Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Xxxholic, Manatsu no Yoru no Yume


Vebby
post Mar 19 2006, 07:04 PM
Post #1


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Ok.Am vazut ca mai exista cineva care l`a vazut, si mai exista cineva care are de gand sa il vada, si mi`a placut filmul si se preconizeaza o serie TV, am zis ca merita sa`i fac topic sa afle si restul de el :P

XXXHOLiC
(IMG:http://img4.anidb.info/pics/anime/4856.jpg)

Alternative title:
Holic
XXX ホリック (Japanese)


Genres: Mystery, Supernatural, Fantasy


Din sumar :P

So, povestea are ca personaje principale pe Kimihiro Watanuki si Yuuko. Tipul este blestemat sa atraga toate spiritele rele, sa le vada si de multe ori il innabusa. Ca sa scape de acesta, cere ajutorul lui Yuuko, care ii promite ca ii va indeplini dorinta daca va lucra pentru ea, si in felul acesta Watanuki ajunge sa ii faca in mare parte treburile casnice cam pana la abuz :P Din momentul acela, Watanuki incepe sa descopere ca in locul acela nimic nu este ceea ce pare.In film, la Yuuko vine o fata care o roga sa o ajute, facand in asa fel incat sa poata intra in propria casa, care nu se mai deschidea cu toate ca avea cheia. Lucrul asta coincide cu primirea unei invitatii de la un necunoscut la o licitatie care se tinea in aceeasi casa. Aici intalneste mai multi oameni, colectionari faimosi care se adunasera ca sa isi completeze colectia. Dar, incet- incet, colectionarii dispar pe rand si tot felul de lucruri ciudate si care mai de care mai teribile se intampla. Toata lumea se intreaba cine este gazda, ce e in neregula cu casa, despre ce fel de licitatie este vorba, si misterul se pastreaza pe tot parcursul filmului :P

Grafica
Daca la Requiem am zis ca e un pic ciudata, la XXXHOLIC ma inchin cu mana stanga. E ceva mai mult decat spooky. Fetele personajelor sunt simpatice, dar au niste maini si picioare de ti se face rau. Sunt foarte lungi si par ca sunt desenate neglijabil. Asta in contrast cu mediul incojurator care este desenat pana la cel mai mic detaliu - am ramas socata de baia pe care o avea casa O_o - si pare mai mult decat reala.

Stil
Pana acum actiunea se desfasoara fara asteptari, aberatii sau elemente care sa provoace cascatul. Au fost si faze in care chiar m`am speriat, nu credeam ca am s`o fac la un anime. La un mom dat ma simteam ca in filmul The ring si ma asteptam sa o vad pe Samara rasarind de undeva si mancand creierul unui invitat :lol:. Ideea e ca surprinde foarte bine momentele de mister, groaza si chiar comedie :P

Final
Finalul, poate ca ma las si influentata de faptul ca va fi o serie, dupa parerea mea este deschis. Nu ma refer la faptul ca misterul casei nu a fost rezolvat, ci la faptul ca dorinta lui Watanuki nu a fost indeplinita si parca lasa impresia ca mai e loc si de alte aventuri. Sunt curioasa daca seria o sa reia ideea filmului sau or sa il continue.


In final, abia astept sa apara si seria. Cred ca e clar deja :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 19 2006, 09:20 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Eu am vazut filmul si mi-a placut. Pe parcursul filmului am avut impresia nu ca urmaresc, ci ca joc un joc si ca eu il conduc pe Watanuki spre camerele pe care vreau sa le vad (:D desi nu ma asculta mereu - cand a aprut fetitza la geam si eu voiam sa vad cine e...el a fuuugit)...
Personajele mi s-au parut ciudate (am spus cred, intr-un alt post, ca mi s-a parut ca Yuuki seamana cu Morticia din familia Adams), dar super interesante...
M-am bucurat de...claritatea sunetului (stiu ca suna ciudat , dar nu stiu cum sa explic senzatia aia pe care am avut-o ..era ca si cand as fi avut castile la urechi...) si, da!!!! si eu m-am speriat de cateva ori :D

Cea mai faina replica "In this world there is no such thing as coincidence, there is only the inevitable"

Cat despre o serie..himm..nu stiu ce sa zic...nu m-ar incanta ceva de genul "in fiecare episod misterioasa Yuuki and Co indeplineste prin eqivalent trade cate o dorinta..."dar mi-ar place ..sa dilueze actiunea filmului intr-o mini-serie...


spoiler
eu am crezut, in prima instanta (pana sa vad poza colectionarului de linguri) ca proprietarul casei face colectie de colectii....

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 19 2006, 09:39 PM
Post #3


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Seen it. Si intrucat l-am discutat cu Pandel pe a-s, nu i-am mai facut topic. Noi discutam despre ciudata asemanare (mai ales fizica) din Yuuko si Enma Ai (Jigoku Shoujo). Care asemanare clar exista, dar nu cred ca Yuuko ar avea vreo legatura cu Iadul, ci ca este o persoane cu un talent aparte, la fel ca si Watanuki (de a simti spiritele) si Doumeki (de a le tine la distanta).

Ce colectiona individul fantomatic mi s-a parut destul de evident de la inceput (altfel nu avea d c sa adune toti acei colectionari celebri). Nu ma asteptam la faza cu tabloul, conform careia colectionarii "respinsi" (care nu erau adaugati in colectie), ajungeau in el.

Nedumerirea cu care am ramas eu in final este tipa care o angajeaza pe Yuuko in legatura cu casa care nu o mai primeste. Ma refer la faptul ca o vedem la trei varste diferite (copila care bantuie casa, tanara care apeleaza la Y si batrana care ajunge in casa intr-un final). Cu toate ca pers nu a aparut decat pasager, mi-a scapat intelesul la toata treaba asta.

Acum sunt curioasa cum va fi seria tv.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 15 2006, 10:15 AM
Post #4


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Pentru cei care nu stiau , au aparut primele 2 ep din serie :D Din pkt netul nu ma tine sa le iau.. inca.. :(
Enjoy watchin` them ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 15 2006, 01:07 PM
Post #5


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Īn serial e foarte probabil să existe o perioadă la īnceput realizată īn stil monster of the day. Extrem de multe seriale mici (13, 26 de episoade) abordează stilul ăsta, e necesar zic eu pentru a cunoaşte mai bine personajele şi miza subiectului. Adică nu-i neapărat ceva rău, depinde cum e abordată tehnica. Finalul se acordă de obicei unui subiect mai important care e tratat pe larg. Depinde cīte episoade va avea. Dacă are 13 aproape sigur se va proceda aşa. Dacă are 26 e posibil să īntindă unele cazuri pe 2 episoade. Sīnt un fel de "mini-mini-arce" dacă vreţi o comparaţie niţel forţată cu serialele de cursă lungă.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 20 2006, 08:02 PM
Post #6


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
Īn serial e foarte probabil să existe o perioadă la īnceput realizată īn stil monster of the day

Adica? Nu am inteles prea bine ce vrei sa spui :D

Am vazut si primele 2 episoade din serie si incepe cum nu se poate mai bine. In primul episod e detaliata intalnitrea dintre Watanuki si Yuuko si cum ajunge sa lucreze pentru ea se explica multe chestii si actiunea curge destul de frumos. Nu e grabita, nu e spectaculos.. e super ^^. Deja au fost 2 cazuri (2 ep -> 2 cazuri) si imi place de Yuuko la nebunie. E desteapta si are niste explicati de ramai Huh? :blink:.
Anywayz, toata lumea ar trebui sa se uite. E o serie promitatoare^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 20 2006, 09:01 PM
Post #7


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Adica in multe seriale, in vreo 2 treimi la inceput, fiecare episod e dedicat rezolvarii unei probleme diferite, care se incheie complet in acel episod. Abia spre final apare o problema care se intinde pe mai multe episoade.

"Monster of the day" cred ca vine de la show-urile gen Power Rangers, unde in fiecare episod se luptau cu "monstrul zilei" si atit.

Cu cit serialul e mai scurt cu atit e mai probabil sa se practice chestia asta. Cele de 12-13 episoade o practica in mod curent. Cele de 24-26 isi permit uneori sa se intinda pe 2-3 episoade pentru ca au de unde. Cele mai mari (50+) sint deja seriale lungi care nu au aproape deloc chestii care tin doar un episod, si cind au li sint considerate fillers.

Nu-si permite nimeni sa practice exclusiv monster of the day in toate episoadele, pentru ca s-a dovedit ca e aiurea. Dar ca tehnica de cunoscut personajele e destul de buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 20 2006, 09:30 PM
Post #8


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Oh well, sankiu de explicatie.

Dupa cum bine spui, seria chiar asa incepe. Yuuko rezolva pe Watanuki si inca o tipa, care avea un bad habbit, adica mintea mereu din inertie...
Well, nushtiu inca daca vor fi 13 ep sau 26.. :( dar nu vreau sa vad ca acel caz care se va intinde probabil pe ep 8-13 sau 23-26 va fi cel cu colectionarul.. ar fi chiar stupid :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pandel
post Apr 23 2006, 10:09 AM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 112
Joined: --
Member No.: 1.052
Points: 85
Gender:



superb anime, demn de aplauze si de numele CLAMP. ca veni vorba, grafica e specifica studioului. acelasi stil il puteti intalni si in Tsubasa Chronicles.
momentan iau episodul trei, voi reveni cu amanunte. pana atunci as dori sa aud si alte pareri in legatura cu o posibila suprapunere a lui yuuko cu enma ai. am o obsesie in privinta asta... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 23 2006, 03:15 PM
Post #10


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Apropo, aţi văzut şi filmul? AniDB zice că are īn el secvenţe care parodiază vreo 8-9 alte titluri, dar mie nu mi-a sărit īn ochi decīt momentul acela de la final cīnd Yuuko vorbeşte cu nişte fete care semănau cu Sakura şi Tomoyo din CCS. Unde-s restul?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 23 2006, 03:22 PM
Post #11


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Eu nu am inteles treaba cu pariodiatul anime-urilor. :P Sincer nu am observat nici faza de care vb tu. Probabil nu am vazut destule anime-uri. :P
Singura chestie care am observat-o si de care se vorbea este scena de la sfarsit, care am inteles ca are legatura cu Tsubasa Chronicals. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 23 2006, 06:02 PM
Post #12


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Cīnd īl foloseşte pe animăluţul acela drept telefon, vorbeşte cu nişte fete. Fetele arată exact precum Sakura şi Tomoyo, puţin modificate, dar suficient cīt să sară īn ochi. Dar secvenţe care să parodieze Chobits sau altele de care scrie AniDB n-am remarcat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuuko
post Apr 26 2006, 10:44 AM
Post #13


little klutz ^_^
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 14-April 06
From: Wishing shop
Member No.: 2.424
Points: 299
Gender:



Nu se face parodie de nici un anime, CLAMP doar a vrut sa faca legatura dintre xxxHOLiC si alte serii mai vechi. Tipa din film nu este Tomoyo dar cealalta fata este intradevar Sakura pers din Tsubasa Chronicle. Cat despre Chobits intradevar se face o legatura mica in ep 3 dar nu e nik exceptional si nici un caz funny. Alte serii care isi fac aparitia putin in XXXHOLiC sunt: CCS, Tokyo Babylon, Chobits desigur si Lawful Drug.

Acum c pot sa zic decat k este animele meu preferat la ora actuala. Am citit u sufletul la gura absolut fiecare capitol din manga si acum urmaresc seria, dar asta cam lasa de dorit. Nu stiu poate nu m`am obisnuit eu u mainile si gaturile lungi, dar pers par cam sterse in manga arata mult mai bine. Va zic de pe acu k animele are mari sanse sa devina shounen`ai *starts praying* :P...anyway very nice songs mai ales "19 sai" cantat de Sanagi tipul care a facut coloana sonora si pt film*melo zuper tare "Kiseki" :D *. Ce este captivant in XXXHOLiC sunt filozofiile despre viata. Parerea mea este k e un anime mai mult psihologic decat misterios CLAMP abordand subiecte cum ar fi: minciuna, obsesia, frica, increderea in sine, credibilitatea pers si multe altele dar le afiseaza intr`un fel enigmatic k si cum acestea ar fi lucruri paranormale iar consecintele sunt mereu dezastroase. Aham vorba lunga saracia omului asa k urmariti animele citit manga`ul, se merita belive me, and I`ll give it 10/10 fara sa stau pe ganduri :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 26 2006, 02:14 PM
Post #14


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Mă rog, mie mi s-a părut destul de amuzant să-l văd pe Watanuki cu urechiuşele alea roz precum Chii. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pandel
post Apr 28 2006, 01:10 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 112
Joined: --
Member No.: 1.052
Points: 85
Gender:



am vazut si filmul xxxHOLIC, dar n-am observat nici o parodiere. probabil, tot din cauza ca n-am vazut PREA multe animeuri. am fost putin dezamagit de episodul trei: povestea n-a fost cine stie ce, putea fi redusa la trei minute de animatie. in fine... urechile din chobits m-au dat si pe mine gata. ma gandeam "chobits?! no, it can't be..."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 28 2006, 04:07 PM
Post #16


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Cam aşa ziceam şi eu la finalul filmului. "Sakura? Nah, nu se poate..."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Apr 28 2006, 04:25 PM
Post #17


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Mie mi`a placut si episodul trei :P Si cred ca nu vi s`ar mai parea asa "cine stie ce" daca nu l`ati vedea saptamanal.. pentru ca asteptarea face sa vrei de la fiecare episod prea mult :P Am observat asta si stiu ca am dreptate :D

Legaturi eu n`am vazut, urechile mi s`au parut asemanatoare cu cele din Chobits dar ma indoiesc ca ar fi avut o tenta de parodie sau mai stiu eu ce. :P

Seria este faina asa cum e, e mai mult decat faina... appreciate it :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Apr 28 2006, 07:29 PM
Post #18


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



N-aş putea zice că e parodie pentru că nu se "leagă" practic de celelalte serii. Pur şi simplu apar diverse chestii, dacă le observi bine, dacă nu, nu te deranjează. Eu voi mai aştepta pīnă să-mi dau cu părerea, după doar 3 episoade, mai ales cu picătura cum zice VirginBlood, tind cu siguranţă să nu fiu obiectiv.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pandel
post Apr 29 2006, 08:22 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 112
Joined: --
Member No.: 1.052
Points: 85
Gender:



parodiere e mult spus. mai degraba, sunt niste "inside jokes", intelese si savurate la maxim doar de cei care urmaresc indeaproape seriile CLAMP.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post May 2 2006, 07:17 PM
Post #20


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Oh well.. whatever :P Ideea e ca animeul devine din ce in ce mai interesant si mai "educativ".
S`ar parea ca totusi nu va fi exact "monster of the day". Spre ex, episodul de azi a fost... ca o fabula(sper ca am nimerit termenul) - care are caracter moralizator. Practic, Yuuko, prin intermediul lui Watanuki si a ceea ce`l pune sa faca ii ofera lectii de viata, cum spusese si yuuko mai sus, mai mult sau mai putin.
Oricum, povestea s`ar putea sa fie ceva mai complicata decat o echipa care rezolva tot felul de cazuri ciudate :)
Can`t wait for the rest :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:44 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |