Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pale Cocoon, ...we are where we can live


Sidonix
post Feb 17 2006, 11:01 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



este scurt...poate prea scurt si totusi de ajuns...timp de citeva minute incerci sa deslusesti de ce si cum...totul se desfasoara intr-o atmosfera inchisa, claustrofoba as putea spune, accentuata si de tonurile de gri care apasa asupra ochiului care este deranjat doar de verdele strident al tehnologiei ce apare pe alocuri...hmm...personajele sunt atat cit trebuie sa fie...mai mult vorbesc imaginile, care desi sunt create cgi sunt desavirsit lucrate...blend-ul e foarte fin facut si nu deranjeaza in nici o privinta...este la un momendat o perspectiva first person view excelent rendata :) ... story-ul bizar ar fi ceva de genul intr-un viitor foarte indepartat Ura ce lucreaza intr-o organizatie numita "Birou de excavare al arhivelor trecutului" (jeesh ce fel suna in romana <_< ) cauta frenetic urme ale unui trecut de mult apus...in timp, el ramane singurul absorbit de cunoasterea adevarului trecutului...descoperirea unui fragment, a ceea ce se dovedeste a fi o inregistrare, ii inteteste si mai mult dorinta de cunoastere...Riko, colega de birou se distanteaza negind sa vrea a sti un trecut "verde", dorind sa cunoasca doar realitatea apasatoare... momentele in care ea priveste de pe platforma scarilor ce formeaza o coloana a infinitului catre un cer inexistent ce ninge picaturi de lumina sunt mirifice... finalul este frustrant de clarificator...as spune ca daca as da detalii as strica tot farmecul...heh... life inside a cocoon...always... pale... that means its dying... perfect jocul de cuvinte din titlu cu idea scenaristului...merita privit cu toata atentia...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 18 2006, 03:33 PM
Post #2


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



QUOTE(ibarbar @ Feb 18 2006, 02:35 PM)
Asta chiar arata f f bine din cate vad, o sa il caut.
Mai vb cand il vad.
*




cu taieturile de rigoare, am pastrat din postul tau doar ce era mai rau, respectiv faptul total off-topic ca, poate, candva intr-un viitor nedefinit, o sa iei si tu anime-ul de pe net si o sa te uiti la el.

deci acesta, ca si multe alte topicuri de la sectiunile anime este un topic in care se discuta despre anime-ul in cauza ... DE CATRE CEI CARE AU CEVA DE ZIS ... adica o parere, adica L-AU VAZUT, nu vorbesc pe langa sau se lauda cu ce vor face.

postul ti-a fost sters asa cum vor fi sterse si alte astfel de posturi indiferent de user.




ca sa zic si ceva on-topic, ca nu imi face placere sa-mi pierd timpul facand pe politistul :P ...
anime-ul desi scurt este f frumos, mie mi-a placut destul de mult.
este remarcabil, mai ales ca este opera unuisingur om, ceva gen Hoshi no Koe ... artistul este Yasuhiro Yoshiura.
cantecul mi-a placut mult si l-am si cautat putin pe net, din pacate nu l-am gasit inca: daca tin bine minte artista era Yuko Yamaguchi
la fel si Aoi Tamago parca ... de pe coloana sonora.

cat despre poveste, dap ... intr-o lume cam postapocaliptica ... umanitatea supravietuieste intr-o lume suferinda in urma problemelor de mediu aparute in secolul 20: poluarea, cresterea populatiei etc.
in acest plan se desfasoara povestea lui Ura care isi petrece existenta ca unul dintre putinii ingropati in arhivele despre trecut ...
ideea de baza cred ca ar fi: ce ar sta la baza dorintei de a trai, a sperantei (care nu poate fi despartita de insasi ideea de viatza, vb lui dante cu infernul e f credibila din perspectiva mea)care ar avea la baza sau trecutul frumos si fericit sau sa acceptarea crudei realitati.

cat despre jocul de cuvinte ... da ... este f interesant si potrivit in context ... si after all ... finalul mi s-a parut ok din perspectiva asta ... dorintza de "to hatch" ... asta mi s-a parut ca se pastreaza undeva acolo ... after all ... life inside a cocoon, nu e viatza cu adevarat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Phaze
post Feb 19 2006, 12:50 AM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
Member No.: 1.409
Points: 184
Gender:



interesante primele 10 minute, apoi am adormit ... Subiectul ar fi putut fi dezvoltat in 60 minute sau putin mai mult, este un subiect destul de bun dupa parerea mea, cu tot cu cliseul de omenire in pragul extinctiei din cauza poluarii and all that sh1t...Muzica intr-adevar foarte buna, as putea zice linistitoare(fara ironii heh). Merita apreciata munca lui Yamaguchi asta, daca o ia pe urmele lui *cum naiba il chema* care a facut de aproape unul singur hoshi no koe si beyond the clouds, cred ca vor veni niste chestii interesante...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 19 2006, 10:43 AM
Post #4


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



QUOTE(Phaze @ Feb 19 2006, 12:50 AM)
interesante primele 10 minute, apoi am adormit ...
*



bre treci pe cafea intensiv si lasa vrajeala ca are 23 de min cu totul :P ... adica si intro-outro, chestii d-astea ... si in plus spre final mai este introdus in anime si un clip de vreo 3-4 minute ... super realizat tre sa recunosc si bine impletit cu povestea.
QUOTE
Merita apreciata munca lui Yamaguchi asta
... este Yasuhiro Yoshiura, Yamaguchi se numea cantareatza din clipul care apare in anime ... si care am google-it-o eu ... fara prea mare succes, desi am gasit ca ar exista o cantareata japoneza cu numele asta.
nu stiu ... despre lungime ... mie mi-a placut asa cum este, daca s-ar fi lungit probabil nu ar mai fi avut rostul elementele de subtilitate, jocurile de cuvinte si imaginile f expresive ... ar fi fost poate doar alt film anime ... cred ca e bine facut asa cum e.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 21 2006, 11:12 AM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



pe mine ideea m-a atras si m-a surprins totodata...durata in care s-a expus este irelevanta...animeul a fost conceput perfect din pct de vedere al continuitatii si finalitatii...tragismul provine dintr-o amnezie colectiva...ciudat imaginata evolutia umanitatii in viitor...
later edit: ...am uitat sa mentionez ceva...nu se vede speranta in nici un cuvint...in nici o imagine...chiar si mai mult... sfirsitul ucide orice urma de speranta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 24 2006, 09:52 AM
Post #6


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



In sfarsit am reusit sa vad si eu acest anime (compu' meu este selectiv cand vine vorba de mkv-uri).

Mi-a placut la nebunie. Nu l-as compara cu Hoshi no Koe decat din punct de vedere al duratei. Altfel mi se pare de n ori mai bun (atat ca grafica, cat si ca poveste). Am citit spoiler-ul inainte de a vedea filmul, asa ca stiam ca oamenii sunt pe Luna. Daca nu as fi citit, as fi crezut ca se afla pe o nava in spatiu. Apropo, spirala de scari si "ninsoare de lumina" sunt superb realizate. Iar verdele tehnologiei se imbina perfect cu nuantele de maron ale acelei lumi artificiale.

Ce nu am inteles eu sigur este daca oamenii stiau sau nu ca se afla pe Luna (si ca odata au trait pe Pamant). Intreb pt ca atat Ura, cat si Riko sunt uimiti de "rusted Earth". Parca videoclipul lui Yuko Yamaguchi vine ca o revelatzie pt ei.

Cat despre finalul anime-ului... cred ca depinde cum il interpretezi. As zice ca ofera o oarecare sperantza pt ca Ura ajunge on top (in ciuda suferintzei fizice provocata de urcare) si se vede imaginea lui "rusted Earth". Asta ar putea insemna sperantza...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Phaze
post Feb 24 2006, 02:40 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
Member No.: 1.409
Points: 184
Gender:



QUOTE(axi @ Feb 19 2006, 10:43 AM)

... este Yasuhiro Yoshiura, Yamaguchi se numea cantareatza din clipul care apare in anime ... si care am google-it-o eu ... fara prea mare succes, desi am gasit ca ar exista o cantareata japoneza cu numele asta.



My bad, check out the hour :P On topic - intr-un final glorios, vazusi tot, cap coada, atmosfera super, unul dintre putinele animeuri care iti gadila un pic sufletul, sa zic asa...Sentimentul general : melancolie. In concluzie, recomandat melancolicilor. ** parerea meeeea **
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 24 2006, 07:15 PM
Post #8


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Feb 21 2006, 11:12 AM)
later edit: ...am uitat sa mentionez ceva...nu se vede  speranta in nici un cuvint...in nici o imagine...chiar si mai mult... sfirsitul ucide orice urma de speranta...
*




nu am mai apucat sa dau pe net de ceva timp asa ca iti raspund cam tarziu nenea sid :P
sperantza ... pai sa vedem ... ce faceau cei doi eroi principali daca nu sa-si conserve si manifeste sperantza ... "digging up the archives", putea parea o munca inutila, mai ales ca asta spune si Riko ... insa daca incercam sa o intelegem din alta perspectiva ... nu putea fi oare cea mai pura manifestarea a sperantei? caci cel fara sperantza nu se agata de nimic ... nici macar de trecut ...
cat despre Riko ... da, spera ... de aia ii si reproseaza lui Ura ca isi iroseste viatza facand munca de biblioteca ... plus ca si ea avea bucatica ei de trecut de care se agata ... amintirea bunicii ei ... ptr care petrecea timpul pe acea scara in spirala.
plus finalul ... mie mi-a lasat impresia de sperantza ... dupa cum zice si Kisa mai sus ... Pamantul albastru ... ridicarea deasupra norilor ... chiar si clipul cu urcusul acela pe scara in spirala ... mie mi se par simboluri ale sperantei. si ca argument suprem as aduce minidiscursul lui Yuko Yamaguchi ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 28 2006, 10:57 AM
Post #9


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Simteam nevoia sa-mi lamuresc ceva .. rusted Earth era in arhive ca si descriere a Pamantului distrus de umanitate. Aoi Earth este ceea ce Ura a vazut la final, cateva momente dupa clipul in care era exprimata speranta ca Pamantul se va regenera si umanitatea se va putea reintoarce. Sfarsitul mi se pare plin de promisiuni .. o noua sansa. Damn .. ce l-as pune pe Sid sa se mai uite o data.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Jul 8 2006, 02:50 PM
Post #10


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Filmuletul e super. Universul nu este el nici foarte original si nici atmosfera nu este noua, dar imaginili sunt uluitoare si sentimentul de claustrofobie oferit de griul predominant si de spatiile inchise contrasteaza uluitor cu acea scara spre ceruri peste care ploua cu bucatele de lumina.

Dialogurile sunt destule si cred ca daca ar fi durat inca 5 minute filmuletul, ar fi fost unul prost. Toate sunt imbinate cu o migala mai rar intalnita si filmuletul se aseaza perfect.

Cu privire la final... (sper sa nu fie spoilareala, eu zic ca e doar un punct de vedere) Eu am inteles ca ei erau defapt pe Luna (desi intra in contradictie cu informatia conform careia, sub acea colonie ar fi fost marea din care se trageau oamenii), si ca, pentru o vreme, soarele incetase sa mai lumineze, facand ca pamantul sa devina gri (zice tipa aia din ingregistrarea nr.1, decodata la final) si de aceea toti se mutasera pe acea colonie de pe Luna. Daca este pe cum am inteles eu, finalul este unul... plin de revelatii pozitive, odata ce ne arata o imagine cu pamantul luminat de soare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 8 2006, 06:26 PM
Post #11


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



ma bucur ca mai vede lumea si astfel de anime-uri asa ca nu ratez ocazia sa lungesc un pic discutia pe aici :P
in general am vazut ca cei care l-au vazut au o parere f buna, le-a placut etc ... deci nimic de zis aici :P ... desi nu stiu cat de mult sens au discutiile despre lungime, i know i know ... size does matter :P, insa trebuie sa luam lucrurile asa cum sunt, fara sa ne mai gandim ca putea fi mai lung sau mai scurt ... nu avem cum sa stim cum ar fi fost, poate ar fi fost mai bun sau mai rau ... cine stie.
cat despre final ... si eu am sustinut ca este unul plin de sperantza ... after all, dupa ce oamenii s-au refugiat pe luna, fugind de o lume decazuta, "parjolita" de poluare, imaginea din final, de la capatul scarilor, cu pamantul albastru, nu poate decat sa simbolizeze sperantza, sustinuta si de "Aoi Tamago", o melodie care mi-a placut f mult, dar si de discursul cantaretzei, gasit prin arhive.
de remarcat ar fi si grafica de execeptie, sincronizarea si oportunitatea coloanei sonore in peisaj, precum si calitatea fondului sonor, dialogurile f bine realizate ... si cum ziceam, cand te gandesti ca au fost opera unui singur om ... parca acestea capata si mai multa valoare.
@tezeu: nu e spoilareala bre :P, doar si noi am mentionat mai sus de fara numar ori despre final :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Jul 8 2006, 08:57 PM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Pale Cocoon mi-a placut foarte mult. Nu stiam ca si acest anime a fost realizat de o singura persona (singurul de care auzisem asta era Hoshi no Koe - desi nu le-as compara : in afara de faptul ca se petrec in spatiu nu mi se pare ca ar avea ceva in comun :P), dar odata ce am aflat ...impactul anime-ului asupra mea parca a mai crescut un pic.
Cel mai mult mi-au placut momentele in care Riko statea pe acea platforma ..parca suspendata nu in spatiu, ci in timp...parca nehotarata daca sa se resmneze sau sa mentina speranta aprinsa - aceea ca acolo in neantul in care priveste exista ceva , exista "acasa".
MI-a placut enorm de mult videoclipul inserat in anime , desi atunci cand a inceput ma gandeam... "sa nu spui ca s-a terminat". :huh: si cam asa m-am uitat la videoclip...si la final am respirat oarecum usurata.
Despre final...opinia mea se incadreaza in "tabara optimistilor" eu am vazut o planeta normala si ..himmm ..sunt sigura ca se vor intoarce pe pamant unde vor uita de cenusiul ala moton si-si vor lasa ochii sa fie gadilati de verdele copacilor, albastrul apelor :) lumina soarelui si se vor bucura de o atmosfera...mai curata decat o avem noi acum :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Jul 8 2006, 09:56 PM
Post #13


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Nu stiu ce sa zic despre intoarce. Parerea mea este ca nu se vor mai intoarce nicodata acasa... de ce? Pentru ca tipul ramasese ultimul dintre cei care doreau sa dezgroape trecutul (sau poate el sa se intoarca si sa le spuna celorlalti? Din cate am vaz't eu, a cazut si el, la fel ca bunica domnisoarei).

Restul pierdusera speranta, nu mai cautau trecutul si incercau sa traiasca prezentul. Aici este una din marile alegeri ale omului (cica :P) sa traiasca prezentul asa cum e, sau sa caute in trecut pentru o modalitate mai buna de a trai. Dar oare daca scotocesti trecutul dupa viata, nu pierzi timpul fara sa traiesti?

(P.S. Ma scuzati c-am dato-n balari da' tocmai am terminat de vazut Hoshi no Koe si plutesc si eu printre stele... :rolleyes: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 10 2006, 01:10 PM
Post #14


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



cand prezentul nu-ti ofera nimic, poti sa cauti sperantza si in trecut ... after all aici nu vorbim de trait in trecut, ci doar de o cautare a sperantei in trecut, a impulsului necesar ptr a trai in prezent si a spera la viitor.
la fel ca atunci cand ai un obstacol f dificil de depasit si te automotivezi gandindu-te si la ceva din trecut, ceva ce ti-a spus cineva, ceva ce ai promis cuiva sa faci, ceva ce ai mai facut si a reusit, etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Jul 10 2006, 05:52 PM
Post #15


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Nu stiu ce sa zic...
Oricum, sincer, desi ar strica filmuletul si conceptul in sine, as vreaca din partea producatorului sa vina o continuare (si nu o continuare in stil NGE, ceva clar... adica: "Domne' s-au intors pe pamant" sau "Au ramas ca prostii pe luna pana cand au zburat porcii")
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 2 2006, 08:13 PM
Post #16


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Continuare? :blink: No way, nu pot sa concep asa ceva.

In rest, ca toata lumea, am o parere foarte buna despre anime, mi-au placut mult momentele in care Riko statea visatoare sau pierduta (nu m-am decis inca :P) pe platforma aia, ploaia de lumina, mini-videoclipul din anime, la fel si melodia si mai ales atmosfera, felul in care e filmat totul, unghiurile, culorile... oh, si momentul ala cand e filmat prin ochii lui Ura in special. Intr-adevar, e cu atat mai impresionant stiind ca totul a fost creat doar de o singura persoana. :) E interesant felul in care unii oameni percep anumite idei si mai ales modul in care le redau prin intermediul imaginilor si al sunetelor... in cazul anime-urilor de genul asta mi se pare mai potrivit cuvantul "arta" decat "desen animat". Anyway, nice anime. :P
Semnificatia titlului nici nu am sesizat-o atat de exact ... nici nu am incercat s-o gasesc de fapt :P ... dar imi place mult ideea de hatching. :)

Cat despre final, si mie mi se pare plin de sperante la prima vedere, dar doar la prima vedere. Adica nu-i vad nici pe departe intorcandu-se pe Pamant si traind happily ever after inconjurati de natura and stuff. Si apoi ... daca aveau atata tehnologie incat puteau trai pe Luna, cum nu au "observat" ca Pamantul e la o aruncatura de privire, not rusted at all si pe deasupra si luminat de Soare? Era imposibil, trebuiau sa stie de Pamant. Atunci de ce nu se intorceau acolo? Probabil pentru ca nu puteau. Dar daca Pamantul exista si nu se puteau intoarce acolo, de ce nu-l studiau acuma, in prezent, nu arhive de acuma nu se stie cati ani? Pamantul era albastru ... that means water ... atata timp cat exista apa exista si viata, nu? :blink: In orice caz, era clar ca majoritatea lumii nu stia de existenta Pamantului, cel putin nu in starea in care ne este aratat la sfarsit ... that makes Ura the only one who knows. Dar cine presupune ca se poate intoarce inapoi sa-i poata anunta si pe restul? After all, la un moment dat plutea pe acolo si parea out of control. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 3 2006, 03:40 PM
Post #17


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm... old topic... what did I mean by hopeless future... it's just as someone would have terminal cancer and not knowin' it... you'll die even if u know the truth... ce speranta sa existe intr-o lume care a uitat de ce exista si nu vrea sa stie !?...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Dec 4 2006, 01:23 PM
Post #18


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@Moonsparkle: As zice totusi ca oamenii nu stiau exact ce si cum in legatura cu Pamantul. :P Nu de alta, dar la tehnologia evoluata pe care o aveau (doar supravietuiau intr-un mediu ostil ca Luna) + un Pamant locuibil (dupa cum remarci tu), ar fi plecat deja, ne? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 4 2006, 02:04 PM
Post #19


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Yeah, I agree. Intrebarea e cum se putea sa nu stie de existenta Pamantului daca aveau atata tehnologie? I mean what, ppl just didn't bother to look out the window si Ura a fost singurul care a avut curajul sa scoata capul afara sa vada ce ii? That's dumb. :P And didn't they have some kind of satellites or stuff like that? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Dec 4 2006, 08:21 PM
Post #20


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Pare interesant, dati si voi un link cu grupul de la care l-ati luat pl :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:20 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |