Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vampire Hunter D & Bloodlust


Lumpy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



OK acest topic este pentru cei care au vazut filmele.VHD-1985 si Bloodlust-2001.VHD e k-lumea fiindca incorporeaza mai multe genuri horror, SF si action plus ca imi place caracterul lui D(dunpeal=jumatate om, jumatate vampir si fiul lui Dracula) pe deasupra are niste intorsaturi neasteptate.Cat despre Bloodlust NO COMENT.Din punct de vedere grafic este absolut superb,storyline-ul nu este chiar excelent dar este bun si pe langa SF,horror si action parca se adauga oleaca de love sau drama,in fine.OK acum astept parerile voastre!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Duo....in primul rand danpeal = 1/2 om + 1/2 vampir atat...ca D este si fiul lui Dracula asta e altceva.

in rest VHD-uri sunt super....sange din belsug....poveste destul de bunicica...desi ma enerveaza faptul ca-i da drumul in Bloodlust lui Maier..sau cum il cheama.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Eu nu am vazut decat BloodLust si mi-a placut.
Hmmm.....e misto faza aia cand il taie pe Mayer.....sau mai devreme cand se lupta ei doi pe trasura aia sau ce-o fi ea .
Din poveste cel mai mult mi-a placut momentul final in care arata cum o inmormantau pe aia care imbatranise si el asista de departe la inmormantare....apoi ii cunoaste nepoata.Hehehe...ce inseamna sa fii nemuritor ...Nu te poti atasa de nimica; cu cat te atasezi mai mult de ceva , cu atat are sa fie mai dureros cand acel ceva are sa dispara.....
Grafica mi-a placut foarte mult.....nu cred ca am vazut in serii sau filme o asemenea atentie pentru detaliu.
Eh , cam atat....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Bloodlustul este unul din animele mele de suflet mai ales pentru ca are si love in el, iar eu sunt un impatimit al loveului. Un singur minus am gasit la Bloodlust, iar acela e wearwolful caruia ii iese o gura din stomac, in rest, ce pot sa spun totul e perfect.

VHD este frumos, si ar trebui vazut, ca sa-ti dai seama de ceva istorie a lui D.
Despre nemurire, atat am de spus(dedicat lui Scorpio):
Immortality is a risk, are you ready to asume it ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



BloodLust este noua varianta sau sa zicem continuare a Primului VHD...Bloodlustu .. exceleaza la capitolu actiune si grafism....multi prieteni ne-otaku de ai mei au fost impresionati ... Storyboardu este simplu si chiar imprumuta elemente-scene din alte animeuri precedind-ul acesta..... insa actiunea este bine realizata cu dinamica si fluiditate remarcabila......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Fate si Frost...da ce-are frate daca esti nemuritor? Pt. mine ar fii cel mai mare dar pe care l-as putea primi.....ce atata atasare si love :? Traiesc pana la sfarsitul lumii....super...dar hai ca derivam.....iar daca vreti sa vb despre subiectul nemurire facem un topic la Diverse si bagam acolo...ce ziceti..o discutie constructiva ceva?

P.S: Fate mersi de poza....o stiam :D dar o las pe asta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



Eu am vazut Bloodlust intai si mi-a placut la nebunie; nu m-a deranjat ca i-a dat drumul lui Maier, mai ales ca spre final nu-l mai vedeam ca personaj negativ - cu o asemenea love story :) . Dar lupta finala dintre ei doi putea fii mai lunga... Nici n-a inceput bine ca s-a si terminat; cel putin asa mi s-a parut. Peste vreo luna am vazut si prima parte, care mi s-a parut la fel de ca lumea (mai putin grafica, dar am aflat si io ca s-a facut in '85).

Eu sper la o continuare care sa explice cum i-a ajuns parazitul ala din palma stanga care inghite junk food, il resusciteaza si eu il gasesc de-a dreptul iritant in unele momente...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Cred ca sunt printre putini care nu a fost impresionat de VHD Bloodlust.
Iar cat priveste originalul, cred ca este printre cele mai proaste animeuri pe care le-am vazut. Si nu numai grafica (care se scuza tinand cont ca a fost facut in 85) este dezastruasa, ci si personajele ce sunt sterse si lipsite de complexitate (fapt mai mult decat regretabil tinand cont de poveste ce se incearca sa se creeze).
Adica are pre putina actiune pentru un action-horror si poveste prea slaba pentru un thriler-horror.
Pentru mine VHD se situeaza printre primele 3 cele mai proaste animeuri creata.

Bloodlust nu este chiar asa de rau, ba chiar asi spune ca este chiar bun. Totusi nu se afla printre favoritele mele (toate genurile incluse).
Dupa ce am purtat o discutie pe forum, legata de grafica din Bloodlust, am stat si am urmarit creditele acestui film. Astfel am observat ca cei care au lucrat la acest film au avut meseri precum: "painters", "digital painters", "3D modelers", "digital colorers", "colorers", cea ce ma face sa presupun ca acest film se afla undeva la granita dintre vechi si nou in materie de grafica anime. Daca te uiti cu atentie se vad modelele tridimensionale ale diferitelor masini ce apar prin film, dar aceste nu ies in evidenta si ar putea fi chiar omise de o vizionare mai "relaxata" (cea ce reprezinta un plus dat artistilor). Un alt plus ar fi modul de desenare ce sa facut atat clasic cat si asistat pe calculator, iar imbinarea celor doua metode este foarte reusita desi cu putine lipsuri la partea de iluminare si de umbre (imi reiese prin observatie atenta a filmului).
Acest film arata ca, daca se vrea, se pot face filme bine realizate grafic care sa imbine toate metodele grafice existente.
Din punct de vedera al povestii, Bloodlust este un action-horror de toata frumusetea, unde scenele de lupta sunt bine puse in scena (mai ales lupta dintre cei 1,5 vampiri), singurul neajuns fiind tocmai faptul ca se incearca creerea unei povesti putin prea complexe intr-un timp prea scurt (povestea ar fi mers mai bine pentru un serial).
Cum am spus, filmul este bun dar departe de Ghost in the Shell (favoritul meu).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Bogdragon..mie chiar si grafica din VHD mi-a placut..pe motiv ca scenele de violenta era extrem de explicite pt. vremea. Complexitatea desi ar fi fost un mare + nu prea este necesara..el fiind un pic complex prin "aura sa misteriuoasa"...e la mintea cocosului ca el e fiul lui Dracula...dar pt. personajele din film nu..asa ca pt. ele este un personaj complex.

in rest...fiecare cu parerile lui
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Despre parazitul din mana lui D as vrea sa stiu si eu cate ceva, adica de unde apare, sau care-i povestea. Oricum, el este cel ce acompaniaza pe D, este un fel de Sanchio Panza pe langa Don Quihote(scuze daca am scris gersit numele), este ajutorul lui la nevoie, si singurul care traieste la fel de mult ca si D, si stie totul despre trecutul acestuia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Vhd Bloodlust...io il puneam la acelasi nivel cu Samurai x Reminesance...adica animele absolut!!

Mi-a placut la nebunie...prima data am luat o varianta de 2 lei de 200 mb...dupa ce l-am vazut asa in vacanta din anul 1 de facultate...am jurat ca ,in momentul in care am net din nou, o sa-l am varianta divx...cum se mai zice..
Daca as sta sa ii gasesc un defect...nu as putea gasi....este atat de bine construi si ca scenariu si ca animatie si ca personaje, incat te absoarbe cu totul.
VHD simplu...e forte slab si nu ma refer numai la grafica...(deh prin 85..nu prea aveai ce efecte sa bagi..)...Bogdragon zicea foarte bine, ca imbina vechiul cu noul...sunt 100% de acord cu el.
Bogdane daca vrei ceva si mai revolutionar dpdv al grafici...atunci incearca READ OR DIE !!! este o imbinare perfecta intre animatie 3d effecte si desenul clasic!!

In cocluzie IUBESC Vhd Bloodlust!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Read or Die ..... asta imi aminteste de dirigintele meu comunist. E profesor de romana ....
Poate are vreunul Read or Die varianta cu titrare in engleza. Sa zicem ca franceza ma deranjeaza....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Bravo mah....hai sa zicem asa...
Cand treci pe la mine??? 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



In primul rand SebyTheDragon, in penultimul post mi-ai pocit numele. Repara si tu greseala, te rog.
Ca sa fiu sigur ca nu am lasat o impresie gresita, am sa repet pe scurt cateva idei.
VHD -Bloodlust, imbina vechiul cu noul. Ma refer la generatia dinaintea si dupa 1999 (cele din anii 80 reprezinta animeurile foarte vechi -the ancients, if you please).
Daca caut ceva revolutionar in domeniul grafici...nu, in nici un caz. Vreau ceva cat mai clasic posibil. Remarcam numai ca fata de alte animeuri in care combinatia 2D, 3D imi face greata, Bloodlust sa descurcat chiar foarte bine (la fel ca si Blood-The last vampire); cinste lor.
Mi se pare ca din Read or Die am cateva episoade lipsa, dar am sa ma uit pe ce am, ca sa imi dau seama de poveste si am sa fiu foarte atent la grafica.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Scuze...man la faza cu numele....si mai ales scuze ca a intarziat repararea...insa tu deja stii de ce nu am putut intra pe net...

Read or Die Ova are 3 parti de 1 30 min...adica puse cap la cap fac un film!!
Seria deabia cum incap sa o faca....si creca va fi de succes!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Just suffer like the rest of the mortals! (i got modem) :D :D :D

Stiam ca Read or Die Ova are doar 3 ep. Eu am ep3 lipsa (mai am si alte cateva serii descomplectate) din motive tehnice (bad CD).

OAV de doar 3 ep. Mi se pare mie sau au inceput japonezi sa leneveasca la capitolul "hai sa facem o treba buna pana la capat". Suna mai mult a marketing, lansam 1h vedem cum este acceptata de public si apoi ne mai gandim. Pe principiul asta functioneaza americani.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Sincer...nu car fi povestea cine stie ce...insa este foarte bine legata...si nu e plictisitoare...insa, precum spuneam..la el grafica face nota!!!!

Foarte bine ca fac chestia asta...pe mine nu ma supara...decat sa iasa cu o serie pe care nu le-o cumpara nici mama naibi, mai bine asa!!! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Mah baietzi nu vreau sa va intrerup dar se pare ca ati cam deviat de la subiect.Asta a plecat de la Seby stiu ca nu a fost vina ta dar topicul se numeste Vampire Hunter D & Bloodlust asa ca va rog sa continuati discutia altundeva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Vampire Hunter D are un storyline destul de bine gandit.Mi-a placut mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucifer
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: Hell
Member No.: 124
Points: -10
Gender:



parerea mea e ca e super mishto Bloodlust....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:52 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |