Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lol Industry, NEKKED PICS INSIDE MUST SEE!!!1


The Different Mechanist
post Aug 14 2007, 08:42 AM
Post #1


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Ok, am dat adineauri peste un thread al dracului de interesant pe 4chan. Nu va dau link, cel mai probabil s-a auto-sage'd cand cititi voi asta, asa ca il rezum aici

Practic, totul a inceput de la OP-ul asta:

">>In mid July, Bandai Visual USA presidentTatsunori Konno estimated that there are presently less than 200,000core American anime fans, and that the value of America's anime marketwas around $350 million. Less than a quarter million serious Americananime consumers is a relatively small number in the context of theAmerican entertainment industry. The estimation of the market value ofanime in America at $350 million is also down considerably from2003-2004 estimates that valued the American anime market at $500 to$550 million."

Chestia aia e o stire luata de pe un RSS feed de AICI


Reply-urile au fost pe masura:

>>"Does this mean I don't have to hear pimply faced teenage girlsscreaming "kawaii" and speaking in broken Japanese vernacular anymore?"

>>"in other news, the amount of anime pirates in america is sky rocketing"

>>"Theyrelease overpriced dvds months or years after the japanese release withsubs grossly inferior to fansubs and wonder why we're all downloadingit instead? WHO THE FUCK WOULD'VE GUESSED?!"

>>"An average naruto fansub gets 700,000 downloads

An average naruto DVD sells 70,000 copies."

>>"Yeah, I've noticed it declining. Years ago, manga books and anime DVDswere everyhwere, they even had their own special sections in Walmart.But now they're gone and there's hardly anything anime-related left inshops except select bookstores and Bestbuy."

>>"That should give you some insight into why Bandai Visual USA are tryingthat Japanese level pricing bullshit - they don't give a shit abouttrying to target the mainstream, if they sell 10000-15000 copies withtheir assrape prices they've already made a whole lot of bank, by theirstandards."

>>"This is also bandai visual we're talking about... you know, the companythat puts out 2 episodes of show for $50 and thinks it's a completelyfair price."

>>"the market would be bigger if it was not over priced in all respects."

>>"lol shitty marketing research. God I hate marketing departments.They're the antithesis of everything that's fun and neat about showingoff what you can provide."

>>"Stop complaining about the pricing in America.

It's absolutely ridiculous in Canada."

>>"Can someone explain to me why we should be alarmed if the English anime industry goes completely down the drain?

We'djust be grabbing our fansubs as usual, except there wouldn't be U.S.DVD releases with dubs nobody worth mentioning listens to and subs thatare usually inferior to the fansubs.

Why should anybody on 4chan care?"

>>"Well, manga's around double the original Japanese price in the US if you don'tpick it up second hand or when there is a sale. If you pick it up used,you normally get it for even cheaper than the original price was.Granted, their used books might even go for less."

>>"Print On Demand, ever hear of it? Yeah sure production costs are slightly higher, but not 2-3 times."

>>"Well consider this: The price to Translate and Dub any given anime isessentally fixed. When you buy dubbed anime you are really paying for atranslation service. So smaller audience = higher Price. As theaudience continues to shrink due to rising prices (people either gowithout anime or get it from another sauce like tiubes) the companiesare essentally put iin a position where they cant provide cheap qualityanime because it prsents a buisness risk. Due to liscencing therereally isnt competition in the true sense of the word (if one companyreleases a naruto DVD another cant release the same thing but 2 buckcheaper, because they dont have the liscence) so basically you are leftwith a stagnant shrinking market."

>>"Translators arent free.

Print on demand would be a seriousoption if there was some sort of infastructure to support it.

Imaginethis: you walk into a comic shop and browse through a digitized list ofalready translated manga, oick one out to buy and it prints and bindsroghht in front of you. That would be neat but setting it up would be alogistical and copyright nightmare."

>>""Translators arent free."

On the internet, a shit-ton of them knowingly DO translate for free."

>>"A very large amount of the money that Japanese producers get for theirshit comes from Amerikkka. That's why we're seeing record numbers ofshows produced every season, and why production quality has generallygone way up. The reason why DVD prices are so steep in the US (butstill far cheaper than the prices in Japan) is that the Japanesecompanies also charge insane amounts of money for licensing, makingevery license a big risk. I forget what the exact numbers are, but Ithink that even obscure shit that will never sell well commandssomewhere around $20K/episode.

Anyway, if the US anime industrycollapses, that also pretty much kills the industry as a whole, and allthat will be left will be QUALITY SJ shit and Gundam Seed."

>>"The western market as a WHOLE is like less than a third (In 2005anyway) of the total anime comic/animation market (Most of which isJapan). There would probably be less shows per season, but the entireindustry dying? Hardly. The western market isn't a necessity, it's morelike an extra side dish."

>>"Until I see figures showing that Japanese anime companies get even 10%of their revenue from English licensing, I call major bullshit on this.There's no way it matters that much to them."

>>"You have no idea how wrong you are.

The Western market carries the Japanese one, and it's bigger.

200,000 core fans? The biggest selling anime title in Japan couldn't break half of that."

>>"part of this is a fundamental difference in the nature of japanseconomy versus america. American buying habits are often dictated buylarger trends such as oil and real estate prices or insurance rates. Injapan, few people own cars, and even fewer own homes/land. Japaneseconsumers are largely insulated from those market fluctuationsaffecting their spending habits."

>>"Is it the industry problem, or just bandai having problems?"


...

There you have it. Ideea e ca a aruncat unul o piatra si acum se chinuie tot board-ul /a/ de pe 4chan sa o gaseasca.

In opinia mea proprie si personala, dezbaterea asta are rost doar atata timp cat ies si ceva cifre informative din asta. Pana una-alta insa inclin inspre apropoul batut in ultima opinie postata sus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 14 2007, 09:27 AM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



interesant thread :P. Nu cunosc exact situatia din SUA - dar din cate am observat eu, nu prea as crede ca industria anime din Sua e in declin, ba din contra, as zice ca este in crestere : animeuri sunt licentiate din ce in ce mai mult, iar manga e peste tot.
Faptul ca nu mai gasesti anime la wallmart nu spune multe - majoritatea companiilor sunt online - si au tone de anime si manga.
CAt despre preturi - da, unele sunt ridicole (plus 2/3 eps pe dvd), dar cautand cu atentie, gasesti si preturi foarte bune - de fapt, cred ca in ultimii ani preturile la anime/manga au scazut mult - poti cumpara manga cu 6/7 $, iar anime am cumparat Witch Hunter robin - seria completa, ORIGINALA cu 23 $ !!!!!!! - so...daca stii unde sa cauti, gasesti
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Aug 14 2007, 10:13 AM
Post #3


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Nah, ce lalaiau astia pe acolo era in general faptul ca manga (aia de 6-7 dolari) e cam de doua ori mai scumpa decat in japonia. Acum, nu pot sti sigur, nici unul nu prea a venit cu ceva cifre exacte ca sa poti compara. Oricum, trecand peste manga si toate cele, da, daca stii unde sa cauti ceva, gasesti mai ieftin. La bargain bins, la oferte speciale, la mana a doua etc. Dar asa ceva nu o sa gasesti deloc in cazul unu show nou, cum e de exemplu cazul ASTA

De fapt, seria asta are cam un an de cand a aparut, da check out the price numa'. Licenta pentru el a fost achizitionata in decembrie BTW. Si sunt doar 4 episoade pe DVD (asta daca ala nenumerotat nu e cumva doar ceva extra feature). Asta ar duce intreaga serie la aproximativ 120 de dolari (SuzuHaru are 14 eps.). Dar stai. Cand toate dvd-urile vor fi fost lansate, vor fi trecut deja cam 12 luni de la licentiere. Si cam 20 de la lansarea propriu-zisa a serialului. Aproape 2 ani de cand a aparut serialul si tu trebuie sa dai 120 de dolari pe tot. Cam neplacuta treaba. Mai ales ca fansub-urile au fost prin preajma inca de la inceput si poate sunt de o calitate mai buna decat ce se ofera pe DVD-urile oficiale. Asa ca tentatia de a renunta la original in favoarea fansub-urilor e mare.

Corporatiile sunt lacome ca naiba si ma rog, poate chestia asta e un caz particular Bandai, dar sincer, nu as baga mana in foc.

Ia ca exemplu ONE PIECE DE LA 4KIDS

Aproape 20 de dolari discul si are trei episoade pe el. Nu doar atat, sunt trei episoade din versiunea cenzurata, dubbed, ciuntita, violata rectal, zi-i cum vrei sa-i zici... Gandeste-te apoi ca One Piece e o serie de SUTE de episoade... brr...

Ideea e ca preturile sunt mari. Ca sunt justificate sau nu, nu se schimba faptul ca sunt MARI. Si implicit lumea prefera sa apeleze la fansubs decat la original. Ofertele speciale de genul celei la Azumanga Daioh de pe Amazon nu prea o sa vezi la serii mai noi de doi ani... si chiar daca sunt, mai mult ca sigur preturile vor fi inca destul de piperate. Azu era vreo 70 de dolari cu totul direct de pe site de la ADV. Acum, poate nu au updatat ei pagina de mult... Cine stie. Am aruncat un ochi si pe CdJapan la Azu, asa, din curiozitate. Si acolo sareau de 5000 de yeni/volum, cu tot cu taxe ajungeau pe la echivalentul a vreo 50 si ceva de dolari...

Asa ca pana una-alta trebuie sa ne multumim cu firimituri si cu oferte speciale (cand le prindem si la ce le prindem). Eu unul nu as scoate din buzunar 30 de dolari pentru un volumdin SuzuHaru, oricat de mult mi-ar placea seria :|. Cand o sa mi-o pot permite o voi achizitiona cu cea mai mare placere, macar din respect pentru autori. Dar pana atunci mai ridic niste osanale lui Intellect si lui Coyotee. (*wink*)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Aug 14 2007, 10:41 AM
Post #4


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Ce să spun, scumpete mare pe la ei. Le plāng de milă, nu alta.
20$ la un salariu de 2000$ inseamnă 1% din salariu. Păi eu dacă aş găsi DVD-uri cu 10 RON (care īnseamnă mai mult de 1% din salariul meu) aş cumpăra cāte două-trei pe săptămānă şi le-aş mulţumi că am de unde alege.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 14 2007, 03:40 PM
Post #5


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Amandoi aveti dreptate :lol: .

Machinist - asa este, preturile sunt MARI - de exemplu, pe mine m-ar interesa ultra maniac, serial aparut acum cativa ani, dar abia acum scos complet - dar boxet-ul e 100 $ aprox. DAr pe de alta parte, daca cumperi seturi intregi (boxsets), si cauti pe siteuri mai ieftine, gasesti si preturi rezonabile - un site excelent este www.dvdpacific.com

Intellect are dreptate si el. Americanii nu au voie sa se planga. noi romanii, da - sa dam 100 $ pe o serie de 26 eps e nebunie curata, dar cum a aratat intelect, pt americani nu e mult de loc. Si eu as cumpara dvduri si nu m-as mai uita la fansuburi daca ar costa 1% din salarul meu ;) . Iar daca mai gasesti si preturi ieftine... - (de ex. Boogiepop Phantom - 28 $ complet) chiar ca americanii nu au ce comenta :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Aug 14 2007, 06:16 PM
Post #6


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Intellect, incearca sa gandesti din punctul asta de vedere:

Un set de DVD-uri cu unul din ultimele blockbusters e vreo 20 si ceva de dolari. Un DVD cu unul din cele mai recente/de succes jocuri e in jur de 40 de dolari. Acum, plans de mila, neplans de mila, cand pui un DVD cu 3 episoade dintr-un anime langa oricare din astea si are un pricetag de vreo 30 de dolari, ca ai sau nu bani, tot te gandesti de doua ori inainte sa il cumperi. Vreau sa zic, de ce un produs complet, care imi ofera si foarte multe extra features (bonus disc, interviuri, documentare etc) costa atat si un produs incomplet cum e un volum din anime-ul "X"(nu TV, "X" ca exemplu general :P ) costa cam la fel, daca nu chiar mai mult? Daca la asta mai pui si putinele features aruncate acolo, sa fie sa se gaseasca, sub-urile care uneori sunt mult mai proaste decat un fansub si de ce nu, copertile de kko, oricat de american ai fi si oricat de mult ti-ar plange de mila europenii, tot eziti inainte sa achizitionezi asa ceva.

Hai sa zicem, costurile sunt mai mari decat in Japonia pentru ca se adauga traducerea/dub-ul, costurile de licenta si dracu mai stie ce... Dar totusi, sa ajungi la sute de dolari pentru o serie suna cam ridicol.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 14 2007, 06:30 PM
Post #7


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Aici te contrazic :
Nu sunt foarte sigur, dar din ce am citit pretul animeurilor in japonia este chiar mai mare decat in sua (si eps sunt tot 1-2, uneori 3 pe un dvd). De ex : Angel sanctuary a fost lansat in sua pe 1 dvd (3 eps ), in timp ce in Japonia fiecare eps era pe un dvd (deci 3 dvduri).

Comparatia ta dintre un film "live" si un anime nu tine : 1 dvd cu un film = 20 $ = aprox. 90/100 min.
1 dvd anime (3 eps) = 90 min = 20 $
Este cam acelasi lucru, plus ca de multe ori dvdurile au 4,5 si uneori chiar 6 eps. Si crede-ma ca au extra suficiente, deci e cam acelasi lucru daca cumperi un film sau un anime pe dvd
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 14 2007, 06:39 PM
Post #8


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Meh, fandom-ul e exploatat peste tot. Stupizenia ii ca numarul ala limitat de fani e uneori asa tocmai din cauza pretului exagerat, ca se incurajeaza piratarea prin politica de "trebuie sa compensam pierderile cauzate de lipsa de interes", ca se ataca piratarea si p2p (in cazul asta fansubbing-ul) cand se vrea cresterea vanzarilor (ca deh, preturile nu le mai pot creste ca se pune lumea si verifica daca-s din platina dvd-urile) si se ajunge la scandal si profeti ai apocalipsei care prorocesc prabusirea industriei din cauza consumatorilor rai care nu asculta de saracele corporatii. Personal sa o tina tot asa, si-asa azi-maine revolutioneaza internetul industria entertainment-ului (la noi se intampla mai repede :P).

Oh, si Japonia numa mie mi se pare una dintre cele mai overpriced tari din lume?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 14 2007, 06:54 PM
Post #9


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



ei, Trickster, ce spui tu e adevarat, dar mai e o problema cam sensibila :

adevarul e ca si daca companiile ar scadea preturile (si crede-ma, in ultima vreme au scazut mult - am vazut anime la niste preturi...) multi tot s-ar multumi sa dldeze anime.
Multi spun - de ce sa dau bani cand pot avea pe gratis ? iar cu aceasta mentalitate pot scadea preturile, ca tot de geaba. uita-te la Romania : pretul dvdurilor cu filme au scazut simtitor : acum cativa ani un dvd era 8/900000 lei. Azi - pretul normal e de 500000 lei (aproape la jumatate), plus ca sunt foarte multe promotii, pot igasi filme pe dvd la 3,2 sau chair 100000 lei. odata am cumparat un dvd original cu 60000 lei.
Si ? s-a schimbat ceva ? romanii tot de pe retea isi trag filmele. Problema tine de mentalitate - de ce sa dau bani cand pot lua gratis ? So, preturile nu sunt singurul impediment :lol: .

Cat despre Japonia - da, si eu am auzit ca e o tara foarte scumpa. Cica e o grozavie sa faci afaceri acolo
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Aug 14 2007, 07:17 PM
Post #10


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Mechanist: Eu n-am făcut altceva decāt să constat că, oricāt de ridicat li s-ar părea preţul, americanilor le vine mult mai uşor să-şi achiziţioneze anime original decāt pārliţilor de romāni. Americanii s-au obişnuit cam mult cu lucruri ieftine. M-ar distra grozav să aud ce ar comenta americanul de rānd dacă ar fi obligat să cumpere benzina la un preţ echivalent raportat la puterea de cumpărare de la noi. Aşa că, repet, nu mi se frānge inima de mila lor.

Emanuel: 30 RON ţi se pare ieftin?
Īn primăvară, la prima şi singura mea ieşire peste graniţă, am intrat īntr-un supermarket din Budapesta. Pe acolo, un DVD original costă 950 de forinţi (un Ft = 135 lei vechi), iar ofertele coboară la 400 Ft. Cele mai scumpe pe care le-am văzut au fost Sandy Belle (dublat īn maghiară, din păcate) cu 2000 Ft DVD-ul dublu.

Īntrebare: de ce la ei preţul standard este de 13 RON, iar la noi de 50? De ce să mă las jupuit cu bună-ştiinţă?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 14 2007, 07:23 PM
Post #11


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



nop, nu am zis ca un dvd la 30 roni e ieftin. Am dat doar un exemplu ca preturile nu sunt singura problema.
Nu vreau sa o fac pe lupul moralist - si eu dldez anime, stai linistit :P . DAr vroiam sa spun ca punem prea mult accentul pe preturile ridicate. Adevarul e intellect ca si daca pretul dvdurilor ar scadea la 13 roni, ca in Ungaria, tot cred ca o mare parte a romanilor ar continua sa ia de pe internet filme - pt ca e gratis, asa ca faza cu scaderea preturilor... ;) .
Si apropo, asa ieftine sunt dvdurile la unguri ? :lol: oauuu. TRebuie sa fac o vizita pe acolo. Eu in Europa ( e adevarat, in occident) am gasit niste preturi mai mari decat in Sua.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 14 2007, 07:51 PM
Post #12


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Emanuel, statistic vorbind gresesti, au fost n studii de piata care au aratat ca p2p nu influenteaza vanzarile, marea majoritate a celor care d-loadeaza nefiind printre potentialii cumparatori... de exemplu eu tot ma duc la cinema chiar daca downloadez filme pe care nu le-as plati indiferent de situatia financiara, deci chestia cu "is scumpe din cauza ca se downloadeaza" cam pica si devine adevarata cea cu "is scumpe pentru ca ne plac banii vostrii" (hmm, totul e o singura fraza).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 14 2007, 08:05 PM
Post #13


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



hmm, am auzit si eu de aceste studii, dardepinde unde au fost facute, s iam inteles ca oricum, treaba e discutabila. DAr problema pe care o ridicam eu era alta.
Ce spun eu e ca, si daca dvdurile ar fi mai ieftine, multi tot nu le-ar cumpara si ar continua sa dldeze, asa ca scuza ca "sunt prea sumpe" si " daca ar fi mai ieftine..." tine doar partial. De aici a plecat threadul, de la faptul ca unii se plangeau de costul ridicat al animeurilor. Eu spuneam ca o buna parte nu ar cumpara chiar daca ar scadea pretul, so...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Aug 14 2007, 08:56 PM
Post #14


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



O buna parte din cei care au postat pe acolo chiar cumpara dvd-uri cu anime, oricat de scumpe ar fi ele... Cum si spunea la un moment dat unul pe thread: "The few, the proud, the 4chan level otaku!"

Ideea pentru astia nu era daca ar cumpara sau nu, ci de ce sunt atat de scumpe cand pot fi procurate foarte usor si repede de pe internet, la costul unu abonament lunar de conexiune broadband. Treaba era ca piata ar trebui sa creasca si niste preturi (justificat sau nejustificat de) mari impiedica asta.

Cat despre preturile la DVD-uri in ungaria si aiurea:

Cred ca uitati ca aici (anime) nu e vorba de cate episoade primesti la pretul respectiv cat DIN CE SERIE fac parte episoadele respective. Uite, Sandy Belle e o serie antica, veche si de demult. Totodata nu e atat de celebra. Poti spune ca e chiar obscura. De-aia pretul era derizoriu.

Uite, la SakuraCon, tot in Budapesta, tot asta primavara, unde TOATE PRETURILE ERAU PROMOTIONALE, repet, TOTUL AVEA REDUCERE, ERAU OFERTE PESTE OFERTE, lucrurile stateau cam asa:

Un volum din "Bizenghast" (manga) costa 1400 de forinti (aproape 200 de mii de lei).
Poate veti spune ca e ieftin. Nu, nu e ieftin. Noi aici luam manga DIN IMPORT prin Mangashop cu 250 de mii (aproximativ, pret la o serie echivalenta cu Bizenghast). Aia il vindeau acolo cu echivalentul a 200 de mii de lei DESI ERA TIPARIT SI DISTRIBUIT IN UNGARIA SI AVEA SI REDUCERE DE PRET.

Un DVD set (cred ca un singur disc, dar nu sunt sigur) "Vampire Hunter D" era 3000 de forinti (400 si ceva de mii de lei). Asta inseamna vreo 15 dolari roughly. In SUA si pe Amazon acelasi film, in aceleasi conditii, e vreo 21-22 de dolari.

Si acum tineti-va bine, ca vine aia mare. Primul sezon din GITS-SAC, toate episoadele, erau disponibile intr-un boxset de 14.000 si ceva sau 16.000 si ceva de forinti. Si asta tot asa, pentru ca avea o reducere de pret special pentru conventie. Si nu era import, era subtitrat/dublat in maghiara, ambalajul era in maghiara... Asta ar insemna vreo 190 de RON - 216 RON. Sau 70-80 de dolari. Ei bine, aceeasi chestie in SUA si pe Amazon e 100 de dolari. Oare cum se poate asta?

Imediat veti afla. Inainte insa hai sa trag o mica paralela cu "Steamboy" distribuit de Prooptiki la noi. Cand a fost lansat din cate tin minte sarea de 600 de mii setul de doua dvd-uri. Recent insa scazuse pretul pe la vreo 200 si ceva de mii-300 de mii.
Asta era din cauza ca licenta de distributie se apropia de expirare si tipii care-l vindeau s-au trezit cu o gramada de maculatura pe stoc de care trebuiau sa scape.

Inca un exemplu. Din vara/toamna asta, Independenta Film, pe care ii avem ca parteneri la revista, vor purcede sa distribuie prin lanturile Diverta, Carturesti si ceva mall-uri o colectie de DVD-uri cu filme de Miyazaki. 6 titluri, nu stiu exact care, dar mi se pare ca se vor numara si Nausicaa, Spirited Away si Howl printre ele. BTW, ei sunt cei care au adus Howl si l-au proiectat la TIFF acum doi ani. Am vorbit cu persoana responsabila si printre altele o intrebasem si pe la ce pret vor fi. Mi-a zis ca sub 50 RON NU AU CUM SA LE VANDA SUB NICIO FORMA. Ar insemna sa lucreze in pierdere. Costurile de licentiere, costurile de productie, faptul ca Romania NU ARE O INFRASTRUCTURA POTRIVITA pentru producerea si mai ales PRELUCRAREA si DISTRIBUTIA de DVD-uri ridica pretul atat de sus. Totodata, adaosul comercial practicat de reselleri va fi minim.

Asa ca Intellect, nu te fura nimeni pe fata. Pur si simplu asta e situatia in zona asta acum.
In SUA in schimb lucrurile stau altfel.
Infrastructura (mai ales pe partea de distributie) e INFINIT mai buna decat ce avem noi aici. Piata e mai mare, tirajele sunt mai mari. Cu toate astea pretul pe unitate de produs este mult mai mare. Bunul simt spune ca ar fi trebuit sa fie mai mic decat ce avem noi aici, dar uite ca nu e asa. Cum am zis, acolo corporatiile s-au lacomit cu nesimtire si asta se vede. Acolo se cauta a se obtine un profit cat mai mare posibil de pe urma fanilor si asta oftica rau de tot lumea. Cand spui "de ce sa ma las jecmanit" inseamna ca stii cum se simt ei. Nu e nevoie sa le plangi de mila, doar sa intelegi care-i situatia.
Aici cat de cat se fac eforturi pentru a face piata sa creasca, foloase de pe urma ei se vor trage mai tarziu. De-aia preturile sunt mult mai mici decat acolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 15 2007, 08:34 AM
Post #15


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



The Machinist, din nou te contrazic.

referitor la piata americana : din nou, trebuie sa cauti - spui ca Gits prima serie e pe amazon la 100 $, iar in Ungaria la 70/80 $. Corect. DAr eu am gasit gits prima serie pe dvdpacific la... 62 $ !!!!!!!! - deci mai ieftin decat in Ungaria ;)
Din aceasta cauza cred ca americanii se plang degeaba, sau oricum exagereaza. Preturile nu sunt atat de mari, se pot gasi oferte faine, mai ales daca astepti sa iasa box setul si nu cumperi dvduri separate. Plus, mai e problema ridicata de Intellect - domle, daca un roman (ca mine, care nu are un venit peste medie) isi poate permite sa cumpere di cand in cand anime si manga originale, atunci americanilor ar trebui sa le fie rusine sa comenteze - in conditiile in care puterea lor de cumparare e de 10 ori mai mare.
Acum, este adevarat ca animeurile sunt un pic mia scumpe decat filmele/serialele americane. Am gasit filme americane la 10 si chiarsub 10 $, dar nici un film anime nu e sub 15 $. Iar serialele tv americane sunt mult mia ieftine decat seriile anime. Problema cred ca e faptul ca pt anime trebuie obtinuta licenta, si in plus trebuie traduse si dublate - de aici costurile mai mari.

In fine , piata romaneasca. Ei aici e buba. tu spui ca preturile sunt mia mici la noi decat la americani ? spre ca glumesti. Daca ar trebui cineva sa se planga, apoi romanii ar trebui sa o faca. In romania pretul dvdurilor este la fel ca in America - aprox. 50 roni = 20 $ - pretul aprox. al dvdurilor in Sua. Ba mia mult, am gasit uneori dvduri din Sua mai ieftine decat in Romania. Acum daca tinem cont de puterea de cumparare, mi se pare curata nesimtire sa vinzi acelasi product la acelasi pret unui american si unui roman.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Aug 15 2007, 11:11 PM
Post #16


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Unde naiba ai gasit tu pe dvdpacific pomana aia la GITS? Tot ce am gasit eu era ASTA, la acelasi pret de pe Amazon.

Probabil ai dat de ceva used sau mai stiu eu ce (daca or avea posibilitatea asta de achizitionare, cum o are Amazonul). Dar in fine, Putere de cumparare, neputere de cumparare, tipii aia nu comenteaza de DVD-uri ca nu ar fi affordable. Cred ca e vorba mai degraba de faptul ca sunt overpriced. Cum ati zis si voi, nimanui nu-i convine sa fie jupuit pe fata.

In schimb intre noi si ei e o mare diferenta. Ei se plang si se vaicaresc dar CUMPARA, pe cand noi ne plangem si ne vaicarim dar NU CUMPARAM. Ma rog, nici nu prea avem ce :P.

Preturile la DVD-uri or fi ele apropiate de preturile de la americani, dar cum am mai zis, la noi cel putin sunt justificate. Nu poti sa scoti zer din piatra seaca. In afara de asta, daca te gandesti la un import trebuie sa iei in considerare ca se adauga inca ceva peste pretul de lista, sub forma de taxe si transport.

Ce DVD-uri cu anime ai gasit mai ieftine in SUA decat in Romania? Poti sa imi dai te rog cateva linkuri?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Aug 16 2007, 12:04 AM
Post #17


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Princess Mononoke - 16.99$
Millennium Actress - 12.49$
Windaria - 12.99$
A Wind Named Amnesia - 9.98$
Akira - 14.99$
GITS - 14.99$
Fist of the North Star - 14.99$

pe Amazon.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Aug 16 2007, 12:43 AM
Post #18


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Asa.

Acum, cate din cele enumerate sunt vandute in Romania de un licentiator?
Totodata, care sunt datele la care au fost lansate DVD-urile respective? E greu de crezut ca preturile de acolo sunt preturi de lansare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Aug 16 2007, 09:25 AM
Post #19


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Nu mă interesează cānd au fost lansate, eu mă uit la preţ, care este mai mic decāt cel al "ofertelor" trāmbiţate la noi.

Spre deosebire de americani, la noi preţul anime-urilor (alea trei, cāte le-am văzut) este aliniat la preţul celorlalte filme. Dar...

Īn condiţiile īn care dolarul este 2.4 RON iar preţul DVD-urilor cu filme se īnvārte pe Amazon īn jur de 10-15$, scorurile de la noi sunt hoţie curată. Ce vrei să-mi demonstrezi, că dăm acelaşi preţ īn $ ca americanii? N-avem acelaşi salariu īn $ ca ei, 20$ īnseamnă de minimum cinci ori mai mult pentru noi. Chiar şi īn aceste condiţii, la iei găseşti mai ieftin (10$ = 24 RON, iar īn acest moment Steamboy, cel mai ieftin, la noi e 26 RON).
Pe de altă parte, la ei poţi cumpăra DVD-ul direct de la Geneon, Columbia sau Paramount, la preţ de licenţiator/producător. La noi le plăteşti mai scump decāt īn ţara de origine, fiindcă nimeni nu lasă la preţ, iar distribuitorul şi retailerul trag şi ei adaos. Dacă e, totuşi, să judecăm ca tine şi să-i credem pe distribuitori, de ce filmul romānesc nu e 10$, aşa cum e filmul american pe Amazon?


De ce Sandy Belle este o serie obscură, fiindcă n-a fost scoasă pe DVD īn the almighty US of A sau īn Japonia, la 20 de ani după producţie? A fost difuzată cel puţin īn Franţa şi Italia, cu succes, de vreme ce unii s-au chinuit s-o īnregistreze de la TV.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 16 2007, 10:18 AM
Post #20


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Machinist :

uita-te mai bine pe linkul postat chiar de tine (la dvdpacific) :P - scrie MARE : memeber's price - 62 $ (adica daca iti faci cont pe site (simplu - eu am) platesti 62 $.
cat despre dvduri cu anime mai ieftine decat in romania - pai problema e, cum ai zis si tu :P , ca nu prea sunt anime in romania. Eu ma refeream la la filme "live" - ca din astea sunt. Uite un exemplu :

http://dvdpacific.com/search.asp?title=matchstick+men - filmul matchstick men costa 6,93 $ ,adica vreo 17 roni (1 $ = 25000, desi a mia scazut). In Iasi, am gasit filmul asta la 27 roni ( adica 10 roni mai scump) - si asta era la oferta !!!!!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:10 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |