Post #71


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



Cine e interesat (si isi permite), gasiti pt pre-order primul volum (cartea) pe Amazon la pretzul de aprox 11,55$ (+taxe transport ~ 10$)

Link: Amazon.com :: Twelve Kingdoms Vol 1

Already ordered mine :D

P.S. Cartea va fi disponibila abia pe 15 martie, dar daca asteptati pana atunci s-o comandati, va costa 16.99$ (+taxe transport), asa ca va sugerez sa comandati cat mai curand ^_^

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 13 2007, 10:10 AM
Post #72


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@Coyotee: Book as in carte (mult text) sau volum de manga? (m-am uitat pe site-ul Amazon si nu m-am lamurit... ma gandeam ca daca e scoasa de TokyoPop, ar insemna ca este revista manga...)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Feb 13 2007, 10:30 AM
Post #73


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



Asta cred ca o sa-ti raspunda cel mai bine: http://www.tokyopop.com/S-1787/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shobo
post Mar 10 2007, 03:46 PM
Post #74


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 106
Joined: 14-December 06
Member No.: 3.439
Points: 330
Gender:



am ramas la episodu 41,parca ma tzine ceva sa il vad pana la sfarsit,e placut dar nu cine stie ce,e frumoasa lumea care e creata,nu mi-a placut cand exagereaza cu frica si surprinderea fetei cu "red hair"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Oct 26 2007, 12:59 PM
Post #75


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Cred ca l-am terminat de vazut in urma cu ~o luna. Nu stiam prea multe despre serial cand am inceput sa-l urmaresc insa, dupa nume, ma asteptam la ceva fantasy, samurai, regate, lupte etc. Imaginati-va ce surprinsa am fost cand primul episod incepe in Japonia zilelor noastre. :lol:
Also, cred ca e primul serial in care pur si simplu am detestat (la inceput) toate personajele principale. Una dintre fete era gata sa omoare pentru a fi ea "aleasa", alta era mult prea slaba (dpdv psihologic)si baiatul...ok, nu mai tin minte acum ce a facut dar nu mi-a placut nici de el. Oricum, se dovedeste mai incolo in serial ca am avut dreptate. :P
Am inteles ca trebuiau sa fie mai multe episoade, ceva s-a intamplat (probabil lipsa banilor) si asa au ramas 45. Din punctul meu de vedere un sfarsit mult mai potrivit e ep. 41, cand regina se alatura rebelilor si castiga lupta impotriva conducatorului local. Ce urmeaza dupa, plus ultimul epsiod care, daca nu ma insel, e recapitulativ, pur si simplu nu se potriveste.
De acord,al 2-lea arc, cel cu Black Kirin e probabil cel mai interesant din serial. Am inteles ca se continua in carti?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 26 2007, 01:07 PM
Post #76


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Tocmai cartile lipsesc. Autoarea a ramas fara inspiratie :lol: si d-aia s-a oprit si animeul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Oct 26 2007, 03:04 PM
Post #77


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Oh. Nu stiu de ce am ramas cu impresia ca se gasesc unele carti de comandat pe internet si povestea e mai avansata si mai variata decat ce s-a aratat in anime. :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:41 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |