Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Eden Of The East, Higashi no Eden


Terry_SOAD
post Apr 23 2009, 12:16 PM
Post #1


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



Putine serii reusesc sa ma impresioneze inca din primele 2 episoade. Iata insa ca Eden of the East a reusit sa faca asta, fiind unul dintre anime-urile mele ongoing preferate. Povestea incepe cu Saki Morimito, o tanara japoneza, care in timp ce se afla in Washington, intra intr-o incurcatura cu politia, deoarece incerca sa arunce o moneda in fantana din curtea Casei Albe. Este salvata insa de aparitia surprinzatoare a unui tanar japonez care distrage atentia politiei si o ajuta pe Saki sa scape. Acesta era insa complet dezbracat si parea sa nu-si aminteasca nimic despre cine este sau ce cauta acolo. Realizand ca si-a uitat pasaportul in haina pe care i-o daduse baiatului, Saki il urmareste pe acesta pentru a i-l cere inapoi si in cele din urma ajung sa se intoarca in Japonia impreuna.
Cam acesta este rezumatul primului episod. Pare sa fie o serie interesanta cu mult potential, cu personaje(putine pana acum) care au un farmec aparte si care se potrivesc povestii misterioase, care pana acum a fost prezentata intr-un mod captivant, care te face sa-ti pui multe intrebari despre originea personajelor si despre ceea ce ele urmeaza sa faca.
Deci, voi ce parere aveti despre acest anime?

PS: Imi cer scuze daca nu am pus acest topic acolo unde trebuie, dar dupa primele doua episoade mi se pare destul de greu de catalogat acest anime, poate seinen sau mister fiind categorii potrivite, asa ca l-am pus aici. Daca nu este bine, rog un admin sa-l mute unde trebuie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 23 2009, 12:31 PM
Post #2


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



E cel mai promitator dintre noile aparitii :) abia astept sa vad ce urmeaza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dana2006
post Apr 23 2009, 07:13 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: 17-September 06
From: Targoviste
Member No.: 3.002
Points: 553
Gender:



Daaa, e un animeu reusit pana acum...Povestea mi se pare interesanta, imi place f mult de Akira, cred ca o sa faca lucruri interesante cu personajul asta, si de abia astept sa vad ce legatura are cu "the Careless Monday"...Cat despre opening, nu m-am omorat niciodata dupa Oasis, dar melodia asta e chiar ff misto... ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinji
post Apr 26 2009, 09:48 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 7-January 09
From: Bucuresti.(Aviatiei)
Member No.: 8.150
Points: 38
Gender:



Mi-ati luat-o inainte cu deschiderea unui topic despre acest anime, in mare parte pentru ca nu stiam in ce gen sa-l incadrez :D. Pe scurt despre Eden of the East pana acum: grafica superba, ost bun( si deosebit cu op-ul de la oasis), plotul interesant si misterios( imi place ca se dezvaluie treptat si sunt multe intrebari care apar mereu); insumand toate acestea este cea mai promitatoare seria din 2009....cam atat pana acum ca ma asteapta epidosul 3( yay!) :D .

LE after ep.3 : This Akira is one fucked up dude! cam cu asta ramai dupa episodul 3, cel mai bun pana acum...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 26 2009, 09:52 PM
Post #5


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



yep, pare anime bun. i like akira, he's wacked. imi aminteste cumva de Morita din Honey and Clover.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

edinaa
post May 16 2009, 08:27 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 26-September 06
Member No.: 3.043
Points: 106
Gender:



Este unul din cele mai bune animeuri din acest sezon si cred ca daca va continua, in acelasi fel cum a si inceput din punctul de vedere al dezvoltarii firului povestii, va fi una din cele mai bune serii ale anului. Este ingeniosa ca si storyline, imprevizibila, animatia e foarte bine realizata, personaje bine construite, openingul si endingul sunt exceptionale, in cateva cuvinte este un anime de nota 10.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

animer9
post May 16 2009, 09:35 PM
Post #7


perverted member
****

Group: Members+
Posts: 324
Joined: 27-October 08
From: in mijloc de Baragan
Member No.: 7.826
Points: 709
Gender:



da, se pare ca are ceva interesant in el , desi la o prima vedere(primele minute) nu iti lasa impresia ca ar fi ceva deosebit ... imi amintesete(desi nu vad legatura) de "Darker than Black" ... anyway , il trec pa lista
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Dec 23 2010, 12:45 PM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Animeul sta bine la toate capitolele: comedie, romance, drama, sci-fi.
De mult n-am mai vazut o comedie buna si atat de originala. Pe parcurs, probabil si din cauza graficii, mi-a dat un sentiment de Kuragehime >.<
Vai, dar ce fericita am fost cand am vazut ca openingul e Falling down cantat de Oasis <3. Despre coloana sonora nu pot spune decat un singur lucru, la fel si despre grafica: geniala !
Mi-a placut inca din primele minute, desi stiam cam ce se intampla de prin amv-uri tot am fost atrasa. Trebuie acum sa vad si filmul din cauza sfarsitului lasat in aer, de-a be-a astept sa am ceva timp liber(nu-mi place vacanta de Craciun:( ) Nu prea le am eu cu tehnologia moderna, dar oricum mi s-a parut o tema destul de realistica intr-un sens figurat. Personal am fost placut impresionata *tipa cu parul albastru a fost creepy rau*.
Can't wait for more =) 9/10
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 10 2011, 01:00 PM
Post #9


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



L-am vazut cu mult timp in urma, cand inca era ongoing si stiu ca mi-a palcut foarte mult. Ideea lui e originala, openingul formidabil si ador grafica lui Umino Chika ^^.
Ma numar printre persoanele care nu s-au putut satura de vocea lui Juiz, calmul acela jucaus pe care il exprima...ahhh, foarte ademenitor ^^.
Mi-a palcut mult Saki si chiar mi-as fi dorit ceva mai mult intre ea si Akira. povestea a fost foarte complexa si cam prea condensata in doar 11 episoade.

Higashi no Eden - Movie I: The King of Eden: mi-a placut la nebunie acest film. In sfarsit aflam ce s-a intamplat cu toate numerele. Faptul ca eliminarea din joc nu inseamna automat moartea, iar actiunea i-a amploare in timp ce No. 1 incearca sa-i elimine pe toti din joc. M-a enervat la culme Saki in filmul acesta. A fost asa de airheaded. Cum sa-ti uiti geanta in masina, cand mai continea si un element asa de important precum telefonul lui Takizawa >.<. Oricum, filmul acesta s-a prezentat ca o continuare perfecta pentru seria initiala.

Higashi no Eden - Movie II: Paradise Lost: si in sfarsit am ajuns la finalul povestii noastre,
iar castigatorul jocului este: NIMENI. Ms. Outside le sterge memoria la toti. Am fost foarte dezamagita de acest deznodamant. Nu mai aflam nici cine e "the supporter" [daca a existat vreodata]. Jocul ni se prezinta ca o incercare de iesire din plictiseala a unui om batran si bogat. El stia de la inceput sa nici unul nu o sa poata salva Japonia. M-a deranjat si faptul ca Takizawa nu ramane cu Saki. Spune ca o sa se intoarca dar nu o mai face.
Why would they want to finish it like that? >.< Ca sa fiu sincera, ma asteptam mai mult de la acest film. Tot ce tine de Eden of the East mi-a placut mai putin finalul :( .

@Kassy, tu ai mai terminat filmele? Te astept pe la topic XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 10 2011, 03:13 PM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Pai am reusit sa vad primul film, acum de curand si am de gand sa ma uit maine si la cel de-al doilea... desi serios, nu sunt pregatita sa fiu dezamagita :(
Mi-a placut primul film. Am facut o pauza destul de mare intre serie si film nu neaparat din lipsa de timp, cat din dorinta de a resimti sentimentul animeului. Comedia n-a lipsit, am stat mereu cu sufletul la gura si personajele au devenit mai interesante, parca au fost schimbate fata de serie.
Dupa ce vad si al doilea film o sa-mi spun parerea despre grandiosul final (sper sa nu ma dezamageasca :( desi daca pe tine te-a dezamagit, cu siguranta nici mie n-o sa-mi faca prea multa placere)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 10 2011, 03:28 PM
Post #11


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Ah, mai bine bagam si partea cu dezamagirea sub spoiler <.<. Desi, poate acum ca te astepti sa nu fie epic o sa-ti placa mai mult decat mie. Dupa o serie excelenta si un prim film care te pune pe jar eu aveam deja standardele cam ridicate, probabil de aceea nu mi-a placut. Well, I'll wait for your final opinion ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Feb 10 2011, 09:17 PM
Post #12


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Sooo, de cand a pus Kassy 'Falling down' la songul de moment, nu am avut pace pana nu am vazut seria si filmele... Stiu ca poate puse toate la gramada le mai scade din farmec, dar pur si simplu nu am mai avut rabdare; rar ma mai pune o seria asa de tare pe jar. ^_^
Poveste a fost foarte interesanta, m-a atras inca din primele episoade; totul era atat de ambiguu si plin de mister. Idea a fost foatre originala, scotand in evidenta mesajul: nu poti salva o tara de unul singur; schimbarile in bine sunt date de societate ca un intreg, iar tu ca individ poti doar sa ii dai un imbold.
Grafica: :wub: . Mi-a amintit de 'Honey and Clover' (din motive evidente, de altfel), iar Akira chiar aducea a Morita, atat la personalitate cat si la fizic. I rarely fall for anime guys, but he was just adorable <3 ...
Primul film descalceste putin itele seriei, dar tot lasa totul in ceata.
Tot nu am inteles exact de ce nr XI l-a ajutat si care era motivul ei. Was she in love with him? Oricum, mi-a placut schimbarea ei de atitudine fata de serie.

Cat despre final, bit of a sad one, dar destul de optimist. Oricum, intr-un anime care pastreaza ceva realism, cred ca este cel mai potrivit.
Si eu speram ca Akira sa ramana cu Saki. Dar totul e lasat in aer... Adica, presupun ca treaba pe care o avea de terminat era sa ii dea una lui Mr. Outside. Si cum face asta la final si zice ca mai are multe de facut, maybe he's talking about Saki :lol:

Oricum, o serie excelenta! 9.5/10 - prea scurta TT_TT
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 10 2011, 11:25 PM
Post #13


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



I really think nr XI felt for Akira, dar nu de aceea l-a ajutat. A simtit ca el e singurul care are macar o sansa ca sa castige si chiar sa faca ceva bine cu ajutorul banilor [telefonului].
Legat de acele "multe" pe care trebuie sa le faca, sper sa ai dreptate, Yuriko, dar din pacate, nu vom stii niciodata. Poate doar daca mai scot un OVA bonus in care sa mentioneze aceasta, deoarece
cuvintele lui Saki de la final au fost destul de clare cand a spus ca nu l-a mai vazut pe Akira niciodata dupa acel incident :( .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 11 2011, 09:47 PM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Tessa, Yuriko, aveti dreptate la partea
de ce nu a ramas Saki cu Akira. Mi s-a parut banala faza :( adica am asteptat atata pentru mai mult si in final am ramas doar cu sarutul de ramas bun.... cica.

Bun, si in alta ordine de idei:
legat de toata desfasurarea actiunii care in final se dovedeste a fi ruinata de un deznodamant... care pur si simplu nu seamana cu seria!... nu pot spune decat ca nici sa rad la faza cand Akira l-a plesnit pe mosulica cu papucu' n-am putut!
Totusi, avand in vedere calitatea animeului (adica a seriei) i-am dat filmului un 8.
Ar fi frumos sa se mai faca un ova, dar deja s-au lungit destul de mult. Filmul (cel de-al doilea) mi s-a parut deja ceva mai plictisitor si nu a mai fost atat de mult suspans,
parca prevedeam ca Akira iar va face o alegere... stupida.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 13 2011, 04:01 PM
Post #15


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Dap, a fost cam plictisitor ultimul film, dar tot as vrea un OVA cu un alt deznodamant.
Faza cu papucul a fost stupida <.<.
Chiar imi amintesc atunci cand a aparut varianta raw ca cei de la gg au spus ca traducatorul lor a pus filmul on-hold deoarece era plictisitor si plin de replici inutile pe care nu avea chef sa le traduca XD.
A primit vre-o 2000 de commenturi revoltatoare acel mesaj, dar pana la urma se pare ca traducatorul lor nu s-a inselat XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bysu-Chan
post Feb 14 2011, 06:33 PM
Post #16


This is the life... <3
**

Group: Members+
Posts: 97
Joined: 6-January 11
From: Deva
Member No.: 10.286
Points: 279
Gender:



pai ce pot sa zic...dupa mult timp in care nu am stiut la ce sa ma mai uit (asteptand sa vad Bakuman dar dureaza...)am descoperit (defapt mi l-a recomandat cineva) Eden of the East.
Un anime care sta bine la toate categoriile lui
povestea este destul de originala si ideea nu cred ca a mai fost folosita (sau poate da dar n-am chef sa inspectez toate animeurile :D)
cel putin pe mine m-a tinut in suspans si a avut esenta :D
grafica a fost ok iar soundtrackul super (cred ca mai mult ma refer la melodia de inceput :D)
dupa ce am terminat seria m-am uitat la cele 2 filme si am inteles mai bine ce era cu Selecao (a fost explicata mult mai bine 'problema')
desi dezamagita de ultimul film (nu chiar foarte pentru ca alt sfarsit nu cred ca putea sa fie mai potrivit sincer nu imi pot imagina altul ) dar sincer eu as zice ca merita cel putin pentru esenta adevarata a povestii :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:39 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |