Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Moderatori


bogdragon
post Jan 23 2004, 12:40 AM
Post #41


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Am mai rumegat idea:

Administratori, administreaza forumul din punct de vedere tehnic si atat. Astfel nu vor mai exista dorinte de a fi administrator doar ca o validare a
"munci" tale pe forum. Administratori sunt alesi de Coyotee si (sau) de ceilalti administratori, iar alegerea lor reprezinta o problema exclusiva a administratorilor fara nici o interferenta din partea celorlalti useri.
Dar acestia nu ar trebui sa aiba statut preferential cand vine vorba de voturi, posturi sau in alegerea noilor threaduri.

Junior Admin (ce propun sa fie redenumit in "Moderator Senior", sau ceva de genul asta), sa se ocupe de moderearea generala a forumului. Acestia ar trebui sa fie in numar de 3-5. Ei decid ce threaduri noi se deschid, ce seriale sau filme sa apara in zona detaliata, iar in caz de contraventi grave, ei decid pedepsele de rigoare.
Administratoti pot la o adica sa fie "Moderator Senior", tinand cont ca asa cum le-am definit sunt doua lucruri complet diferite.
Acest rang este ales de restul userilor prin vot, SiteAdmin avand drept de veto.

Moderatori, ei sunt cei ce modereaza un topic anume. Ei stimuleaza discutia, atentioneaza cand discutia o ia pe alaturea si tempereaza spiritele certaretilor (putand inchide discutia la nevoie).
Tinand cont ca nu toata lumea poate sa fie prezenta tot timpul pe net, cred ca este nevoie de doi moderatori pe thread (2 la General anime, 2 la General Manga, etc)
Acest rang este ales de restul userilor prin vot, SiteAdmin avand drept de veto.

Votarea o propun in modul care urmeaza:
Fiecare completeaza o lista ca cea de mai jos, punand in dreptul Threadului numele celor doi moderatori pe care ii prefera. Pentru fiecare thread trebuie sa fie doua nume, dar acelasi nume poate sa fie prezent la toate threadurile.
Cei mai bine clasati (primi doi) isi iau in primire slujba dar numai daca acestia au strans cel putin un numar minim de voturi (2 sau 3).
Daca cineva este pe mai mult de 3-5 threaduri ales, atunci el va trebui sa renunte la unele dintre ele, locul lui fiind luat de urmatorul clasat.
Timpul de adunat chestionare sa fie de o saptamana de la o data anuntata in prealabil.

MODERATOR SENIOR:bbb,dddd
---------------
Anunturi:xxx,yyyy
Membri noi:xxx,ttttt
----------------
General Anime:rrrr,yyyy
Manga ?n general:rrrr,yyyy
Anime Music:rrrr,yyyy
----------------
Seriile Dragon Ball:xxx,ttttt
Rurouni Kenshin:xxx,ttttt
Neon Genesis Evangelion:eeee,iiiiii
Samurai Deeper Kyo:rrrr,ooooo
------------------
etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 23 2004, 01:21 AM
Post #42


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Brrrrrrrr bogdragon... ma apuca niste frisoane cand citesc postari uriase... moamaaa maiculitza :D...dar cam ai dreptate... dar tre si rabdare pt asta.
Eu am cerut Samuray X si NGE... sunt sigur ca le fac fata... :P .. alceva momentan nu mai conteaza... oricum poate daca va exista al thread la care sunt interesat voi cere mod si acolo.
PS: ideea lui Scorp :Partea de vot pt tine insuti... cum ar arata sa ma votez singur la toate :) ca eu si asa citesc 90% pe zi din ce s'a postat nou :D, nu mie greu sa dau un edit sau un delete... sau chiar un move...
PSS: nu stiu dece neaparat Modul trebuie sa mentina discutia... postati ppl !!! postati.... ca de aceea egzista... eu o fac dar... nici macar 2 persoane ca mod nu pot sa o mentina la nesfarsit... fara participare...
Am vazut discutii purtate intre 2 persoane cale de aproape 2 pagini ( apro 30 postari) aia nu e cale de a mentine un topic/discutie
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 23 2004, 07:42 PM
Post #43


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Imi place ...ce azis Bogdan..e ca acelasi lucru cu ce am zis io numai c amai generalizat!!!
MAi trebuie insa ceva....nu ne apucam acum sa spunem oameni care nu vor sa modereze...asa ca va trebui intocmita o lista de propuneri...iar noi va trebui sa votam NUMAI DIN EA!!!!
Asta e singurul neajuns al propuneri lui Bogdan...in rest..mere super bine...a si inca ceva..sa ziceti cat tine threadul respectiv!! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Jan 23 2004, 07:53 PM
Post #44


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



:D .. e cam acelasi lucru cu ce ai spus tu care e cam acelasi lucru cu ce a zis scorp .. numai ca e "rumegat" bine si pus in ordine pe hartie .. asta asteptam de la inceput ....

La mine se termina saptamana .. mai discutati pe tema asta weekendu asta .. si propun ca de luni sa inceapa saptamana de campanie electorala care sa tina o saptamana

neh ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 23 2004, 11:44 PM
Post #45


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Haaaaaaaaaaa ...im in!!!
Let me be the First to Specifie my hearts desire!!!

Mecha (sper ca il muti o data)
Hentai(ALA CARE SE VA FACE)
Hellsing
Ghost in the Shell
Noir
Ultimele 2 nu tin neaparat....dar la primele 3 vreu NEAPARAT!!!

Nu uita sa pui lista la fiecate topic cu cine candideaza..ca sa stim ce sa alegem...si mai ales cati!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 24 2004, 12:36 AM
Post #46


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



O completare la postul anterior, in legatura cu votarea.

Dupa ce se termina nominalizarile, se intocmeste lista data mai sus unde la fiecare thread in parte sunt prezenti toti candidati disponbili pentru acel thread. Prin votare, userul lasa doar doua nume pentu fiecare thread in parte.

---------------

SebyTheDragon>(Despre acel neajuns din propunerea mea)
Sincer m-am ferit sa abordez problema acea din doua motive. Sunt catva oameni competenti dar care nu vor sa iasa in fata. Daca ar fi votati poate ca ar fi mai putin reticienti in a deveni moderatori.
Cu toate astea nu poti sa obligi pe nimeni sa modereze, deci pana la urma trebuie sa se aleaga doar dintre cei care isi fac cunoscuta dorinta de a modera.

---------------

O a treia problema este de fapt o intrebare catre cei mai vechi dintre useri (ce stiu cand am fost pe forum, sau nu). Eu asi avea calitatile necesare de moderator?
Fara modestie pot sa afirm ca m-asi descurca destul de bine la moderarea unui topic, impartialitate in decizi si am cunostinta "anime" in cauza. Dar totusi, datorita programului meu (ce variaza) perioade de postari intensive sunt urmate catodate de pauze lungi (poate prea lungi pentru un moderator).
Cat de eficient asi fi eu in moderarea unui topic daca lipsesc o saptamana? Pana la urma cerinta cea mai importanta este ca un moderator sa fie prezent pe forum.
Sper sa aud de la voi legat de aceasta problema a mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 24 2004, 12:02 PM
Post #47


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Nu sunt de acord cu votarea moderatorilor. Ar trebui numiti de administratori.

Dar mai departe nu ma implic. Vot sa fie, daca ceilalti asta vor.

PS: Ingerasu', la GO au votul meu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Jan 24 2004, 02:00 PM
Post #48


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



eu sustin opinia lui Urfe. O sa iasa un haos total, cu suparari, etc daca continua asa. Un mod pe forum este arhisuficient si daca cineva ar fi suficient de activ sa citeasca tot, in sungur mod pe tot site-ul este suficient (nu cred ca e cazul aici).

Junior admin / moderatorii pot fi configurati cu tot felul de drepturi inclusiv cele din panoul de administrare (sterge de forumuri, back-up, ranguri, etc) pentru cei care nu stiau. Inca nu s-a hotarat ce va fi facut cu 'jr admin' dar cu siguranta veti afla in curand.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 24 2004, 03:05 PM
Post #49


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Mda...daia eram cam varza ala vechi....ca eram unu..si asa mai departe..!!!
Bine..care e ultimu intrat(newest registred user) ..io zic sa il pun admin..chir daca nu vrea!! ...tu ce zici ..merge? :lol:

Ideea e ca facem chesti asta...TPCMAI PT CA SA NU IASA CU SUPARARI!!
Ati vrut democratie..DUCETI-O PANA LA CAPAT!!.. La urma urmei...nu se decid admini aici..ci niste moderatori...si nus care e marea incurcare..ca se face un vot...
Si daca tot suntem aici....hai sa facem un pol..sa vedem cine vrea sa fie numiti moderatori de admini..si cine vrea sa fie numiti prin vot!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 24 2004, 08:40 PM
Post #50


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ce-i drept...poate iesi cu oarecare suparare...asa ca Jr. Admini sa-i aleaga Admini si Mod se aleg pe urma..oricum ce se decide aia sa fie

Bogdragon......sa-ti raspund...da eu te sustin ca Mod...dar ai si tu dreptate cand spui ca lipsesti.....cateodata char prea mult.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 24 2004, 10:43 PM
Post #51


Unregistered









Daca nu are nimeni nimic impotriva, si spre sa nu aiba :D , ma ofer moderator la "Rurouni Kenshin" si la "Roamantic"(daca se mai face, a fost 'boala' mea din totdeauna...).Va multumesc anticipat!
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 25 2004, 01:18 AM
Post #52


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Urfe, z-kun> De acea m-am gandit si eu la dreptul de veto al administratorilor in alegerea moderatorilor. Adica daca o persoana nu este de incredere, indiferent de votul userilor, nu ii dai codurile forumului.
Ar mai trebui precizarea ca acest veto ar trebui sa vina din partea administratorilor pe ansamblu si nu din partea unuia anume.
Oricum mai trebuie tinut cont ca simpli moderatori in afara de a inchide un topic si de a sterge un post (ce ar trebui sters doar vizibil de catre moderator nu si din baza de date, acest lucru fiind facut de un admin) nu ar trebui sa aiba alt acces special.
Cat priveste rangurile, nu mai sunt, iar backup-ulile ar trebui sa le faca administratori (pai pana la urma voi ce mai faceti daca puneti totul in carca moderatorilor :) ).

Eu unul sustin idea cu votarea moderatorilor din mai multe motive. Personal nu imi pasa ce cod sau rutine se folosesc in constructia forumului (si deci in administrare forumului), dar imi pasa ce topicuri se vor face, ce seriale vor aparea la "detaliat", etc. Astfel vreau sa am si eu un cuvant de spus in asta.
Plus, prin faptul ca poti sa ajungi moderator iti da o aspiratie in a posta mai bine, mai mult, fara certuri (in idea sa nu iti superi alegatori si tot e bine) si iti da un sentiment de apartenenta ce altfel nu il obti.

Eu nu inteleg cum ar putea sa iasa cu suparare. Majoritatea simpla alege. XXX are 4 voturi, YYY are 5, YYY castiga. XXX fiind matur nu se supara iar viata continua. La anul alte alegeri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Jan 25 2004, 01:47 AM
Post #53


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Bai dar ce e asa de greu sa alegi un moderator...hai cu adminii mai zici ca ei sunt mai importanti au mai multe functii si nu vrem sa se ajunga la situatia de pe vechiul forum... asa ca eu propun ca cei mai activi utilizatori sa fie numiti ca moderator si sa li se dea sansa de a alege partea lor de administrare.... sau daca nu mai bine faceti Poll-ul cu cei care s-au oferit voluntari si lumea o sa voteze pe cine considera ca se comporta profesional si nu are Sindromul Tourette sa ii sara tzandara pe cineva si acel cineva sa nu mai aibe acces in anumite parti ale forumului... Know what i meaN?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 25 2004, 03:05 AM
Post #54


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Oricum man...asta stie oricine voteaza....si in al doilea rand.cand va fi intocmita lista cu candidati..va dati seama ca cei care nu sunt activi..nu prea au ce cauta...
Inca ceva.Daca la un anumit topic s-au oferit doar 2 oameni..si e necesar de 2 admini..pa alegeri pt topicul ala..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 27 2004, 10:50 PM
Post #55


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ok...cand demaram procesul???
Sau v-ati lasat de treaba?! :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 28 2004, 07:21 AM
Post #56


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Am vorbit cu chibi si a zis ca mai intai tre sa vada cu admini s ipe urma se fac demercurile si pt. jr si mod....da spera..si sper ca saptamana asta sa terminam
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 28 2004, 07:22 AM
Post #57


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



//------------Se amana putin, cat definitivam discutiile cu Manga.RO. -------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 30 2004, 04:23 PM
Post #58


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ok...got it!!
Oricum...
Sanky u!!! Pt topicul de Mecha!!!
Chibi..mai am o singura rugaminte....si cred ca sti care e....
Plssssss ...topic de Hentai....am io grija sa il "refac"!!!! :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Jan 30 2004, 04:37 PM
Post #59


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



- Hentai Forum up and running
- Accesul este privat si garantat doar userilor din grupui "Hentai grup"

enjoy :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Feb 2 2004, 03:16 PM
Post #60


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Lucrurile s-au mai schimbat de la promisiunea de alegeri libere ... s-au hotarat urmatoarele:
- Adminii au ultimu cuvant
- MOD sempai va contine JrAdmin si Moderatori
- MOD sempai vor propune si apoi vota o eventuala adaugare a unui membru la MOD sempai
- MOD sempai vor alege moderatorii dupa necesitati - adica de comun acord cu anunt si eventual vot
- atat moderatorii cat si jr adminii au acest rang pt ca le-a fost recunoscuta de catre MOD sempai capacitatea de a-si face treaba
- recunoasterea din partea userilor sau impunerea acesteia nu este necesara
- a fi jr Admin sau Moderator nu aduce drepturi in plus ci doar responsabilitati

Incepand de astazi grupu de administrare generala s-a largit cu inca 2 jrAdmini ajungand la 5. Acestia sunt Scorpio si Kataracta. In cel mai scurt timp se va evaula ce inseamna "curatenia de primavara", cine si ce va face

enjoy
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 09:41 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |