Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Clasic sau modern ? Tendinte in metal !


BlackHeart004
post May 24 2005, 02:24 AM
Post #21


The Fire That Consumes...
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
From: Bucuresti (la facultate)
Member No.: 1.000
Points: 23
Gender:



Duncan, nu sunt in special interesat in jazz, insa ceva chestii stiam si eu.
Voi fi cat se poate de scurt si concis. Nu neg nimic din ceea ce ai scris tu sau anael dupa tine (ma bucur ca a scris ceva interesant sa vada si cei care stiau mai putzin) despre jazz sau alte genuri insa nu despre rock. Eu nu am spus ca ma limitez la a asculta numai un gen (in cazul de fatza rock-ul) insa despre rock era vorba in topic (mai precis despe metal) asa ca la el m-am referit. Poate ca nu ascult jazz mai deloc, insa ascult multe alte genuri in afara de rock (poate nu asa de mult si de in profunzime ca rock, dar ascult).
Acuma inapoi la topic si la influentzele moderne/clasice in metal...
DimmuBorg, ce sa spun, Cradle Of Filth am ascultat aproape toate albumele lor, printre care si Cruelty And The Beast, insa nu ma atrage sound-ul lor, asta o spun sigur. Nu pot sa-tzi explic exact de ce (e aiurea, imi place mult trupa, suna bine, dar nu ma incanta in mod deosebit - chestie de subiectivism). Asa ca despre imaginea Dani&Co. daca a ramas sau nu la fel ca mai inainte de acest album, nu prea pot sa ma pronuntz. Insa daca tot e vorba de o imagine si de tendintze in metal, observ ca se intampla cu Cradle Of Filth la fel ca si cu H.I.M. - Dani devine imaginea intregii trupe, el iese in fatza si se transforma el insusi intr-un brand, la fel sa Ville Valo. In cazul Dimmu Borgir, de exemplu (care multa lume ii pune cap-in-cap cu Cradle Of Filth) nu prea se simte asta in ceea ce-l priveste pe Shagrath. Poate ca asta este si unul din motivele pentru care Cradle nu ma incanta in mod deosebit. Poate ca d-aia imi plac mai mult trupe ca Graveworm sau Mystic Circle decat Cradle :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post May 25 2005, 11:53 AM
Post #22


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Anael , vroiam doar sa-mi justific spusele , cum ca black metalu (exemplu generic si cerut de context) , nu e asa de complex. Pe langa asta , desi ai dreptate , gospell-u nu e singuru influent asupra jazz-ului. Mai e si brass-u si multe alte forme de muzica neagra. In principiu , am invocat jazz-u in special ca exemplu pentru ca e genu cu cele mai multe repercursiuni in intreaga istorie a muzicii , dupa cum am mai spus-o. Oricum , ma bucur sa vad ca tot amalgamu asta de contraziceri s-a transformat intr-un sfarsit in ceva constructiv. Chiar daca o spui de curtoazie sau nu , "gusturile nu se discuta" e universal valabila.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anael
post May 25 2005, 09:26 PM
Post #23


Anael
**

Group: Members+
Posts: 56
Joined: --
From: Cj
Member No.: 529
Points: 72
Gender:



Duncan...nu vreau sa crezi ca ma iau de tine sau de vre-unul de aici....departe de mine gandul asta...
Nu am facut decat sa incerc sa scot in evidenta niste lucruri...
stiu ca toppic-ul este despre tendinte in metal...si, de asemnea, stiu ca gospell-ul nu este singura influenta din jazz(mai e brass-ul, cum zici tu, megro spirituals, si multe altele...si....cum adica jazz-ul e genul cu cele mai multe repercursiuni...?)....Incercam sa arat, pe o cale cat mai generala, evolutia muzicii....bineinteles ca fiecare gen muzical (mai mult sau mai putin actual) are mai multe influente....e si normal....

in fine....nu am sa ma leg de black metal...nu sunt un mare fan al acestui gen....si ca atare nu pot spune ca am ascultat indeajuns ca sa ma exprim...
nu stiu, totusi,daca jazz-ul e cea mai buna comparatie pentru black-metal....

si nu; nu o spun de curtoazie.....gusturile (asa ar fi frumos) nu se discuta...e alegerea fiecaruia....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post May 26 2005, 09:18 PM
Post #24


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Da. Jazz-u e genu cu cele mai multe repercursiuni. Pentru ca repercursiuni in contextu asta inseamna urmari. Ca sa nu mai postez odata acelasi lucru , citeste pagina anterioara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DimmuBorg
post May 27 2005, 11:09 AM
Post #25


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: --
From: Somewhere over the rainbow...yah right in the bottom of the pitt
Member No.: 804
Points: 2



Duncan nu te supara frate dar aici shi tu ai facut oleaca de spam... topicul : "Clasic sau modern? Tendinte in METAL!" nu are treaba cu jazzul...care de altfel e un gen de muzik dragutz...totushi ramanem la metal catzi dintre voi au auzit Gamma Ray ce parere avetzi despre ei ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post May 27 2005, 04:02 PM
Post #26


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



DimmuBorg, pentru unul pe care il omoara comercialul, ai un avatar foarte comercial mai. Ca sa nu te obosesti sa ma contrazici:
* atrage foarte repede atentia
* iti ramane pe retina
* e foarte agresiv, ceea ce e deja un cliseu in marketing

------------------------

Imi plac In Flames.

PS. Liftul meu e stricat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anael
post May 28 2005, 02:54 PM
Post #27


Anael
**

Group: Members+
Posts: 56
Joined: --
From: Cj
Member No.: 529
Points: 72
Gender:



am sa te rog in acest caz, duncan, sa-mi enumeri cateva dintre "cele mai multe repercursiuni" ale jazz-ului....
pe care celelalte genuri ale muzicii nu le au,....

(nu vreau sa fiu din nou off-toppic, dar m-a facut curioasa)....

revenind la toppic....cine poate sa-mi spuna si mie cateceva despre Catamenia....am vazut niste afise cu ei prin oras, au (sau au avut) un concert, si eram curioasa sa aflu despre ei....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post May 30 2005, 12:51 AM
Post #28


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



QUOTE(Duncan)
Priveste jazzu, de exemplu. E genu cu cele mai multe repercursiuni in muzica (toata cultura hip-hop se bazeaza pe jazz si funk , toata muzica electronica care orbiteaza in zona drum'n'bass/breakbeat/downtempo are ca inceput jazzu , si chiar si unele laturi experimentale).


Nu stiu ce ai vrut sa spui prin "pe care celelalte genuri nu le au". Sper ca nu revii la vreo teorie de genu "toate genurile sunt legate intre ele" , pentru ca ar fi o prostie. Normal ca toate au un common ground , dar din cate imi aduc aminte , comentariile de mai devreme s-au facut pe genuri specifice. Si daca e chiar sa intram in polemici istorico-muzicale , muzica de dupa anii 1700 s-a rarefiat atat de mult , incat similitudinile pe care te astepti sa le gasesti se diminueaza pe zi ce trece.

Daca te referi la repercursiuni in constructia muzicala propriu-zisa , poti oricand sa cauti. E la discretia tastaturii tale :) Iti garantez ca o sa gasesti foarte multe.

Daca nu ma crezi pe mine pe cuvant , cerceteaza si fa niste comparatii. Daca nu e prea mult deranj , o sa-ti dau cateva nume sugestive care s-ar putea sa te convinga ca genurile enumerate mai sus au ca radacini jazz-u.

in rap, se pot face legaturi extrem de clare , inca de la inceputurile genului. pana sa se ajunga la mcii , dj-ii newyork-ezi, pe la inceputurile anilor 70, combinau foarte mult funk-u cu jazz-u. de aici , a aparut unu dintre principalele elemente ale culturii hip-hop, si anume breakdancing-u (cuvantu "break" e sugestiv sunetului pe care il scoteau maturile care erau folosite de obicei in loc de drumsticks in jazz). dupa aia au aparut grapherii , si tocmai la sfarsit mc-ii. albumul "word life" a lu O.C e o alternativa frumoasa la tot sampling-u dupa james brown. Ar mai putea fi si Cantaloop si Cyne.

breakbeat: ia toata istoria hip-hop-ului , taie vocalele , adauga un ritm mai alert , niste clape si reverb-uri pe fundal sau alte sunete electronice (cum ar fi acid-u si tot ce iese din tb303) si ai breakbeat-u. din nou , referire la cuvantu "break". cred ca legendarul Kool Herc ca exemplu e de ajuns. Chemical Brothers chiar l-au invitat sa faca "elektrobank-u" de pe dig your own whole cu ei , care le-a iesit destul de bine. pe deasupra , mai am si niste chestii e.t.a. de prin anii 60 cu bpm-uri foarte ridicate , care seamana extraordinar de mult cu unele break-uri de azi.

la drum'n'bass , legatura e la mintea cocoshului , indeosebi pentru ca la miez , dnb-u nu e altceva decat breakbeat cu pitch-u mai ridicat. si daca asta nu e de ajuns , exista un subgen de dnb care se numeste "jazz step". asculta , si observa similaritatile.

cat despre downtempo , e probabil genul de muzica electronica cel mai apropiat de jazz. cred ca "dummy" a lu portishead spune cam tot. dar sa nu uitam de acid jazz. ia aminte de groove collective , funky poricini si altii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DimmuBorg
post May 30 2005, 09:13 AM
Post #29


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: --
From: Somewhere over the rainbow...yah right in the bottom of the pitt
Member No.: 804
Points: 2



Duncan laso dracu ma nene TENDINTE IN METAL nu imi pasa de jazz k ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post May 30 2005, 12:37 PM
Post #30


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



dimmuborg , ia ceva rece de baut si linisteste-te. i-am raspuns lui anael la intrebare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anael
post May 30 2005, 01:48 PM
Post #31


Anael
**

Group: Members+
Posts: 56
Joined: --
From: Cj
Member No.: 529
Points: 72
Gender:



duncan...

tot ceea ce ai scris tu acolo...stiam....merci...
se pare ca nu m+ai inteles....era o intrebare usor ironica....
ok, am inteles...tie iti place jazz-ul si stii cam tot ceea ce tine de asta....dar de aici si pana la a compara jazz-ul cu alte genuri muzicale...
in fond e un toppic despre TENDINTE IN METAL....
si eu as putea foarte usor sa fac o comparatie intre muzica clasica...si rock....si s-ar gasi multe chestii de comentat si aici...
si nu am nevoie de tastatura ca sa ma informez in domeniul muzicii...am crescut facand muzica....si am destule informatii in acest domeniu....

si NU e o teorie -ca toate genurile muzicale au, cum zici tu..."un common ground" ...pentru ca asa e...bineinteles ca totul se diversifica si e ramifica.....dar asta e alta poveste...si nu m-apuc sa ti-o povestesc....daca vrei sa stii....dupa cum ai zis si tu....totul e la nivelul tastaturii..si poti afla si singur....

a! si merci de exemplele date :roll: ...ma bucur sa aflu ca totusi stii despre ce vorbesti...:)....multi arunca cu afirmatii in stanga si-n dreapta fara a stii despre ce vb....

cam ce stii tu despre muzica dupa anii 1700...ca sa afirmi cu atata usurinta?....stii in ce se ramifica, cate genuri exista, cate etape.....ce fel de instrumente se folosesc si cum, cum evouleaza aceste insturmente si muzica in sine?....

in fine....revenind....e un toppic despre rock....si prefer sa-l lasam asa....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DimmuBorg
post May 31 2005, 08:58 AM
Post #32


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: --
From: Somewhere over the rainbow...yah right in the bottom of the pitt
Member No.: 804
Points: 2



Anael ai dreptate e un topic despre rock shi hai sa-l lasam asha dar ar fi interesant de vazut paralela dintre muzik clasik shi metale...chiar te rog sa dezvolti P.S. : iti place psicho simphony?

Duncan am baut shi ce-am mai baut... :D shi inca mai beau...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Jun 1 2005, 01:18 AM
Post #33


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Anael , nu numai jazz-u. Daca vrei sa discutam despre post 1700 , eu sunt tot timpu deschis si/sau disponibil :)

ok , ramanem la lucruri on topic , scuze de "usoara" deviere de la subiect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anael
post Jun 1 2005, 07:38 PM
Post #34


Anael
**

Group: Members+
Posts: 56
Joined: --
From: Cj
Member No.: 529
Points: 72
Gender:



eu sunt deschisa cam la orice tip de discutii....deci...:)

duncan....dupa cum am scris si mai sus...putem discuta despre ce vrei tu....
(poate ar fi mai usor prim PM....)

DimmuBorg....paralele intre muzica rock si cea clasica....hehe....sunt destule...
muzica simfonica, caci, aceasta dintre toate genurile de muzica clasica este cea mai abordata in domeniul rock-ului...
de exemplu, trupe gen Jethro Tull, care folosesc o combinatie intre simfonic, jazz si rock....continuand cu Pink Floyd si Deep Purple, care nu o data a concertat cu orchestre ca cea a Filarmonicii din Cluj....
sau...extinzand aria.....trupe ca Nightwish.....Tarja a terminat conservatorul....canto clasic....(aka opera).....

dar asta, din nou e un subiect care se cere comentat....:D....si analizat....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Datastorm
post Jun 11 2005, 12:16 PM
Post #35


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



mai, nu se poate spune ca muzica noua (except tampeniile) este facuta pentru a fi vanduta, e clar ca in materie de rock baza o reprezinta cei vechi...dar totusi trupele noi inseamna o evolutie si mi se par inchisi la minte cei care nu accepta acest lucru, nu poti stagna la ceva vechi numai pentru ca ei sunt fondatorii...chiar de aia trupele noi incearca sa duca mai departe ceea ce au inceput cei vechi...sau tot asa nu te poti limita numai la una doua stiluri de muzica...
bineinteles ca unele trupe noi exista numai pt. vanzare sau pur si simplu copiaza asa pe fata alte trupe straine(vezi praf in ochi pe linkin park, nu ca linkin park ar fi nu stiu ce stralucire) pt ca au vazut ca au avut succes, dar exista trupe noi underground care fac muzica de dragul muzicii
sau alta categorie :trupe care au ajuns in mainstreem din cauza copilasilor care au trecut peste noapte de la manele la rock...de ex. nightwish acum vreo 2-3 ani nu stia mai nimeni de ei..acuma...tot al doilea prunc de-a 7-a care habar n-are de muzica poarta tricou cu nightwish... :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHeart004
post Jun 23 2005, 05:57 PM
Post #36


The Fire That Consumes...
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
From: Bucuresti (la facultate)
Member No.: 1.000
Points: 23
Gender:



Ia sa vedem noi ce anume se mai poate discuta pe aicea, ca vad ca nu s-a mai postat de ceva zile... Si nu-i bine...
A-propos de tendintzele moderne in metal, pentru DimmuBorg si pentru ai mai black-eri de pe acest forum am o intrebare: atzi auzit de Apotheosis?
Este o trupa malteza de black metal cu puternice influentze electronice... Asta pe ultima productzie de studio, aparuta in 2001, album intitulat "Farthest From The Sun", care contzine patru piese cu o lungime totala de 50 de minute... Cel care a pus la cale acest proiect poarta numele de scena de Sauron si a inceput sa faca muzica prin 1995... LA acea vreme Sauron (singurul membru al trupei, dealtfel) era fascinat de scena black-metal a anilor 1990 asa ca primele sale incercari - un sound primitiv datorat echipamentului de proasta calitate de care dispunea - au fost mai mult axate pe zona ambientala cu "impresii" din zona black metal... In 1995 a lansat demo-ul "Shadows Eve", primit foarte bine de catre criticii redactori ai diferitelor reviste. Materialul era un dezastru, fusese inregistrat pe un computer Amiga, cu 1 MB RAM si posibilitatea de a reda sunte numai pe patru canale (!!!) si cu toate acestea a fost considerat ca fiind metal simfonic - ceea ce dovedeste ca Sauron a pus un efort extraordinar la crearea demo-ului...
In 1997 a dat drumul unui disc intitulat plat "Promo '97". Numai ca a fost produs in doar 5 exemplare, special pentru a fi distribuit la cinci case de discuri care ar fi putut fi interesate de muzica lui Sauron... Toate au dat raspunsuri favorabile, insa un a fost preferata de artist, si anume Nocturnal Art Productions, care nu punea conditzii de schimbare a unor elemente de stil... Dupa negocieri s-a semnat un contract pe doua albume. Desi a inceput lucrul la ele in 1998, primul abia in 2001 a fost lansat, si anume "Farthest From The Sun"...
Iata un link unde putetzi afla mai multe despre muzica lui Sauron si al lui proiect - Apotheosis
http://www.geocities.com/sunsetstrip/venue...e/3782/main.htm

Am avut ocazia sa ascult numai o piesa si anume "Raise The Dragon Banner" - nu intreaga, ci numai 8 minute din ea :P Si va spun ca mi-a dat fiori de gheatza. Black metal extrem de rapid si dur, apoi trecere la un stil electronic ambiental si la urma combinarea celor doua... Stiu, suna cunoscuta retzeta, insa felul in care Sauron o pune in aplicare este fantastic...
In plus de asta, poate ma pote careva dintre voi ajuta sa fac rost de albumu asta :P Desi cred ca sansele sunt minime :(
Gata. Aici termin ca deja v-am plictitsit :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 04:05 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |