Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mahou Shoujo Madoka ★ Magica


darczon69
post Dec 16 2011, 12:21 PM
Post #21


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(Terry_SOAD @ Dec 16 2011, 11:57 AM)

Si problema asta cu idealizarea chestiilor care ar trebui mai putin idealizate vine, intr-o mare masura, din astfel de 'pop culture hits', ca sa zic asa, precum Madoka, care idealizeaza unul dintre cele mi vechi si mai apreciate gesturi din istoria omenirii: sacrificarea unui om nevinovat pentru ca pacatele celorlalti sa fie sterse cu buretele si sa o poata lua de la zero (cu alte pacate...). Asa cum nu apreciez nici sursa la care fac referire, nu apreciez nici finalul din Madoka, care ne spune practic ca asta e 'the right way': sa gasesti pe unul destul de naiv si de inocent incat sa se sacrifice pentru ca tu ai omorat, furat, violat, terorizat etc. ca tu sa poti sa-ti duci viata mai departe eliberat de astfel de responsabilitati. E o idee perversa, jignitoare la adresa umanitatii noastre pe care eu n-o accept indifrent de cate Madoka-uri o sa vad si indiferent de cate premii si fani o sa aiba genul asta de anime-uri.



Unde am mai auzit eu asta.... :blink: Ah, da! In ora de religie :lol: . Ma bucur sa vad ca mai este cineva care considera faptul ca crestinismul este o religie gresita de la radacini.

Anyhow, lasand de o parte refularea mea, mie mi-a placut marele "twist" ca sa zic asa; dar, cum am spus si anterior, nu am experienta in acest gen :D.

Cu toate acestea, important este ca ai fost entertained, nu? B) Iar 10 episoade faine > 2 episoade naspa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Dec 16 2011, 01:38 PM
Post #22


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



@Terry_SOAD So we've both been played, diferenta e ca tu te simpti jignit de asta, I enjoy it as one of the few ripples in my thought pattern. I can't even see 3D, so I do my best to get tricked. Seeing through things is not as fun as one might think.

@darczon69 Poate te referi la The sacred eye cult, cause that sure isn't the base of christianity.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Dec 16 2011, 07:30 PM
Post #23


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
Ma bucur sa vad ca mai este cineva care considera faptul ca crestinismul este o religie gresita de la radacini.


Cred ca orice religie, fie ea crestinism, iudaism sau islam (de restul nici nu prea se merita sa te iei...) e gresita din radacini. Sunt atatea lucruri de care pot sa ma iau incat nici nu stiu care e cel mai important. O sa zic doar atat. Religia e un factor negativ in lumea noastra pentru ca ne invata ca noi nu putem sa fim buni unii cu altii, decat daca e un ochi urias in cer care ne supravegheaza fiecare miscare, caruia-i pasa ce mancam si cand, caruia-i pasa cu cine, cand si in ce pozitie facem sex, caruia-i pasa cum ne imbracam si care vrea, ca in acelasi timp, sa-l si iubim si sa ne fie si frica de el si ne spune ca daca incalcam vreuna din legile lui, o sa suferim o eternitate intr-un loc cu multe flacari. Ce pot sa zic... ma bucur enorm ca nu exista absolut niciun pic de dovada ca un asemenea zeu exista si pot sa am o perspectiva mai optimista asupra lumii, chiar daca eu cred ca atunci cand murim, singurul lucru care ne asteapta e nothingness. Dar e mult mai bine decat alternativa.

QUOTE
Cu toate acestea, important este ca ai fost entertained, nu?  Iar 10 episoade faine > 2 episoade naspa.


Da, ce spui tu pare sa aiba logica la prima vedere (si are, in majoritatea cazurilor), dar nu prea se aplica la Madoka. Asta a fost un anime care s-a bazat intr-o foarte mare masura pe poveste, gen Death Note, gen Code Geass. Pe mine unul asta m-a atras initial. Ei bine, atunci cand ai o poveste continua si nu una episodica si tu distrugi povestea aia pe final, iti cam produce un gust amar indiferent de cat de mult ti-au placut celelalte episoade, ca stii cum se termina, stii ca e idiot la final, oricat de inteligent ar fi fost pe parcurs (si apropo, nici pe parcurs n-a fost asa de inteligent...).

QUOTE
Seeing through things is not as fun as one might think.


In principiu nu prea as fi de acord cu afirmatia asta, dar aplicata anime-ului asta, n-am cum sa nu fiu de acord. Si asta nu poate decat sa scoata la iveala incompetenta alora care au scris povestea. Au reusit cat de cat pentru 7-8 episoade sa ne tina cu valul pe ochi, iar pe final, valul ala a cazut ca sa vedem mizeria din spatele gandirii lor. Si da, repet si recunosc ca ma simt jignit de finalul ala, pentru ca a fost prost din mai toate punctele de vedere, dar el s-a vrut in mod pompos unul dintre cele mai tari ever. N-a avut coerenta, a incercat sa fie emotionant, dar n-a prea fost, s-a vrut ca cel mai epic lucru pe care l-ai vazut, cand de fapt era ceva total lipsit de originalitate si care, analizat cu obiectivitate si cu atentie, pare sa fi fost pus cap la cap asa cum imi fac eu un sandwich cand sunt pe graba: arunc o felie de salam, trantesc o felie de cheese, bag si-oleaca de salata, un strop de ketchup sau mustar si presto, gata opera de arta. Din fericire eu nu ma duc sa le arat oamenilor ce creatie mirifica am putut eu sa aduc pe lumea asta, asa cum au facut ei cu gunoiul ala de final. Daca lasau cativa fani sa scrie finalul, pun pariu ca iesea ceva de cateva ori mai bun decat ce-au facut ei. Dar bine, japonezii sufera de mult de asta: sunt masters of the universe cand vine vorba de premise si se ineaca ca Titanicul cand vine vorba de finaluri.

Ideea e ca nu trebuie sa apreciem astfel de tentative de a ne pacali si sa zicem "gimme more". Trebuie sa zicem "nu, nu asa se face" si sa vrem mereu ceva mai bun, ca altfel viitorul does not sound so good.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 1 2012, 09:27 PM
Post #24


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
Si da, repet si recunosc ca ma simt jignit de finalul ala

Nu trebuie sa o iei chiar asa de personal. E greu sa faci un final bun, mai ales dupa ce asteptarile fanilor au crescut dupa fiecare nou episod. Exista o sansa ca acela sa nu fi fost adevaratul final pe care ei l-au gandit la inceput, dar din cauza fanilor care au speculat x si y chestie, unul dintre ei sa fi speculat corect. si cum nu au dorit sa aiba un final previzibil s-au bagat in rahat. Blame it on the pressure...donno. eu deja am inceput sa ma obisnuiesc cu idea ca un anime epic rar se intampla sa aiba si un final epic. Inca mai imi dau cu capul de pereti cand imi amintesc cum s-a terminat Penguing Drum <_<.

QUOTE
ca altfel viitorul does not sound so good.

Haha, there's no such thing! XD Poate daca viitorul tau se rezuma doar la abilitatea unui anime de a te lasa cu gura cascata... XD. Nu regret ca am urmarit Madoka si nici Penguin Drum. Atata timp cat au reusit sa ma farmece pe parcurs sunt dispusa sa iert palma primita la final.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Feb 1 2012, 09:37 PM
Post #25


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Actually, finalul aproape sigur ca a fost planuit de Urobuchi de ani de zile

QUOTE(Urobuchi in postfata pentru primul volum din Fate/Zero)
Urobuchi Gen wants to write stories that can warm people's hearts.
Those who knew about my creative history would probably furrow their brows and think this is a cold joke. Actually, I couldn't completely believe it, either. Because when I start typing out words on the keyboard, the stories my brain comes up with are always full of madness and despair.
In fact, I wasn't like this before. I've often written pieces that didn't have a perfect ending, but by the last chapter the protagonist would still possess a belief that 'Although there will be many hardships to come, I still have to hold on'.
But from I don't know when, I can no longer write works like this.
I am full of hatred towards men's so-called happiness, and had to push the characters I poured my heart out to create into the abyss of tragedy.
For all things in the world, if we just leave them alone and pay them no attention, they are bound to advance in a negative direction.
Just like no matter what we do we can't stop the universe from getting colder. It is only a world that is created through a compilation of 'progresses of common sense'; it can never escape the bondage of its physical laws.
Therefore, in order to write a perfect ending for a story you have to twist the laws of cause and effect, reverse black and white, and even possess a power to move in the opposite direction from the rule of the universe. Only a heavenly and chaste soul that can sing carols of praise towards humanity can save the story. To write a story with a perfect ending is a double challenge to the author's body and soul.
Urobuchi Gen had lost that power. It still hasn't recovered. The 'tragedy syndrome' is still continuing within me. Is this a terminal disease? Should I give up on the pure 'warrior of love' that I've longed for? Ascend a pallid battle steed and reincarnate into a dispenser of this virus... Could it be that I can only create pieces that give men courage and hope in my next life? (When I wrote this, I wrote 'courage' as 'lingering ghosts'. Could this be because of using 'ime' - Ah, I wrote 'ime' as 'hatred' -are there no chances of recovery for me?)


Suna cunoscut, right? mai ales partea cu: "Therefore, in order to write a perfect ending for a story you have to twist the laws of cause and effect, reverse black and white, and even possess a power to move in the opposite direction from the rule of the universe. Only a heavenly and chaste soul that can sing carols of praise towards humanity can save the story. "

Also, ce a fost atat de in neregula cu finalul lui Penguindrum. Mie mi s-a parut ca a fost mai bun decat finalul lui Utena macar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 1 2012, 10:34 PM
Post #26


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Hahah, well...concluzia e aceeasi, un final epic e rar XD.

QUOTE
Also, ce a fost atat de in neregula cu finalul lui Penguindrum. Mie mi s-a parut ca a fost mai bun decat finalul lui Utena macar.

nici pana azi nu am reusit inca sa termin Utena. (IMG:http://i728.photobucket.com/albums/ww284/EvilFlowersProject/21-3.gif) But I'm getting to that. Eventually...
O sa deschid un topic si o sa-ti explic ce m-a dezamagit la PD acolo :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dawn_alexis
post Feb 9 2012, 02:39 PM
Post #27


Ohi, Mark!
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 13-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.301
Points: 138
Gender:



Am citit vag, pe diagonala, postarile, asa ca-mi cer din start iertare daca voi repeta idei.

Pentru mine, Mahou Shoujo Madoka Magica este genul de animu la care nu m-as fi uitat in veci, mostly pentru ca ma seaca grav genul mahou shoujo conventional. Insa cand mi l-a recomandat cineva ca fiind 'dark and gritty', am zis ok, let's give this turd a try. And boy, i'm glad i did.

Primele 2 episoade au fost un creuzet de elemente pe care le detest la mahou shoujouri. Fetite cu fundite care inving raul cu puritatea lor si multe lucruri cute sprinkled pe acolo. Personajele erau meh so far, stereotipale de-mi venea sa plang, iar apoi a venit episodul 3 si a murit Mami si m-a lasat masca, in primul rand pentru ca in general, e o lege nescrisa a genului ca fetele principale sa nu moara, and they killed her off in primul sfert al seriei. O mutare geniala imo, care a lipit non-fanii moe, like myself, de ecran.

Dupa aceea, the girls went downhill cu aparitia lui Kyouko si nebunia Sayakai si adevarul(cei drept, previzibil) cu privire la originea grief-seedurilor. Mi-a placut foarte mult felul in care s-a jonglat cu tipologiile personajelor. La inceput, au fost incadrate complet intr-un stereotip, pentru ca mai apoi sa vezi ca nimic nu e ceea ce pare. Madoka este goofy main char, care totusi nu se transforma decat in ultimul episod, Mami e oneesama type, ca mai apoi sa vezi ca are o latura destul de intunecata, Sayaka e stereotipul de best friend hiperactiv, care innebuneste si cade prada disperarii, nu inainte sa realizeze unde a gresit, Kyouko este bratty, egotistical kid, care spre final se sacrifica pentru a muri alaturi de prietena ei, iar Homura, the cool, cold bastard care atarna la limita antagonismului ca sa realizezi spre final ca ea este de fapt personajul principal al intregii serii. Pentru ca, din punctul meu de vedere, Madoka nu este decat personajul central, existenta ei fiind conditionata de Homura.

O chestie foarte faina la serie este ca s-a pus accent pe consecintele pe care le are capatarea unei asemenea puteri. In alte serii, it usually stops there, au puteri magice, fac chestii magice, se lupta cu monstruleti magici, si totul se termina acolo. Aici schimbul este echivalent si speranta aduce dupa sine tot atata disperare. Si o alta idee foarte inspirata a fost explicarea originii puterii Madokai. In general, personajul principal este puternic doar datorita statutului de personaj principal care este si puternic si se formeaza un cerc vicios si stupid. Madoka a ajuns atat de puternica datorita faptului ca intreg universul a ajuns sa depinda de existenta ei thanks to Homura's wish. Also, un alt punct in plus a fost introducerea notiunii de karma ca principala sursa de putere a unui personaj: cu cat are mai mult nenoroc, cu cat dorinta ei va fi mai mare, puterea mai mare si the fall from grace will give birth to a stronger witch.

Mi-a mai placut mult faptul ca seria nu are antagonisti bine definiti... Kyuubey nu e bad guy. If anything, Incubators tin universul in spate, acumuland energie pentru a impiedica instalarea unei stari de entropie. Vrajitoarele, iarasi. La inceput dau impresia de monster of the week, dar cand realizezi provenienta lor si faptul ca sunt rezultatul unor unor sentimente umane gone wrong, you can't really hate them.

Finalul a fost...not quite what i had expected, dar mi-a placut nonetheless. Citisem pe la inceput ca se intreba cineva de ce si-a dorit Madoka sa stearga vrajitoarele si sa le inlocuiasca cu monstrii. Raspunsul e destul de simplu, si a fost explicat inclusiv in ultimul episod: disperare va exista mereu, pamantul nu este o utopie, iar raul ramane conditia vitala a existentei binelui. Ea nu a facut decat sa asigure fetelor magice un alt final. People die, dar sfarsitul lor era unul oribil, inecat de vina, disperare, tristete etc. Comparativ cu el, varianta ei de just disappear when the gem turns black e chiar ok.

In concluzie, animele asta a sarit in my top 5 si l-am vazut deja de 3 ori xD Personajele, plot twisturile, ostul, chiar si grafica puerila care contrasteaza grav cu plotul, totul a fost superb, si este un animu pe care il recomand cu multa caldura tuturor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Sep 4 2012, 08:30 PM
Post #28


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 4 2014, 09:27 PM
Post #29


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Mi-am luat in sfarsit ceva timp si am vazut Hangyaku no Monogatari... I'm just jumping around like an idiot.
E mult mai mult decat ma asteptam, vazusem ceva spoilere din greseala pe youtube si ma temeam ca nu va mai fi fain, dar m-a surprins in cel mai placut fel. First of all it's all about my favourite character Homura-chan, the twist is really incredible and the ending... Homu-chan going full yandere... hehehehe...

Also the look on the face of the enslaved incubators... priceless

Now excuse me I have to go jump some more.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vulgrim
post Jun 27 2014, 01:16 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 27-November 13
From: Craiova
Member No.: 13.378
Points: 50
Gender:



Have fun, e super anime-ul. :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:06 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |