Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime-uri cu samurai


ryuujin
post Feb 3 2008, 10:35 AM
Post #21


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 22-January 08
Member No.: 6.010
Points: 13
Gender:



vad ca am pierdut oh wheal you win some you lose some :P si ca sa nu fiu total of topic atunic si Goemon Ishikawa XIII indeplineste criterile de samurai :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Feb 3 2008, 08:47 PM
Post #22


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



ha....un subiect pe placul meu :P

sunt de acord cu afirmatia ca ronin-ii erau luptatori fara vr'un angajament in vr'o cauza si fara a servi pe cineva anume.

samurai, pe de alta parte, este mult mai complex decat pare la prima vedere. ; in primul rand ca este un titlu nobiliar, apoi arata apartenenta respectivului nobil la clasa militara.

samuarii purtau 2 sabii...aka trade mark..., asta nu inseamna ca toti cei care purtau deumirea de samurai erau razboinici ->-> daca ai o sabie la centura nu inseamna ca esti razboinic, pur si simplu face parte din tinuta unui astfel de nobil.

bushido, virtutiile martiale....astea nu au legatura cu a fi sau nu samurai ci mai degraba cu a fi sau nu luptator :)
(again, bushido...a fost creat dupa(destul de mult dupa) ce "statele razboinice" au fost pacificate si unite de hideyoshi)


revenind la samuraii din anime-uri.....sunt de parere ca, singurii care "se potrivesc descrierii" sunt cei 7 samurai din (of course) samurai 7


pt referinte literare credibile vis-a-vis de ceea ce sunt sau nu samuraii...recomand hagakure, taiko si musashi; alte referinte...pai gugal e foarte la-indemana, nu..?



Me,
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Blue Rose
post Aug 6 2008, 02:03 PM
Post #23


Claudia
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: 27-December 07
From: Galati
Member No.: 5.820
Points: 49
Gender:



Anime-urile cu samurai sunt de-a dreptul fascinante.
Ideale la aceasta categorie ar fi: Samurai Champloo, si Ninja Scroll. (mi se par cele mai potrivite si interesante.
Desigur ca si: Samurai X, Samurai Deeper Kyo, si, Samurai 7, sunt foarte bune. (Adica cele mentionate de voi,..restul, care le-ati mai mentionat, inca nu le-am vazut). :), si mai era unul, dar l-am vazut mai demult se numea Mushishi(parca si el era cu samurai.., sper sa nu-l confund) :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

reazor9
post Aug 11 2008, 08:49 PM
Post #24


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 35
Joined: 1-March 08
Member No.: 6.300
Points: 0
Gender:



hmmm ... aproape toate animele sunt cu samurai..... <_< pentru cei care le plac samuraii nu au de ce sa se planaga , sunt misto. Preferatu meu "Inuyasha".... :D ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 11 2008, 10:52 PM
Post #25


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



"aproape toate animele sunt cu samurai"... bineinteles, doar pana si cuvantul anime vine din latinescul anima, care suna ca si animal, care stim cu totii ca e felul in care samuraii se bateau. stop ye teh spam, lest ye be taken for a fool.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chupacabra
post Aug 13 2008, 05:58 PM
Post #26


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 5-January 08
Member No.: 5.893
Points: 150
Gender:



QUOTE
dar l-am vazut mai demult se numea Mushishi(parca si el era cu samurai.., sper sa nu-l confund) 

Hmm.. confunzi, Mushi-shi inseamna cu totul altceva
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Razvan_Asakura
post Aug 14 2008, 10:59 PM
Post #27


6th div. Captain
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: 14-October 06
From: Kimujuku Station
Member No.: 3.117
Points: 340
Gender:



^ nu imi aduc aminte ca in Mushishi sau Mushi-shi sa fie samurai , de fapt parca mai mult ar fi fost un Mishi-uta , in fine e tarziu si poate creierul nu functioneaza cat trebuie XD


anyway , cateva exemple care probabil sau mai spus , Shigurui , Samurai Champloo , Peace Maker Kurogane , Blood + , Black Cat , Soul Taker , Gantz , Soul Eater , Shaman King , Berserk , Nabari No Ou , Gasaraki , M.D Geist , Blame - ver. 0.11 : salvaged disc by Cibo , Oh ! Edo Rocket , E's Otherwise , Kigeki , Tokko - Devil's Awaken ... and so on . Atentie , unele animeuri pot sa nu aibe samurai cum sunt ei in istorie , ci intr-un fel fictiune .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Aug 14 2008, 11:32 PM
Post #28


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
anyway , cateva exemple care probabil sau mai spus , Shigurui , Samurai Champloo , Peace Maker Kurogane , Blood + , Black Cat , Soul Taker , Gantz , Soul Eater , Shaman King , Berserk , Nabari No Ou , Gasaraki , M.D Geist , Blame - ver. 0.11 : salvaged disc by Cibo , Oh ! Edo Rocket , E's Otherwise , Kigeki , Tokko - Devil's Awaken ... and so on

Ai uitat de mama si tatal animeurilor cu samurai: Rurouni Kenshin si Samurai 7... sigur ca probabil s-au mentionat de multe ori pana acum(n-am citit chiar toate posturile).
Si nu cred ca Saya, din Blood+, e samurai. Doar fiindca are o katana smechera si sofisticata nu o face samurai.
As adauga si eu Afro Samurai, nu stiu daca s-a spus pana acum si apoi mai e si discutia daca e sau nu cu adevarat un anime, dar cred ca merita si el pus pe lista.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Aug 15 2008, 08:31 AM
Post #29


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(Razvan_Asakura @ Aug 14 2008, 10:59 PM)
^  nu imi aduc aminte ca in Mushishi sau Mushi-shi sa fie samurai , de fapt parca mai mult ar fi fost un Mishi-uta , in fine e tarziu si poate creierul nu functioneaza cat trebuie XD
anyway , cateva exemple care probabil sau mai spus , Shigurui , Samurai Champloo , Peace Maker Kurogane , Blood + , Black Cat , Soul Taker , Gantz , Soul Eater , Shaman King , Berserk , Nabari No Ou , Gasaraki , M.D Geist , Blame - ver. 0.11 : salvaged disc by Cibo , Oh ! Edo Rocket , E's Otherwise , Kigeki , Tokko - Devil's Awaken ... and so on . Atentie , unele animeuri pot sa nu aibe samurai cum sunt ei in istorie , ci intr-un fel fictiune .
*


auzi, tu ai vazut ceva din ce ai insirat acolo?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Aug 15 2008, 08:38 AM
Post #30


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



QUOTE(Razvan_Asakura @ Aug 14 2008, 11:59 PM)
Atentie , unele animeuri pot sa nu aibe samurai cum sunt ei in istorie , ci intr-un fel fictiune .
*


Bullshit, dude, nu tot ce are o sabie in el e samurai, nici macar in fictiunea aia de care vorbesti. Gantz? Berserk? Like, no...

QUOTE(Terry_SOAD @ Aug 15 2008, 12:32 AM)
Ai uitat de mama si tatal animeurilor cu samurai: Rurouni Kenshin si Samurai 7... sigur ca probabil s-au mentionat de multe ori pana acum(n-am citit chiar toate posturile).


Toate bune si frumoase cu Rurouni Kenshin, da' ce cauta Samurai 7 in aceeasi propozitie ? Rurouni Kenshin e un clasic, Samurai 7 e un rahat in comparatie cu Rurouni Kenshin, si na, numai samurai nu's aia. Cat despre Afro Samurai, mare prostie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Aug 15 2008, 08:53 AM
Post #31


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
Toate bune si frumoase cu Rurouni Kenshin, da' ce cauta Samurai 7 in aceeasi propozitie ? Rurouni Kenshin e un clasic, Samurai 7 e un rahat in comparatie cu Rurouni Kenshin, si na, numai samurai nu's aia.

Nu zic ca nu e asa, Rurouni Kenshin e evident la un alt nivel decat Samurai 7, dar cred ca la o astfel de lista cu animeuri cu samurai merita si el mentionat... sigur sunt si oameni care le place.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 15 2008, 08:57 AM
Post #32


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Reactive:
QUOTE
si na, numai samurai nu's aia


De ce? Salturile sunt fantastice (destul de asemanatori cu jedi din seria noua Star Wars :) ), dar in rest, se conduc dupa bushido.

Un samurai adevarat (dar fara sa se poata numi totusi "anime-uri cu samurai") este si Assasin din Fate stay/Night.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yaiba
post Aug 17 2008, 07:30 AM
Post #33


Incepator
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 16-August 08
Member No.: 7.399
Points: 90
Gender:



Rurouni Kenshin,eu zic ca e cel mai reusit anime cu samurai,are o poveste incredibila,toate personajele sunt bine conturate,background music e fabulos,grafica e excelenta,nota 10+
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EXODIA
post Aug 20 2008, 01:46 PM
Post #34


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 291
Joined: --
From: PESTE TOT SI NICAIERI
Member No.: 506
Points: 67



cred ca un anime cu si despre samurai este Mutsu Enmei Ryuu Gaiden: Shura no Toki; si cu si despre samurai Mugen no Juunin... iar termenul de samurai este dat tuturor care poarta o sabie si fac parte din acea clasa sociala a razboinicilor. Samurai erai si daca nu urmai codul bushido.

Iar in viata lui, un samuray putea devenii ronin, sau shugyosha ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alhambra
post Oct 1 2008, 09:03 PM
Post #35


alhambra
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 30-September 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.672
Points: 105
Gender:



Un anime clasic cu samurai este "Rurouni Kenshin" cunoscut si sub denumirea de "Samurai X", dar si "Basilisk" sau chiar "Samurai 7" au povesti cu samurai. Cele mai frumoase episoade mi s-au parut cele OVA din "Rurouni Kenshin", "Trust & Betrayal" si "Reflection".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

donjoe
post Oct 12 2008, 11:32 AM
Post #36


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 12-October 08
Member No.: 7.736
Points: 112
Gender:



QUOTE(ryuujin @ Jan 30 2008, 06:07 PM)
cuvantul samurai este derivat din samorau -cred- ce inseamna a servi

Traducerea e bună, dar originea cuvāntului e saburau > saburai > samurai.


On-topic: n-ar fi stricat mai multă disciplină (de-aia ca-n Bushido) şi mai puţine re-postări ale aceloraşi titluri de mai multe ori. Nu ştiţi să citiţi topicul īnainte să faceţi recomandări? :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nav
post Oct 28 2008, 10:12 AM
Post #37


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 92
Joined: 8-August 07
From: Targu Mures
Member No.: 4.858
Points: 245
Gender:



Swor of the Stranger....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fiona
post Jun 23 2009, 04:06 PM
Post #38


Catalina
Group Icon

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: then braila, now B
Member No.: 902
Points: 156
Gender:



Chit ca topicul a fost uitat, totusi as vrea sa completez cu un anime destul de dragut, care incearca o noua abordare...nu pot sa zic buna rea, va las pe voi sa decideti: Blade of the Immortal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Jun 3 2010, 06:30 AM
Post #39


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Ma gandeam sa incep un nou topic dar e mai bine aici:

Tsukikage Ran pentru cei care prefera un serial mai usor, amuzant si cu lupte bune. E destul de vechi deci nu va asteptati la ceva iesit din comun (gen Sword of the Stranger), dar luptele sunt reusite mai ales ca de multe ori se opteaza pt nefolosirea sabilor, umorul e cu bun simt (in mare), personajele sunt interesante, numai bun de vizionat.

Are doar 3 probleme, prima si cea mai vizibila este reprezentata de lipsa sangelui, intre 13 episoade toate cu secene de lupta am vazut sange numai intr-un singur episod si atunci nu era de la lupta. A 2-a ar fii ca mai nimic nu evolueaza prea mult, relatiile intre personaje un pic ici si colo, poveastea deloc (a new town, a new problem of the day, ca in Star Trek), si gramulete de poveste de fundal. Din pacate cea mai mare problema e ca are doar 13 ep sunt, altceva nu s-a mai facut si e un pic pacat pt ca potential era, desi asta ar putea fii un lucru bun pentru ca in ritmul asta nu mai putea continua mult fara sa devina plictisitor, oricum as things are it's just kinda sits there doing it's stuff, it's good stuff but it doesn't grow.

Quote de pe AniDB: by mastorione on2010-03-25 08:45
I really enjoyed this series. It has no main central plot, just a bunch of episodes and the daily run-ins of Ran, and Mao. Its your typical Chanbara.

P.S. Ar mai fii o problema, e greu de luat, eu am asteptat cam o saptamana dupa el, daca sunteti interesant trimiteti-mi un PM si o sa vad daca va pot ajuta. (Un pic de ajutor din tara nu strica) :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kanra
post Jun 3 2010, 09:49 AM
Post #40


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 26-May 10
From: Ikebukuro
Member No.: 9.733
Points: 24
Gender:



Un alt anime cu samurai este Hakuouki Shinsengumi Kitan..iar daca va intereseaza manga,cititi Peace Maker Kurogane :)


Edit: Am uitat de Sengoku Basara =D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:50 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |