Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cui ii place DB


bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Stau si ma gandesc...sa fie oare cineva dispus sa vorbeasc de Dragon Ball si doar de Dragon Ball, fara sa intre in Z sau GT.
Urmaresc de doua zile Dragon Ball si mi se pare atat de diferit de Z. Comedie, multa comedie...aventura, multa aventura...lupte, doar cat trebuie, fara absurditati gen power level dat de un numar pe scouter.
Idea este ca imi este greu sa ma gandesc la Z urmarind Dragon Ball, ba chiar trebuie sa il elimin din memorie altfel ceva nu merge.
Si ma intorc la idea de mai sus. E cineva dispus sa discute Dragon Ball ca serie de sine statatoare si nu prin prisma Z&GT.

Versiunea pe care am luat-o (de la CS-LAND) este in engleza. Vocile sunt cele cu care m-am obisnuit din Z (acolo unde este cazul). Grafica (codarea) este buna.
Singurul lucru cu adevarat enervant sunt fazele comice ecchi ce sunt cenzurate (puternic) de americani (dispar momentele cand Goku pipaie femeile ca sa se asigure ca sunt femei, sau cand ii scoate chiloti Bulmei). Lesne de spus ca strica inceputul acestui anime.
Inclusiv faza cand General White il impusca pe Goku pe la spate (in cap), iar Goku face o faza de durere si doar atat, este taiata.
Sunt curios daca americani sunt constienti de comedia din DB daca ei pierd jumatate din elementele comice datorita cenzurii. Cu traducerea de doi bani de pe TVR2, cel putin acestia nu au cenzurat nimic (nu ca nu ar fi vrut dar cred ca le-au fost lene sa editeze serialul).

Asta ma face sa intreb - are cineva DRAGON BALL in original ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Cred ca americanii se pricep mai bine la a strica un serial decat romanii.Macar ca romanilor le e lene sa taie fazele misto,da macar freaca doar vocile.


Nu inteleg la ce te-ai referit prin
QUOTE
E cineva dispus sa discute Dragon Ball ca serie de sine statatoare si nu prin prisma Z

Eu cred ca se poate discuta mai bine despre Z in comparatie cu DB,decat cum ai zis tu.Z n-ar fi existat fara DB.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bejiita
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Bored Dude
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 122
Points: 69
Gender:



Da sunt se aceeasi parere cu tine Z nu ar fi existat fara db si se poate discuta mi bine printr-o comparatie intre cele doua . Dar eu spun ca fiecare are farmecul ei si nu trebuie sa te astepti la o mare violenta in db.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



CyBeR&gt;m-am referit la faptul ca as vrea o discutie ce se opreste doar la seria Dragon Ball. Multi oameni cand vorbesc de DB mai arunca faza de genul: "Z e mai tare", "...dar in Z Kakaroto poate sa faca nu stiu ce...".
Cu cat ma uit mai mult la DB cu cat observ mai mult diferenta de stil intre cele doua (trei) parti iar toate explicatiile din Z despre personaje, devin patetice considerate retroactiv in DB.
Cea mai importanta: Goku nu este alien, sau mai bine zis nu e sayan. Este un simplu baiat, cu coada , cu puteri extraordinare si cu un blestem de a se transforma in wer-monkey.
Piccolo este un demon&lt;-&gt;zeu, nu un alt alien venit de pe Namek.
Pamantul este mare, foarte mare si nimeni nu poate sa il distruga sau sa il inconjuare intr-o ora zburand.
Si sarind la GT, idea ca acel copil ce trebuia sa le pipaie pe fete ca sa isi dea seama ca sunt fete ajunge peste 60ani sa fie de 10^9 ori mai puternic si poate sa distruga galaxi daca doreste, devine nonsens.

Imi place Z si GT dar cand ma gandesc ca Toriama a plecat de la DB (si acel univers fantastic) ma face sa ma intreb daca nu a avut altceva mai bun de facut.

P.S.&gt;Toei rules, Funimation sucks. Nota 10 companiei ce a realizat seria DB...iar celor ce au portat seria la americani ar trebui sa li se scoata ochii si sa li se taie urechile ca poate asa ar reusi o traducere mai buna.
Ma crucesc cand imi dau seama cat de mult au taiat sau cum au schimbat traducerea ca sa dea alt inteles fazelor (mai puritan).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bejiita
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


Bored Dude
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 122
Points: 69
Gender:



Mai pe scurt au americanizat o serie de anime japonez si au incercat sa scoata fazele comice din el :evil:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Eu ce am zis mai sus:
QUOTE
americanii se pricep mai bine la a strica un serial decat romanii
.Parerea mea ar fi ca acesti americani ar cenzura si Scufita Rosie daca ar putea.
Ai dreptate bogdragon,e destul de greu sa discuti despre DB fara sa te gandesti la Z.Dar se poate,asta e.Chestiile alea despre Goku si Piccolo trebuiau introduse.Unele chestii din DB ramaneau ambigui:de ce arata zeul diferit de un om?de exemplu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kakarot
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: --
Member No.: 162
Points: 2



mie imi place mai mult DBZ pt. ca e mai multa violenta si puterile sunt fff mari
la db mi-a placut partea de final cand tien si goku lupta in cadrul turnamenrului
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Daca de la DB iti place doar ultimul turneu atunci poti sa te consideri linistit un fan DBZ.
Ultimul turneu din DB reprezinta pentru DBZ prototipil actiunii ce va urma. In el apar toate atacurile ce ai sa vina cu cateva mici excepti.
Majoritatea atacurilor bazate pe Ki se gasesc acolo, de la confruntarea "valurilor", la explozi uriase (gen atomice) si chiar acele zeci de ki balls ce sunt aruncate spre adversar intr-un timp foarte scurt.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


Unregistered









Bogdragon, daca nu ma insel, atacurile cu zeci de mii de ki balls(numite Renzoku) nu apar in Dragon Ball, ci doar in celelalte serii.
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 27 2004, 06:50 PM
Post #30


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



singurii acre folosesc energy blasturi sunt maestrul kame,goku,crillin yamcha ,ceasu ,tao pai pai si tien.si tehnicile lor sunt kamehame,si dom dom !..si poicolo foloseste ce vom numi in dbz masenco!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 28 2004, 09:20 AM
Post #31


Unregistered









Piccolo nu foloseste Masenko in Dragon Ball si nici in Dragon Ball Z, in acesta din uram nunmia Gohan foloseste aceasta tehnica(invatata de la Piccolo).Si, oricum, postul tau nu prea suna a raspuns pentru postul meu...
La categoria "Ki Blast" intra aproape toate atacurila bazate pe energie:Kamehameha, Dodompa, Renzoku si derivatele...
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 28 2004, 02:01 PM
Post #32


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



sethi-kun,in legatura cu masneco ai si nu ai dreptate.in db nu stiam exact cum se numea tehnica lui piccolo,am presupus doar{greseala mea}dar in dbz foloseste masenco!o foloseste in garlic saga,si parca si in saiyan saga impotriva lui raditz.si in movei 8 .exista mai multe tipuri de energy shot-uri,unele ca niste ''migiute'' de obicei de mica intensitate...la alea mam referit cand am spus ki blasturi.kamehame,galit gun sau final flash sunt energy wave,mult mai puternice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SSJKakarott
post Sep 26 2004, 11:11 AM
Post #33


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: --
From: Aiud
Member No.: 407
Points: 2



Ba,Baumwolle,foloseste la Cell saga cand Cell si gohan fac strugle-ul ala fain cu KaMeHaMeHa,sa deie in el
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ghepardu
post Jun 30 2007, 02:07 PM
Post #34


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 60
Joined: 6-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.266
Points: 144
Gender:



Nu s-a mai postat de foarte mult timp aici.

Da mi-a placut foarte mult DB. L-am vazut pe tvr 2 de trei ori, timp de o luna am mers cate 2 km pe zi in toiul verii la o verisoara ca sa vad DB pentru a treia oara (eram la tara si doar la ea prindea tvr 2).
E un anime cu o actiune superba, foarte amuzant si avea si violenţă lucru nou pentru mine la vremea aceea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 30 2007, 06:19 PM
Post #35


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



trebuie sa recunosc ca mi-a palcut DB.L-am vazut partial pe tvr 2, partial pe Rtl 2 (dublat in germana :D ) si partial pe Pc (gratie lui Majin :) ). Nu sunt un mare fan al fenomenului db, dar prima serie chiar mi-a placut. Nu este nici pe departe o capodopera, dar e un anime foarte dimpatic. Povestea e destul de interesanta, personajele foarte simpatice (si ciudate), comedia e tare, plus un pic ecchi :twisted: . mi-au placut mult si turneele (de la bloodsport m-au fascinat turneele de arte martiale :P ). La minusuri as trece lungimea (163 eps) -nu am avut rabdarea sa il termin, plus bataile care sun cam multe si lungi (si binenteles antrenamentul de rigoare).
Din pacate Dbz e alta poveste - din pct meu de vedere, au luat tot ce era fain in db : personajele comice, si comedia, si au upgredat ce nu era fain : bataile devin de-a dreptul ridicole (si ridicol de lungi), iar serialul e imposibil de lung (291 eps ????). Oricum, seria asta e un love it or hate it, si eu sunt clar in a 2 categorie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

umbbra
post Apr 18 2008, 01:52 PM
Post #36


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 18-April 08
From: Brashoc
Member No.: 6.622
Points: 56
Gender:



Foarte frumos Db`ul.De aici s`a inceput totul, de aici devii fan Db...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aika2008
post Apr 18 2008, 04:57 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 11-April 08
From: Ploiesti, Prahova
Member No.: 6.574
Points: 64
Gender:



DB l-am vazut prima data pe TVR (nu mai tin minte tvr1 sau tvr2), dar imi aduc aminte ca mi-a placut foarte mult, mai ales cum se batea personajele din serial cu viteza.
Si DBZ l-am urmarit tot la televizor si mi-a placut mai mult decat DB, deoarece povestea avea mai multa actiune si era mai interesanta (asa mi s-a parut mie)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Apr 18 2008, 08:23 PM
Post #38


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Dragon Ball... stiu ca l-am vazut pe clasa a patra sau a treia. Era dat pe TVR2 pe la orele pranzului. Imi amintesc ca ma grabeam de la scoala direct acasa ca sa-l prind... ce mai vremuri :rolleyes:
DB a fost inceputul pentru mine. O serie extraordinara :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alan90
post Dec 22 2008, 05:35 PM
Post #39


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 53
Joined: 19-December 08
Member No.: 8.071
Points: 159
Gender:



Mi-a placut destul de mult si DB, intradevar nu se compara cu celelalte serii dar a fost mult mai amuzant si mai distractiv de vazut. La vremea lui nimic nu se compara cu DB.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NaruSakuLove
post Dec 22 2008, 09:53 PM
Post #40


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 112
Joined: 19-December 08
Member No.: 8.069
Points: 321
Gender:



Terry sa stii ca si eoo faceam in cls 1 si 2..............cat ma mai grabeam :lol: :lol: :lol:





PS:Oricum a fost super DB ;) :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:02 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |