Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

18 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Personajul anime/manga preferat


Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Sunt curios de ce va plac voua anime-urile. Mereu am intalnit persoane care imi ziceau ca nu inteleg ce vad la ele. Pentru ei desenele animate reprezinta o etapa din viata peste care treci in copilarie. Eu unul am vazut destule animeuri care nu le-as recomanda copiilor sau celor mai slabi de inima.

Si sincer daca mai spun cuiva ca ma uit la animeuri si ei imi raspund ca si lor le plac, in special Tom si Jerry, cred ca am sa turbez :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Nu s-a mai vorbit undeva despre asta?

In primul rand, pentru mine conteaza povestea. Si apoi grafica. Daca este buna, dar grafica nu ajuta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Cum a zis si Urfe s-a mai vorbit o data despre asta, deci topicul nu-si are sens. In 2 zile va fi sters. Daca vrei sa ne spui parerea ta intra la Ro Anime la Ce reprezinta pt. tine ANIME????????!!!!!. Chiar daca titlul difera credema ca s-a discutat exact ce s-ar fi discutat aici.

Sorry, dar nu vrem sa existe doua topicuri cu acelasi continut. Ocupa spatiu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Niciuna din raspunsurile puse de tine nu-mi convin. Mi se pare o prostie sa te uiti la un anime doar pt ca e facut bine, sau...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Bine bine.

Nu-mi mai sariti in cap. Nu am avut timp sa ma uit peste toate posturile. Cat despre raspunsuri sorry FrostDragon. Nu am vrut sa pun prea multe optiuni asa ca am incercat sa generalizez, dar se pare ca a fost o incercare nereusita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



mie imi place animeul pt poveste si grafica...
is cele mai faine desene si printre cele mai serioase ca poveste...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



De prin '79 cand a fost creat Haidi (....nu mai stiu cum se scrie) pentru prima data a fost folosit un calculator pentru a crea o poveste. In baza lui de date sunt mii de situatii (ex. vine salvarea, moare fratele ei, naste pisica, trece un avion) si de acolo sunt preluate cele mai bune combinatii si facute scenarii. Asta nu e deloc greu , ca rezultatul este bun este partea a doua. Dar sa spui ca grafica nu e importanta mi se pare o afirmatie total neadevarata. Eu incerc sa fac animatie, si astfel realizez ce capacitati incomensurabile au desenatorii de anime.
Incearca sa desenezi ceva cat de cat asemanator sa vezi cat de complicat e. Astia nu fac treaba cu picioarele.
Maine poimine daca Power Puff girls fac niste lucruri mature incep sa va placa... Bleah
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



In primul rand nu am zis ca nu e importanta grafica. Dar exista oameni care se uita la animeuri pentru ca le place povestea. Eu unul ma numar printre ele. Nu zic, grafica e un plus, dar nu este cel mai important lucru(macar pentru mine).

Sa zicem ca ai facut rost de o serie la care in mod normal grafica este bestiala dar din pacate calitatea episoadelor (ma refer la compresia si tipul fisierului) este foarte proasta. Sa zicem ca in mod normal un episod avea 200M si acum are 50M. Te-ai mai uita la el? Poate ca are grafica
extraordinara dar este clar ca este mai slaba datorita compresiei. Eu unul m-as uita daca imi place povestea.

Bravo tie ca incerci sa faci animatie. Eu unul nu am fost bun la desen asa ca ma rezum la vizionare. Oricum ar fi eu pun Povestea inaintea Graficii.

Si te rog nu ne insulta cu Power Puff Girls. Nu imi zi ca daca le-ar desena mai mishto sa se asemene cu personajele din animeuri, dar povestea ar ramane aceeasi, ai incepe sa te uiti la ele
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Bine, dar exista scoli speciale. Si un desenator lucreaza ani in sir doar ca 'ajutor de desenator' - e un fel de ucenic. Mai mult info. nu tin minte. Doar ca se ajunge foarte greu desenator prof. in Japonia.

O modalitate de a 'trisa' putin la desen (sau de a compensa lipsa unei scoli): Poser-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Am si eu o intrebare: Sunt chiar asa de insemnifiant? Parca am zis ca topicul va disparea in 2 zile. Ce n-ati inteles din asta?

N-am inteles de ce a trebuit sa postati. Trebuia doar sa posteze Kataract si atat. Acuma daca o sa sterg topicul o sa-mi sariti in cap. Dar pe de alta parte asta ar trebui sa fac pt. a va invata minte. Deci astept un raspuns de la Kataract daca vrea sa-i sterg topicul sau nu si in functie de asta o sa ma mai gandesc.

Dar m-am suparat pe faza asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Scorpio daca vrei sa stergi topicul , nici o problema , din moment ce nu l-ai sters am crezut ca e ok sa postez, sorry

Apropo de calitatea episoadelor. Am observat ca este in functie de om, am prieteni exact cum ati spus, se uita la episoade oricare ar fi grafica, chiar si la rm-uri. Eu personal sunt ciufut dac nu se vede impecabil nu ma uit la el chiar daca este un anime pe care-l asteptam de foarte mult. Optez pentru calitate decat cantitate. Mai bine pun la download 2-3 episoade in calitate buna decat toata seria in calitate 50m/episod. Problema este cu acele capturi de pe vhs care sunt slabe orice ai face doar capturile de pe dvd se pot reliza in calitate buna. In genral anime-urile recente apar pe dvd (din pacate multe dintre ele cele mai slabe).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



M-am deci sa-l las, ca vad ca mai discutati si voi aici.

Si ca sa intru si eu in paine..... eu ma uit la anime pt. poveste in primul rand si pe urma pt. grafica.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Adevarul este ca daca am de unde sa fac rost de o versiune a episodului de calitate mai buna atunci sa stii ca am sa o prefer pe aia. Dar dac anu am atunci ma multumesc cu ce am.
Eu am inceput sa ma uit la animeuri pe un Pentium la 150 si nu imi mergeau decat mpg-uri,rm-uri si cateodata unele div-xuri de calitate mai slaba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Precum ma stie toata lumea...Io ar trebui sa spun aici ...ca imi plac MACELURILE!!Creca io am fost prima persoana in mintea lui Cata ...cand a scris chestia aia...ce creca....SIGUR!!!!! :D

Teoretic cam asa e....IUBESC MACELURILE!!!!Ninja Scroll, Samurai X...sunt favoritele mele!!Insa nu inseamna ca numai asta caut..Iobesc si anime romantice....cu toate ca nu ma uit chiar la orice!!Onegai Teacher e cel mai tare oricum .. ;)

Deci....prin definitie votez macel...cu toate ca nu e chiar asa de super important!!!Macar..sa nu-l dezamagesc pe om!! :lol:

PS: Auzisi mah Cata!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



De acum am sa-ti zic Macelaru :D. Un Macelar Romantic :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Aaaa... mie imi plac anime-urile pentru ca sunt frumoase. Ma uit la Digimon pentru ca imi plac culorile si cum reuseste ala cu mingea ca sa-l pocneasca peste cap pe celalt care are nu stiu ce chestie cu care trage tot felul de stelute , insa in momentul in care ala cu mingea credea ca l-a batut pe ala cu stelute ,ala cu stelute se ridica si il pocneste pe ala cu mingea de ii vine sa planga; dar nu se termina aici pentru ca fara sa stie ala cu stelute, ala cu mingea mai avea un prieten prin apropiere care vine in ajutorul lui ,insa cand credeam ca totul e pierdut pentru ala cu stelute vine ,si in ajutorul lui, cineva si ....

ps: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Unregistered









Eu nu cred ca animeurile pot fi catalogate in violente, romantice si xxx. Asta poate fi doar o generalizare si fiecare gen are productii mai bune si mai putin bune (ca sa nu zic proaste sau stupide). Calitatea unui anime este data de o suma de particularitati, dar acestea pot fi vazute in mod diferit de fiecare in parte. Deci, nu cred ca are importanta genul preferat de anime atata timp cat calitatea primeaza. Parerea mea... :roll:
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Eu cred ca animele pot fi catalogate exact in genurile in care tu nu le catalogezi. Animele sunt de mai multe genuri: actiune, aventura, romantic, hentai sf, mecha. Bineinteles ca unele sunt bune si altele mai putin bune. Eu consider ca calitatea este data de poveste si actiune dupa care urmeaza grafica. La poveste intra ideea, conceptiile, modul in care sunt concepute personajele etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Nu e buna catalogarea...aia Fuma...
Incadreaza-mi ...Samurai X intruna...din cele zise de tine...


E adevarat...ca intr-un anime in care se apuca aia de sex -> hentai
Sau un film in care apar roboti giganti -> mecha...
Dar ata nu inseamna ca daca e mecha nu poate fi si drama sau romantic...
ex Escaflowne, Gunparade March...etc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Unregistered









Am specificat ca sunt niste caracterizari generale, dar, e adevarat, am uitat sa spun ca nu sunt singurele. Eu m-am referit la acestea pentru ca fiecare anime are cel putin una din aceste caracteristici. Sigur, asta nu inseamna neaparat ca un anime poate fi inclus intr-un gen anume. Dupa cum bine stiti, tocmai asta este partea cea mai impresionanta, ca imbina foarte bine mai multe "genuri" si rezultatul este uimitor. (Bine, ma refeream la animeurile bune.). As avea o intrebare: daca ar fi sa incadram, totusi, un anime intr-un gen anume, am face-o in functie de ce anume? Pentru ca asta ramane la latitudinea fiecaruia, cred. Fiecare persoana in parte percepe in felul sau ceea ce vede, nu? Nu insemna ca o catalogare facuta de un "expert" este neaparat universal valabila. Cred ca fiecare in parte poate defini si caracteriza calitatea si genul (unora li se poate parea, de exemplu, ca "Printesa Mononokee" este foarte violent, sau foarte romantic, sau mai stiu eu cum... Asta nu inseamna ca aceasta parere nu poate fi pusa sub semnul idoielii si, bineinteles, verificata, nu?). Cum spunea si Seby:"asta nu inseamna ca daca (un anime) e mecha nu poate fi si drama sau romantic... ".
Go to the top of the page
+Quote Post

18 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:39 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |